Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

martinkasl
25. mar 2015

@borsanh Ahoj ja som tiež NR kraj a v zozname sme od októbra 2012..momentálne sme 10ty 🙂

borsanh
25. mar 2015

@martinkasl preto som chcela dať žiadosť čím skôr 🙂

borsanh
25. mar 2015

@lalus nakoniec som zavolala priamo do Nitry kde sa to celé rieši a tam mi povedala, že sa to dá ako som chcela... tak nechápem prečo mi potom tu v Nových Zámkoch tvrdila niečo iné .... :(

martinkasl
25. mar 2015

@borsanh Tiež keď som zistila ako "rýchlo" sa to hýbe 🙂 som si búchala hlavu o stenu,že sme zaspali dobu..ale tak 10na to už je pohoda,keď sme začínali bolo to tušíme 76te miesto 🙂

borsanh
25. mar 2015

@martinkasl a Vy Ste manželia??

lalus
25. mar 2015

@borsanh myslím, že žiadať ale budeš musieť Ty alebo partner sám.... zatiaľ... a potom keď sa vezmete tak to budete riešiť, že si prípravu dorobí aj ten druhý. nie som si istá, ako sa potom postupuje, no som presvedčená, že nejaké schodné riešenie dokáže ústretová úradníčka nájsť.

borsanh
25. mar 2015

@lalus Tu v NZ mi povedala že nie .... každá tvrdí iné dnes preštudujem zákon o rodine ako to je presne lebo viem že dieťa dostal aj pár čo nebol zobratý... 🙂

najjulinka
25. mar 2015

v podstate by to šlo, že pojdete každý zvlašť sa zapisať.... všetko budete robiť spolu. .a zapišete sa do poradovnika napriklad ako 75. a 76. v poradi... po tom ked sa vezmete, resp. pri najbližšej aktualizacii sa spojite 😅 k sudu na adopciu sa nepiše nič o tom ako ste boli zapisani.. hlavne, že ste boli zapisani ako žiadatelia a splnate podmienky všetky.. . 😉 a keby aj just ste prišli k babu skor ako k svadbe, tak si adoptuješ ty a hned on sa zapiše ako otec, takže v podstate možno rodný list ani s tvojim priezviskom vydať nebude treba...

martinkasl
25. mar 2015

@borsanh Hej my sme manželia

borsanh
25. mar 2015

@najjulinka ale mne v NZ povedala, že bude kolonka otca prázdna ked nebudem vydatá tak mi to bolo vysvetlené :(

mana85
25. mar 2015

@borsanh No my sme robili svadbu presne kvôli tomuto 😅 behom dvoch týždňov odo dňa čo sme si domov doniesli žiadosti o uzavretie manželstva a žiadosti o osvojenie sme mali sobáš 😝 A vyplatilo sa ! presne o 9 mesiacov od svadby sme boli rodičmi 😵

najjulinka
25. mar 2015

@borsanh akože ano, ale to sa už rieši ako u slobodných matiek.... čiže ak na matriku slobodna matka dotiahne chlapa, ktorý podpíše otcovstvo je otcom a dieťa može mať jeho priezvisko... takže v podstate sa to spraví hned.... 😉

erikadodo
25. mar 2015

@martinkasl jajáááj, ešte teraz mám v živej pamäti ako sme takto pred rokom boli na 8-10 mieste. potom to už išlo veľmi rýchlo a teraz máme doma krásnu a milovanú 9 mesačnú dcérenku. Držím palce nech sa to rýchlo posúva...

martinkasl
26. mar 2015

@erikadodo Mne sa práve teraz zdá,že to ide pomaly 🙂 ale trpezlivo čakáme na ten náš krásny,malý poklad 😀 Ďakujem veľmi pekne,si zlatá.

erikadodo
26. mar 2015

@martinkasl aj ja som si myslela, že na tej desine sme večne, ale išla som cca o mesiac na úrad a boli sme na štvrtom mieste. V lete sa už budete určite kočíkovať.... 🙂 🙂 🙂

7janulka
26. mar 2015

Dobrý deň, viem že to sem nepatrí ale chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o vyplnenie dotazníka k mojej bakalárskej práci na tému Rómske dieťa v náhradnej rodinnej starostlivosti. Jej cieľom je zistiť názory na problematiku náhradnej rodinnej starostlivosti rómskych detí nerómskymi rodičmi. Dotazník je anonymný, všetky Vami vyplnené údaje sú dôverné a budú použité výhradne na výskumné účely. Za Váš čas a ochotu veľmi pekne ďakujem.
Príloha dotazníka: http://goo.gl/forms/p5m7SyhQbq

martinkasl
26. mar 2015

@erikadodo My sme písali mail v januári a boli sme 9ty,vo februári sme boli 10ty 🙂 a teraz sa snažíme ešte chvíľu ich neotravovať,nech sa trošku posunieme 😀 ale ako píšeš snáď v lete už budeme kočíkovať 🙂

cairka
26. mar 2015

@7janulka , začala som vypĺňať, ale tie otázky s fiktívnou situáciou by mali mať možnosť zaškrtnúť viac políčok,resp. doplniť možnosť "Doporučila by som im dieťa s 1 hlavou, 2 rukami, 2 nohami"... predsa keď sa niekto rozhodne prijať dieťa, tak mu okolie nemôže doporučovať aké, každý vie, na čo sa cíti...teda nemalo by 😝

A celkovo myslím, že dotazník neodpovedá téme práce 😅

yukki
26. mar 2015

@7janulka doporučila by som otázky prekonzultovať s vedúcim bakalárky.

bahary
26. mar 2015

Ahojte...tak o necely tyzden nas caka 1. Kontakt so slecnou ktora bude mat zakratko 4 rocky. Mate niekto skusenost ako to vyzra na prvom kontakte s takouto velkou slecnou? Alebo vseobecne ako vyzera prvy kontakt? Nejake realne skusenosti....lebo jedna vec je co nam vraveli ale druha su ako to vyzera v realite. Aj vy ste mali strach ako ja? ...

dellfi
26. mar 2015

@7janulka doporucujem dieta madarskeho povodu! Jednoznacne som pri tejto otazke skoncila. Casto rozmyslam nad osvojenim dietata. Moj manzel casto tvrdi, ze radsej zdravy a stastny romik ako chore biele dieta. Sama sa s touto myslienkou nie vzdy stotoznujem. By som chcela totiz, aby sme posobili ako bio rodina aj ked je to krute k tym romskym detickam. No aj napriek tomu sami tie otazky a hlavne ich formulacia zdaju byt krute. Viem, ze mna sa sice spominany dotaznik netykal, ale aj tak som tam nakukla a skoncila som pri tom dietati madarskeho povodu. Casto si kladiem otazku ci som dost silna aby som ustala prave tieto doporucujuce rady z okolia. Kazdy pred kym som spomenula tuto moznost mi jasne dal najavo, ze ci som sa zblaznila. Zobrat si cudzie a este k tomu romske dieta. Neviem ci by si ludia radsej nemali nechat vsetky doporucenia pre seba a pockat ako sa to vyvinie. A vsetci si myslia aj tak ze ma to prejde a ze mi momentalne sibe.

7janulka
26. mar 2015

@yukki školiteľka mi ich kázala tak dať ja som mala pôvodne iné otázky, ona ma skôr tlačila do takých extrémov.....@dellfi , @cairka - v tom výskume ide hlavne o to zistiť aké sú názory majoritnej spoločnosti na náhradnú rodinnú starostlivosť rómskych detí nerómskymi rodičmi, cieľom je dosiahnuť výsledok, že ľudia s prevažne dobrou skúsenosťou s rómskou populáciou zastávajú v priemere priaznivejšie stanovisko k adopcií dieťaťa rómskeho pôvodu - sa tomu až tak nebránia, ako ľudia s negatívnou alebo žiadnou skúsenosťou - ktorí môžu byť poznačený rôznymi predsudkami.

mana85
27. mar 2015

@dellfi Tak ono nie každé rómske dieťa je zdravé a šťastné a nie každé biele dieťa je choré a smutné 😉 To že túžiš aby ste si boli podobní s dieťatkom je normálne veď aj v bio. rodinách prvé čo sa rieši je na koho sa skôr malé podoba a aj v ado . rodinách sa to rieši na koho sa skôr podobá riešime to mi ako rodičia , rodina , známi a hlavne cudzí ľudia .. ako rodiča sa vždy tešíme keď počujeme od niekoho ako sa na nás podoba prípadne keď učitelka v škôlke povie teda Maji ten Kubko to je taká povaha ako ty 😅 No stretáme sa aj s opačným skúsenosťami v tom väčšinou vyjde dobre len manžel napr. no to je dobrák chlap že si ju vzal aj s tým deckom 😀 a pod. a občas stačia len nechápavé pohľady ľudí keď 3 spolu vidia . netvrdím že je to jednoduché ale dá sa to 😉

cairka
27. mar 2015

@7janulka , a pani školiteľka chce jednoznačne túto hypotézu potvrdiť 😝 Ach jo . Beriem, že ak chceš prejsť cez obhajobu, tak musíš robiť, čo povie, ale ja takto postavený dotazník nevyplním... keby som vedela, že to bude školiteľka čítať, tak si dám tú robotu jej napísať svoj názor na konci, ale tiež som kedysi bak. Prácu robila...

yukki
27. mar 2015

Podivné je, že napríklad do jednej skupiny-akoby nadľudí, tých lepších, ktorí majú ostatným ukázať správne smerovanie života.....sú radení nerómski slovenskí rodičia, do druhej malý Afričan, Ma´dar, róm, vietnamec, postihnuté dieťa.......
ďalšia vec je, že keď sa už rodičia rozhodnú vziať si dieťa do náhradnej starostlivosti, zrejme sa o tom rozhodoval najmä ten pár a "doporučenia" známych budú brať jedným uchom dnu, druhým von, nikto nemá čo druhému doporučovať aké dieťa má vychovávať.
Ďalej jednou opísanou skúsenosťou, a ani na základe dvoch, desiatich, dvadsiatich...zovšeobecniť nejaké etnikum a vlastnosti všetkých jeho členov je úbohé a nemožné.
Ďalej dve deti mám v náhradke, ale necítim sa kompetentná nikomu nič podobné-ako je dotazované-odporúčať.

mana85
27. mar 2015

@dellfi Oprava "my rodičia " 🙂

7janulka
27. mar 2015

@cairka ano presne ona ju chce potvrdiť @yukki ja tomu chápem aj podľa mňa ma každý má svoj názor a ako sa k tomu postaví je na každom samotnom, keď sa človek raz rozhodne že si chce adoptovať rómske dieťatko tak nikto z okolia by ho v tom nemal prehovárať aby tak urobil, podľa mňa ma každí robiť to čo chce sám, a na čo sa cíti a nie že sa bude dívať na to čo mu povedia druhí a podľa toho sa riadiť ale školiteľka mi to tak kázala dať takže ja s tým nič neurobím kedže chcem spraviť tu bakalárku a ja nikoho netlačím aby dotazník vypĺňal ten je dobrovoľný

beka22
30. mar 2015

Ahojte žienky nevolali ste niektorá na UPSVR Žilina, či sa posunuilo poradie aspoň o jedno čísielko lebo od novembra ani jedno dieťatko to sa za 4 roky čo sme v poradovníku nestalo. Pekný deň 😉

janus24
30. mar 2015

ahojte chcem sa opyt može byt uver prekažkou pri osvojeni dietatka?Samozrejme riadne splacaný, ale može to byt problem?

magimary
30. mar 2015

@janus24 určite nie. 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre