Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

maznacik007
29. nov 2012

@jaron a co sa riesi sak to je presn eto co potrebujes na priznanie toho priplatku... len to podaj a nech teta riesi s veducou alebo daj rovno veducu zavolat

najjulinka
29. nov 2012

@jaron presne toto.. ale mate pekne popisane to, že nemate narok na sprievod... toot ja berem.. mne nasurovo napisali, že osoba nie je odkazana na sprievod pri socialnych kontaktoch či čosi take.. proste akokeby som mala Niku poslať samu kamkolvek.... ako výsmech.. keby napisali , že je mala, tak nema narok, tak mi je to ferove.. ale nie taký pokec, že nie je odkazana na pomoc inej osoby ..... to je ako vysmech... a duplovane ked išlo o dvojročne dieťa čistu "mentolku", nepohybujucu sa po vlastných,a ni po štyroch..... som mala 100chuti panovi posudkovemu lekarovi ju odniesť a že ju tam nechavam, že domov dojde sama, však nie je odkazana na nikoho..... 😝

najjulinka
29. nov 2012

ja odbočim d temy....
Lucke sa kýve prvý zub..... jak na to prišla, tak hodina neprestavajuci rev, kým zaspala.... ☹ tá mi zmeny nesie tak ťažko... a furt mi tu plakala, že ona sa boji............ nevedela čoho,a le bojí sa.... ☹ 😔 😔 😔 no ale nezgrcla sa z toho revu, tak reku mohlo byť aj horšie......

ach.. ešte len prvý zub..... a má ich plnú pusu... 😖 😒 😔

jaron
29. nov 2012

@maznacik007 neviem, ona mi ukazovala ten dokument (od niekoho iného), kde bol aj veľkým názov Posudok a hore ÚPSVaR.

za veducou som bol už pri žiadosti o opakovaný na dieťa - odmietla ma vybaviť, že nemám nárok, na druhý deň som prišiel s jasnými faktamai (zákony...), ani sa so mnou nebavila, ani nechcela vypočuť moje argumenty, ale hneď išla so mnou za vedúcou, čo som chcel v podstate aj ja, vedúca ma prijala, tlačivo prevzala, upokojila, že si to preskúma, že mi príde písomné rozhodnutie, či už by to zamietli alebo vybavili
myslím, že to v podstate hneď asi vedela, že to nezamietnu, aspoň dúfam, že neurobí takú hlúposť, aby som sa musel ešte odvolávať. vyzerala veľmi seriózne a ochotne

najjulinka
29. nov 2012

@jaron no to je už vec upsvaru ako si spravi hlavičku.. .ano mi mame v hlavičke hore popisane že upsvar a tak. .ale je to to.... proste posudkový lekar a presne toto je tam posudene čo vaše......

magimary
29. nov 2012

@jaron áno, na základe takéhoto 😉

maznacik007
29. nov 2012

@jaron no za tychto okolnosti by som spravila asi toto ... bude telefonicky alebo lepsie mailom aj so scanom toho posudku by som sa informovala na postup uradnicky v ZM lebo oni patria pod Nitru ze chces vysvetlenie lebo pani pracovnicka x.y ti tvrdi ze je to zly posudok ... ak chces ja ti to spisem do mailu a ty si dopln len udaje.... a ver mi ze sa to poriesi... velmi rychlo... 😉

jaron
29. nov 2012

@maznacik007 možno mi svitá, možno nie, ale počúvajte, čo je toto:

posudok o dlhodobo nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa na účely štátnych sociálnych dávok

musí byť dieťa s dlhodobým nepriaznivým zdravotným stavom vždy zároveň aj ZŤP?
a nie je tento posudok v skutočnosti na predĺženie MD do 6 rokov?

a osobotný opakovaný príspevok - naň má nárok nahr. rodič s dieťaťom ZTP, v mojom posudku sa hovorí:
"ide o osbodu ZŤP" a zároveň je to posudok ÚPSVaR (pečiatka je posudkový lekár ÚPSVaR)

najjulinka
29. nov 2012

"nie je odkázaná na sprievodcu pri zabezpeč. pohybu, orientácie a komunikácie so spoločenským prostredím."
a takto to cele vyzerá čierne na bielom

najjulinka
29. nov 2012

@jaron no presne.. .dlhodobo nepriaznivý stav nemusí byť dieťa so zťp......... oslabená imunita a podobne halušky, kedy je problem s dieťaťom kamsi isť a ddať ho do školky je tiež zdrav. problem,a le nie je to zťp... len proste ma dlhodobo nedobrý zdrav. stav.. proste nejde o chripku,a le ide o čosi dlhodobejšie....

magimary
29. nov 2012

@najjulinka no, takto sa to píše vždy, ak ide o dieťa do 3rokov

jaron
29. nov 2012

@najjulinka a ty si aj vybavovala ten opkaovaný osobitný? na základe tohto posudku?

ja tam mám, že je odkázaná na sprievodcu (je to dieťa) - logické

maznacik007
29. nov 2012

@jaron ano presne tak to je ako pises....
to posudenie dlhodobo nepriazniveho stavu nie je priznanie ZTP .... ani omylom..... vela deti ma DNS a nema ZTP....

a ak ma niekto ZTP nemusi mat priznany DNS

ak vies ako sa vola ta veduca v ZM tak pozri sem ci tu neni a posli jej mail aj so scanom http://www.upsvrnr.sk/formulare/pdf/Kontakt_WEB...

ak to neporiesi tak sa obrat na nitru ...

najjulinka
29. nov 2012

@magimary vsak prave... prečo nenapišu, že ide o dieťa do troch rokov a preto nemanarok,a le taký pokec nezmyselný

jaron
29. nov 2012

@maznacik007 šiel by som zajtra asi radšej osobne už aj so všetkými tlačivami za vedúcou, ak tam bude, myslím, že mi to prevezme, len mi je to trapné, ju obťažovať, normálne by som mal ísť svojej pridelenej úradničke, ale tam by som nepochodil, ešte ju presvedčiť, že sa mýlila, že to čo chcela je úplne iný prípad, to by asi nezvládala ☹

maznacik007
29. nov 2012

@jaron ked si pozres svoj a juliin tak mate to robene pre ucely toho isteho paragrafu a zakona... takze neni o com tam... proste ta ta pani opinkava.... osobne by som to fakt riesila bud tak ze s nou komunikovat len pred veducou alebo napisat veducej mail ... prip. aj s kopiou na nitru...

najjulinka
29. nov 2012

@jaron no prave čitam, že tvoja nema tri roky a je odkazana na sprievodcu.. a ja som bola v tom, že druhe dieťa priofimamky ma narok anie ona... ale ono možno mma narok,a le aj tak až od troch rokov.....

ale ma to serinka.. lebo s profi mamkou sa pozname a tiež sama vravela, že tie jej dve su oproti tomu mojemu zdrave.. akože jasne, že doprajem tým dvom, ale že tá moja nemá narok pomaly na nič.....

ale akože chyba asi aj posudkoveho.....
a ja som sa v tom ešte nevedela moc točiť.. ešte len začínam v týchto zťp.... ale keby som sa odvolavala, tak ešte aj o prachy dojdem, lebo by to ešte dlho nebolo pravoplatne.....

ale neurologička nam dala, že ťažka mentalna retardaciačo pokial viemje 80% zťp.. a my mame zťp len 50%.......
neviem sice či neurologička je opravnena davať stupen mentalnej retardacie, či nie nahodou len psycholog, psychiater alebo čosi take..

proste tiež to ešte len luskam čo a ako.....

ale 50% mi pride dosť malo na to naše dieťa,a k viem že inde maju viac a zdaleka su an tom lepšie... aj ked teda chapem, ž eporovnavať srdiečko s DMOa pod. je dosť ťažke, lebo ono je to v iných oblastiach koplikovane a tak sa to uplneporovnať nedá....

maznacik007
29. nov 2012

@jaron tebe nema byt co trapne ... trapne ma byt jej ze tam ma taku zamestnakynu... ako jasne ze sa stane ze nevie a najma v takychto pripadoch, ktore su nestandardne... ale ma aspon povedat ze zisti zavola... poradi sa... ale ja mam pocit ze oni len opinkavaju ....

najjulinka
29. nov 2012

tak tak.. naša tiež nepadla učena z neba,a le nikdy ma neodpinakala.. sme ludia.. doslova aj to čo nevedela, tak povedala, nech necham žiadosť a prinajhoršom mi zamietnu... a pýala sa aj vedla v kanclikua kade tade behala.....

tiež som proste bola jediná.....

jaron
29. nov 2012

@najjulinka aby som pravdu povedal, ja som to ani velmi neriešil a ani sa o tieto veci so sprievodcom velmi nezaujímal, ale chápem, že pre teba to má väčší význam

mne osobne sa zdá byť starostlivosť o dieťa s DMO náročnejšia, ale je to len môj dojem, Simonka je na pohľad úplne normálne dieťa, akurát je tam samozrejme skrytá hrozba, a kopec chodení po lekároch, my sme ich pre ňu spolu so zubárom a detskou narátali 8 😀. Aj keď u niektorých možno bude iba raz za rok (dúfam).

jaron
29. nov 2012

@maznacik007 mne vôbec nevadí, keď úradníčka niečo nevie, mne vadí, keď príde do neznámych vôd a tvári sa, že je si istá a má pravdu

ja som pracoval kedysi na železnici, keď prišiel zákazník s prípadom, ktoprý som mal raz za 5 rokov, jasné, že som nesúkal riešeenie z rukáva, ale bol som ochotný počúvať a čítať, študovať, hladať, zisťovať, aby som našiel správne riešenie a nie povedať - nemáte nárok - a viac sa s ním nebaviť

u mňa by to, keď hneď niečo nevie, vôbec neklesla, stačí, že by bola ochotná vypočuť, prečítať si niečo, pozrieť sa na to, o čo mi vlastne ide,
ale ak nevie a tvrdí, že je to tak, je to jednanie z pozície moci a to neberiem, musela by ma naozaj inteligentne (ukázala zákon, vysvetlila...) presvedčiť o opaku, a nie ibá také čosi: my sme mali školenie a hotovo...

najjulinka
29. nov 2012

ja som asi naratala menej....

detska
(k zubarke som s nou ešte nešla, lebo to je uplne boj a zubarka by aj tak povedala, že trapiť ju nebude a ešte zistim, či ta naša bere taketo decká, lebo ono to nie je sranda, kým su male, tak v pohode, ale viem, že velké už je problem.... take že kovove naprstky a podobne vybavenie nemaju všetci zubari, lebo zas tých postihnutých kusacich nie je tak vela)
neurologia
gastro
metabolicka
genetika nas teraz čaka
endokrinologiu sme absolvovali a asi nas občas kontroly neminu
očná
kardio....

sakra.. však ich ešte bude....ešte vas možno aj tromfneme.. mne to už prišlo tak zaradom fuk a nezdalo sa mi vela...

chodili sme na rehabilitacie kedysi (a v podstate teraz sme v štadiu, že je to na mne či chcem či nie, ale velke pokroky už sa tým dosiahnuť nedaju, nejaky relevantný posun a kedže to dosť prevrieska, tak či ju "týrať" koli tomu, ked k samostatnosti sa u nej aj tak nedopracujeme 😔 🤐 ).. ono ak jej daju injekčnu liečbu, tak asi vtedy porehabilitujeme zas .. tak sa mi marí.. lenže neviem či jej ju daju, či febrilny krč nam to neskomplikoval .. to sa ešte uvidi.... ale tak začina nam chodiť , ked sa drží za obe ruky nas... detska lekarka nam to porovnava s domovackymi detmi s takou istou diagnozou a je na tom moc dobre oproti nim 😔 😔 😔

no a do buducna asi nejaka logopedia alebo čosi popribuda..... ubudať asi moc nebude... len pribudať

najjulinka
29. nov 2012

ale inak sprievod no.. nam by to tiež ušetrilo veeeeelmi malo. .zatim možno nič ..

o rok mame zas na posudkovom posudenie, tak dovtedy si snad najdem všetko tak, aby ma neodžubkali.......

jaron
29. nov 2012

@najjulinka to "páči sa mi" samozrejme neznamená, že sa mi páči tvoje behanie po lekároch a tie ochorenia, ale ide skôr o vyjadrenie podpory, veď vieš

jaron
29. nov 2012

@maznacik007 @najjulinka @magimary
ďakujem za rozuzlenie problému, ja som sa už chystal na dlhé vybavovanie posudku

zrejme nás to asi o tri mesiace aj tak neminie (Simonka má v marci 3 roky), ale teraz na začiatok už tohto máme dosť, trochu by sme si vydýchli a pustili sa do chodenia po lekároch, aj keď je to tiež náročné, ale dúfam, že sa s nimi nebudem musieť púšťať do konfliktov, to je asi zo všetkého vždy najhoršie - konfrontácie, narušenie vzťahov... to sa najťažšie prežíva a najviac to bolí

najjulinka
29. nov 2012

@jaron ono pri profikovskych detoch sa beha kade tade.....
takže ono ja si to pospajam a chodim aj sdvoma-troma naraz......

toto tu je taký štandard čo som vypisala.... 😀 a riešili sme už aj klinickeho psychologa a aj psychiatra... a pneumologa , imunologa ....... foniatriu (ale to len jednorazovo, bez dalsich kontrol) .... fuuuha..nikdy som si to tak nejak nezrátala.. len ked ty počitaš 8, tak zistujem, že je to +/-štandard pri našich deckách...

ale ja odkedy profikujem, tak mam stolový kalendar a zapisujem čas, lekara a dieťa, že kam... 😀 😀 😀 😀

najjulinka
29. nov 2012

@jaron ale však vy mate narok na rodičak 3 roky od teraz.. takže o tri roky ak budete chcieť koli zdrav. stavu predlžiť až..... takže rieiť to nemusite teraz... lebo aj zbytočne.. oni vamnemusia ani dať papier, že predlžuju o tri roky... takže by ste si ani nepomohli.. oni možu predlžiť o rok a tak.. a proste furt predlžovať.. ale tak vy na rodičak mate narok teraz skoro do 6rokov...

jaron
29. nov 2012

@najjulinka tých psychológov - to som zvedavý, či nás to neminie, teraz sa to ešte nedá vedieť

Simonka to má tuším:
- detská
- zubná
- kardio ZM
- kardio BA
- ušno nosno krčný
- ortopéd
- imuno
- neuro
... 😀

ale niektorí sú naozaj iba taký dočasný, teda dúfam, že napr. má lekárka na niečo podozrenie, tak treba ísť prvý krát na imuno, ortopédovi a pod., možno niečo ani nebude potrebné potom a niečo zase možno pribudne

najjulinka
29. nov 2012

@jaron ušno nosno krčne sme riešili len s Luckou operaciu.. .ale to sa sledovalo a chodilo.. k tomu na ultrazvuk.. potom operacia a potom už lenpo operacii kontrola a koniec.. skončili sme....
takže vlastne už aj ORL pozname 😀 😀 😀 ale nie s nikou.... 😝
to som aj zabudla, že sme chodili na kontroly a nie len operacia.. že to vlastne z jednej kontroly ako vysledok bol, že operacia..... odvtedymam rešpekt pred tým, ked čosi "sleduju".... lebo som pržila, že nei všetky sledovania su len sledovania... že niektore maju aj konketny vysledok 😔 😖 😖 😖 😖 😖

jaron
29. nov 2012

@najjulinka ozaj, to je super, to až v 5,5 roka možno bude treba riešiť, to je ešte ďaleko, to som rád 🙂
pre mňa sú tieto vybavovania vždy hrôza, aj ostatné úrady, ešte som aj SZČO - SP, ZP, DÚ... - všetky tie vybavovania "mám tak rád" 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre