Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

jaron
24. nov 2012

@najjulinka to som čítal, presne tam je ten háčik, že ako to chápať, "v období 28 týždňov od vzniku nároku na materské" - čiže:
1. vznik nároku na materské je odo dňa prevzatia alebo
2. vznik nároku na materské je podľa definície vyššie:

Poistenkyni vzniká nárok na materské
• od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom,
• najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom,
• a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu.

Ak je to ako v bode 1. tak by mala nárok

yukki
24. nov 2012

@lenkove no taaak...nebuď labuť...tak daj do tajnej! Šak čo sme ešte blondínku nevideli...?

najjulinka
24. nov 2012

@jaron "Poistenkyni vzniká nárok na materské
• od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom,
• najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom,
• a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. " toto je ak dieťa porodila... toto sa netýka ineho poistenca.. tot je pre matku... pre biologicku matku... tak isto sa nas netýkaju ochrane lehoty čo maju tehotne, lebo my tehotne niesme 😉

jaron
24. nov 2012

@najjulinka teraz sa mi to už začína pozdávať tak, ako píšeš 🙂, i keď aj tak neviem, čo robiť z toho pohladu ako som ti písal do IP

jaron
24. nov 2012

@najjulinka ešte doplnam IP verejne, som trochu nahnevaný, keď často na uradoch nevedia 100 %, čo áno a čo nie, keď ich človek musí kontrolovať a čo je najhoršie, presviedčať

vôbec by mi nevadil prístup, "viete čo, s týmto nie som si istá, ale zistím vám to", a potom to ale naozaj spolahlivo zistí, to by mi nevadilo, že nevysuká hned z rukáva niečo, čo nemá každý deň, ale ked radšej povie naisto a zle, to je zle

najjulinka
24. nov 2012

@jaron no ešte si užiješ 🤐 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😎 mať v pestunstve dieťa a k tomu zťp je skoro akokeby ste padli z marsu....... 🤐 🤐 🤐 takže čo vybavovanie to vysvetlovanie 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐

no nič.. .dnes tu bol plynár robiť odpočet.. a šiel hladať meno a sa pýta Varaga či Lorenzová a ja mu na to, že Varga Lorenzová...... a on, no to alebo to, lebo vidim podla menovky... a ja mu na to som zopakovala, že Varga Lorenzová 😀 😀 😀 a ona, že jaaaj spolu? a ja , že s medzerou.... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 a to už mlčal a zjavne už mu doscvaklo, ked som mu to parkrat zopakovala a potom ma aj v zozname našiel.....

a konkretne soc. poistovna nie ej v stave mi na tot priezvisko nič vypisať.... su z toho tak mimo, že furt mi píšu Vargová Lorenzová..... 😝 😝 😝 😝 😝 😝 😝

maznacik007
24. nov 2012

@jaron na materske narok mate aj ked len do troch rokov ... ale aj tak kedze by vyslo ako vyslo budete zasa ziadat o doplatok do vysky RP takze vam je to jedno ...
len treba ziadat aj priplatok k pestu kvoli ztp

osobne doporucujem skor poziadat o tu davku tiez sa ti moze stat ze ti tetus nebude chciet dat ani tlacivo... ale nedat sa asertivne vypytat tlacivo ze uvidis ci vypises, vypisat podat cez podatelnu .... a cakat na pisomne vyjadrenie ak tam napisu bludy tak sa odvolat...
s pestunskymi je dost problem ja sama som ucila nase tetusky ako to ma byt ... 😉

najjulinka
24. nov 2012

jáááj a ešte jedna perla z uradu.... moju žiadosť o rodičák počas stahovania uradu šla prebrať nejaka ina pani na urade.... a natvrdo, že a prečo nemate vypisanu druhu opravnenu osobu? 😨 skoro mi oči vypadli, však je plno slobodných mamičiek, ktoré otca neudali a tak ina opravnena osoba ani neexistuje... a ja len, že "lebo v pestunstve mam ju zverenu len ja".... no v tom momente akokeby som lepru mala,nebolo ženskej, ktorá by prebrala moju žiadosť... 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

jaron
24. nov 2012

@najjulinka ešte pre uistenie, v tom odkaze, čo si písala je aj veta:
Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa.

Ak by vznik nároku bol podla tých bodov, čo som písal, tak by to nemalo logiku, lebo nikdy by to nebolo až do 3 rokov dieťaťa

som sa smial, že mať dieťa v pestúnstve a Zťp, je ako keby sme boli z Marsu, a ešte aby som doplnil, na predbežko - to sme už úplne z Pluta 😀

magimary
24. nov 2012

my sme rovnakí prípad ako @jaron -ovci
tiež máme pestu a zťp a "teta" na úrade nám rovno a priamo do očí povedala:
"ale s týmto som sa tu ja ešte nikdy nestretla, ja neviem, či je to pravda, čo mi tu hovoríte" (hovorili sme všetko, čo sme sa dozvedeli len tu od báb, ktoré to zmákli pred nami 😉),
tak sme sa vybrali za jej nadriadenou-vedúcou oddelenia...
a tá-už trochu znalejšia- ale stále mimo obrazu-vzala "veľkú knihu" (rozumej kópiu zákonov) a čítala a čítala (priamo pred nami), či je pravda, čo hovoríme...
a napokon usúdila, že je...
😉 😅

najjulinka
24. nov 2012

@maznacik007 ale aj v praci sa rata inak materska ako rodičak.... 4 mesiace materskej to sa tam nahromadi 6-7dni dovče minimalne.... čo je týžden k dobru....... 😉 určite sa dovča zíde... a aj v praci inak držia miesto počas materskej a inak počas rodičaku pokial viem. .proste tých výhod nefinančných je tam viac....

lenkove
24. nov 2012

@najjulinka Juli, ako je to s tou prácou počas MD a ako počas rodičáku? To by ma celkom zaujímalo.. vďaka...

najjulinka
24. nov 2012

@magimary
@jaron
mne sa na matrike ked sme svadbu vybavovali podarilo natrafiť na tetu (a nebola blond) čo predomnou čítala zakon a nechapala... a ja som proste sa nestačila diviť.....

v zakone bolo "poplatky pre dvoch občanov SR" a dvojbodka a vymenovane poplatky......
potom bolo, že poplatok pre občana sr acudzinca a potom poplatok pre dvoch cudzincov....
moj manžel je cudzinec....
a teta mi naučtovala poplatok za občana SR a cudzinca a potom ešte jeden poplatok pre dvoch občanov sr a ja reku, že to teda nie a ona čita predomnou zakon a nechape a za každým tým poplatkom mi ukazovala, že nei ej napisane, že sa to netýka cudzinca.... reku, však tam hore ma poplatky pre dvoch občanov sr a dvojbodka, tak jasne, že už sa to cudzinca netýka............... no des.. zakon pred sebou a proste akokeby padla z hrušky a nechapala..... 😨 😨 😨 😨 😨 😨 😨 😨 😨 😨 😨 😨

najjulinka
24. nov 2012

@lenkove neviem presne čo tam všetko je..... mna zaujimala tá dovča akurát.... ostatne som vedela, že ine ako profi robiť nebudem.... ale pokila viem, takpočas materskej musia stražiť presnen to miesto a tu mzdu, alebo ak počas materskej mzda kolegom porastie, tak rovnako aj mne.... kdežto pri rodičaku tam už e take, že ťa nemusia zaradiť presne na to iste prac. miesto a pod.. je tam taka nejaka obkluka.... nejaký zadrhel.... proste ak ma zamestnavatel problem, tak žena na rodičaku je prvá na odstrel...... asi tak.. ja som rodičovsku dovolenku nyvužila, takže neviem.... ale počas materskej je človek najviac chránený.....

maznacik007
24. nov 2012

@lenkove pocas MD nemozes pracovat ale pocas RD ano tam to je neobmedzene...

inak dnes uz podla aktualne platneho ZP su naroky na navrat na povodne miesto rovnake ako po skonceni MD ci RD

najjulinka
24. nov 2012

@maznacik007 tak už rozdiel len v tej dovči.... 😉 😀 (toto som ja plne využila... po materskej ešte dovolenkovala som a šiel mi plat a rodičák - ešte výhodnejšie ako samotná amterská 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 )

lenkove
24. nov 2012

@maznacik007 @najjulinka vďaka... Lebo mne ktosi povedal, že po MD ti musia držať miesto a po rodičáku nie tak striktne či ako 😅 😅 tak som chcela vedieť na čom teda som, či budem 😀

maznacik007
24. nov 2012

@najjulinka no sak aj o tom to je ze naco vybavovat materske v tomto pripade ked je to menej ako RP radsej RP, plus pestu na dieta plus priplatok na ZTP, pridavky danovy bonus, a pri tom clovek moze mat aj iny prijem ci ma nejaku zivnost a pod nemusi prerusovat...
a tych par dni dovolenky pri nizkom vymeriavacom zaklade .... 😒

ale vsetko treba fakt indi vindi prebrat si .... co komu lepsie bude

maznacik007
24. nov 2012

@lenkove nie to sa menilo ale len teraz ... ako ono je to aj o zamestnavatelovi ak ta chce vystvat tak to urobi aj po materskej...
ale u teba by som isto sla do materskej vzhladom na tvoj vymeriavaci zaklad...

najjulinka
24. nov 2012

@maznacik007 len u jaronovcov sa nechysta robiť počas tej rd či MD, tak md sa viac vyplati.. ine by bolo keby chcela pracovať.. to potom radšej rd jednoznačne....

lalus
24. nov 2012

@maznacik007
@lenkove
môžem prispieť? 😅
počas MD môžeš pracovať, len nie v tom pracovnom pomere, z ktorého čerpáš nemocenské (MD). teda dá sa byť z trvalého pracovného pomeru na MD a pracovať súčasne na dohodu u toho istého zamestnávateľa 😉
po rodičáku musia žene poskytnúť prácu "podľa pracovnej zmluvy". t.j. ak má v pracovnej zmluve napísané len, že administratívne práce, tak to môžu byť akékoľvek referentské pozície. ak tam má konkrétne miesto a presnú pracovnú náplň, musia ponúknuť tú 😉

jaron
24. nov 2012

@maznacik007
@najjulinka

ale aj pri MD má nárok na priplatok na ZTP, opakovaný príspevok na dieťa v pestúnstve a pod., nie iba pri RD? Čiže všetko je rovnaké, len sa mení MD alebo RD? Dobre to rozumiem?

A pri RD by mohla manželka aj robiť? Pravdepodobne by kvôli Simonke nešla (do MŠ ju určite minimálne do 5 rokov nedaáme, potom uvidíme, čo povie lekár), ale aby sme teoreticky vedeli.

najjulinka
24. nov 2012

@jaron ano rozdiel je len či MD či RD, všetko ostatne je rovnako....

a RD može poberať manželka do troch rokov od zverenia, ale vy ako ZŤp budete mať pravdepodobne narok do 6 rokov veku dieťaťa a može popri RD pracovať normalne aj dať malu do školky 😉

lenka_21
24. nov 2012

@jaron Ak sa da tak mrni na to ... ja som uz z toho na prasky ☹ ☹ ☹

@tortelinka Nam tvrdili, ze musi ... pokial nie su rodicia zbaveny rodic.prav 😨

@jaron @maznacik007 @najjulinka Jooj tak to si fakt neviem predstavit ako to vybavujete vy ... ja som sa len bola pytat na prispevky a teta na urade bola zmatena ... ked som jej povedala, ze mam 6 mesacne a idem adoptovat teraz narodene tak uz uplne nechapala a na socialke ma rovno poslali za veducou ... 😀 😀 😀 A to boli jednoduche otazky ... 🤐

maznacik007
24. nov 2012

@najjulinka ja aktualne vybavujem predlzenie RD aleteda najma preto aby som si otvorila cestu k asistentovi do skoly 😉

jaron
24. nov 2012

@lenka_21 to, že predbežko ide aj rodičom, ak nie sú pozbavení práv, tosom si istý, len včera nadobudlo platnosť to naše, ale ako som už písal, nemám ich teraz doma, keďže bývam 300 km od miesta súdu, nechal som si ho opečiatkovať DD (až pondelok chce dať súd pečiatku pre istotu kvôli došlej prípadnej pošte dovolania)
takže či sú tam aj adresy by ti možno povedal niekto iný

lalus
24. nov 2012

@lenka_21 pozrela som naše predbežko. sú tam adresy aj naše, aj bio matky, aj naše dátumy narodení 😝

karkana
24. nov 2012

@lalus čiže bio budu o nás vedieť? neni to anonymné , ešte ma to len čaká, možno v každom kraji je to ináč ,tak fajn tvrdili opak

najjulinka
24. nov 2012

@lalus no dobre.. .čo sa týka sudov tak ja mam zo sudu ešte jeden sranda papier......... dokaz čierne na bielom, že u nas lesby možu mať spoločne dieťa.... resp nie lesby,a le ludia rovnakeho pohlavia, lebo za seba vyhlasujem, že lesba nie som... .ale mam zo sudu papier, kde naša Nika ma rodičov biomatkua mňa a ešte dole okruhla pečiatka a pred nou "za spravnosť zodpovedá" a cez pečiatku ešte aj podpis nejaký.... 😝 😝 😝 ked som toto videla, takreku už možemočakavať, že aj na vyživnom budem mať nedoplatky čochvila.... nikto si to nevšimol, ž etotal haluška.. že v kolonke rodičov su obaja ludia, že "ová"..... 😀 😀 😀 😀 😀

lenka_21
24. nov 2012

@najjulinka
@maznacik007
@lalus
@lenkove Nechcem sa hadat, ale mne sa zda, ze minula vlada to zmenila, ze do 3 rokoch ti musia drzat to iste miesto, zaradenie ...atd. Mam kamosa na presonalnom a tak sa ho opytam ...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre