Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

lillik3
6. júl 2015

@2210sgr ale to mame kraaasnu nevestu 😇😀❤

srnec
6. júl 2015

Ahojte dievčatá,

tak sme zistili, že vlastné deti mať nemôžeme, ale keďže už ako dieťa som si vymyslela, že si k svojim nejaké raz, keď budem veľká, adoptujem, nie je mi táto myšlienka cudzia. Ako však hľadám a skúmam, zisťujem, že to nebude vôbec ľahké a mám pár otázok, ktoré som len tak nevygooglila, zaujímali by ma vaše skúsenosti.
1. bude problém, ak som sa liečila u psychiatra? v puberte som mala depresie, chodila som k psychiatrovi a ak sa pozrú do karty, asi to nie je najviac funky. Momentálne ale mám 27 a riešim keď tak terapiu, ale žiadne búrlivé prejavy, ani depresie, proste puberta bola búrlivá a od nej som ok. (študujem, pracujem, pracujem aj s deťmi s postihnutím, učím na VŠ blabla)
2. medzi mnou a mužom je 14 ročný rozdiel, mohli by nám dať aj bábätko? Popis vekoveho rozdielu voči dieťaťu je totiž veľmi vágny.
Ak niekto túto skúsenosť má, prosím podeľte sa, zrazu ma totiž prepadol strach, čo mi doteraz ani nenapadlo, že podľa úradov vlastne nebudeme spôsobilí ani na adopciu.

Vďaka pekne 🙂

zibi
6. júl 2015

@srnec kartu zdravotnu ti nikto pozerat nebude, akurat potrebujes od doktora potvrdenie ze si zdrava a nemas nejake vazne ochorenia ako je rakovina a podobne ...vtedy to asi neschvalia teda toto viem ze ked si prekonala rakovinu alebo nejake vazne ochorenie tak nechcu aby babo nedajboze druhy krat prislo o mamu .
neviem ako to je s tymi psychiatrickymi diagnozami.. .ale pocula som ze baby sa liecili na depresie a presli cez adopcny proces..
a manzel je aky stary?
viem ze oni dost riesia zeny ako matky a pozeraju skor na to, ci nahodu nie je niekto alkoholik alebo aky maju manzelia vztah ci maju ok manzelstvo a podobne

beka22
6. júl 2015

@2210sgr gratulujem je nádherná prajem veľa sily a šťastia a ďakujem za odpoveď 🙂 😉

matax
6. júl 2015

@srnec 41 ročný určite môže "dostať" bábätko 😉, teda aj vy dvaja a dôležité je,ze sa na zavaznu psychiatricku dg neliečiš teraz. Počas prípravy budete posúdení psychologom, plus tvoj obvodak ti dá potvrdenie,ze netrpíš zavaznym ochorenim. Viem o prípade,kedy psychiater posudil ženu s psychiatrickou dg (podľa mňa dosť zavaznou,až som sa cudovala) schopnou starať sa o osvojene dieta . Tak držím palce 😉

srnec
6. júl 2015

Ďakujem dievčatá, odľahlo mi 🙂 Dúfam, že to zvládneme a budeme dobrí rodičia, i keď ešte nás toho veľa čaká, kým sa tam dostaneme.

2210sgr
7. júl 2015

@zibi dakujem krasne....chudatko obcas mam pocit ze ju udusim tolkou laskou, ale nech si zvyka ☺ je to zlaticko

2210sgr
7. júl 2015

@zibi cakali sme od zapisania do poradovnika presne tri roky. my sme chceli iba dievcatko, tak to trosku dlhsie trvalo, kedze sa zacali rodit sami chalani, ale nelutujem, toto je nasa vysnivana princezna a dockali sme sa ... ja stale hovorim ze na dobre sa dlho caka ☺

2210sgr
7. júl 2015

@lillik3 no ze vahas, ved tak isto aj my mame nadherneho zatka ☺

2210sgr
7. júl 2015

@beka22 dakujem pekrasne ☺

zibi
7. júl 2015

@2210sgr tak to ano ..a az tak dlho to zasa nie je pocula som ze sa caka aj dlhsie..konecne ju mate doma 🙂 tak vsetko dobre a krasne nech vas uz len postretne 🙂

beka22
7. júl 2015

Ahojte žienky len sa chcem pochváliť pred chvíľou som volala do Žiliny a postúpili sme o 1miesto sme už na druhom 🙂

lillik3
7. júl 2015

@zibi ....taaak na Kosicky kraj je to dlhsia doba 😊... my sme s 2210sgr koncili spolocne kurz aj sme boli rovnako zapisani do poradovnika a nam sa podarilo byt kompletka presne po dvoch rokoch... teraz viem, ze je to o nieco horsie a caka sa omnoho dlhsie 😕 no len my sme nemali presne urcene pohlavie babatka

erio
7. júl 2015

@beka22 Gratulujem, koľko rokov už čakáte?

beka22
7. júl 2015

@erio čakáme 4 roky a 7 mesiacov zatiaľ ešte sme neskončili uvidíme 🙂

shalila
7. júl 2015

beka22 @super, bude to čochvíľa 🙂

zibi
8. júl 2015

@lillik3 cize kosicky sa caka najmenej?

lillik3
8. júl 2015

@zibi cakalo sa... teraz uz myslim ze nie...

tortelinka
8. júl 2015

@beka22 uf, dlhé to je, ale tak už ste skoro v cieli 😉

karkana
8. júl 2015

informovala som sa na urade, ked chcem odklad ,,,tak že sa vraj aj tak posúvam,,akurát,že nám nevolajú,,,,,,,,,,,február 18 zapísaní a teraz 13,,,,,,,,,,,,veeeeľmi to rýchlo ide,,,,

lubiduch
8. júl 2015

Ahojte, rada by som sa vas spytala, ci by ste mi vedeli poradit. mam par otazok:
1. Trvaly pobyt mame na Slovensku ale aktualne zijeme mimo SR a nejaky cas budeme (za par rokov sa planujeme vratit). Chceli by sme si adoptovat dietatko. Len neviem ako to je, ci mozeme ziadat o adopciu aj na Slovensku alebo to musi byt v krajine kde teraz zijeme. Nejak si neviem predstavit ako by sme absolvovali nejake tie potrebne hodnotenia prip navstevy u nas doma kedze sme tisic km daleko. Jedine co ma napadlo ci sa to neda napr tie potrebne uradnicke tortury absolvovat tu od miestneho uradu a potom to zaslat na SVK....ale fakt neviem, nemate s tym niekto skusenost?

2. co vsetko sa posudzuje u rodicov ktori by si chceli adoptovat dietatko? Tipnem ze treba nejak zdokladovat financie, asi nejake psychotesty ale inc neviem co dalsie...
Neviem ci by aj nebolo negativne hodnotene u nas ze zijeme mimo SR a chceme sa casom vratit, ze ci to je z pohladu uradnikov najlepsie prostredie pre adoptovane dietatko (zmena prostredia a pod).

3. Tiez by ma zaujimalo asi ako dlho su cakacie doby. Takto...nam to neponahla, my doma uz jedneho synceka mame a preto ani nebudeme ziadat o babatko, ale o dietatko tak do 2r, len si neviem ani orientacne predstavit ci sa caka co ja viem mesiac alebo 5 rokov 🙂

4. aky urad by sme v tomto smere mali oslovit? UPSVaR?

DAKUJEM!

lubiduch
8. júl 2015

este k tomu mojmu postu nad tym: co sa tej cakacej doby tyka. Viem ze vela ludi preferuje babatko idealne neromske. Pre nas farba pleti nie je dolezita, jedine co by sme chceli ako podmienku je vek do 2 rokov a idealne dievcatko. Tak preto sa pytam na tie cakacie lehoty, lebo teda citala som ze to moze trvat dlho v podarovniku ale tipnem ze teda najdlhsie sa caka na babatka neromske....

zibi
8. júl 2015

@lubiduch
odpoviem ti z konca
4. mozes oslovit urad prace v meste kde mas trvaly pobyt. tam aj podavas ziadost a oni sa ta tam pytaju, ci chces vyuzit sedenie u nich alebo ci budes brat orranizacie ako navrat a ine ...
urad prace riesi vsetko - oni maju psychologa, myslim , ze mozno vam viac bude vyhovovat urad prace ,kedze ste v zahranici a tie stretnutia 26 hodin sa ma urade daju pekne naplanovat... my pracovne sme teiz nemohli tak sme si zvolili urad, kde nam to obom vyhovuje a casoovo a hlavne pracovne to vieme zladit.
problem je ten ze to tei sedenia muiste stihnut do roka od kedy podavate ziadost a zaidost vam schvalia tak od vtedy vam plynie lehota a to je rok - ale neivem mozno sa mylim, ale tak je to celkovo tak a nema to suvis s pripravou asi to je tak dane adopcnym procesom , ktory je tak nastaveny.
cize tych 26 hodin pripravy - si viete dohodnut s psycnhologickou. ked nemate na urade skupinu abslovujete stretnutia so pschologickou sami, ked mate skupinu tak dve stretnutia su spolocne ostatne indi vindi cize v otm je to dobre prevas

3, cakacie doby su vsade ine - podla toho ake babo chcete ..ale najrohodujucejsi faktor v cakani na babo je , ked to mam takto otvorene napisat farba pleti - ked chcete romske alebo polormske asi cakat dlho nebudete.
ked mate specificke poiadavky - ze biele, mimino a len napr. dievca caka sa na dievcatko dlhise ..asi sa rodi viac chalanov teraz 😅
ale uricte tereba ratas aspon 3 roky to je take optimum, niekto caka aj dlhsie podla kraja, a poziadaviek, niekto necaka ani rok ..je to asi o stastie ako so vsetkym

2.co sa tyka financii riesia to kolko vam ostante ale rataju s materskou atakze si myslim ze abnormalne neriesia az tak financie, bezne ludia pir bio detoch maju hypoteku a platia uver, energie cize tak normalne aby ste mali ..na vyzitie peniaze, hodnotia byt a to ci babo bude mat byvanie, to by mohol byt problem, ale tka ked byvate a pracujete vonku , je predpoklad ze tam nezivotire a ked by ste im odfotili bytik alebo natocili na video podla mna tam by problem nemal byt..apropo kedze je cakackaa aj par rokov tak si myslim , ze dovtedy sa vam moze situacia zmenit a aj sa mozete na sk vratit, ja neviidm problem v tom , ez by ste si babo zobrat nemohli...ale tak mozne je vsetko, ale prekazka by tam byt namela...prekazkou je akurat vazny zdravotny stav ...

co sa tyka bodu 1 - mozno by sa bolo treba informovat na adopciu v zahranici ako to prebieha tam a abslovovat to cele tam a dieta si zobrat od nich ..
zasa ked chcete sk dieta - tak je mozne v ramci dovolenky si dohodnut stretnutia tak aby ste pri navsteve absolvovali stretnutia
neviem kto by bol v tomto taky flexibilny a treba zisitt ci by urad prace alebo tie organizacie v tomto vysli v ustrety - a skusit abolvovat nejake sedenia tam . nechodite na dovoelnku?

ved pripadne vysli maminu - nech sa ide spytat na urad prace, a pripadne si zisti cislo a skus zavolat a nech ti daju ziadost lebo tam potrebujes nejake veci ako vysku prijmu, potvrdenie od lekara, sobasny list a take veci a potom to cele poslat tu a oni to zasa posielaju na krajsky urad prace a oni to tam hodnotia, poielaju ti ci ti to shcvalili a vtedy zacinas pripravu - ono sa vsetko da vyzistit ... odkial si? podla mna by sa to cele dalo zladit .

k tomu neromskemu asi tak dlho nebudete cakat podla mna .. 😵

beka22
8. júl 2015

@tortelinka uvidíme ako sa to ešte natiahne. Na začiatku sme boli na 75-tom mieste a išlo to rýchlo. Teraz keď sme na začiatku tak sa to ťahá. Ale myslím že to príde o mesiac lebo sa ideme sťahovať a je to zákon schválnosti. No nevadí už aby to bolo 🙂 😉

lubiduch
9. júl 2015

@zibi dakujem velmi pekne za odpovede 🙂
ano zvazujeme aj poziadat o adopciu priamo v krajine kde teraz zijeme, ale predsa len som slovenka, na Slovensko sa planujem vratit a preto preferujeme pomoct nejakemu slovenskemu dietatku a potom vlastne ho zvysok zivota vychovavat u nas na SVK.

Tie financie ma tak napadli ze vlastne aktualne by sme vedeli zdokladovat len prijmy tu v zahr. Neviem ako by bolo brane to ze aktualne ja mam len zmluvu na dobu urcitu (muz na dobu neurcitu). Financne problem nemame, ako si napisala platy v zahr su lepsie a zije sa nam velmi dobre 🙂 Co ma napadlo ze by mozno vadilo ze my zijeme teraz v podnajme a neplanujeme v tejto krajine byt kupovat kedze sa chceme vratit. Na SVK mame nejake nehnutelnosti ale tie chceme prenajat zatial, takze sa asi bude posudzovat to ze zijeme iba v 3 izbaku v podnajme. Co asi tiez nevyznieva pre nas uplne pozitivne ☹ ale byt je novy a priestranny, zdokumentovat to by nemal byt problem 🙂

a co s atoho romskeho/neromskeho tyka...My chceme proste dieta....Jasne ze by sme prijali aj novorodenca s neromskym povodom, ale pride nam diskriminacne si diktovat taketo podmienky. Nasa tuzba je pomoct dietatku nie bit sa s inymi cakatelmi v poradovniku 🙂 Preto nam na farbe pleti ani rase nezalezi. Skor by som si rada zvolila vek do 2 rokov, nakolko by som rada na materskej aspon ten rok s dietatkom stravila a venovala sa mu rovnako intenzivne ako mojmu biologickemu syncekovi.

Inac citala som teda akurat nejake informacie na UPSVaR stranke a vcelku ma zaujalo "zhodnotenie stability manželského a rodinného prostredia" ako jedna z procedur. Po pravde toto si neviem predtavit ako to prebieha 🙂 snad nie nejake zatazove testy 🙂

tortelinka
9. júl 2015

@lubiduch ja len upresním, že nárok na rodičák máš tri roky od príchodu dieťaťa, nie len do jeho troch rokov

magimary
9. júl 2015

@lubiduch s tou žiadosťou o dieťa v zahraničí to nie je také jednoduché...
je to síce starší prípad (asi 3 roky dozadu), keď jedni "zďaleka známi" chceli požiadať o adopciu v Rakúsku, kde teraz už žijú (ale chodievajú aj na SK) a bolo im to absolútne znemožnené, keďže sú cudzí štátni príslušníci...

tak neviem, ako je to inde a kde žiješ ty, ale asi to závisí aj od zákonov tej, ktorej krajiny-či sa dá adoptovať dieťa cudzincom.
oni vtedy tiež skúšali aj tu na SK, ale nevedeli sa dočkať (zrejme mali náročnejšie požiadavky a boli už starší), tak skúšali aj tam, ale bolo to bez šance...aspoň vtedy.

...
čo sa týka posudzovania vašej ekonomickej spôsobilosti (byt, financie atd) nie je to žiaden biľak, posudzuje sa to veľmi ľudsky a normálne, nie striktne formálne, takže v tom by žiaden problém nemal byť...
čo sa týka posudzovania vašej rodinnej a manželskej stability, tak to je tiež silne empatické, hodnotí sa to na základe rozhovoro, pohovorov, nejakých testov-žiadne "násilnosti" a nepriechodnosti...

čo vidím u vás ako najťažší (skôr) "technický" problém je to, aby ste boli schopní absolvovať prípravu v dohodnuttí adekvátnych časov aj pre vás, aj pre "lektorov"-to býva zväčša najťažšie-toto zladenie (ke´dže-ak to správne chápem, nie ste na slovensku dlhodobejšie prítomní...
potom, keď už budete mať po príprave, a budete zapísaný do ZŽ, tak to môže ísť aj celkom rýchlo, keďže nemáte striktné požiadavky na farbu pleti (spokojne môžete mať decuľko aj do polroka, niekedy i skôr)...

jo a žiadosť a všetky "papierové vybavovačky" vybavujete v mieste svojho trvalého bydliska (myslím teraz na SK)

nikadomi
9. júl 2015

@krristin ako sa máte?? Boli ste za malinkou cez víkend? 🙂 myslím na vááás 🙂

lubiduch
9. júl 2015

@tortelinka ono to je u nas asi komplikovanejsie, lebo my spadame do DE socialneho a zdravotneho systemu.
a ako to je s materskou na SVK pri osvojenom dietatku? Matersku som mala este na SVK a dostavala som ju od 6t pred porodom do cca 6 mesiacov veku. Ale ked si niekto osvoji napr rocne dieta tak ma narok na rodicak asi, uz nie matersku, ci?
no kazdopadne musim zistit lokalne podmienky. Lebo na SVK sme museli pri odstahovani vsetko odhlasit (pridavky aj rodicak) a dostavame pridavky v DE (na rodicak v DE nemame narok).

tortelinka
9. júl 2015

@lubiduch aha, no u nás aj pri ročnom máš nárok na MD, tých 28 týždňov tuším, proste sa ti to len posunie, aj keď si berieš staršie

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre