Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

magimary
26. dec 2012

Subject: Dokument o poruchách attachmentu - KLÍČ

Vážení kolegové a rodiče,
pokud jste nestihli sledovat nový dokument Ćeské televize o poruchách attachmentu a léčení, můžete se podívat na film na internetu:
Film je užitečný i pro výuku náhradních rodičů. Máme na něj velmi dobré ohlasy.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096060107-k...

Zdravím a mějte se dobře
Petra Vrtbovská&Natama

moischaaa
27. dec 2012

Ahojte rada by som sa pridala do tejto temy , nakolko sme sa rozhodli ist do adopcie, po dlhych rokoch neuspechoch po vlastnom dietatku ,prave zbierame vsetky potrebne info , nas prvy krok zacina na UPSVaR kam sa chystame podat ziadost,zaujimalo by ma po akej dlhej dobe sa dostalo dietatko k vam do rodiny , ako ste zvladali pripravu? viem ze je tu o tom popisaneho dost, ale budem vdacna za kazdy vas prispevok 🙂

yukki
27. dec 2012

@moischaaa príprava v pohode, prvé dievčatko do roka od začatia prípravy/podania žiadosti, druhé...nejakých 14 mesiacov od obnovenia prípravy.

moischaaa
27. dec 2012

@yukki waw super , mozem sa opytat ake ste mali poziadavky ? je to krasne 🙂 lutujem ze sme nesli do toho skor

yukki
27. dec 2012

Do 4 rokov, na pohlaví a etniku nezáleží, ľahké ochorenie-vada neprekáža, psychomotorický vývoj v rámci širšej normy.
@moischaaa

matax
27. dec 2012

@moischaaa pripravy sa neboj, vela sa naucis o nechcených detoch, zistis, co mohli zazit, prezivat..a vela ineho... mne sa pacilo, ze sme sa mali vzit aj napr. do role biologických rodicov-preco a ako sa mohli dostat do takej situácie, ze im deti odnali... a fakt vela potrebyných veci...ved aj tehulka caka na dieta minimálne 9 mes,plus obdobie, kým otehotnie....ja ked si spomeniem, som sa obavala tych testov a ci nam daju zvolenie 😝 a bolo to vsetko v pohode 🙂
nase poziadavky boli dieta od 0 do dvoch rokov, na etniku nezalezi, bez vazneho zdrav.postihu (ved, kto je dnes uplne zdravy?) pri prvom ani na pohlavu nezalezalo a potom sme chceli dievcatko....maleho sme mali doma 2 mes od zaradenia do zoz. ziadatelov a malu sme "nasli" pol roka od zaradenia do zoznamu ziadatelov

matax
27. dec 2012

@moischaaa od zacatia pripravy to bolo- maly 5 mes od zacatia pripravy, co uz bol aj u nas doma a sudne zverený bol 6 mes od zacatia pripravy..
a mala- cele to trvalo 15 mesiacov (ale navstevovali/ spoznali sme ju 11mes. po od zacatia prípravy)

drzim palce

moischaaa
27. dec 2012

@matax dakujem za podporu , gratulujem k detickam , strasne ma to nakopava ked tu citam vase prispevky a tesim sa s vami a uz sa nevieme dockat ked aj my budeme mat doma nase dietatko ,

este som sa chcela opytat ak ideme podat ziadost uz musim mat vsetky potrebne papiere ci to staci dodatocne

lenkove
27. dec 2012

@moischaaa vitaj
Ja som prípravu znášala hrozne, asi tak ako píše matax, stále som sa bála, že nás neodsúhlasia, či čo 😀. Ale samotný priebeh prípravy /závisí teda kde ju robíš/ bol fajn 😎
Pre podanie žiadosti na UPSVaR v tvojom mieste bydliska potrebuješ dotazník, ktorý ti tam dajú,plus podklady (výpis z registra, potvrdenie o príjme, lekárske potvrdenie, žiadosť) .Na úrade ti myslím ochotne a kompetentne poradia (dúúúfam) lebo u nás to tak bolo 😉 žiadosť sa podáva myslím kompletná, ale veď oni to povedia čo v nej chcú mať a aké prílohy prikladáš...

matax
27. dec 2012

@moischaaa my sme to mali tak, ze sme doniesli na upsvar doklad o prijme, o zdrav.stave a dotaznik+ziadost uz vyplnene, rozmysleli sme si, kde chceme robit pripravu (upsvar,navrat,usmev ..)
nas upsvar to poslal na krajsky upsvar, ti nas pozvali a tam sme podpisali papier, ze si mozu vyziadat odpis/vypis (zas neviem,ktore 🙂 ) z registra trestov... ked im to poslali z registra trestov, tak nam povolili pripravu

iwusa
28. dec 2012

@moischaaa ahojček, neviem vyčítať z tvojho pasu aký ste kraj, ale veľmi veľa čo sa týka čakačiek bude záležeť od toho v ktorom kraji riešite svoju problematiku a druhý aspekt sú vaše požiadavky. Z toho dôvodu môže byť čakačka 2 mesiace ale samozrejme aj 2-3 roky. Nechcem ťa týmto strašiť, to nie, všetko bude záležať od Vás s manželom 😉 ale neboj, to čakanie prejde ako voda. Asi to tak má byť, že človek si musí počkať, veľa vecí sa v jeho živote vykryštalizuje a veľa vecí si uvedomí, pochopí a nakoniec budeš vďačná za to obdobie.
A z prípravy si vôbec nerob ťažkú hlavu, je to malina. Ja by som to nazvala ako také hranie sa, vážne. Ale človek by neveril ako ťa psychologička dokáže prečítať, klobúk dolu.
Držte sa a nech Vám to uteká 🙂

moischaaa
28. dec 2012

dakujem baby ste zlate, ziadost mame podanu , sme z BA , chcem sa opytat kde ste mali pripravu , pripadne podla coho si mame vybrat kde budeme chodit na pripravu ? aky je rozdiel medzi navrat , usmev ako dar , pripadne na urade,

@iwusa vy ste na tom ako ? ste na zozname ? alebo uz mate dietatko ? 😵

matax
28. dec 2012

@moischaaa my sme robili pripravu na upsvar, potom aj aktualizaciu na upsvar- ked sme ziadali druhe dietatko...
ale mala som moznost byt pri skupinovej priprave navratu a fakt odporucujem, bolo to ine v tom, ze sme boli nuteni sa viac zamyslat, vcitovat, rozmyslat..aj ked aj na upsvar sme mali celkom dobru pripravu, prebrali sme vela a nasmerovala nas na literaturu.. no keby si mam teraz vybrat, tak vyberiem navrat..u nas to robia tak, ze 16 hodin je pocas vikendu ako skupinova priprava, potom 10 hodin je individuálna priprava paru..super je aj ten vikend, ked sa neda z práce uvolnit cez pracovne dni..upsvar len cez týzden v ich pracovný cas

karkana
28. dec 2012

včera dávali na stv2 Famíliu, o rodinke, čo si adoptovali malinké bábo 😉

5katarina7
28. dec 2012

@moischaaa my sme robili prípravu na upsvar a môžem zhodnotiť,že to bola len formalita,v návrate majú celkom inú prípravu,no nám to vyhovovalo hlavne kvôli mm,že sme si vedeli so psychologičkou dohodnúť čas,kedy vieme prísť.

iwusa
28. dec 2012

@moischaaa my sme v trnavskom kraji, zatial čakáme, v máji 2013 to budú 2 roky, požiadavky klasika - čo najmenšie, biele, na pohlaví nezáleží ale myslím si, že to bude chlapec, tých je viacej 🙂
Ale v BA kraji to ide rýchlo, ale ako som písala, záleží od požiadaviek. Myslím, že z BA kraju tu bola @goralenka alebo sa mýlim? zdá sa mi, že boli v prvej desiatke, ale treba sa jej popýtať. Držím päste aby Vám príprava ubehla čím skôr, neboj dočkáte sa 😉

goralenka
28. dec 2012

@iwusa ano ja.. pred vianocami som volala a od oktobra sme sa nepohli z osmeho miesta...vraj to stoji a v decembri sa vracaju aj nejaki, ktori mali prerusenie, takze...
aj ked sme boli uistovani ze stihame do leta, maximalne do vianoc, tak sme stale bez dietatka... od jula 2011..

kanhwa
28. dec 2012

@moischaaa my sme z BA, ziadost sme davali v oktobri 2009, pripravu zacali v januari 2010 na upsvare (tam sa da naozaj flexibilnejsie dohodnut ohladom terminov, lebo priprava je individualna), do zoznamu ziadatelov sme boli zaradeni v aprili 2010 a dcerku mame doma od juna 2011 🙂 Zdravu vdaka Bohu, sikovnu a nadhernu 🙂

cairka
28. dec 2012

@kanhwa , a vy máte kde bábätko? aká je už veľkáčka 😵 😵 krásna 😉

moischaaa
28. dec 2012

@kanhwa super dakujem ti za vysvetlenie, mala je uzasna 😵 krasna 😵

eda70
28. dec 2012

Ahoj, ja vám napíšem svoj príbeh adopcie dieťatka. Máme doma už 2 roky nášho Lukáška. Potom sa nám narodila ešte dcérka takže sú nerozlučná dvojka. my sme si dali žiadosť na úrad a absolvovali sme prípravu. Už si nepamätám aké papiere sme doniesli ale to už sa na úrade dozviete čo treba doniesť. Chodili sme sa priebežne pozerať na úrad práce do TN. Po roku a pol sme si našli Lukáška a ten nám bol skôr ponúknutý, lebo ešte nebol právne voľný, ale pani nám poradila, že čaká na súd. Takže sme sa rozhodli a dali sme si žiadosť o návštevu. Bol v profi rodine a patril do DD Mlynky. Prebehla návšteva my sme sa pre neho rozhodli (nie je treba sa rozhodnúť hneď pre dieťatko ak si nepadnete do oka tak nie je problém odmietnuť a hľadať dalej). Pri poslednej návšteve prišli aj psychošky a vypytovali sa. Moja skúsenosť je taká, že nikdy nepovedzte, že máte nejaké obavy alebo neistoty, lebo budú robiť problémy. my sme museli ísť ešte raz na pohovor kde sme roébili prípravu tám nám povedali že je to normálne ale prsychoškám treba povedať že je všetko super. Na úrade práce v Mychalovciach kde Luky patril sme natrafili na veľmi príjemnú pani, ktorá vabavila rýcho súd. No a keď už sme mali po súde zas DD robil problém nechcel nám dať malého až keď bude rozhodnutie právoplatné aj keď sme sa všetky strany vzdali odvolania. Som šťastná že malého máme nedala by som ho za nič vôbec neľutujem všetky peripetie ale po týchto skúsenostiach neviem či by som do toho ešte išla. Ale dievčatá nebojte sa toho všetky peripetie Vám to dieťatko vráti len nikdy neppovedzte keď sa Vás bude psychoš pýtať že máte obavy alebo neistoty lebo vchádzate do nového obdobia života. Držím všetkým palčeky Edita 😀

moischaaa
28. dec 2012

@eda70 dakujem , vidim ze niektorym to islo bez problemov a niektorym sa to natahovalo , ale hlavne je ze vacsinou to skonci dobre 🙂

chcela by som sa este opytat , ak by nam volali a by sme odmietli dietatko , ci nas potom posuvaju zase niekam dalej , alebo sme stale na rade ..teda ak bude dalsie dietatko volne ci nam budu "hned" volat? dakujem

tortelinka
28. dec 2012

@moischaaa my sme malého dostali pol roka od zaradenia, žiadali sme dieťa do roka, bez udania pohlavia a etnika

eda70
28. dec 2012

@moischaaa ahoj, no mali by volať ďalej a evidovať Vás. Je normálne že nepreskočí islra prípadne nie je uvedené, že dieťatko je ńejako hendikepované. Možno je to sproste teraz povedané ale aj na úradoch mám pocit, že tie deti vedú ako tovar. Dieťatko si vyberáte podľa papiera a ten neprezradí všetko. my keď sme boli pozrieť Lukyho tak me sa mahli rozhodnúť do týždňa či chceme alebo nie. Ale ak máte požiadavku na väčšie dieťatko, tak treba často chodiť na úrad oni až tak často nevolajú. My sme si vybrali s iného kraja a na tie deti nevolajú. Najlepšie treba chodiť a pozerať. Ak máte záujem o bábo tak volajú. Držím palčeky stojí to za to aj keď to dieťa sem tam hnevá ale keď povie ľúbim ťa mami stojí to za to 🙂

5katarina7
28. dec 2012

@moischaaa aj keď odmietnete zostávate na tom istom mieste,aj nám ponúkli dvojičky,a zľakli sme sa dvoch bábätiek naraz nakoľko už máme jednu dcéru,tak sme sa ani neišli pozrieť,nechceli sme zdržovať a ostali sme na tom istom mieste.

kanhwa
28. dec 2012

@cairka babatko nam uz odislo do nenavratna 😉

suezana
29. dec 2012

@moischaaa ja som tiež odmietla, lebo sa stalo, že som si práve našla prácu po dlhšom čase - vyzeralo to ešte na minimálne pol roka čakania..... tak som poprosila o odklad - všetko bolo v poriadku - bábätko ponúkli ďalej(malo vyše pol roka) - odklad sme mali nakoniec skoro 3/4 roka - najprv sme dali do konca roka, potom do leta - v lete sme sa rozhodli, že už - pani nám zavolala, či nás už môže zaradiť do zoznamu a volať nám - povedala som áno - naša požiadavka bola dievčatko do pol roka (vzhľadom na malý byt a staršiu dcérku, ktorá veľmi túžila po sestričke) - no a pani povedala, že majú krásneho bieleho chlapčeka - 7mesačného 😅 😅 😅 tak som jej povedala, že my máme dievčatko do pol roka 😨 a už aj všetko ružové doma 😵 😵 ona, že nevadí 😉 😉 len som sa opýtala 😉 😉 Boli sme na prvom mieste - bol koniec mája- na dievčatko sme nakoniec čakali až do konca augusta - a prišiel nám náš pokladík, ktorý nemal ani 3kilá 😵 😵 😵 a ja verím,že všetko je tak ako má byť, že ona nám bola súdená 😵 😵 😵 😵 😵
všetko sme začali vybavovať v septembri 2009, dcérku máme doma od septembra 2012

mana85
29. dec 2012

@moischaaa Ahoj práve včera bolo 6 mesiacov čo sme si domov z pôrodnice doniesli nášho drobčeka 😵 čakali sme naň kratučko len mesiac od zaradenia ....
podla mňa vôbec nezáleží na tom aký ste kraj ani koľký v poradí ale na tom aké mate požiadavky na dieťatko čím su požiadavky volnejšie tým kratšia je čakacia doba čo sa týka prípravy mali sme ju na upsvar-e taka mladučka psychoška nás mala zaujimavé je že vravela presný opak ako písala @eda70 ked sme sa bavili o očakávaniach čo bude a spomenula som že mám obavu tak povedala že to berie pozitívne lebo tak aspon vie že je to pre nás dôležite a záleží nám na tom čo chceme dosiahnuť preto ta obava dokonca to viac krát spomenula a aj ja som mala strach hlavne z psychotestov 😀 ale bolo to jednoduché . jediná vec čo mi vadila na všetkých tých vybavovačkách sú spomalené úrady a úradničky ktore majú veľmi málo vedomosti o náhradnych rodinách a nevedia poradiť česť výnimkám ! vela báb odtialto vie lepšie poradiť ako tety na úrade a prieťahy súdov sú tiež hrozné no určite to tak nieje všade .... držím päste nech mate vybavovačky čim skôr za sebou a nech už len v pokoji čakate na svoje vytúžene dieťatko tak isto aj všetkým ostatným želám nech im nový rok prinesie nie len zdravie , lásku , ale i šťastie v podobe prírastku do rodiny všetko dobré ....( to malé ohybné je náš synček )

matax
29. dec 2012

@mana85 si to super vystihla 🙂
a malický je krasnucký aj na ostatných fotkách 😵 😵

moischaaa
29. dec 2012

@tortelinka to je super 😵
@eda70
@5katarina7
@suezana
dakujem baby , nevedela som si to predstavit ze by nas zase posunuli dalej , dufam ze iskra preskoci hned pri prvom 🙂

@mana85 gratulujem ku krasnemu babatku , tesim sa s vami 🙂 tiez by sme boli najradsej keby sa nam zadarilo miminko co najmensie 😵

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre