Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

tortelinka
21. júl 2011

@cherry1981 drzim palce nech sa podari rychlo

cherry1981
21. júl 2011

@tortelinka AJ ja tebe, ale ked citam ako to u nas ide pomaly tak neviem neviem. Ale myslim,ze Vy sa coskoro dockate. Drzim palce 🙂

tortelinka
21. júl 2011

@cherry1981 no zilina nie je o nic rychlejsia, ale pride ked ma prist

marti35
21. júl 2011

@beba1902 to je zlé čo sa to tam deje ☹ už je to dlho, ja sa stále za to modlím, my máme 3 deti osvojené ani z jedným sme tak dlho nečakali o dievčatko nám volali po 3-4 mesiacoch biele dieta 4 mesačné ale my sme si tam vybrali romske tak sme to cítili že patrí nám hned sme sa do nej zalubili a súrodencov sme mali do 2 týždňov a viem že vtedy sa na biele novorodeniatko čakalo najviac rok aj kamoška dostala do roka novorodené dievčatko priamo z pôrodnice.v NR to ešte take zlé nebolo ☹ ja len dúfam že sa to znovu poriadne rozbehne. My už čakáme rok a to máme v požiadavkach aj romske dietatko len novorodené maličké.

mata71
21. júl 2011

ahojte neda mi napisat,včera som pozerala Fontanu pre zuzannu 3,,,a každy hned vo filme čakal nejako automaticky že Zuza si zobere 2 čierne deti a bude ich , mama...,,hotovy hrdina,,, to je vo filme, V skutočnosti ked si par ide adoptovat dietatko,je čudny a nebodaj romske tak ich idu dobreže ukamenovat že su neni normalny,,,,,,,na nas sa pozeraju čudne už aj tym že si ideme adoptovat dietatko,o poziadavkach ani nikomu nehovorim,ved srdiečko to napovie,,,a pozeraju na mna ako na sprostu že si pokazime život ,,už mame všetko zariadene tak čo vymyšlame,,,,,ale čo vlastne mame ????ked nemame ratolesti mame velke prazdno,,,,, 😨 😨

cherry1981
21. júl 2011

@mata71 Aj ja som si uz vypocula par nazorov, ktore pocuvam jednych uchom dnu a druhym von. 😔

tortelinka
21. júl 2011

@cherry1981 ja som zatial mala len pozitivne reakcie, uvidime ako bude dalej

beba1902
21. júl 2011

@marti35 ja neviem co sa deje aj mi sme ustupili aj od poziadaviek mame aj polo a nic vobec nic ☹ tak neviem musime veri 😔

cicimotinka
22. júl 2011

@mata71 inak presne, my keď sme začali vybavovať adopciu a vybehávali sme potvrdenia, tak sa nám tiež všetci pýtali, že či nám je zle, keď špekulujeme... akosi som začínala byť na tú vetu alergická... a to vieš, vo filme sa vie pri pozeraní každý zachovať správne, keď sa ho to netýka...

cicimotinka
22. júl 2011

@tortelinka my sme mali do 1,5 roka, pohlavie šuma fuk, farba biela, príp aj dačo s rómskeho... našli sme hneď v katalógu, mal 6 mesiacov, 3/4 róm, ale bolo to mimo kraj... neskúšali ste pozrieť?

natia
22. júl 2011

@marti35 wau, 3 osvojené deti a ešte jedno chcete? supiš...

baby mne je až zle, keď si to predstavím, tie poradovníky a roky čakania... otrasnéééé... to ja keď chcem dievčatko o dva roky, tak to už minulý rok som mala podať zrejme... čudné, čudné, čože tie domovy sú už prázdne??

cherry1981
22. júl 2011

@tortelinka Tak mate štastie na ľudi 🙂 Inak presne ako piše
@cicimotinka nechcete kuknút katalógy? My sme jednoznačne rozhodnutý po priprave ich celé prezriet 😀 A veríme, že už tam bude na nás malé drobiatko čakať 🙂

beba1902
22. júl 2011

ahoj babenky viete mi poradit kamoska si chcu adpotovat babo ,ale mm jej ma v obchode krades 😒 a ze mal zaznam ci to bude v registri? a bolo to pred tromi rokmi 😒 ja jej neviem poradit ci nahodou nieco neviet o tom dakujem 🙂

magimary
22. júl 2011

@beba1902 zákon o tom píše toto:
---
(4) Fyzická osoba, ktorámá záujem stať sa pestúnom
alebo osvojiteľom, nie je spôsobilá na vykonávanie náhradnej
rodinnej starostlivosti,
a) ak bola odsúdená pre úmyselný trestný čin na nepodmienečný
trest odňatia slobody vo výmere vyššej
ako jeden rok, alebo
b) priznala vinu za niektorý z trestných činov hrubo
narušujúcich občianske spolužitie, proti rodine
a mládeži, proti ľudskej dôstojnosti, proti ľudskosti,
za trestné činy ohrozovania pohlavnou chorobou
alebo vírusom ľudskej imunodeficiencie.

---
takže, ak to aj má v registri, nemalo by to mať takú váhu, ke´dže nesedel natvrdo...
ale najlepšie poradia na úrade.

cicimotinka
22. júl 2011

@natia veru čudné, čudné...stojí to a padá to na ochote ľudí... ☹

cairka
22. júl 2011

@cicimotinka , na ochote ľudí...prijať aj iné dieťa ako biely novorodenec...

natia
22. júl 2011

@cairka akuráááát som to chcela napísať a pozerám, že už to tu je 🙂 stačilo by aj iné ako novorodenec...

natia
22. júl 2011

ja mám takú otázku tiež z oblasti tých zákonov, možno @maznacik007 toto bude vedieť... a síce, ako vieme, tak nárok na rodičovský príspevok 3 roky od právoplatnosti zverenia dieťaťa do NRS... ale matka má možnosť teraz si vybrať, či poberať rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť (v mojom prípade na škôlku) ... v normálnom prípade je tento príspevok dávaný len do 3 rokov veku dieťaťa... platí aj pri nás to špecifikujem, že aj príspevok na starostlivosť môžeme poberať do 3 rokov od zverenia??? viete niekto prosím?
lebo ak nie, tak nás čakajú závažné finančné problémy, sakriš...

cherry1981
22. júl 2011

@beba1902 Kde mal záznam? Ak nemal koly tomu sud, tak by to nemalo byt v registry testov a tym padom,by nemal mat zapis .

magimary
22. júl 2011

@natia neplatí.. zisťovala som to...
to je príspevok jasne určený a špecifikovaný ako "jasličkové" a teda sa týka len "jasličkového veku" (tozn. do troch rokov fyzického veku dieťaťa) 😉

magimary
22. júl 2011

citujem:
otázka:
"A napadá ma tých 230 na starostlivosť ostalo tak ako bolo, že do troch rokov dieťaťa alebo sa to zmenilo v ramci zrovnopravnenie nahr. rodin a je to do troch rokov od zverenia????"

Natália Blahová: Do troch rokov veku dieťaťa. Hovorí sa tomu aj "jasličkové". 🙂
6. December 2010 o 23:32

natia
22. júl 2011

@magimary jooooooj, to je zleeeee... ale ďakujem za info 🙂
@cherry1981 no a keď bol niekto obvinený z krádeže, tak podľa všetkého asi súd mal, nie? mne to z toho zákona vyplýva, že pokiaľ mal "iba" podmienku, tak sa to toho netýka...

magimary
22. júl 2011

@natia nzč 😉

a presne ako vravíš, vzhľadom k tomu zákonu, ak mal "len podmienku" a nesedel vo väzení viac ako rok, tak by to malo ísť, aj keby ten záznam v RT mal 😕 , si myslím 😉

cicimotinka
22. júl 2011

@cairka aj to... 😎 ale skôr som mala na mysli úradníčky, ktoré katalógy neponúkajú, lebo je to pre nich robota naviac, ako aj psychológov, ktorí od toho odhovárajú a razia teóriu, že si má každý pár počkať na to "svoje" dieťatko, aby to "zaiskri"... u nás neiskrilo, napriek tomu je ten pravý... 😀 😀 😀

tortelinka
22. júl 2011

@cicimotinka este sme neboli nic pozriet, dnes som akurat volala, ze vraj sme 80. v poradi, cca 3 roky ☹

tortelinka
22. júl 2011

@cicimotinka inak ked som sa spytala na katalogy, pozerali po mne ako po blaznovi, ze co si to vymyslam,vraj to nerobia...ako je to v zakone?mam na to pravo?

cicimotinka
22. júl 2011

@tortelinka tak presne zákon neviem, nám povedali, že si ich môže pozrieť každý, kto je zaradený v zozname žiadateľov... ale hovorím, niektoré úradníčky to nechcú robiť...nemajú čas... ☹ radšej doporučujú čakať...
...inak je to strašné, že 3 roky a detí je po decákoch také množstvo... :( :( :(

magimary
22. júl 2011

@tortelinka zákon 305/2005 o SPODaM §39 hovorí:
---

(6) Odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o zapísaní
fyzickej osoby do zoznamu žiadateľov môže byť žiadateľ
zaradený do procesu sprostredkovania nadviazania
osobného vzťahu s dieťaťom, ktorému treba sprostredkovať
náhradnú rodinnú starostlivosť.

tortelinka
22. júl 2011

@magimary to nic nehovori o tom ci si mozme zoznam pozriet, alebo nas musia kontaktovat oni

magimary
22. júl 2011

@tortelinka hovorí to ale JASNE o tom, že môžete byť zaradení do procesu...
to znamená, že sa môžeš na tento zákon odvolať a dožadovať sa procesu sprostredkovania (=nahliadnutia do spisov), bez toho, aby vás niekto vyzýval.

aj keď ja napr. viem, že tu u nás v Kraji by mi to neprešlo, lebo ... 🤐 ... "teta",
ale inde to môže zafungovať 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre