Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

123sabrina
4. nov 2012

@5katarina7 aha no tak to ste uz blizko dufajme ze do vianoc bude o jedneho clena rodiny viac 😉

yukki
4. nov 2012

@dalia246 joj ta...to už dakto kto robil čerstvejšie nech si pospomína, ta kde ja...pred šiestimi rokmi......

dalia246
4. nov 2012

@yukki skoda 😒

milenka74
4. nov 2012

@dalia246 ahoj na priprave u psychologicky na urade sme robili rozne psychotesty,rozpravali sme sa o rodine ,o detoch a tak podobne.Nic extra zlozite,islo to plynule. 😉

dalia246
4. nov 2012

@milenka74 no tie psychotesty ma trosku trapia,citala som,ze sa robia,tak hadam to nebude az take hrozne...

milenka74
4. nov 2012

@dalia246 vobec to nebolo hrozne 😀 😀 😀

vikad
5. nov 2012

@dalia246 Ahojky. Nemáš sa čoho báť. Mne plno ľudí hovorilo, že sa budú pýtať na intímne veci z nášho života a nič také sa nedialo. Bolo to fajn. Mali sme aj nejaké domáce úlohy a napísať príbeh, alebo rozprávku, ktorou by sem dieťatku priblížili jeho príchod do načej rodiny. Nebolo to nič zložité a hrozné. Psychologička je tam od toho, aby zistila, akú máte osobnosť, či ste zrelí na rodičovstvo a nie, aby dokázala, že zrelí nie ste. Neboj sa. ja som mala tiež strach, ale potom to prebiehalo úplne v pokoji a nebol žiadny problém. Držte sa 🙂

maznacik007
5. nov 2012

@dalia246 priprava v Usmeve je rozlozena do devat stretnuti ktore maju temy, kde sa snazia lektory priblizit najma pocity a prezivanie jednak deti co idu do novej rodiny a aj to s cim sa mozu osvojitelia stretnut aj odlisnosti a na zaklade toho si bud. osvojitelia samy uvedomia co asi je vhodne a na co je dobre sa sustredit a aj svoje limity a obmedzenia a mozu urobit zodpovedne rozhodnutie...
tu sa psychotesty nerobia.. su tam individualne konzultacie, kde sa v sukromi preberu ich pripadne obavy a pod. tiez sa kladie doraz aj na kontinuitu, ako spolupracovat v time aj s profi napr. a ako riesit aj otazku povedat nepovedat a kedy... vzdy je jeden z lektorov aj nahradni rodic, plus su na jedno stretnutie pozyvani aj taki co maju dietatko doma bud cerstvo alebo profirodic, ludia z uradov a tak..
ako v ziadnom pripade nemusis mat strach ... tu neni to o tom aby buduci osvojitelia boli dokonalymi ludmi a rodicmi ... je to len o tom aby oni samy dokazali urobit zodpovedne rozhodnutie a zistili na com by mozno mohli popracovat, alebo co vziat do uvahy,...

dalia246
5. nov 2012

@vikad
@maznacik007 dakujem vam za objasnenie,snad to nepokazime pri tomto...neviete mi povedat ako rychlo ide kosicky kraj?

vikad
5. nov 2012

@dalia246 Ja som z KE a teraz sa umiestnili 2 bábätká po dlhej odmlke, pokiaľ viem ... Inak nemám iné informácie, ako to pokračuje, budem na úrad volať pred Vianocami. Odkiaľ z KE ste?

lenka_21
5. nov 2012

Ahojte vsetci ... v prvom rade Vam chcem vsetkym podakovat za Vase nazory, rady, odporucania!!!! Fakt mi velmi pomohli a som rada, ze boli rozne, lebo sme s mm mohli nad vsetkym pouvazovat.

Dnes sme volali, ze malicku berieme 🙂 🙂 🙂 Teraz riesime ako by sme ju vedeli mat cim skor u seba. Kedze je to novorodenec este nie je vydana osvojitelnost. Chceli by sme ho zobrat na predbezne opatrenie, lenze nam bolo oznamene, ze to sa posiela matke dieta a tak bude vediet nasu adresu a uprimne tomu by sme sa chceli vyhnut. Nemam problem s tym, ze by si to ona ako matka rozmyslela, babetko by sme museli vratit, ale nech potom kontaktuje prislusne urady a nie nas. Neviete poradit ci sa da toto nejako obist (dietatko nie je z anomymneho porodu)?

5katarina7
5. nov 2012

@lenka_21 gratulujem k maličkej 😵 😵 😵 a nech je čím skôr u vás doma 😉

5katarina7
5. nov 2012

@lenka_21 to som ani ja nevedela,že sa predbežné opatrenie posiela matke,však to je blbé,že by vedela kde je malá a to tety hovorili?

mana85
5. nov 2012

@lenka_21 Gratulujem !!! 😵 😵

No ja tiež neviem nič o tom že sa predbežko posiela bio-matke myslim že to asi nie . pokial ide babo na osvojenie nema právo vedieť u koho sa nachádza aj my sme tak brali z pôrodnice a bolo všetko v poriadku až nato že skoro 4 mesiace sme čakali na sud o pozbavení rod. práv ...

dadenka1
5. nov 2012

@lenka_21 my sme mali malú na predbežko a nič sa matke neposielalo.. teda čo sa našich údajov týkalo... nepomýlili ste sa? inak teším sa, že ste sa rozhodli pre malinkú a držím palculienky, nech ste čoskoro spolu

denkak
5. nov 2012

ešte na margo tých konverzácií, čo tu boli o vekovom rozdieli. je zaujímavé, že mne teta na UPSVaRe povedala, že je to kontraindikácia si adoptovať dieťa, keď som tehotná. podľa nich je to tá závažná skutočnosť, ktorá sa im musí oznamovať a automaticky odporúčajú odklad. ja neviem, ako by to bolo, keby som teraz trvala na adopcii, ale vyslovene mi povedala, že oni odporúčajú vekový rozdiel medzi bio a adoptovaným dieťaťom 1, najlepšie 2 roky. podľa toho, čo som si tu prečítala, je to asi ale na každom kraji ináč, čo je zaujímavé.

lenka_21
5. nov 2012

@5katarina7 @mana85 @dadenka1 Baby no ja neviem, ale mne tvrdila, ze sa to matke posiela kedze sa nejednalo o utajeny porod. Ak by bol utajeny tak sa nic neposiela ... tvrdili mi to obidve tety aj v NR a aj v nasom okrese. Tiez mi to nedava zmysel

@denkak Ja som preto velmi vahala ... rozdiel je malicky ale musim povedat, ze toto nikto neriesil. Nam dokonca ponukli raz deticky a to som bola tehu (aj som to uviedla) a nikto nic neriesil 😕 😕 😕 Ano odklada nam nenavrhli na co som sa dokonca aj pytala ... vraj netreba 😕 😕

Baby, tusi niekto ako je to s tym predbezkom?

dalia246
5. nov 2012

@vikad nie nie sme z KE, okres SNV ale kosicky kraj...hm tak asi to ide pomalicky,ak len dve,v ktorom ste poradi? 😉

mana85
5. nov 2012

@lenka_21 ani my sme nemali z utajeneho pôrodu ! a nič sa neposielalo 😕 skús návrat poradňu alebo skôr ich infolinku tam Ti odpovedia hneď ...

patrikmisko
5. nov 2012

@mana85
@lenka_21 bio matke sa predbežko posiela, aj pri adopcii dietata , ale nemusí ho prevziať

patrikmisko
5. nov 2012

pri prvom dietati sme ani o tom nevedeli, ale pri druhom nás už na to upozornili

mana85
5. nov 2012

@patrikmisko možno len nejaka informácia o tom že dieťa je v predbežnom opatreni no v papieroch ktore sme na sude podpisovali boli všetky naše udaje a to si nemôžu dovoliť posielať bio-rodine pokial je dieťa na osvojenie .

maznacik007
5. nov 2012

pokial mala nema vyslovenu osvojitelnost cize rodicia nie su zbaveni rod. prav tak sa im vsetky rozhodnutia o dietati posielaju...
samozrejme velmi zavisi od pravneho stavu v akom dietatko je ci ide o hniezdo, o anonymny porod, kedy bol podpisany suhlas s osvojenim...

s predbezkom velmi zavisi od sudu ... ci ho schvali ... vacsinou ho schvaluju len ak je dieta este v porodke ale ak uz je v domove resp. v profi tak nechcu velmi schvalovat predbezka... hlavne treba zistit ako to bude s osvojitelnostou ... a tam zavisi aj od sudu kedy da konanie.. musi sa obosielat matka atd... konanie rozsudok sa dorucuje..

patrikmisko
5. nov 2012

všetky naše deti mali vyslovenú osvojitelnosť, čiže rodičia boli zbavení rod. práv, povedali nám to na urade UpSvaR v Trnave. Povedali, že vždy pri predbežku sa to posiela, ale už pri predosvojit. sude nie, čiže sme mali na výber, či počkame na predosvojitelsky sud, alebo si zoberieme dietatko na predbežko, ale vtedy sa papiere posielaju, ked chcete mať istotu, zavolajte si na UpSVaR.

cairka
5. nov 2012

Ja by som skôr povedala, že pre istotu zavolať na daný súd v meste, kde bude predbežko riešené (v mieste narodenia dieťaťa). Informovanosť NIEKTORÝCH pracovníčiek ÚPSVaRu je pomerne slabšia 😅 😝

lenkove
5. nov 2012

@patrikmisko čo sa človek nedozvie...

patrikmisko
5. nov 2012

@lenkove aj ja som bola vtedy v šoku, že som o takom niečom nevedela, ale potvrdili mi to aj v ded. domove

vikad
5. nov 2012

@dalia246 Teraz ani neviem. Ked nás zapisovali do poradovníka, tka sme boli na 15.mieste na chlapčeka a asi na 30. mieste na dievčatko. No, podla toho by sme sa mali posunúť, ale pred poradovníkom sú ešte žiadatelia, ktorí majú žiadosť pozastavenú z nejakého dôvodu a tí sa môžu kedykoľvek vrátiť a idú hneď prví .... čo si ja osobne myslím, že nieje spravodlivé, ale čo už ... 🙂

mana85
5. nov 2012

@patrikmisko tak zavolala som pre istotu našej uradničke čo nas ma na na starosti na kraji ( TN ) Mgr. Zbínová a povedala že to určite nie aj keď bio. nema ešte odňate rod. práva aj tak sa nesmie dozvedieť mena , adresu osvojitelov ...

patrikmisko
5. nov 2012

@mana85 ja som napísala, čo mi povedali na urade v Trnave, ale to ste ma veľmi potešili 😉 pretože sme všetky deti brali na predbežko

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre