Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

karkana
14. aug 2012

@mysiak001 to je asi najhoršie, už ste tak blízko a stále byť v napätí,kedy zavolajú, 😉 kedže to môže byť každú chvíľu,už máte aj niečo pripravené?

mysiak001
14. aug 2012

@karkana Je to tazke to je pravda clovek caka a caka volame aj tym co su pred nami lebo sme spolu koncili pripravu. Pripravene nemame nic aj ked postielka je pri svokre nejake veci pri mojej mame a nieco mame z manzelkinho obchodu inak nemame ani kociar a tam kde bude postielka je zatial polozeny stan s kempingovymi stolickami. Uz aby som im mohol najst nove miesto. Utesujeme sa septmbrom :D

matax
14. aug 2012

materska pre nahradných rodičov je len 28 týzdnov, je to menej, ako maju md biologicke mamicky, lebo je odrátany ten cas pred porodom, tie nastupuju na md 6-8 týzdnov pred predpokladaným porodom
nárok na prispevok pri narodeni a priplatok k nemu je po potvrdeni 28 dozitých dni dietatka od pediatra a od gynekologa o vykonaných preventívnych prehliadkach podla zákona, ak mamicka nenavstevuje gynekologa pocas tehotentsva, nedostane prispevky

u nahradnych rodicov mi kompetentni odpovedali, ze preto nemáme nárok na ten pripatok (okolo600eur), lebo nemozu dokázat, ze bio mamina chodila na prevenciu pocas tehu 😠 😠
no teda, ja myslim, ze vsetky, co tu cakáme na detičky, alebo uz deti máme zverene, by sme na prevenciu chodili, ako sa má

pri pestunstve je aspon jednorázový príspevok pri zvereni dietata (okolo 340 eur), pri predosvojtelskej ani osvojeni nic.- nespravodlive 😠
niekdy je mozne dostat tu mensiu cast kocikoveho (asi 150 eur), to pri miminách a len vtedy, ak uz nebol vyplatený biorodicom

podla mna je prijatie dietatka, oproti porodu biologickeho dietata, nárocnejsie na finacie aj v tom, ze je to niekedy náhle (naraz velke vydaje), alebo aj v tom, ze tehulka si moze male velkosti oblecenia a potrieb pre mimino nakupovat postupne celých 9 mesiacov.. my nr, co máme poziadavku napr. dietatko od 0 do 3 rokov nevieme, aku velkost oblecenia a ake potreby si máme pripravit a nevieme, kedy dietatko do rodiny príde

matax
14. aug 2012

@jaron drzim vam palce

md je len do 3 rokov veku prijateho dietatka, pobera sa od dna prevzatia (z ded alebo asi z porodnice) , ked uz je právoplatne predbezko alebo zverenie do nrs... od prevzatia je tych 28 týzdnov, ale len do dovrsenia 3 roky veku dietata, potom sa pokracuje rodičovským prispevkom do 3 rokov od prevzatia dietata..

napr.
prevzatie dietata z ded, pri právoplatnom sudnom zvereni (predbezko alebo rozhodnutie): 3,9.2012
dieta bude mat tretie narodeniny: 6,1,2013, koniec md
rodicák od 6,1,2013 do 3,9,2015

najjulinka
14. aug 2012

@matax mali by to dať, že pri narodeni a pri zvereni dieťaťa do nahradky a bolo by.... či pestu, či ado, či NOSka... proste porodene alebo zverene - došlo do rodiny, tak ho treba vybaviť......

ono sa to nezdá,a le na prvotne vybavenie treba dosť.... a vždy treba dosť..... 🤐 😀 My sme akurát tento týžden nejak povrážali do Lucky a pri tom len autosedačku a cajglik+helma a skoro 300€ fuč... a to len priebežne potrebuje.. .ale na začiatku komplet oblečko (hlavne topanky), zariadenie izby... proste ked dieťa pride do rodiny, tak by malo dostať nejake štartovne... a nie že dakto dostane a dakto nie.... keby to bolo podla prijmu alebo čosi,a le takto postavene je to na hlavu.... bud rovnako alebo podla prijmu... a nie preto,ž e je adoptovane tak ma smolu.... to je proste divne meradlo...

cicimotinka
14. aug 2012

@najjulinka no tak tomuto ani ja nechápem... my sme nedostali nič, dokonca sme všetko oblečko posielali späť do decáku, som chcela aj pocikanú plienku pribaliť, reku keď šicko, tak šicko... len ma mm stopol, že nech zacúvam, že možno budeme chcieť druhé... takže pre "pokoj s decákom" šlo len oblečko... ale je to nefér s tými príspevkami... 😒

matax
14. aug 2012

@najjulinka ano, más pravdu , to by mali len doplnit, ze pri narodeni a zvereni do nrs.. lenze oni sa ohanaju tym, ze matka nemala mozno!! prevenciu a ze niektori biorodicia uz ten prispevok dostali pred odobratim dietata... naco sa zaoberat hrstkou nahradných rodicov? nechce sa im
a pritom naozaj nas nie je na sk vela, cize státny rozpocet by to nezatazilo a ked je mozne dostat prispevok pri zvereni pri pestu, nechápem, preco nie aj pri iných formách náhradneho rodicovstva 😠

matax
14. aug 2012

@cicimotinka predsa nespim som sa tu zacitala 😀

a s tou plienkou, ze vratit spat do ded😀 😀 😀 😀 😀

najjulinka
14. aug 2012

@cicimotinka to naši znami brali decko z domova a podpisovali čo preberaju a v zozname 3 položky:

1.) Ema Koláčová
2.) kartička poistenca
3.) jednorazova plienka

proste všetko na jednom zozname, decko, plienka a aj kartička... 😀 😀 😀 taký zoznam mi pride smiešny.. ja viem, že treba popodpisovať aj uradne dokumenty čo sa preberaju,a j decko že sa prebera, aj všetko. .ale šupnuť to všetko do jedneho zoznamu , že kus ako kus asi... či ten "kus" je živý, či len nejaka vec... 😀

matax
14. aug 2012

@najjulinka teda, ze jednorazova plienka 😕 😕 keby tam bolo oblecenie, nepoviem nic 😲 absurdne, ze spolu s dietom na jednom

my sme pri malom mali, ze preberame dieta dna..a na druhom papieri, ze nám odovzdali: karticku poistenca, zdravotný zaznam a fotky (bolo ich tusim len 5 😔 )

najjulinka
14. aug 2012

@matax no tých fotiek z domova vela nieje.... Lucka ma jednu mylsim a Nika 4,a le tak, že za sebou naraz fotene len stale viac a viac približene... a niektore z nich rozmazane... naš najnovší prirastok ma 4 fotky.. z toho 3su tiež naraz fotene a ta jedna je max. tak 2týždne asi od tých troch... proste ma 4 fotky z decembra a predtým a potom nič...

Luckine foto z domova čo som ju ja odfotila mam v mobile, ktorý neviem nijak nabiť, čiže zapnuť.. .ale su tam.. sice v desnom rozlišeni a len par dni pred prichodom domov.... Niku mam jednu cez sklo spravenu, ked som ju bola okuk... spinkala, tak len cez sklo, ani som neotvarala tam dvere do tej izby...

V česku davaju CD s fotkami.. nie je ich nejak strááášne vela,a le proste su fotky a je ich viac.... a nový rodič si s nimi vie aj popracovať - dať vytlačiť aký format chce, viackrát si ich može dať spraviť - že aj do albumu aj do ramiku.... pripadne si vie spraviť fotoknhu z nich.. proste vie sa s nimi vyšantiť podla svojho uvaženia... mohli by aj v SR tak robiť, však aj by finančne ušetrili, lebo na jedno CD sa tých foto vela zmesti a aj by tie deti mali plno foto...

za aký dlhý čas bolo tých 5foto?

mysiak001
15. aug 2012

@matax Aj ja by som chodil na kotroly ak by som mohol ;). Ved som ich videl ked bolo zle s polovickou ako prebiehali keby so isiel s preukazom ja tak si to lekarka ani nevsimne za 5 minut 10 tehotnych vysetrenych ( opeciatkovanych)

A peniazky by pomohli alebo aspon kociar ten sme vcera pozerali a len som gulal ocami co to stoji 🙂.

P.S. zohnal som dalsiu brigadu ak nieco chcete z tadial http://www.agrokombinat.tym.sk/ tak najlepsie cez IP nie je to velka pomoc ale aspon trosku.

susumusu
15. aug 2012

@mana85 ...super ze ti to takto vyslo, ste krasni a drzim palceky.

babymama
15. aug 2012

ahojte, my s manzelom mame doma 3 mesacneho synceka, ale zvazujeme aj prichod dalsieho dietatka do rodiny, a to adoptovaneho. Urcite chceme aj viac "vlastnych" deti, ale nejako citime, ze by sme chceli poskytnut domov aj nejakemu opustenemu dietatu. Ste urcite skuseni, a preto vas chcem poprosit, ci by ste mi nemohli vysvetlit zasadne rozdiely medzi adopciou, osvojenim a nahradnym rodicovstvom? Vopred dakujem

suezana
15. aug 2012

@babymama adopcia=osvojenie, dieťatko je celkom celkom vaše aj s menom, priezviskom, nárokom na dedenie.....
potom je pestúnska starostlivosť = dostávaš odmenu pestúna, ale dieťa je len v tvojej starostlivosti do plnoletosti, a rodina má právo ho navštevovať, väčšinou má svoje priezvisko aj meno.....

suezana
15. aug 2012

to je len tak stručne 😉

cicimotinka
15. aug 2012

@najjulinka my sme mali len kartičku a zdravotný záznam... dieťa bolo gratis a to doslova 😀 😀 😀 a na plienku si nenárokovali... 😝
@matax ... jáj, moja... to ma ešte nepoznáš... ja keď sa naštvem... a to som sa vtedy teda dobre naštvala, keby to nebolo tak ďaleko, dakto by tou pocikanou plienkou aj cez držku dostal... 😀 😀

babymama
15. aug 2012

a nevies ako dlho trva proces vybavenia adopcie alebo pestunskej starostlivosti?

cicimotinka
15. aug 2012

@babymama podľa šikovnosti prípravy a podľa toho, ako veľké dieťatko chceš... my sme brali 10-mesačné, začali sme koncom septembra a budúci rok v januári sme si vybrali malého, v máji sme ho dostali... sú tu žienky, čo čakajú aj niekoľko rokov...

mana85
15. aug 2012

@matax Ach jaj veru mudro píšeš zvlašť tu časť že nevieme kedy dieťatko do rodiny pride a čo mu môžme vopred kúpiť 🙂

babymama
15. aug 2012

nam je to v zasade jedno ako stare dietatko bude aj to ci to bude chlapcek alebo dievcatko. Lahsie sa osvojuju starsie ci mladsie deticky? a nemate skusenosti s tym ako rychlo to ide v BA?

maznacik007
15. aug 2012

no my sme dostali holaca... vyzleceneho este sme si ho mali prehliadnut ci je ok... ale vydupala som si topanocky aby mal na pamiatku... ale je to ubohe

@babymama my sme mali maleho do 4 mesiacov... ale ak mate tak male babo tak by som sa to rozhodne nesnazila urychlovat ale radsej pockala ... nase deti su specialne a vyzaduju specialnu starostlivost a ta je vo velmi vela pripadoch omnoho narocnejsia ako pri biologickom dietati je to rozhodnutie na cely zivot a treba to velmi zvazit z roznych ohladov a najma ak su tam biodeti... aby pri pomoci jednemu sa neposkodilo inym 😉
a neni to jedno ake bude stare dietatko.... primarne sa doporucuje aby bolo najmladsie v rodine pri jeho prijati

cicimotinka
15. aug 2012

@babymama ľahšie sa osvojujú väčšie, tie sa dajú vybrať zo zoznamov voľných detí a netreba čakať, ale... sú to deti, ktoré boli ako bábätká odmietnuté, takže je tam dajaký zádrhel, či už zdravotný alebo iný...

cicimotinka
15. aug 2012

@maznacik007 inak je to strašné, keď sa ide do detailov... dieťa dostaneš jak rybu na trhu... plésk do novín a ber... toto chceli aj od nás, že preobliecť, to som odmietla, že veci pošlem... no ešte ho budem aj stresovať obliekaním... je mi z toho špatne... som myslela, že to len my sme mali také "šťastie" a ono je to bežná prax ☹ ☹ ☹

babymama
15. aug 2012

urcite pocitame s tym, ze prijatie adoptivneho dietata bude narocne ale ako matka som pripravena maximalne sa detom venovat. my sme zvazovali adopciu uz predtym ako som otehotnela, kedze sme si na babatko pockali (3 roky) ale po porode sa nic nezmenilo.

mana85
15. aug 2012

@cicimotinka 😀 😀 My sme si v nemocnici v takom obchodiku pokupili vybavičku, perinku ,vajko len to najnutnejšie aby sme si drobca mohli odniesť nejako domov a v pôrodnici sestričky ani nechceli aby sme ho prezliekali že ved si ho môžme odniest v ich košielke ale ked sa zobudil tak sme si ho aj tak dali do svojho vlastneho... 🙂 a trvalo asi 2 dni kym sme mu zohnali kočiar, vaničku , postielku , :D je to ozaj zle že sa nemôžme nijak do predu pripraviť ked nevieme ake babo dostaneme tiež sme chceli od 0-3- rokov a veru ten väčši prispevok by sa tiež zišiel ale ktovie kto ho dostal lebo ani bio-rodina nemala narok 😕 a kolko takych prispevkov prepada v prospech štatu alebo jeho uradnikov hm.

maznacik007
15. aug 2012

@babymama este k tym vekovym odstupom tak sa doporucuje aby bol minimalny rozdiel medzi surodencami tak ako by slo o fyziologicke tehotenstvo tu nemyslim dvojky samozrejme cize minimalne 9 mesiacov plus rozdielu... napr. bio dieta ma rok a prijate je novorodenec a pod ale ja osobne by som odporucala k tomu priratat min. obdobie raz take cize tych 18 mesiacov ako minimalny rozdiel medzi detmi.... ale tiez je to indi vindi ale ten biologicky sa snazia dodrziavat aj psycho ked odporucaju.... plus su niektore deti ktore su proste vhodne aby boli aspon isty cas ako jedinacikovia alebo aspon ako surodenec s vacsim vekovym odstupom proste toto treba zvazit tu ta uz moze usmernit aj profi mama ktora to dieta pozna.. resp. aj ta anamneza toho dietata aka tam je... neni to uplne take easy napasovat to

ono toto neni preberanie ale zodpovedny vyber rodica kde sa uz musi brat ohlad na celu rodinu a aj na bio deti resp. deti co uz su v rodine.... a zle posudenie a odhadnutie a tak celkovo moze sposobit riadne problemy vsetkym zucastnenym

cairka
15. aug 2012

@cicimotinka , v domovoch je to bežná prax, mňa pri Veve upozornili dopredu, keď sme dohadovali prepustenie, že treba komplet všetko, vrátane plienky, doniesť...Ale dostala vankúšik a perinu novú, aby sme ho nemohli predať, tak napísala socka predomnou (otvorila nové zabalené) centrofixkou cez celý vankúš aj perinu meno apriezvisko 😝 😀
Dia šla z profi, tá si doniesla nejaké oblečko pre začiatok. Ale všetky tie veci, čo profi kupujú pre dieťa a dávajú si preplatiť, že patrí dieťaťu ako postieľka, kočík... to ostalo u profi

milenka74
15. aug 2012

@cairka lenze my profi to potom musime vratit do DeD,my by sme vam s radostou dali aj kociky aj vsetko co sa detom kupi 😉
ja som robila uz pre 3 rozne DeD a vsade to bolo ine s odovzdavanim veci a vzdy musim posluchat konkretny detsky domov pre ktory praacujem

lenkove
15. aug 2012

toto sa tu preberalo už niekoľko krát, prosím, nezačnime odznova... 😔 Pod toto myslím, čo ktorý DD dá a či je to vina profi či DD že nedá a keď nedá, tak kde sú tie veci...
Asi tu vídim prácu pre cisty_prinos v zákone zadefinovať to čo je majetkom dieťatka v ústavnej starostlivosti... Či sa osobné veci a peniaze z DD dostávajú iba pri dovŕšení plnoletosti, alebo aj pri odchode do rodiny. 😝

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre