Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

magimary
11. jan 2009

nesúhlasím s tým, že výchova je len 20% vplyvu 😒 !
Pokaľ si pamätám zo školy, tak sme si hovorili niečo o 50: 50... 😉 s tým skôr súhlasím, príp. podľa mojich skúsenóstí by som to posunula až na 40:60 v prospech výchovy..., pretože nieekdy láska a trpezlivosť viac zmôže ako gény... 🙂

savia
11. jan 2009

magimary, presne tak 😉
myslím si, že každé dieťa si berie základ do života zo svojej rodiny, z prežívania detstva,z prístupu rodičov, z pociťovania lásky v rodine. A u adoptovaných detí to platí dvojnásobne. Tieto detičky musia mať pocit,že niekam patria a niekto ich ľúbi.

mtsl
11. jan 2009

no počkajte do puberty ako sa gény prejavia vtedy, to sa budete čudovať 😖

cairka
11. jan 2009

mtsl, asi hovoríš o michalke? ved prezraď, ako sa prejavia. na čo sa máme pripraviť 😉 ale nie, vážne ma zaujíma, čo môžem čakať.

magimary
11. jan 2009

no, jansé, že puberta to všetko overí... 😒
ale zase, myslím, že je veľa puberťákov s "čistými" génmi a malou kožou... 😉
mtsl, mylsím, že mať doma puberťáka z "domova" znamená mať doma časovanú bombu (ktorá možno vybuchne 😨 ), ale aj mať doma puberťáka "z domu" môže kľudne znamenať mať doma nepredvídateľnú sopku (ktorá, keď začne chrliť svoju lávu, a narobí možno viac škody, o to viac, že je nečakaná... 🙄 )...
a teda: že u domováčika s tým skôr rátaš a pripravuješ sa na najhoršie, kdežto u "vlastného" to ani v najhoršom sne nepripúšťaš... 😔

a mtsl, ak hovoríš o svojom konkrétnom príklade (možno o Michalke? 😕 ), určite stojí za zmienku aj odpoveď na otázku, odkedy ju máš doma...
lebo fakt si myslím, že je iný štart v živote, vyrastať prvé roky života niekde v kamennej budove, ako vyrastať v milujúcom, prijímajúcom domácom prostredí...

mtsl
11. jan 2009

hm, ťažko povedať čo môžeš čakať. keď dieťa dostane "svoj vlastný rozum" a začne konať podľa seba. čím je staršia, tým mám väčší strach čo z nej bude a kam sa uberá, lebo do teraz sme ju v podstate všetkému učili a teraz je už na nej ako to použije a nie vždy to je v zhode s mojimi predstavami. je jasné že tak isto je to aj s bio deťmi ale ...

cairka
11. jan 2009

tak to je také obdobie, kedy sa asi začnú zvýrazňovať problémy a rozdiely proti biodeťom. to mi dosť ľudí hovorí, že do tých 11-12 rokov to ide bezproblémovo a potom to začne 😒 len mi nikto nechce pezradiť aké konkrétne problémy majú. treba len veriť, že tým obdobím prepláva dieťa bez šrámov na duši a najlepšie aj v registry trestov 😝 ja si stojím za tým, že to, ako sme deti vychovali, uvidíme ked budú mať 25. hoci ked budem mať doma puberťačku si to asi budem musieť pripomínať veľmi často 😠

mtsl
12. jan 2009

nie že by som nechcela prezradiť aké konkrétne problémy máme, len je to asi u každého dieťaťa iné. u nás sú to maličkosti, ktoré nás dospelákov privádzajú do kómy napr. totálna ľahostajnosť k poriadku. no a samozrejme učenie, ktoré jej začalo byť totálne ľahostajné. 😠 z čistých jednotiek bude na polroku vysvedčenie hodné vodcu zločineckého gangu a to má mater, učku, ktorá ju denne kontroluje a preskúša 😖 aj tak sa jej podarí ma obabrať a niečo sa nenaučiť. snaha vyhnúť sa ZUŠke a miesto toho sa flákať s kamoškami - na šťastie škole sa ešte vyhnúť nepokúsila.
už teraz si treba pripraviť obrovský plagát nadpisom PREČO MÁM RÁD MôJHO PUBIŠA a pod ním niekoľko postrehov o dobrom a milom dieťatku s pred niekoľkých rokov 😀 😝

mixka
12. jan 2009

mtsl, hned sa citim lepsie pri predstave, ze "toto" budem mat doma dvojmo 😀

lenuska74
12. jan 2009

mtsl ale bohužial toto mám aj ja doma u vlastného bio synátora takže tým to asi nebude 😀 😀 😀

mtsl
12. jan 2009

lenuska ale v bio sa nájdeš ty alebo niekto s tvojej rodiny a tu sú niektoré počiny mimo môjho chápania
mixka nech ťa uteší to že sa budeš rozčuľovať len raz aj keď dvojnásobne 😀

mtsl
12. jan 2009

hm, to sú tie gény

dioliana1
12. jan 2009

Ja to mam u oboch mojich pubišoch, a to vraj dospelý syn,hahahaha 😀

najjulinka
13. jan 2009

mtsl no mna keby naši skušali každý den a kontrolovali do školy, tak asi so mnou tiež iná puberta lomcuje... však má 12 rokov... Kto sa na jej vysvedčko opýta? a ešte polročné? nikto nikde... Na prijmačky na strednu sa boduju nejaké koncoročné známky, ale ked nepojde na nejaké vychytené gympko, tak je to fuk čo tam má...
😉

lenuska74
13. jan 2009

tak si ma ukľudnila Juli 😀 😀 😀 😀

najjulinka
13. jan 2009

co lenuska??? no vsak asi tak zmýšla normálny človek. Moja mama ked sa bratova triedna stažovala ne brata, že sa chemiu neučí (bola chemikárka), tak sa jej mama spýtala, že "okrem tabulky prvkov do krížovky čo mu z tej chémie na čo bude treba?" a učka neodpovedala.. .takže asi o tom tá škola je... hovadiny do nas chceli nahustiť a to isté budu chciet robiť našim detom... jedným uchom dnu a druhým von... Vyselektovať len ozaj to podstatné 😉

lenkove
13. jan 2009

inak, ak by moje adoptivne dieta, malo zrazu zly prospech, nechodilo do ZUS, ale flakalo sa s frajerom vedela by som po kom je.. Po mne 😝 ale pravda je, ze nie v 12-tich 😀

najjulinka
13. jan 2009

nebyt flákania, tak sa s manželom ani nenájdeme asi 😀 😀 😀

najjulinka
13. jan 2009

ale až na výške... nie ked sme mali 12 😀

lenkove
13. jan 2009

juli 😀 😀

v 12 je ozaj skoro, to ta puberta teraz asi skor zacina.. 😕

mtsl
13. jan 2009

najjulinka, v prípade že dieťa nemá dostatok vedomostí na výšku sa nedostane a s učňovkou alebo maturou môže ísť tak akurát k pásu do nejakej fabriky a živoriť od výplaty k výplate prípadne makať v nejakom hypermarkete za minimálnu mzdu alebo sedieť doma na riti a poberať sociálne dávky a tým domovom bude pravdepodobne kus kartónu pod mostom. mne je jasné že sa jej nik nebude spytovať na žiadne vysvečko zo ZŠ ale ak necháš dieťa v puberte nech si robí čo sa mu chce alebo zachce uvidíš kam to dopracuje.
no a nakoniec či bio alebo nie, nemienim sa o žiadne decko starať a živiť ho celý život. raz chcem byť s mužom sama a užívať si život a aj rodinu a vnúčatá ale nie ich mať na krku.

mexx
13. jan 2009

Mtsl, z vlastnej skusenosti ti hovorim, ze ani vysoka skola ti nezarucuje dobru pracu a plat, a niekedy mam pocit, ze mi je viac na skodu ako na uzitok (lebo "vdaka" nej nedostanem ani len tu pracu za pasom vo fabrike). Viem, ze chces pre svoje deti len to najlepsie, ale skus sa na to niekedy pozriet aj ocami toho dietata a akceptovat, ze sa mu nemusi pacit zrovna ta cesta, ktoru si mu ty vytycila... 😉 (Je mi jasne, ze v 12 rokoch potrebuje usmernit, ale vsetko s mierou...) 🙂

mtsl
13. jan 2009

milá mexx, nikomu nevytyčujem cestu a rozhodne deckám dávam dostatok voľnosti na sebarealizáciu.
pôvodne sa tu hovorilo o podiele výchovy a génov a moja skúsenosť je že do toho 10 roku prevláda výchova a potom nastupujú gény ale tá výchova stále zostáva a po istom období sa zas prejaví a s väčšiny detičiek vyrastú super ľudia.
a keď sa spomínajú gény tak tie v našom prípade pôsobia aj veľmi pozitívne. v ZUŠ je o 2 roky popredu pred svojimi spolužiakmi a mojim pričinením to isto nie je. hrá naozaj nádherne a už teraz sa teším na prehrávky ako si to tam vychutnám 🙂

mexx
13. jan 2009

Mtsl, ved ja som to nie v zlom... 😉 A uznavam, ze s pubertakmi je to tazke...akurat si pamatam, co vsetko ma vytacalo, ked som bola v tej puberte ja, a nakolko ma to ovplyvnovalo v postoji ku vsetkemu. 🙂

yukki
13. jan 2009

Súhlsím s tým, že vysoká škola nezaručuje vysoký plat, a naopak, že učňovka s maturitou "pravdepodobne" predpokladá namiesto Bramacu kus kartónu. Veľmi veľmi často je to naopak, a navyše, vysoká škola a dobrý plat zďaleka nezaručuje šťastný a spokojný život 😉

mexx
13. jan 2009

Presne si to vyjadrila, Yukki. 😉

mtsl
13. jan 2009

🙂 zle vybraté vzdelanie alebo nedostatočné vzdelanie zaručujú nanič prácu a slabý plat prípadne žiadnu prácu a žiaden plat (to je môj osobný názor) ale to asi do tejto diskusie nepatrí

yukki
13. jan 2009

murár je nedostatočné vzdelanie? Stolár? Čašník? Vodár? Alebo je to nanič práca? 😀 😀 😀 alebo myslíš že si skôr zoženie prácu absolvent filozofickej fakulty alebo veterinár ako horeuvedené profesie-a že si popri robote zoženie fušky? Napríklad mimo veľkých miest?lebo ako vieme, na Slovensku žije mnoho ľudí aj v malých mestách a ich okolí 😀 😀 Alebo že vysokoškolský profesor je nutne so svojim životom (a platom) spokojnejší ako napríklad lesník s maturitou?
Je to pravda, že to sem nepatrí, lebo deťom sa život po osemnástke tady a teď plánovať nedá,,,,ale už dávno som sa tak úprimne nepobavila ako teraz na tomto poslednom príspevku-vďaka!

mexx
13. jan 2009

Mtsl, da sa ale dopredu povedat, co je zle vybrate vzdelanie? 😕 To nedostacujuce je o inom, to je pravda...ale zle vybrate... 😒 Ja som si napriklad vybrala svoje povolanie, studovala som to, co ma bavilo, odvsadial pocuvam, ake je to dolezite a ziaduce, a aj tak nemam pracu (v danom obore), hoci by som chcela a chceli by aj ti, co to potrebuju... Poznam iks ludi, ktori maju nizsie vzdelanie ako ja a pracu ovela lepsiu, najma v pripade, ze ich to bavi... Dnes si tiez casto nadavam, preco som radsej nesla robit nieco "obycajne", co by ma bavilo a nemusela som sa zozierat s takymito problemami. Mozno by som zarobila viac ako s tym, co som vystudovala, a ovela lahsie by som zohnala pracu... 😔

mixka
13. jan 2009

mtsl, obdivuhodny nazor...

yukki, plne s tebou suhlasim, vybrala si mi to z ust 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre