Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

matax
8. nov 2013

@hora_lka poradovnik je pre cakatelov na male deti.. kazdy moze nahliadnut do zoznamu ci uz na krajskych upsvaroch alebo v neziskovkách (navrat, usmev) a je len na vas, ci to vyuzijete a budete hladat aj deti, ktore su v zoznamoch dlhsie a nik o ne neprejavil zaujem.. alebo udte cakat na to,ked vam zavolaju..
u nas v tn kraji je to tak, ze po dohodnuti terminu, pridete na kupsvar a poziadate o nahliadnutie do zoznamov, ak sa vam dake dietatko zapaci, zistia, ci ho v inom kraji uz nekontaktovali so ziadatelmi a dohodnete si interakciu (navstevu dietata)
ked nas zaradili do zoznamu ziadatelov , informovali nas o zaradeni listom, kde bolo napisane, ze sa mozeme telefonicky dohodnut na stretnuti a informovat sa o detoch vhodných do NRS
mne sa zda, ze v zilinskom kraji nepovoluju takuto moznost 😕 mozno niekto napise

Ak je to tak, je to urcite na skodu deti,ktore su v zoznamoch dlhsie (ci pre vek, ci pre postih, ci pre farbu pokozky)
mozno treba skusit zmenit to,ak to niekde tak funguje 😕 🙄

cairka
8. nov 2013

@matax , v ZA ma nenechali nahliadnúť do celých zoznamov, ale ukázali mi spisy vytipovaných detí, podľa mojich "požiadaviek". Pri Vaneske 4 spisy, pri Dii len jediný 😀

matax
8. nov 2013

@cairka tak aspon to 🙂 aj nam ukazali vytipovane, potom aj vsetky, ked sme poziadali..Lebo my sme chceli dievcatko do roka, aj romske, aby bola mladsia ako syn,no vytipovali nam dievcatka, ale boli to rovesnicky alebo takmer rovesnicky ako on, tak sme poziadali o nahliadnutie do vsetkych spisov a nic.. az po polroku sme potom nasli 🙂

cairka
8. nov 2013

@matax , no je fakt, že ja som už viac nežiadala 😀 tak možno by ukázali 🙂

cicimotinka
8. nov 2013

@mana85 nie všetky upsvary to povoľujú... my sme mali prednášku z práva,kde sme preberali aj adopciu, tak sa pýtala, že či niekto má, že nám povie z praxe, tak som sa prihlásila a povedala, ako sme si (vtedy len Šaňka) vybrali a tak... a pani prednášajúca so mnou urobila parádny cirkus, akí sme s manželom nemorálni a neviem akí, pomaly z nás urobila dajakých asociálov a podobne, že sme neeticky predbehli všetkých pred nami a máme si uvedomiť, že sa hľadá "RODINA PRE DIEŤA" a nie "DIEŤA PRE RODINU", že kam by sme došli, keby si každý vyberal kedy a ako chce... takže pokiaľ takáto žena sedí na upsvare, nečudujem sa...

cairka
8. nov 2013

@cicimotinka , 🤐 😢 😖 ...wou....takže nech všetky deti, ktoré sa nezapáčia nikomu z prvej 5 (či koľkých obtelefonuvávajú sociálne) , ostanú v zoznamoch, kým nepríde na rad niekto, kto by ich prijal ...nehovoriac o tom, že v tej dobe by tam takých detí bolo toľko, že by sa k tým spred 3 rokov nik ani nedopracoval... zaujímavá teória pani prednášajúcej 🤐

cairka
8. nov 2013

Keď sa hľadá rodina pre dieťa, tak nech zrušia "požiadavky" a ide sa za radom. Dnes ťa zapísali, dnes je na rade tento Jožko...

hora_lka
8. nov 2013

@cicimotinka

@matax dakujem za odpovede, urcite vyuzijeme kazdu moznost, len musime dokoncit pripravu a pockat na zapis .. mame svoje poziadavky, nieco pevne co neustupime, ale su urcite zalezitosti o ktorych sa mozeme bavit, napriklad zdravotny stav, pisala som uz vcera tusim, ze manzel sa ako dieta "boril" so zdravotnymi problemami, ktore su dnes len spomienkou a kozmetickou vadou, co absolutne neprekaza, .. taktiez nasa poziadavka na vek je posunuta vyssie, necakame na novonarodene dieta .. prave pre nas si myslim, su tie zoznamy to praveee 🙂

hora_lka
8. nov 2013

@mana85 ja tiez nechapem, preco nam to povedala, ale uz viem co mozem, musime dokoncit pripravu, a pockat na zapisanie, potom uz pojdem na upsvar do BA a budem ziadat co nam patri 🙂

hora_lka
8. nov 2013

@cicimotinka stylom *dieta pre rodinu* im ostane kopec deti v domovoch

yukki
8. nov 2013

Ku mne boli na ÚPSVaRoch ústretoví, vybrali spisy, ale neboli by sa bránili ani keby som chcela prezrieť iné ale teda striktne ak som chcela adopciu-tak len detí právne voľných na adopciu, a keď som chcela pestúnstvo, tak zasa spisy detí vhodných do pestúnstva, bez právnej voľnosti, nie spisy detí na adopciu. V Návrate boli takisto ústretoví, akurát že tam naozaj treba rátať s tým, že po overujúcom telefonáte sa zistí, že dieťa už dávno svoju rodinu našlo, lebo údaje nemajú aktualizované. Ale trošku súhlasím s tým, že by mali dbať na zladenie náhradnej rodiny a dieťaťa........nejaký ten predpoklad, na čo bude náhradná rodina stačiť a tak.....

cicimotinka
8. nov 2013

@cairka no ber do úvahy, že to bola ženská, ktorá vyše 20 rokov robila s adopciami na SK i medzinárodnými, takže bola brutálna odborníčka... a keď má takýto názor z praxe, nemusím písať, o čom to celé môže byť... 😒

matax
8. nov 2013

@cicimotinka 😕 😖 😲 😲 😲 hrozne, ked je z "praxe" a asi nerobi presne s tym, mohla si to aspon logicky premietnut 🙄 😕 brutalne, nie brut.odbornicka 😖

matax
8. nov 2013

@yukki na zladenie rodiny s dietatom treba hladiet, ale ukazat mozu..ved nemusia ku kazdemu ukazanemu a ziadatelmi vybratemu dietatu dat suhlas s interakciami.. a na to moze mat vplyv aj posudok z interakcii
Poznam pripady,kedy nezladili 😖
a aj na upsvare sa stalo,ze ponukali uz nakontaktovane deti,s tymt reba ratat

dia6
8. nov 2013

jáj, ťažká téma... a hlavne ju tu nijako nevyriešime. Možno by nebolo zlé, ako napásala
@cairka, bez požiadaviek a rovno za radom všetky deti k rodičom... ale bojím sa, že by väčšina z týchto detí skončila opäť v DeD.
No nepozdáva sa mi ani termín "dieťa pre rodinu". Lebo ako napísala @hora_lka, naozaj by ostala väčšina detí v DeD.
Takže asi nie je ideálny spôsob ako tento "výber" riešiť.

maznacik007
8. nov 2013

@hora_lka kde robíte pripravy potomuz keď budete mať aj papier o zaradení do zoznamu nápis dám ti přesně postup kam za kým sa obratit určitě v ba nie na upsvar myslím kraj to by si u pan x nepochodila zoznamy mame vo formě excelu dá sa vyfiltrovat podla vašich kritérií a potom sa dohladaju příslušné spisy ku každému už je aj foto čiernobiele poväčšinou a videjko my mame malého zo zoznamov a tiež ale teda on je romský chlapeček môžeš si robit poznámky v zmysle ak sa chceš informovat o diagnozach a nalexoch len to treba všetko dopředu ohlásit aby sa to nachystalo karkana nejdu mi ip som mimo dom ale my sme malí malého na hostovsky pol roka medzitým riadne pojednávanie. ale ja by som šla na predbezko ale sesttyzdnove dovtedy hostovske z profi ale to je môj bazor

hora_lka
8. nov 2013

@maznacik007 jeeej super dakujem, urcite sa ozvem, ked budeme mat papier v ruke .. cim dalej tym mi nie je jasnejsie, preco nam psychologicka povedala to co povedala .. no, nevadi, esteze Vas tu mam, maminy, co tym vsetkym presli 🙂 tak si hovorim, ked otehotnie 16tka, 17tka kto s nou co riesi, a ja som nutena pisat psychotesty s milion otazkami typu napr. ci som niekedy tak nervozna, ze dokazem trhat, kricat, udriet .. odpoved, ano, nie, niekedy .. napisem ano, som za nervaka, napisem nie, je to klamstvo, takze zlata stredna cesta 🙂

karkana
8. nov 2013

@hora_lka to presne nám aj nám povedali na príprave,,,že nemôžeme predbehnúť tých, čo sú v poradovníku,,, asi nechcela pochopiť, čo sa pýtam

mana85
8. nov 2013

@cicimotinka 😕 20 rokov praxe ? no s mojou povahou by som ju poslala niekam a buchla dverami
( preto neštudujem ) veď ako baby už písali to by im už koľko ostávalo detí v domovoch a keby to šlo zaradom ako písala @cairka že dnes ja na rade Jožko a musí si ho vziať ten kto je práve na rade tak by bolo určite oveľa menej žiadateľov a keď tak vyhlasovala že sa hľadá rodina pre dieťa tak prečo potom niesu natoľko aktívni na úradoch a nekontaktujú sami čakateľov s deťmi ktoré majú poschovávané v zoznamoch podla požiadaviek napríklad moja teta mala požiadavku vzhľadom k jej veku že chce od 2 rokov do 5 a musela čakať na novorodenca a iba sama od seba si bola pozerať zoznam deti ...
Aspoň by si v tých zoznamoch spravili poriadok ...

Nám nevyberala žiadne spisy podla našich požiadaviek dala nám ukázať celé z celého Slovenska a boli tam všetke detí bez ohľadu na vek na jednej strane ročné a na druhej 15 ročne dokonca na niektorých spisoch nebolo ani písané či je to adopcia alebo pestúnstvo to nevedela ani ona sama keď sme sa pýtali ...

ml1976
8. nov 2013

@hora_lka Toto mozem len potvrdit. Ako si pisala. Robila som pripravu a na moj dotaz ci si mozem aj sama hladat dieta mi bolo povedane ze nie a naviac mozem mat problem na urade prace. Vraj to neradi vidia,,, tak sama neviem

ml1976
8. nov 2013

@maznacik007 Prepacte dievcata ale dost dobre nechapem o co ide,Mala som dojem, ze deti mozem ziskat cez urad prace a v mojom pripade Navrat ked som tam robila pripravu... mozem aj inde ? a ak ano o co ide...nejaka som tazkopadna. Bolo nam povedane ze v ziadnom pripade si hladat nemame, ak nechceme nacochrat perie uradnikom na UPSVaR

yukki
8. nov 2013

@ml1976 v Návrate a Úsmeve sú spisy detí-posielajú im ich ÚPSVaR-y, detí, ktoré neboli umiestnené v danom Kraji, ktorý Návrat ako ale mávajú z viacerých krajov Slovenska, a každý, kto bol zapísaný do zoznamu žiadateľov, môže sa na tieto inštitúcie obrátiť. Oni vyberú spisy zhruba odpovedajúce Vašim požiadavkam na dieťa, tie Vám poskytnú na nazretie.
Ono sa asi myslí, aby si žiadatelia nevyberali deti nejako osobne po známostiach, u profirodičov a tak..

ml1976
8. nov 2013

@cairka kde sa da v ZA dostat k tomu zoznamu., :? prosim o radu som nova mam leda pol roka od ukoncenia v priprave a nevim co a ako. moc dakujem

ml1976
8. nov 2013

@yukki takze treba zajst do Navratu, a ja som si myslela ze ma budu kontaktovat... aka som naivna

yukki
8. nov 2013

@ml1976 to je ešte aj takto: ak majú žiadatelia záujem o dieťa bez určenia etnika, vo veku povedzme do 2...3....4 rokov, s ľahkým zdr.znevýhodnení, o súrodeneckú dvojicu trojicu...tak také dieťa sa v tých "zoznamoch" trebars nájde aj hneď po ich zapísaní medzi žiadateľov. Ak majú.....aby soms a zasa nedotkla citlivej témy tak priamo....ak majú vyhranenejšie požiadavky, tak tam také dieťa vôbec v zoznamoch detí vhodných na adopciu či do pestu nemusí byť, nie je väčinou. Tak načo by nechávali žiadateľov hrabať sa v spisoch detí o ktoré nemajú záujem, len tak, zo zvedavosti? Teda závisí HLAVNE na Vašich požiadavkach, či vôbec má význam pre vás sa hrabať v zoznamoch detí, a to už úradníčka podľa vašich požiadaviek aj vie,.....

yukki
8. nov 2013

@ml1976 kľudne, zájdi.

cairka
8. nov 2013

@ml1976 , tak záleží hlavne od požiadaviek. V zoznamoch sú deti, ktoré sa nepodarilo umiestniť. Treba zavolať pani H. no úrad, alebo do Návratu, že chcete prísť pozrieť zoznamy. Kontaktovať ťa budú, až keď budeš na rade, respektíve na prvých miestach, ak tí pred tebou to dieťa odmietnu.

ml1976
8. nov 2013

@yukki do poziadaviek som si dala co najmensie dieta a biele. do 1 roka tak pre mna ten zoznam asi nebude.A este nieco by som rada vedela. Ako casto mam chodit na urad prace informovat sa ake mame poradie. Vraveli nam ze raz za pol roka. Nas zapisla len nedavno a neviem ci to ma vyznam obrazovat ich ked predpokladam ze sme tak na 180 mieste. Mam sem tam kontaktovat aj Navrat alebo uz ten nie.. vdaka za radu

yukki
8. nov 2013

@ml1976 no v Návrate sú spisy skôr detí niečím znevýhodnených-etnikom, zdravotným stavom, anamnézou......tak neviem, však zavolať a povedať im svoje požiadavky môžeš, prinajhoršom povedia "také spisy my tu veru nemáme..."

majka21
8. nov 2013

@duratlicka skusame, skusame, ale to by bol velky bozi zazrak keby sa nam zadarilo, my aj timejku mame po umelom oplodneni. Ziadost o adopciu sme si podali este pred tym ako som otehotnela s tym, ze tak ci tak nechceme zostat pri jednom dietati

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre