Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

najjulinka
24. nov 2012

@lenka_21 ja tieto veci počas RD neovladam.. viem, ž eto bol rozdiel, ale kedže som RD nevyužila, tka neviem. .tak ja sa nehadam... 😉 😀

maznacik007
24. nov 2012

@lenka_21 ved som to pisala ze uz to plati takto ze musia drzat miesto... aj ked ked chcu vyhodit sposob si najdu

maznacik007
24. nov 2012

@karkana uz sme to tu pisali ak si beries dieta s vyslovenou osvojitelnostou a cez standartne konanie tak ziaden biorodic nic nedostane
v ba napr. uz teraz idu deticky tak ..... tu naozaj niektore sudy uplne ukazkovo v tomto .... zavisi fakt od pravneho stavu dietatka najma

lalus
24. nov 2012

@maznacik007 nie je to paušálne, my sme z ba, malého máme doma od apríla, z toho 5 mesiacov na hosťovskom, 2 mesiace na predbežku a osvojiteľnosť stále nemá 😠 pritom tam nie je žiaden problém zo strany bio matky...len súdy pracujú takto ukážkovo 🙄
druhou možnosťou bolo ho odmietnuť, resp. ho chodiť pozerať cez víkendy do profi rodiny a čakať na tú osvojiteľnosť...tak čo si vybrať? stále sa aj takéto prípady stávajú 😝

lenka_21
24. nov 2012

Tu je to celkom dobre popisane - http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

@lalus Dik, takze je to pravda 😠 😠 😠 @karkana Nuz je to tak aj nam o tom nikto nepovedal az teraz. 😖 Tetuska na urade nam povedala, ze preto vacsina ziadatelov caka kym nie su rodicia zbaveny rodicovsky prav a potom beru na predbezko ... no to ale v praxi znamena, ze novorodenca nikdy nedostanes (ak nechces, aby bio mala vsetky tvoje udaje) a pri rychlosti sudnictva (aspon u nas v okrese)po uplynuti 6tt od narodenia babetka cakas min. 2-3m na sud, potom cas na odvolanie, potom rozsudok ... ☹

maznacik007
24. nov 2012

@lalus a maly patri pod ktory sud v BA? a to je osvojenie ci pestu

magimary
24. nov 2012

no, my sme na bratislavských súdoch čakali takmer ROK na vytýčenie pojednávania (!),
tiež pracovali ukážkovo 😝
dovtedy sme mali malého na hosťovskom pobyte 😝

maznacik007
24. nov 2012

baby sak su aj vynimky ... napr. BA5 je v pohode... ale pri osvojeni ... pestu to je ine trochu to sa natahuje takmer vsade...
NZ nic moc a katastrofa GA... a to by sa dalo asi viac napisat tu takych .... 😖 😔

magimary
24. nov 2012

@maznacik007 no, my sme prešli všetky súdy v BA 😎 😠 😝 ,
začali sme na 5ke, ale boli sme tam miestne nepríslušní-tak nás postupne presúvali zo súdu na súd-samozrejme všade sme boli miestne nepríslušní, až sme napokon skončili na tej pôvodnej 5ke a už sme tam zrazu boli "miestne príslušní"... 😖 😠 🙄 a
všade mali limity a čas na vybavenie 3mesiace...

/inak sme s pestúnstvom ako takým nemali ani najmenší problém, matka podpísala čiastočné súhlasné vyhlásanie v base a bolo vystaráno/

maznacik007
24. nov 2012

a miestnu prislusnost urcovali podla TP biomatky?

magimary
24. nov 2012

@maznacik007 podľa čohokoľvek-chytali sa aj slamky (čiže-áno, aj podľa miesta TP, aj obvyklého pobytu matky, aj podľa miesta narodenia....)...
napokon mu určili MP podľa miesta jeho obvyklého pobytu-decák 😉

lenka_21
25. nov 2012

@maznacik007 Joooj moja, ako sa u nas hovori, kto chce psa bit palicu si najde ... jedine co viem poradit je, aby sa baby resp.otcovia nenechali zastrasit, poradili sa s pravnikom a az potom konali. Mam okolo seba zopar prikladov ludi co to nevzdali, dali na sud a organizacia prehrala ... na kamosku dokonca chceli zavesit vypoved za porusenie pracovnej discipliny 😕 😕 😕 Pokial je niekto zamestnany na dobu neurcitu nie je az take jednoduche ho vyhodit - jedine z organizacnych dovod a to uz musia cvakat odstupne a nemozu ani vytvorit tu istu poziciu tusim 3 mesiace. Opat mam skusenost z blizkeho okolia, zrovna sa jednalo o babu co nastupila po rodicovskej, dali jej vypoved z organizacnych dovodov lenze podobnu poziciu do mesiaca vytvorili a tak ich tiez pekne dala na sud a poslala im kontrolu ... 😀

lenka_21
25. nov 2012

Ok baby, tak mi viete poradit ako by sme zatial (kym prebehnu vsetky tie sudy) dokazala malu ku nam legalne dostat? Ak bude pojednavanie 18.12 tak nam DeD prislubil, ze nam malicku daju do Noveho roka, lenze potom ju musime vratit ... po nadobudnuti pravoplatnosti rozhodnutia o zbaveni rodicovskych prav chceme dat to predbezko, lenze to vsetko s prihliadnutim na lehoty do Noveho roka nestihame .... chceli sme sa dohodnut v DeD, ale tam nam pani tvrdi, ze v case ked bude mala u nas, si profi matka musi cerpat dovolenku - tak vela jej nema a preto musime malu vratit v Novom roku 😕 😕 😕

yukki
25. nov 2012

@lenka_21 uf, toto sú strašné situácie. A že som to zažila na vlastnej koži, viem o čom píšeš....... Držte sa.....poradiť neviem, sama som vtedy skúšala to i ono ale pre dieťa nebolo "najlepšie" nič, najlepší by bol býval dlhodobý hosťovský čo už vtedy, v tej dobe, nechcel riaditeľ DD pripustiť, hoci v tej istej dobe v iných DD to bez problémov fičalo. Strašiu som mala z toho istého DD a vtedy mi ju na ten dlhodobý dal, tak zrejme mali nejaký prúser alebo...neviem, no. Nikde nie je dané, či to musia alebo nemusia urobiť, je to vždy len na odvahe, dobrej vôli a rozhodnutí riaditeľa zariadenia, niektorí to robia neustálym predlžovaním krátkodobého pobytu a tak...že sa tam len mihneš s tým deťátkom na otočku, ukážeš im ho, podpíšeš papier na ďalších pár dní a tak...ale že je už u teba doma.

najjulinka
25. nov 2012

@lenka_21 akože ano s tým vyhodením.. ale vysudiť prachy nie je lahke..... bude to 10rokov čo moju mamu vyhodili a sice sud o tom, že ju vyhodili nepravom vyhrala, ale prachy su druha vec.... a aj to , že ju vyhodili nepravom, tak to trvalo asi 7 rokov...... moja mama ma už 63rokov...... takže neviem na čo čakaju.. samozrejme aj dochodok ma nižší, kedže kým to sudne nie je uzavrete, tak bola tých pár rokov nezamestnana.... a tak podobne...

a robila to isté čo ja... a vieme, že v našom zamestnani je velmi jednoduchý kluč ako to spraviť, žeby sam profi rodič podla žiadosť o ukončenie prac.pomeru dohodou.......... 🤐 🤐 🤐

kanhwa
26. nov 2012

@lenka_21 ano, ja to vidim presne tak ako
@yukki pise, ta najschodnejsia cesta by bola hostovsky pobyt, ale to vsetko zavisi od ustretovosti vedenia a socialneho pracovnike DeD. My sme to mali dohodnute tak, ze berieme malu na hostovsky, ktory sa po vikende predlzi do dalsieho vikendu, a potom vraj zas na vikend, a po vikende zas vraj do piatku a takto nam povedali, ze tam budeme chodit a oni nam to budu stale formalne podpisovat, az kym nebude predosvojitelsky sud a pravoplatne rozhodnutie. ale de facto ze mala uz bude nastalo u nas. ale ja som si isla nohy zodrat a tak som vsetkych obhanala, ze sme mali ten sud aj pravoplatnost rozhodnutia presne po dvoch tyzdnoch, ale vsetci boli nenormalne ustretovi a sudkyna fantasticka. hoci mam taky pocit, ze ta ustretovost bola najma preto, aby bol dalsi pripad co najskor vybaveny a ja som im v tom s vybavovackami vlastne dost pomohla, ale ved to nevadi, bolo to v nasom zaujme 🙂
vsetko je to o tych ludoch, takze drzim palce a hlavne pevne nervy a trpezlivost.

dioliana1
27. nov 2012

@kanhwa takto som ja mala malu 4 mesiace na dvojtýždnových pobytoch

lenka_21
27. nov 2012

@najjulinka Ak sa jedna o taky vyssi vek je to tazke, hlavne ak sa caka na peniaze ☹ Moj mm sa takto sudil, lenze jemu islo aj o zapocet rokov a ten mu priznali tusim po 5 rokov a po 10 rokoch dostal aj peniaze od spravcu konkurznej podstaty - boli tam aj zohladnene niejake uroky 😉

@yukki
@kanhwa @najjulinka Dakujem, no koncom tyzdna sa chystam za riaditelkou domova a chcem sa rozumne dohodnut, len som chcela vediet co mozem ziadat 😅 😅 😅 Ja som nestastna, lebo pani na socialke nas presvedcila, ze nemusime ist za sudcom, vraj ona to ma vybavene a potom tresk pojednavanie na 18 😠 😠 😠 Kedze mama pozna predsedu tak zasla za nim a ten ju sprdol, ze kde bola, ved sa dobre poznaju a mohla za nim kedykolvek prist ... no teraz sa uz neda urobit nic, lebo pojednavanie je vytycene, ale budu sa snazit urobit aspon tu pravoplatnost .... Mna len teraz zaujima (on to tiez nevedel na 100%, lebo on nema socialnu oblast a dana sudkyna nebola v praci), ze ak sa matka nedostavi na sud, mozu urobit rozhodnutie pravoplatne aj bez jej ucasti a vzdania sa prava na odvolanie, alebo jej tym padom musia dat lehotu na odvolanie a az potom moze byt rozsudok pravoplatny?
Taktiez mam zaujima, ze ak nezastihnu matku a nepreberie si predvolanie tak co sa deje? Az teraz nas upozornili na tento problem a vraj vtedy je to na dlheeeee lakte ... ach jaaaj mala som ja ist studovat to pravo a nie ekonomiku 😵 Netusite nahodou?

najjulinka
27. nov 2012

@lenka_21 ked sa matka nedostavi, tak sa na pravoplatnosť bude asi dosť čakať..... lebo tam sa o to viac snažia to doručiť..... nams a pri Nikuške koli tomu ťahala pravoplatnosť.......

jaron
27. nov 2012

@najjulinka @maznacik007
Ahojte,

tak dnes máme za sebou prvé vybavovanie na úradoch, vybavili sme zatiaľ takmer materskú a prídavky na dieťa ☹, to je všetko.
Na SP to bolo asi na známku 3, na ÚPSVaR za 5 ☹.

Na SP si boli istí, že nemám manželka nárok na MD, že iba do 8 mesiacov dieťaťa, ale aspoň zavolali vedúcu, ktorá ich správne usmernila, preto tá 3.

Na ÚPSVaR vraj pri bredbežnom opatrení súdu (predbežko) nemáme nárok na opakovaný príspevok dieťaťu, vraj ich školili interným usmernením, že pri predbežku nárok nemáme, že to je iba "Opatrenie", že až keď budeme mať "Rozsudok". Žiaľ rozladený a zneistený, unavený s dobre nepripravenými argumentami (zákonmi) som to vzdal s tým, že ešte prídem.

Chcem vás poprosiť o pomoc, hlavne odkazy na znenia zákonov, prípadne, ak by to malo zmysel, možno aj prefotené vaše rozhodnutia pre vyplatenie týchto dávok za takých istých podmienok so zatretými osobnými údajmi cez email, aby som im to ukázal alebo čo.

Tu je to jasné:
http://www.upsvarpp.sk/index.php?Doc=228

Všimnite si kto má nárok na jednorázový, iba odstavec 2 odrážk a až c (čiže predbežko odrážka e nie), s tým súhlasím, neáme nárok

a teraz kto má nárok na opakovaný príspevok dieťaťu:
Nárok na opakovaný príspevok dieťaťu má nezaopatrené dieťa zverené do náhradnej starostlivosti rozhodnutím súdu alebo rozhodnutím príslušného orgánu a plnoleté nezaopatrené dieťa, ktoré do dosiahnutia plnoletosti bolo zverené do náhradnej starostlivosti podľa § 1 ods. 2 a žije v domácnosti s fyzickou osobou, ktorá do dosiahnutia jeho plnoletosti bola jeho náhradným rodičom, ak nezaopatrené dieťa

je tam celý bod 2, čiže aj prebežko (odrážka e)

ešte by mohla úradnička argumentovať, že:
Nárok na opakovaný príspevok dieťaťu má nezaopatrené dieťa zverené do náhradnej starostlivosti rozhodnutím súdu alebo rozhodnutím príslušného orgánu - to je jedna veta a veta:
a plnoleté nezaopatrené dieťa, ktoré do dosiahnutia plnoletosti bolo zverené do náhradnej starostlivosti podľa § 1 ods. 2 a žije v domácnosti s fyzickou osobou, ktorá do dosiahnutia jeho plnoletosti bola jeho náhradným rodičom

za ktorou je uvedený ten bod 2, že iba pre túto vetu platí ten bod 2, hoci si myslím, že pre obe

čo myslíte, rozumiem tomu správne?
Chcel by som ísť zajtra znova, ale snáď hneď za vedúcou.

lenka_21
27. nov 2012

@najjulinka Jooj tak to si ma nepotesila ☹ ☹ ☹ ... som sa toho obavala ... ach jo ☹

@jaron Sucitim s tebou, neviem poradit, ale mna caka tiez obdobna tortura a teraz tiez studujem zakony 😠

jaron
27. nov 2012

tak si predstavte, že už bude zo mňa skoro právnik 😀, ja som si otvoril priamo zákony, nie iba vyhlášky UPSVaR, kde sú síce zákony, ale nie podrobne, a pri tých zákonoch sú aj maličke čísielka na vysvetlivky a čísielko pri vete
"Nárok na opakovaný príspevok dieťaťu má nezaopatrené dieťa zverené do náhradnej starostlivosti rozhodnutím súdu" za slovom rozhodnutie súdu odkazuje na tieto paragrafy
§ 45, 48 a § 56 ods. 2 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
§ 75 a 75a Občianskeho súdneho poriadku.

to aby sme sa na úrade nehádali, čo je a čo nie je rozhodnutie súdu (predbežko podla uradu nie nje rozhodnutie súdu, lebho má nadpis Opatrenie a nie Rozhodnutie, hoci je tam napísané, že súd "rozhodol", čiže je to rozhodnutie sudu 🙂, ale zákon to predsa nemôže nechať na našich dojmoch a chápaní, takže v tých vysvetleniach pod číselkom 1 tie paragrafy hovoria o týchto prípadoch:
napr. o pestúnskej starostlivosti (čiže by mala pravdu pani úradnička ☹ ), ale § 75 a 75a Občianskeho súdneho poriadku hovorí o:
(1) Predbežné opatrenie nariadi súd na návrh..... atď., čiže hovorí o predbežnom opatrení a všetko okolo nich 🙂

takže teraz už si to len všetko potlačiť a ísť na to (a ešte sa modliť, aby to dobre dopadlo a aj aby som sa udržal a správal sa slušne...)

Ale že kvôli "práci" na úradoch zabíjam už druhý deň možno 4 hodiny hladaním zákonov a pod., to zúrim 😠 vedel by som čas využiť aj lepšie, mám prácu, ale hlavne dve deti.... 🙂

ešte odkazy:
http://www.daneauctovnictvo.sk/sk/legislativa/p...
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1963-99#f4529339

jaron
27. nov 2012

a teraz pridávam zlatý kliniec programu 😀, pozrite si tlačivo na fotke:

1. nadpis: Žiadosť o opakovaný príspevok dieťaťu zverenému do náhradnej starostlivosti
2. dole: Forma náhradnej starostlivosti
3. jedna z foriem (úplne dole): Nariadenie predbežného opatrenia!!!

takže toto je vypovedané skratkou
pre náročnejších úradníkov je tá verzia s paragrafmi 😀

😀 😠
(zúrim i smejem sa zároveň)

najjulinka
27. nov 2012

@jaron tak tak.. ja v nahradke už som za pravneho poradcu pomaly... teraz sa začinam dovzdelavavať v zťp.......... lebo ma už riadne ošalili a som sa neodvolala,a le reku nevadi.. o rok nas zas posudia, tak budem mudrejšia.... 😝

jaron
27. nov 2012

ešte prosím o jednu radu, na SP nám dali kvôli MD, ktorý má ísť zamestnávateľovi, ale predtým vraj máme ísť k lekárovi potvrdiť - nie je to nejaká blbosť? Na lístku je napísané vzadu:
časť A a B. sa vyplnia, ak žiada o MD tehotná, časť C - iný poistenec

potvrdenie lekára je však iba v časti A, ktorú manželka nemá vyplnať, inak by jej musel napísať, že predpokladaný dátum pôrodu, čo je hlúposť, veď predsa v tomto prípade nárok s MD nemá nič spoločné s fyziologiou tela (čiže s lekárom), ale vychádza skôr s právneho hladiska

jaron
27. nov 2012

dúfam, že nevadí, že som tu vypisoval tolko tých zákonov a pod., ale snáď to bude užitočné aj pre ďalšie podobné prípady

najjulinka
27. nov 2012

@jaron tak.. blbosť... vyplnite len časť ineho poistenca - zamestnávatel potvrdí a to je všetko 😉

najjulinka
27. nov 2012

@jaron jasne, že nevadí... poučia sa aj iní a navyše sme tu od toho aby sme si navzajom radili 😉

jaron
27. nov 2012

dnes som odpracoval pri dokazovaní a pod. 3 h. a ešte som neskončil ☹, katastrofa

jaron
27. nov 2012

@najjulinka nevieš ešte ako správne urobiť toto:
právoplatnosť predbežka: 22.11.2012
dieťa prevzaté 23.11.2012
posledný deň v zamestnaní manželky: 23.11.2012

na ten lístok dám asi prevzatia: 23.11.2012 s tým, že zamestnávateľ dá posledný deň v práci 23.11.2012, čiže MD by išla až od 24.11.2012, aj keď právoplatnosť je 22.11., prevzatie 23.11.

Na SP sa nás pýtali, že prečo sme prevzali dieťa nie 22.11. a že či to nebude chyba, a že aby sme priložili potvrdenie o prevzatí (to aj priložíme z DD - prevzatie 23.11.2012)

Oni si myslia, že je to len tak, dieťa vyše 300 km, manželka nie je jasnovidec, aby vedela v práci presne povedať, kedy bude právoplatný rozsudok (odvolajú sa rodičia či neodvolajú...)
Mimochodom: ani súd nám nechcel dať pečiatku 23.11.2012 (piatok) kvôli tomu, či náhodou nepríde ešte pondelok odvolanie, pečiatka je až pondelková

Myslíš, že to bude v poriadku?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre