Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

cairka
15. feb 2012

@najjulinka , to si iba myslíš, ja ešte furt nemám súhlas súdu s vyšetrením...

najjulinka
15. feb 2012

@cairka však nam pri Lucke 3 mesiace trvalo kým sa vymačkli, že suhlas nedaju...
ja som ti pisala, že davaš to dosť neskoro na sud 🤐 🤐 🤐 ja už viem svoje..... ako naše papiere boli vo "vzduchoprazdne" na sude.....

lenkove
15. feb 2012

@cairka 😲 😲 😲 😲

cairka
15. feb 2012

@najjulinka , ale u nás majú bio odňaté práva. Problém je ten, že to sú 2 návrhy..prvý súd určil opatrovníka, 2 súhlas s vyšetrením... dúfam, že to už poriešili a je to na pošte, podávala som to tajomníčke rovno do ruky, aj to skontrolovala, že je to OK, a že to hneď dá pani sudkyni na stôl...tak dúfam.... ešte máme týždeň... necelý 😖

ináč je to fakt na hlavu postavené...ja rozhodnúť nemôžem, musí byť určený opatrovník, ALE ani opatrovník nemôže rozhodnúť, musí dať súd aj súhlas so zákrokom ...tak načo je ten opatrovník, keď aj tak to musí ísť ešte raz cez súd...

kanhwa
15. feb 2012

@magimary co je to prosim za lehota 3 mesiace? dovtedy musia vytycit pojednavanie ci ako?
my si davame podanie teraz vo feb., tak nam sudkyna poradila ze radsej v predstihu, ale 9 mesiacov od zverenia bude az v aprili. maju oni nejaky deadline ze dokedy vytycit pojednavanie v takomto pripade?
vopred vdaka za odpoved aj ostatne kocky co viete.

maznacik007
15. feb 2012

@kanhwa ano to je cas dokedy musia vytycit prve pojednavanie od prijatia navrhu

magimary
15. feb 2012

@kanhwa áno, to je ten deadline, do kedy musia vytýčiť pojednávanie...
a u nás to teda po každé vždy dodržali... 😖
ale, zase to záleží od toho, ktorého súdu...
napr. 5-ka vytyčuje do mesiaca... ostatní do dvoch až troch... 😒

najjulinka
15. feb 2012

dovtedy musia určit datum,a le na ten datum či maju lehotu neviem.. nejak sa mi marí, že pol roka..... ale netušim......

najjulinka
15. feb 2012

u nas sme podali 6.5. a vytýčili 5.8. (6.8. bola sobota, takže vlastne posledný možný den) a pojednavanie vytýčili na 27.9.

kanhwa
15. feb 2012

@maznacik007
@magimary
dakujem 🙂 my sme prave na 5ke, takze by to nemuselo trvat dlho 🙂 a teda predpokladam, ze kedze mala je u nas v predosvojitelskej a obaja biologicki sploditelia su neznami, tak by sa malo rozhodnut hned na prvom pojdenavani a hned by sme si mohli dat vyznacit aj pravoplatnost 🙂 🙂 🙂

magimary
15. feb 2012

@kanhwa s najväčšou pravdepodobnosťou to tak aj bude...
lenže, ak máte 9mesiacov uplynutých až v aprlli, tak ten termín nevytýčia skôr,
resp. ak áno, tak to odročia (to bol prípad našich terajších posledných nových rodičov... im chýbalo do 9mesačnej lehoty 10 dní a odročili im to 😝)

kanhwa
15. feb 2012

@magimary nuz ja som pocitala, ze to vytycia na taky datum, ked uz bude tych 9 mes. uplynutych, jasne, ze nie skor.
a keby skor a odrocia to, tak o kolko to mozu odrocit potom, nevies mi prosim povedat ?

baby, 9 mesiacov to bude 4. aprila a 7. aprila bude mat nasa dcerka rok. nam by sa velmi pacilo, keby na narodeniny dostala rozsudok 🙂 🙂 🙂 🙂

magimary
15. feb 2012

@kanhwa potom už nie o dlho...
títo "naši" mali termín niekedy na konci januára a 9mesiacov im uplynie/-ulo v polovici februára a nový termín im vytýčili na teraz-koniec februára 😉

kanhwa
15. feb 2012

@magimary tak to je velmi potesujuce 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

magimary
15. feb 2012

@kanhwa u vás ide všetko úžasne potešujúco 😉 😎 🙂
takže, i naďalej pôjde 😉 😵

lubka1709
15. feb 2012

Babenky.Ako to je vlastne,keď nám zavolaju,že maju pre nás na adopciu myslim miminko všetkym si prejdeme a potom pri sude budu aj bio rodičia?Ja som žila v tom,že bio rodičia nemaju čo tam robiť.

lenkove
15. feb 2012

@lubka1709 Lubka, nemam sil uz reagovat, idem spinkat, napisem viac zajtra ALE: neboj sa, biologicki rodicia pri sude nebudu!!! Pri osvojeni nie su, neboj! To len pri pestunstve 😉
Pekny vecer!

lubka1709
15. feb 2012

@lenkove ďakujem ti si zlata tak sladku noc pa

magimary
15. feb 2012

@lubka1709 , keď vám zavolajú, že majú pre vás mimi, tak idete najprv na úrad, kde si pozriete spis toho dieťatka a rozhodnete sa, či pokračujete v interakciach, ak áno, tak sa spíše žiadosť o povolenie interakcií (to pani na úrade), keď príde schválenie interakcií, zavoláte si do DD a dohodnete si prvú interakciu-podľa zvyklostí DeD, buď v domove, alebo v profirodine, po prvej interakcii sa opäť rozhodujete, či chcete pokračovať v interakciách...ak áno, dohodnete si ďalšie a ďalšie, podľa toho, ako sa to bude ďalej "papierovo" vyvíjať... po absolvovaní "povinných" interakcií spisujete návrh na súd (žiadosť o zverenie dieťaťa do predosvojiteľskej starostlivosti alebo žiadosť o predbežné opatrenie (tiež vám môže pomôcť pani na vašom úrade), k tomuto návrhu sa prikladá aj správa od psychologa DeD, ktorý vás počas interakcií pozoroval... následne ide k vám dieťatko na návštevný pobyt (ak to DD umožní), alebo čakáte na pojednávanie...
na pojednávaní o predosvojiteľstve, i osvojení NIKDY nie sú prítomní biologickí rodičia!
TO IBA v prípade pestúnstva-ako píše aj @lenkove 😉

lubka1709
15. feb 2012

@magimary Dik za radu.A ako to je keď je miminko v porodnici to informujem urad a oni určuju interakcie alebo DED v danom meste?

magimary
15. feb 2012

@lubka1709 takých prípadov je dnes už málinko (ak vôbec) 😉
ale to potom riešiš s úradom a sociálnou sestrou nemocnice (s tým DD ešte nič nemá 😉)...

lubka1709
15. feb 2012

@magimary A to aj pri osvojeni tak dlho trvaju sudi pokiaľ sa pohnu alebo len pri pestu?

magimary
15. feb 2012

@lubka1709 záleží od dôvodu, ktorý spôsobí zdržanie...
ak je to "hľadanie miestnej príslušnosti", tak to tvrá dlho aj pri pestu, aj pri ado...
ak je dôvod zdržania v nepreberaní pošty, tak to je len pri pestu...
a tých dôvodov môže byť ešte o mnoho viac...
takže to sa nedá presne povedať...
isté ale je, že súdy majú tú lehotu na vytýčenie pojednávania (tie 3 mesiace),
takže, keď si podáš žiadosť na súd, do troch mesiacov musíš vedieť termín (to môže byť aj 3mesiace+2 mesiace, ale i viac, i menej)...
ak dávaš predbežko, tak tam sa má v zrýchlenom konaní rozhodnúť do 7 dní, v bežnom tuším do 21 dní... a to keď sa rozhodne, dieťatko ide hneď k tebe...
pri odchodoch z nemocnice/z pôrodnice sa dávajú predbežka zväčša vždy, čiže tam je ten odchod do 7 dní, ak ide všetko ideálne (čo je ale tiež zriedkavé, keďže teraz sú aj odchody priamo z pôrodnice zriedkavé, ako som vyššie spomínala)...

lubka1709
15. feb 2012

@magimary tak uvidime,ako dopadneme mi ešte nás čaka dlha cesta,ale ten čas tak rychlo letí,že si asi neuvedomime a budeme mať miminko doma aj keď sme 183 v poradi.

magimary
15. feb 2012

@lubka1709 juuuj, tak to dovtedy ešte stokrát zabudneš, čo všetko bude treba 😅
z ktorého si kraja?

tortelinka
16. feb 2012

@lubka1709 to bol nas pripad, babo z porodnice, socialna iba zavolala do porodnice ze ideme a hotovo...

maznacik007
16. feb 2012

@lubka1709 vacsinou pri adopcii je uz pri predosvojitelskom vyriesena otazka prislusnosti aspon u nas podla toho co hovorili teraz uz ponukaju deti s osvojitelnostou takze tam fakt potom neni problem a ide to velmi rychlo...

problemom pri pestu je to ze tam sud nariadi biorodicom platit vyzivne na deti a posielat ho na ucet upsvar prislusneho a ak to neplatia tak za to mozu ist aj do basy toto musia platit aj pri ustavke samozrejme a chcu to mat podla zakona dorucene aj ked neprebrate, atd atd...

ale fakt toto sa dost meni pred casom v pohode davali predbezka, potom ponukali deti aj bez osvojitelnosti, dnes tu uz vyzaduju aj osvojitelnost ale nie vsetci samozrejme ... niekedy davali hostovske teraz uz nechcu... zatial v klude cakajte a citaj a aj tak tazko povedat ako to bude u vas lebo sud bude podla trvaleho pobytu matky dietata teda ak to nebude anonymny alebo hniezdo

magimary
16. feb 2012

@maznacik007 vidíš a jednému z NAŠICH profidetičiek ani pred adopciou nedoriešili miestnu príslušnosť...
9 mesiacov (!) čakali (na predosvojietľský súd!!!), kým mu poprehadzovali spisy medzi TROMA mestami a potom ešte aj v rámci hlavného mesta (!!!)...
takže, holt, skúsenosti sú rôzne... 😉
však to poznáme...

karkana
16. feb 2012

@magimary to nás budú pozorovať,ako sa správame k malému ,?nám psychologička hovorila ,že pri prvej návšteve máme sa len pozerať,rozprávať sa ,pýtať sa na malého,na druhej ho už aj pohladkať a tak že postupne,že nemáme hned ho brať na ruky,no neviem si predstaviť že by som sa tak krotila,ja by som ho hned na rúčky ,no neviem ako je najlepšie,

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre