Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

dorota23
20. mar 2013

@yukki moja reakcia - na upresnenie - sa tykala poslednej diskusie medzi nickom iwusa a ostatni, preto to spominanie dovodov

yukki
20. mar 2013

No ja som príspevok neadresovala nikomu konkrétne.

cairka
20. mar 2013

@iwusa , bol tu jediný nick, ktorý tu spomínal deti iného etnika . A prepáč, ale otázku " romske deti mas osvojene???? alebo v pestunskej???? " považujem za výrazne rasistickú. A my sme od začiatku diskutovali o tom, či tú môžu prispievať aj pestúni a profirodiči, opakovane zdôrazňujem, že otázku rómskych detí tu vyberáte len vy. Ani ja, ani @yukki , ani @matax ani @magimary sme vo svojich príspevkoch nikoho neurážali za to, že chce len biele bábo, to je to každého osobná vec. Pravda, občas máme potrebu zdôrazniť, keď sa tu hromadne narieka, ako sa čaká dlhé roky, že sú aj iné NEMEJCENNÉ možnosti. Napokon niektoré maminy odtiaľto na to prišli svojimi skúsenosťami aj samé 🙂 Ale včera sa to tejto témy netýkalo ani okrajovo.

mexx
20. mar 2013

Este tak pomimo - ked budem tiez chytat za slovicka... 😅 Viackrat som si vsimla, ako sa tu potencialni ziadatelia ohanaju tym, ze chcu "neetnicke" alebo nechcu "etnicke" dieta. Nuz, ak teda chcete neetnicke a nechcete etnicke, tak sa asi nedockate, lebo nejake to etnikum ma kazde jedno dieta. 😅 😀 🤐 😉
Myslim, ze niekedy sa tu ludia tak strasne vyhybaju oznaceniam "Rom" a "Cigan", ze zachadzaju do absurdit vytvorenim niecoho, co ani neexistuje. Ved pokoj, uvolnite sa, dychajte, stojte si kazdy za svojim a nebojte sa nazyvat veci pravymi menami. 😉 🙂

fiona123
20. mar 2013

Ahojte náhradní rodičia 🙂
Som tu nová a prečítla som si celú diskusiu od začiatku a konečne som sa všetkým prelúskala 😉 . Vaše rady a informácie my veľa dali, na veľa vecí mám jasnejší pohľad. Ste veľmi milé a som rada, že detičky majú také láskavé mamičky (a oteckov). Taktiež som sa tu pár krát pousmiala nad jednou osobou 😉
Chcela by som sa medzi vás pridať a zdieľať s Vami náhradné rodičovstvo.
S manželom sme sa rozhodli po dlhých rokoch pre adopciu a začíname akurát prípravu. Veľmi sa neteším na dlhé čakanie, ale to vôbec nevadí 😵

dorota23
20. mar 2013

Vyraz etnicke/neetnicke dieta pouziva aj UPSVAR, ten sa asi nepotrebuje uvolnit a dychat 😉 a nerozumiem, na co sa vlastne rozobera, kto aky pojem pouzije.

vikad
20. mar 2013

@fiona123 Ahojky. Vítam Ťa medzi nami, čakateľmi aj inými 🙂

mexx
20. mar 2013

No skor by som povedala, ze UPSVaR sa potrebuje najviac uvolnit a dychat. 😀

fiona123
20. mar 2013

@vikad ďakujem 🙂

fiona123
20. mar 2013

juuuj, ospravedlňujem sa za gramatické pošmyknutie - samozrejme som myslela "mi veľa dali" 😉

fiona123
20. mar 2013

@dorota23 je možné, že taký výraz na UPSVaRe používajú, ale nie je správný lebo dieťa nemôže byť etnické alebo neetnické, ale môže patriť do určitej etnickej skupiny. Ako aj @mexx poznamenala, nejaké to etnikum má každý - je zaradený do určitej skupiny ľudí a to buď to rómskej alebo inej. Ale nehovoríme tu o rase (rómovia sú biela rasa), ale o zaredení do rómskej etnickej skupiny - nejde o farbu pleti, ale o kultúru, predkov, jazyk - rómsky 😉 To nie že by som sa chcela hrať na múdru, ale možno takéto objasnenie ocenia aj iní 😉 Ak som to napísala nesprávne, prosím, opravte ma.

matax
20. mar 2013

fíha, idem docitat, ale aby som nezabudla, napisem este male upresnenia
materska je pre nahradneho rodica je 28 týzdnov od prevzatia dietata.. max. do 3 rokov veku, potom nasleduje rodicák (max.do 6 r. veku) a trva tri roky od priznania prveho prispevku (bud materskej alebo RP), cize moznost, ako zostat s dietatom aspon pocas adaptacnej fázy, je aj pri starsich detoch ako 3 rocných...mozno o moznosti dostat matersku a rodicák pri prijatých starsich detoch neviete a tiez sa ma to casto pýtaju..

surodenci sa nerozdeluju (len málokedy), ved ake by to bolo, keby som ja vyrastala inde, ako moja sestra

vekový rozdiel deti v rodine a dalsieho dietata, ktore sa ma prijat do rodiny je odporucovany tak, aby bolo prirodzene najmladsie, pretoze aj ono to potrebuje zazit (ze je najmladsie).... minimum je 9mesiacov, akoby sa dalsie dieta do rodiny narodilo

nie je to tak, ze 1r. alebo 2 rocne ci 3 rocne dieta sa dostane do prehladu deti len vtedy, ak sa ho v takom veku rodina vzda, odobru ho, alebo ze by osirelo.. do osvojenia mozu ist len deti, ktoré maju osvojietľnosť=možu ist do osvojenia..to niekedy trva dlho emoticon a niekedy trva dlho to, ze sa taky návrh na sud posle :( niekedy rodicia dieta navstevuju a to brani vysloveniu osvojitelnosti.. u vacsich deti je dolezity 6mes.nezáujem/nekontaktovanie rodica..az po tej dobe sa moze pisat navrh na osvojitelnost.. u miminiek je to kratsie, 6týzdnov alebo 2mes.

matax
20. mar 2013

@cairka dik, dobre si to napisala... @mexx tak teraz som si aj vydychla, ked vidim, ze utocna debata nepokracuje

dorota23
20. mar 2013

@fiona123 fajn, ocenujem tvoju reakciu, pretoze mi pride byt slusnejsia, ako pouzit vyraz, ze sa niekto niecim ohana, naozaj sa tento vyraz na urade pouziva

matax
20. mar 2013

@dorota23 tak ti, co to pouzivaju by si mali pozriet, co vyraz etnikum/ etnický znamená, ked sa to v skole nenaucili 😕
smutné, ak to pouzivaju odbornici 🤐

dorota23
20. mar 2013

@matax no uprimne preto ma ani nenapadlo sa nad tym co i len zamysliet, ked to pouzije odbornik, hovorim si, asi je to taky citlivejsi vyraz a novy, stretla som sa s nim prvykrat tam 😀

lenkove
20. mar 2013

termin inoetnicky je teraz asi moderny.. aj my sme sa ho min. tyzden napocuvali... 😝 😝

yukki
20. mar 2013

@lenkove inoetnický je ešte ako-tak logický, ale čo je to etnické dieťa?

matax
20. mar 2013

@yukki inoetnický je v pohode, ine etnikum ako my..len divnejsi a nezmyselny je pojem neetnicke dieta a teda aj etnicke 😝

iveta70
20. mar 2013

dievcata som na vas normalne hrda, ako pekne pisete...🙂 a ten termin inoetnicky... to musel iny Odbornik vymysliet...:D

dioliana1
20. mar 2013

😀 😀 😀 😀

dorota23
20. mar 2013

este trosku humoru do toho - napadlo ma, ze ak neetnicke = biele, etnicke = romske, tak co potom chuda poloromske? semietnicke, poloetnicke, etnicko-neetnicke? 😅 🙂 😉

magimary
20. mar 2013

@dorota23 semietnické zneje tak "IN" 😝 😉

matax
20. mar 2013

@iveta70 náhodou, ino-etnicky znie logicky, no odborník to musel byť 😀 😀 ..ale neetnické dieťa to nema logiku 😀 😀 a semietnicke je gol 😀 😀

kacena4
20. mar 2013

@matax k tym detickam a zaradenim do prehladu to nie je az tak presne ako pises, do prehladu sa moze dostat aj dieta 1 ci 2-3 rocne, ktore bolo dlhy cas v ded (aj 1/2 roka ci rok je dlho), ale rodicia PRACOVALI na tom, aby im ich vratili ale moze sa stat, ze im to nevyjde (napr. praca, byvanie...) a tak sa rozhodnu uradnici, ze dieta skusia ponuknut do pestunstva, aby zbytocne nebolo v ded, lebo rodica si nevedia zabezpecit potrebne podmienky pre dieta (ale casto maju zaujem navstevovat ich). je to bezne ak sa pracuje s rodinou ale nepodari sa sanacia ☹ a tie miminka plati len pri novorodencoch z porodnice prepustenych do ded ze sa caka 2 mesiace, niekedy vsak aj dlhsie, zalezi to od okolnosti ale vacsina su teda tie 2 mesiace , ale ak je dieta napr. chore, predcasniatko, tak sa najprv riesi zdravotny stav az potom zvysok

kacena4
20. mar 2013

@iveta70 ahojky teta ivetka, ako sa mate??? myslim na vas casto 😵 😵

matax
20. mar 2013

@kacena4 ved tak som to myslelela, len som to nerozpisala...lebo niekto tu pisal, ze 1,5 ..2 r deti na adopciu nie su,len ak..neviem, presne,ako to pisali,najdem to 😕 😕 ... aj to ano, aj to ze dieta je dlho v ded a nie je v prehlade deti, lebo ho tam "nedali" ..islo len o adopciu, o tom pisali,preto som to nerozpisovala .dik za doplnenie

matax
20. mar 2013

@kacena4 toto: ..ze take deti 1,5-2 roky nie su, ze skor dostaneme mensie ako vacsie .....lebo deti 1,5-2 rocne nemaju sancu tak dlho byt v DD lebo nestihnu do toho veku ani dorast a hned idu na adopciu.......to jedine ze by bola nahoda ze ho niekto da na osvojenie uz takto velke alebo mu ho odoberu alebo ostane sirota.......takze myslim ze k 1,5-2 rocnemu sa asi nedopracujeme a budeme mat male babo.. k tomuto som to pisala,ze aj napr. ked nie je osvojitelne a je v ded

matax
20. mar 2013

@kacena4 a tu dobu na osvojitelnost som myslela minimálnu 🙂

yukki
21. mar 2013

apropo keď už sme pri tom evku 1,5-2 roky tak ku mne obe baby prišli vo veku cca 20 mesiacov....

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre