Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

naduska
16. sep 2011

@123sabrina nie nemam este babo cakam ... a myslim si ze sa caka 1-1,5 ,podla toho ake mate poziadavky ... my sme asi na 1-2 mieste?

123sabrina
16. sep 2011

@naduska aha a odkedy si zaradena??no my chceme co najmensie biele.chodime na pripravu ale onedlho bude za nami tak sa tesime.kazdy hovori inak jedny ze sa caka dlho iny kratko.kolko cakas na jedna,dva mieste??

natia
16. sep 2011

Dneska strašný zážitok...máme v triede chlapčeka, o ktorom sme vedeli, že je osvojený a nesmie sa zverejňovať jeho identita ani fotka...dnes sme sa niečo rozprávali s triednou a tá mi hovorí: "No ale pozor, on nie ej adoptovaný, on je len v pestúnskej...takže to je tam len na skúšku a rodičia si to môžu rozmyslieť a vrátiť ho, keď im to nebude vyhovovať..." ľudia mne prišlo mdlo...

cairka
16. sep 2011

@natia , 😨 😕 🤐 ☹ sila...a jedna technická, nie je nakoniec v profi? ked sa nemôže zverejňovať identita a foto... 😕 to by trocha menilo situáciu, hoci samozrejme nie je na skúšku...

cairka
16. sep 2011

síce ma napadlo, že môže byť ešte v predosvojiteľskej a oficiálne má ešte meno a rodné číslo po bio...

dioliana1
16. sep 2011

@natia tak to je sila, na skúšku, ako ojazdené auto 🙄 😖

cicimotinka
16. sep 2011

@natia @cairka @dioliana1 a toto je presne to, čo nám radili takí "chytráci", čo dokonca robia v DeD na strednom Slovensku (nebudem menovať)... že sme hlupáci, keď sme súhlasili s predadopčnou starostlivosťou, my sme si mali dať pestúnsku na 9 mesiacov a potom rovno osvojiť... a ešte by som mala zaplatené aj to, že sa o to decko starám a skáčem mu kolo riti... mm mu tam vtedy skoro jednu vlepil, mali sme malého týždeň doma a už bol "náš" a bolo nám jedno, či sa to dalo urobiť inak a zarobiť alebo nie... takže podľa toho môže byť "adoptovaný v pestúnskej"... ja som sa na to nepýtala, ako sa to dá, ale vraj sa dá dať pestúnska na tých zákonom stanovených 9 mesiacov a potom požiadať súd o adopciu a pestúnska platí ako predadopčná... ☹ ale nemalo by to tak byť... naozaj to nie je ojazdené auto, s ktorým treba vypočítavo špekulovať... ☹ ☹ 😢

maznacik007
16. sep 2011

@natia no ak sa nesmie zverejnovat identita a foto tak to by fakt sedelo na profi a tam je to opravnena poziadavka...

to nie je take easy ze pestunstvo /osvojenie a takto to brat ... jednak preto ze pripravu robis na jednu formu v zaverecnej sprave to mas uvedene .. teda ak si mala v priprave ze pojde o osvojenie a rozmyslis si ze chces pestu tak musis aktualizovat pripravu...
s tymto postupom sa velmi nespekuluje skor je to o tom ze dieta este nema v tom momente vyrieknutu osvojitelnost a preto ide do pestu a po 9 mesiacoch sa doriesi osvojitelnost a samotne osvojenie...
nevyhoda je ale ze ak sa takto postupuje tak bio rodina ma v tom pripade kontakt na osvojitelov a vie kde dieta je.. takze to si treba fakt zvazit... ci je osvojitel ochotny ist do tohto rizika ..

a k pestunstvu ako sa hovori neviete dna ani hodiny a ani toho co sa moze stat osobne by som do pestunstva nesla pokial by sme uz nemali biol. dieta a zaroven nemala skusenost s vratenim dietatka / a prezili sme to/

urcite nie je moyne spekulovat s dietatom co ma vyslovenu osvojitelnost ze do pestunstva a o 9 mesiacov do osvojenia..

ja beriem to ze sme sli do pestunstva ako iste riadenie zhora ... lebo takto v podstate poskytujeme podporu a kontakt atd aj dalsiemu dietatu teda mlademu dospelemu z domova.. prosto tak to malo byt...

natia
16. sep 2011

nie, nie je v profi, tie údaje sa nesmú zverejňovať kvôli biologickým rodičom, predpokladám, že majú zakázaný s ním styk alebo čo, že tam proste bolo niečo veľmi zlé... inak toje tak strašne príjemné a dobré a milé a šikovné chlapčiatko, že to úúplne cítiť, že aký je milovaný... troch starších súrodencov má... teda čo som videla, tí sú bieli, tak zrejme bio 🙂

natia
16. sep 2011

ešte som bola dosť šokovaná aj tým, že malý vôbec nevie, že je osvojený (už tak či onak) ... čo je podľa mňa dosť divné a čudujem sa tomu...dnes so msa s ním tak dosť rozrpávala a vyplynulo to z debaty... teda možno to vie, ale nechcel priznať, neviem... a včera vraj boli v ružomberku obzerať nejaké ďalšie deti, ale on ich nechce 🙂

mexx
16. sep 2011

@natia Ak to naozaj o sebe nevie (ze to len tak nevyzera, ale je to skutocnost), tak potom je to ozaj smutne. Uz len preto, ze taka ucitelka (a evidentne ovela viac ludi) to vie... 😔

natia
16. sep 2011

@mexx no učiteľke to rodičia povedali...ak to ozaj nevie, ttak to bude pre neho fantastický šok... že aj on bol iba také divné dieťa, ktoré si jeho mama prišla vybrať... lebo na tie deti v DD nemal moc dobré mienenie..

mexx
16. sep 2011

@natia No podla toho by som tiez povedala, ze to nevie... 😕

karkana
17. sep 2011

opýtam sa ked sa ide pozreť dieťatko prvy krát a povedia,že matka alkoholička, to už má niekto také bábo či hned radšej odmietnuť,lebo u nas je jedna alkoholička tehotna a da na adopciu vraj,no ked som si predstavila ,že by mi také ponúkli,bože ,

silviaa
17. sep 2011

@karkana deti ktore Ti ponuknu su zvacsa po matkach alkoholickach, narkomankach, fetacka...necakaj nejaky zazrak. Ak nie si ochotna tolerovat aj taketo dieta zadaj si to do spravy, ale potom mozes cakat aj roky. Zalezi od teba, ako sa rozhodnes.

tortelinka
17. sep 2011

@karkana neviem co vam hovorili na priprave, ale co ocakavas? dieta z usporiadanej rodiny?

yukki
17. sep 2011

@karkana a aj keď v spise nebude informácia že matka je alkoholička, neznamená to, že sa pár krát počas tehotenstva dobre nenadrala...čo i len deväťkrát, vždy v deň poberania sociálnych dávok .... samozrejme ak by bola celé tehotenstvo naložená v alkohole, tak to terba zvážiť či si trúfaš vychovávať dieťatko s rizikom fetal alk.syndrómu, ktorý vtedy MôžE hroziť...ale o mnohých tých matkách sa vie o ich tehotenstve toľko, koľko samy povedia..

cicimotinka
17. sep 2011

@karkana neber to v zlom, ale
"lebo u nas je jedna alkoholička tehotna a da na adopciu vraj,no ked som si predstavila ,že by mi také ponúkli,bože ,"
túto vetu si vyrieš ešte pred adopciou, lebo... keď o tom vieš, tak také nechceš...keď sa o tom nedozvieš, vezmeš si dieťatko a dozvieš sa to náhodou po roku???...potom čo? vrátiš? @yukki to napísala presne, čo keď sa len párkrát dobre nacápe... je to alkoholička?... stačí to na to, aby dieťatko malo problémy?...
ja som to tu už niekoľkokrát písala a napíšem to znovu, nás "poslali" pre zdravé dieťa na "východ"...mali sme požiadavku aj na rómske, lebo podľa doktorov je malá pravdepodobnosť, že do Žiliny po Blavu dostaneš biele novorodené dieťatko bez nejakého zádrhelu... 15.12. nás zapísali do zoznamu žiadateľov a 28.1. sme si vybrali 1/2ročného chlapčeka...

karkana
17. sep 2011

joj,až tak zle som to nemyslela,samozrejme že vieme, že aké detičky su núkané,a sme s manželom na to pripravení,

cicimotinka
17. sep 2011

@karkana ono je jasné, že sa vám zdá, že áno, toto vieme, toto nám povedali, ak sú to všeobecné rozhovory, príbehy niekoho cudzieho, tak fajn, lenže potom v reálnej situácii, keď sa to týka nás a nášho vybratého dieťatka, city sa začnú chovať úplne inak... myslím, že každá sme tým prešli... 😒 a napriek všetkému, čo nám povedali a čo vieme z netu, dúfame, že práve to "naše" dieťatko bude mať šťastie (alebo my budeme mať šťastie) a bude zdravé a nebude mať žiadne príznaky "nezodpovednosti svojich bio-rodičov"

karkana
17. sep 2011

áno zdá,tak ako každému,kto ide prvé dieťatko adoptovať, sme na tom rovnako,po prvy krát to každú čaká,niečo nové a vyrovnať sa so všetkým,,vy už máte detičky ,čiže máte oveľa viac skúsenosti,

yukki
17. sep 2011

@karkana kukaj, vyberiete si dieťatko a budete za neho bojovať zo všetkých síl...všetci náhradní rodičia trochu riskujú, naše detičky sú balíček prekvapení. Všetky sme o tom prd vedeli, každý si to predstavoval idylickejšie...a aj chválabohu, lebo čo tým našim detičkám povyskakovalo počas spoločného života, to vedieť do predu tak si možno rozmyslíme, či ich prijať, a takto bol osud opačný-prijali sme ich a teraz sa s tým musíme popasovať, veď majú len nás! Ja si už neviem predstaviť iné deti vo svojom živote ako tieto dve potvorky...občas si robím srandy aké by to bolo krásne mať bystré, zdravé a poslušné deti 😀 😀 😀 😅 😅 ale koho by potom mala Kika a Máňa?

suezana
17. sep 2011

@yukki 😵 😵 😵 😵 krásne si to napísala

123sabrina
17. sep 2011

aj ja sa bojim co ako to bude. Tiez by som chcela babo od nejakej co nato nema chudobnej,alebo tak,ale pocitat musime aj s ty m ,ze vacsinou davaju alkoholicky,fetacky.....
Ale zas treba to brat tak,ze by zistili uz hned jak sa narodi nejake prve vady....a nemysli nato bude dobre

yukki
17. sep 2011

@123sabrina nejaké malé percento "vád" môžu zistiť bezprostredne po pôrode...dosť malé percento...

barbareta
17. sep 2011

@lenka_21 tak pre tento ich prístup som tam ešte ani za rok nebola schopna zavolat ako to s Nami vyzera v poradovniku a radšej to tu na Mk sledujem,,,lebo mna takéto tipy ľudí vedia tak dožrať !? až hrúza ... oni tetušky s Nr. sa spoliehaju len na to že Nikdo sa nebude na nich a ich "prácu" sťažovať lebo by sa im to v nieakej forme&podobe vrátilo 😒 ale nech sa uvedomia ze robia na social. urade. A nebyť Tých "Deciek" tak chodia na U.P. leda tak na podpisy , a sa živia s cudzieho nešťastia - Trapky !

cairka
17. sep 2011

@123sabrina , no keď sa bábo narodí zistia tak akurát, či sedí počet končatín a či nemá organické poškodenie...ale tie prekvapka si väčšina bábätiek necháva na neskôr , keď už je doma v bezpečí 😉

123sabrina
18. sep 2011

yukki,ciarka mate pravdu.vadcinou uz,ked je babo doma.je to tazke ,ale ked sme sa nato dali musime sa modlijt aby bolo dobre.

vesticka
19. sep 2011

ahoj prave som sa prihlasila. Velmi mi pomohli vase poznatky, kedze s manzelom prave absolvujeme pripravu. Cakaju nas este asi 2 stretka a hadam sa coskoro dostaneme do zoznamu. Chcela by som sa opytat, ci je tu niekto z Kosickeho kraja okrem Misiaka. Pytali sme sa psychologicky ci nevie nahodou kolko parov je v zozname cakatelov, ale asi to velmi nevie zistit. Pozeram, ze mnohe cakate uz dost dlho ☹. Drzim velmi palceky, aby vam to ubehlo cim skor. Dakujem za info. 🙂

mysiak001
20. sep 2011

@vesticka Ahoj no sak nam povedia ked nas zaradia do poradovnika 😉 a dneska je 20. takze kazdu chvilku budeme mat zaverecnu spravu z pripravy. Ale co somsa bavil na UPSVAR tak sa v KE caka cca 1,5 roka nechame sa prekvapit.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre