Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

mata71
14. aug 2011

@cicimotinka Ahoj ,pekne napisane,,,,,,a super deti sa tam odkladaju,,,ved to budu naše/su/ super deti pre nas 😵 😵 😵

cicimotinka
14. aug 2011

@yukki tak to neviem, lebo celé to bolo hovorené sprostredkovane a v podstate to vyznievalo, že to "tie sprosté úradníčky ich šikanujú pre blbosti" ... ani neviem, aký to bol kraj...
A nikomu sme "nešuchli", len sme pár ľudí "štuchli" SLUŠNE napísanými mailami... 😀 😀 😀 😨

cicimotinka
14. aug 2011

@mata71 to hej, len my máme na superdeti iné kritéria... pre nás sú super, pre náročnejších nie... ☹ ☹ ☹

yukki
14. aug 2011

@cicimotinka a to zase HOP HOOOOOOOOOOO! Naše sú predsa superdeti! 😝 😀 😀 😝 😀 😝 😀 😀 ale s tým 4 roky a dosť by som celkom súhlasila. Ak je žiadateľ-pár žiadateľov vnútorne presvedčený, že okrem toho že chce pomôcť sebe tak chce pomôcť aj jednému z tých detí, ktoré nemali v živote šťastie, tak myslím, že za tie 4 roky by si každopádne mohol vybrať TO dieťatko, pri ktorom bude stáť v jeho chorobe, pri jeho zlyhaniach, pri poruchách správania, pri strachoch a neúspechoch, pri šikanovaní či hľadaní identity....právo odmietnuť dieťa, ktoré ponúka úrad by samozrejme ostalo zachované, takisto nejaký minimálny počet detí, ktoré by žiadateľom za tú dobu boli povinní ponúknuť a ktoré zodpovedajú zadaným požiadavkám v dotazníku.

cicimotinka
14. aug 2011

@yukki veď som to napísala, že naše sú super, lebo my máme na superdeti iné kritéria ako tí, čo to nerobia z vnútorného presvedčenia ... ja by som adopciu celkovo urobila inak... ale nápady si nechávam na nejakú seminárku do školy... 😀 😀 😀

dioliana1
14. aug 2011

@cicimotinka ja som bola na UP dvakrat a aj by som si tri babulky vybrala ale rodina povedala nie...čiže 2 krat odmietnuť je moc malo...a ked nukaju uplne mimo daných podmienok ...

dioliana1
14. aug 2011

@yukki u nás v kraji sa min. 4 roky čaká kým vobec na rad prídeme
ak by som si dala napr. zdraveho novorodenca (hoc romskeho)

cicimotinka
14. aug 2011

@dioliana1 nemyslela som 2x odmietnuť, ale 2x prípravu - tá platí po 2 roky, to sú 4 roky... akože jasne, že keď po 4 rokoch niekto príde na radu, tak by mal mať možnosť odmietnuť, ale keď je niekto na rade po roku-dvoch, tak za 4 by mal vybrať... 😒 😒 😒 ak to myslí naozaj...

yukki
15. aug 2011

@dioliana1 ale to je potom veľmi divné. Preto som aj písala, že úrad počas tých 4 rokov by musel ponúknuť istý počet detí žiadateľom, takých, ktoré zodpovedajú podmienkam... 😖
a čo sa týka novorodenca....potom by už celá príprava smerovala k tomu, aby si žiadatelia dávali v požiadavkach vek trebárs do 1 roka-všetci vieme, že okrem zriedkavých prípadov sú deti právne voľné až po vybavení právnych formalít, čo niekedy môže trvať 3 mesiace, pol roka, 9 mesiacov...kurnik tak ak nechcem odpaľovať len svoje materské chtíče a túžby po 2,5 kilovom bábätku alebo šaliť navyše okolie, že som si ho práve porodila a doniesla z pôrodnice (napriek osvete dodnes také prípady vraj poznajú), ak som sa rozhodla pomôcť a mám tú silu, tak pomôžem rovnako ročiakovi ako novorodencovi-nehovorím už trebars o starších deťoch, našťastie je stále dosť ľudí ktorí si vezmú aj pleťou či vekom "hendikepované" dieťa...ale teda do toho roka...veď je to furt bábo plne odkázané na tú pomoc...
Samozrejme prijatie právnych noriem smerujúcich k rýchlejšiemu a jednoznačnejšiemu "uvoľneniu" dieťaťa do náhradnej starostlivosti je popri tom celom procese nadôležitejšie, pretože napríklad ak mňa úrad kontaktoval s 9 mesačným dieťatkom a prišlo ku mne takmer 20 mesačné, tak je to zúfalé. Zákonodarci a vykonávatelia práva dopustili, aby dieťa zbytočne 11 dôležitých mesiacov kvasilo v ústavnej starostlivosti a získavalo tak ďalšie traumy, ktoré ho budú sprevádzať po celý život-tam v prvom rade by sa malo niečo zmeniť.

lenkove
15. aug 2011

Baby, ja ale chapem vsetkych, co chcu novorodenca.. Je to isto o o odpalovani materskych chticov, ale ak je ta moznost, preco ju nie? 😕

yukki
15. aug 2011

@lenkove mám známu, už majú dve deti adopt.brali si ich staršie, a teraz chcú novorodenca. Staršie deti nie sú bez problémov a rodičia sa snažia zo všetkých síl im pomáhať. To je v poriadku, jasné...ale vezmi si, že by ti ponúkli 5 mesačné....vzala by si či nie? A 7 mesačné? 8 mesačné? Nepíšem o vzdorovitom 20 mesačnom batoľati.

lenkove
15. aug 2011

@yukki no jasné, že by som vzala. Keď som snívala o max. trojmesačnej bielej víle a vzala som 8 mesačné cigánča s fotkami a správou, že dovi-dopo, čo myslíš? 😀 😀 Ale zase po novorodencovi ja osobne naďalej túžim... Tak také max. trojmesačné, nemusí byť veľmi biele, ani fotogenické, len aby "moje" bolo 😀 No a to teda možno ani také 12 týždňové nebude 😎

yukki
15. aug 2011

A 3 mesačné? Myslíš, že za 13 rokov tým ľuďom neponúkli 3-6 mesačné dieťa? 3 mesačný 3 kilový nedonosenec versus novorodenec...veľký rozdiel?

yukki
15. aug 2011

@lenkove áno, práve to, že si si netrvala na svojom a máš tú najfantastickejšiu škoričku....že si netrvala na alabastrovom vek 0

lenkove
15. aug 2011

@yukki Ale, veď ja chápem, že keď niekto čaká 13 rokov, 9 rokov atď, že asi nebude celkom v poriadku s požiadavkami.. Mne mm tvrdil, že jedna jeho kolegyňa v BA čakala 5 rokov na novorodenca.. Brali ho keď my našu.. Tak tomu teda neverím, museli mať odklad 😕 Rovnako ako tamtí 😨 . A tiež mi to príde, že aj chcem dieťa, aj ho vlastne nechcem, keď čakajú tak dlho.. Ale chápem, že sa niekto rozhodne čakať na novorodenca, príp. na maličké miminko... Napr. aj z rešpektu pred depriváciou... 😕

yukki
15. aug 2011

Aj ja to chápem-apropo dokedy je miminko ešte "maličké"? 😉
ideme s deprivákmi von

lenkove
15. aug 2011

Podľa Matejčeka, kým sa nezačne usmievať 😉 Dovtedy to s depriváciou nie je také zlé 😉 takže do 4-5 mesiacov 😀

lenkove
15. aug 2011

Aj my, doumývame zúbky a ideme 😎

dioliana1
15. aug 2011

My boli u babky 😀. V stredu v SNV v ZOO, kto sa pridá?

yukki
15. aug 2011

@lenkove no vidíš...kontaktujú ťa s povedzme 6 mesačným, dajme tomu má 8 mesiacov kým si ho môžeš vziať-nie je už teda novorodenec. Zľavíš zo svojich nárokov, máš doma dojča, ktoré ťa potrebuje, nie síce novorodenca....ale máš najfantastickejšie dieťa na svete a kašleš na depriváciu resp.s ňou odhodlane bojuješ... 😉 😉 nekupuješ síce PampersNewborn (a možno aj áno, polročná Kika mala 3,7 kila), nekŕmiš len a len mliekom, ale to dieťatko ťa potrebuje...celkom, celú...celú tvoju materinskú kapacitu...predsa tam už mesiac či dva či tri nemôžu hrať takú podstatnú rolu... 😉
@dioliana1 no my asi dovalíme, nech už Vás konečne spoznáme komplet...

dioliana1
15. aug 2011

@yukki dufam že vyjde počasie... 😵

mmacca
15. aug 2011

Nepamätáte sa, ktoré žiadosti vybavujú v NR kraji? Niekto tu písal, že rok 2010, len neviem ktorý mesiac.

mmacca
15. aug 2011

Už som to našla...

kacena4
15. aug 2011

este ze dnes vacsinou "koncia" male deti u profirodicov a nie v ustave a tak deprivacia byva minimalna, neda sa to porovnat s obdobim pred par rokmi, ked si rodicia vzali fest deprivovane dieta a museli sa s tym vysporiadat ako vedeli 😢

sisab
16. aug 2011

Ahoj dievcata, len som sa chcela podelit o dobru spravu, od 1.augusta sme zaradeni do zoznamu ziadatelov 🙂 Kedy asi by som im mala prvykrat zavolat, ze co a ako?? Dakujeeem

dioliana1
16. aug 2011

@sisab Keď máš rozhodnutie doma môžeš ísť pozrieť spisy na UP, Usmev alebo Návrat, treba tam zavolať a dohodnuť si termín.... v prípade že nechceš novorodenca ....

meghan
17. aug 2011

Ahojte, chcem sa spytat maminiek, ktore uz maju doma deticky ci uz v preosvojitelskej starostlivosti, alebo uz pravne svoje: ako dlho trval proces odo dna, kedy vam ukazali fotku a video dietatka az po den, ked sud schvalil preosvojitelsku starostlivost a zobrali ste si dietatko natrvalo domov?

meghan
17. aug 2011

a este jeden dotaz, mate niekto skusenost, ze vam bolo ponuknute dietatko nie este pravne volne?

misula4660
17. aug 2011

@meghan ahoj. u nás to všetko trvalo cca mesiac, ale my máme malého domka na predbežko. a náš malinký ešte stále nie je právne voľný....a to ho už máme domka od 25.7.2011....Vlastne prvýkrát sme malého videli na videu 27.6. a od 25.7. ho máme na predbežko domka....

heln
17. aug 2011

trochu sa votriem....
ako profi mama môžem povedať že ponúkali aj deti, ktoré neboli ešte právne voľné, ale myslím, že teraz sa tomu snažia vyhýbať, uvediem dva príklady, prvý - matka sa vzdala dieťaťa hneď po narodení a právnu voľnosť dostalo, keď malo asi deväť mesiacov, to už malo žiadateľov (neviem, prečo to tak dlho trvalo) a druhý - matke bolo odňaté dieťa, pretože jej druhé dieťa umrelo na následky zranení, bolo ponúknuté do adopcie, hoci nebolo právne voľné a po roku si konečne mohli žiadatelia vziať dieťa aspoň do pestúnskej, matka sa neustále odvolávala proti odňaťiu rodičovských práv a mala veľmi dobrého právnika.
áno, niektoré deti si brali na predbežko už mesiac od prvej interakcie..

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre