Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

najjulinka
14. máj 2014

@magimary ale aj u vas sa to trošku posuva.... 😉 nebudem tu... 😅

magimary
14. máj 2014

@najjulinka hej, jasne,
ale stále to nie je tak, ako si napísala 😉
ja len aby neprišlo k nežiadanému šumu a prekvapeniu u "nie úplne znalých situácie"

najjulinka
14. máj 2014

a ešte zaleži ako kraj rieši novorodencov.. či ich da do NOSky buducim adoptivnym alebo ich da do profi, kým ozaj nie su volne na adopciu.... toto tiež zavaži....

cairka
14. máj 2014

@najjulinka , ale kde sú potom tie "normovejšie" deti? na skupine? veď do adopcie ide len malé percento detí bezprostredne po pôrode...a kde teda sú, ak ku profi odladajú deti postihnuté 😕

cairka
14. máj 2014

Ale ináč pikoška, čo mi povedala psycha teraz, keď som tam bola a padla reč na Diu a ona, že ona si ju pamätá, že ona už vtedy mala tie reflexy také pomalšie a bola extrémne ľakavá 😕 hlavná vec, že pred 4 rokmi mi to povedať zabudla 😠 😝

zwalsh
14. máj 2014

@najjulinka júj aká krásna debata sa tu rozvinula kvôli slovíčku komerčnejší 🙂 ale aspoň sme sa dozvedeli viac o neziskovkách a ich práci. Napísala som do obochdkoľko stojí príprava, až mi napíšu dám to tu. V mieste pôda slnkom to bolo pre oboch 20eur a čo sa mi najviac páčilo bola ústretovosť a pani je skvelá. Veľa nám to dalo aj v kurze boli super páry. Som rada že sme to absolvovali.

zwalsh
14. máj 2014

@maznacik007 až teraz čítam spať a vidím tu aj ceny. Ďakujem za info aj za ostatných. 🙂

vargatomas1
15. máj 2014

@dioliana1 jej aj mne by si ju poslala tiež ju nikde neviem zohnať už hrozne dlho

dioliana1
15. máj 2014

@vargatomas1 ano len mi prosím do pošty pošli mail, snad tento mesiac sa k nej dopracujem

lea101
20. máj 2014

@zwalsh ahoj 🙂 ja len ze my sme mali kurz na urade upsvar BA s panom Machatom ktory je dost velmi ZTP po DMO ... A za nijakych okolnosti to nikdy nemozem nazvat vseobecnym kurzom.... Bol to jedinecny zazitok a je nam obom s muzom ctou ze sme takehoto cloveka stretli. Bolo to velmi osobne a Skvele. Dovod preco sme my osobne nesli do neziskoviek.... Manzel sa nemohol uvolnit z prace podla ich harmonogramu kurzov. Upsvar nam vysiel v ustrety a zadal nam dvojhodinovky 1 x alebo 2 krat do tyzdna ... Priznam ale ze ma trosku mrzi ze sme sa nikdy nestretli s inymi dvojicami.... Toto urad este nema domyslene. To by mali organizovat... 🙂

lalus
20. máj 2014

@lea101 v BA i iných mestách fungujú kluby náhradných rodín (zvyčajne 1x do mesiaca) , kde sa stretávajú adoptívni i pestúnski rodičia a taktiež tam často zavítajú aj žiadatelia či len ľudia, ktorí sa okolo náhradného rodičovstva pohybujú. Takže ak vám chýba osobný kontakt s niekým s podobným osudom, toto je jedna z možností. 😉

zwalsh
21. máj 2014

@lea101 nechcela som hodiť všetky úrady do jedného koša ale úspešne sa mi to podarilo 🙂 určite to záleží na ľuďoch. Nám napríklad úrad vôbec nevyšiel v ústrety a vyšla nám neziskovka 🙂 a ohlas na školenia na úradoch boli horšie než v neziskovkách. Som rada že máte opačnú skúsenosť, je dobre vedieť že aj štátny sektor niekde funguje. 🙂

lucka_220809
21. máj 2014

baby neviete niektora - ak mam ja trvaly pobyt v BA a manzel v inom meste (Lucenec), je to OK ak si chceme dat ziadost o adopciu tu v Bratislave? nerobia s tym nejake problemy?

lea101
21. máj 2014

@zwalsh ved preto som sa chcela podelit o skusenost. Ale ja verim ze to ozaj bolo o tom cloveku ... Panovi M . Bol jednoducho skvely. Mozno niekto iny kto mal kurz vedla nas s jeho kolegynou ma inu skusenost🙂 vsetko je to o ludoch ..l vsade asi 🙂

jarmilkaaa
22. máj 2014

Ahojte najde sa tu dobra dusa ktora ma chvilku cas a napise mi ako prebieha adopcia? Ake podmienky treba splnat ci aj financne aj psychologicke a vsetko okolo toho? Doma sme otvorili tuto temu a radi by sme pribehy z realneho zivota nie co sa po nete pise. Dakujem

vikad
22. máj 2014

@jarmilkaaa AHojky. No, už sa tu popísalo vela o tom, ale len tak v skratke. My sme zatiaľ v poradovníku. Najprv chod na UPSVaR, tam si vyžiadaj žiadosť, ktorú treba vypísať aj doplniť rôznymi dokladmi (príjem, lekárske potvrdenie ...) a ked to všetko zdokladujete, pôjdete na prípravu ku psychologičke (my sme chodili na úrad). Po príprave vám spíšu záverečnú správu, na základe ktorej vas zaradia do poradovníka. Je to cca tak proces trvajúci asi pol roka. Medzitým sa u nás zastavila pani zo sociálky, ktorá si prezrela byt a asi 2 hodky sa s nami rozprávala a písala si historiu celej našej rodiny (manželovej a mojej), aké sú vzťahy, čo rodičia, ako reaguju na takéto rozhodnutie, čo surodenci atd .... No a teraz sme v poradovníku, v septembri to budú už 2 roky a budeme asi musieť obnovovať prípravu (po 2 rokoch sa to robí). V poradovníku sme sa pohybovali ako jojo, lebo niektorí si dali pozastavenie a potom sa vrátili ... To je zatiaľ náš príbeh čakania na naše dieťatko 🙂 Ale snád to už nebude dlho trvať a budeme traja, vlastne štyria, lebo aj náš psík je člen rodiny 😀, ale teda traja z ľudskej rasy 😀

dioliana1
22. máj 2014

tak maminy knihu mám snad do zajtra ju dám do PC a pošlem, ked niektorej nenabehne nech sa ozve...

jarmilkaaa
23. máj 2014

@vikad dakujem krasne 🙂 zavazi aj to ze mame v rodine alkoholika? Ide o otca mojho priatela myslis ze je to problem v tomto pripade?

erikadodo
23. máj 2014

@dioliana1 knižka nám prišla, veľmi pekne ďakujem... 🙂

opicka2
23. máj 2014

@dioliana1 ďakujem krásne 🙂, knižku mám doma, idem sa pustiť do čítania, posielam srdiečko 🙂 🙂 🙂

matax
23. máj 2014

@jarmilkaaa urcite nevadi, ved sa nejedna o vas🙂

sentoza
23. máj 2014

@dioliana1 srdečná vďaka za knižku, je krásna

vikad
23. máj 2014

@jarmilkaaa Nemyslím si, že toto by mal byť problém. Ved dieťatko chcete vy ...

dioliana1
23. máj 2014

@jarmilkaaa určite nie, moj otec je alkoholik a nikto sa ma na také veci nikdy nepýtal.... inak odkedy mám malú v pestúnstve dedko sa drží a fakt posledné tri mesiace nevypil ani kvapku... dokonca mi malú často stráži, ked behám s ostatnými deckami po lekároch

jarmilkaaa
23. máj 2014

@dioliana1 dakujem vsetkym 🙂

majka21
23. máj 2014

Prosim vas akodlho trvaju jednotlive interakcie?

karkana
24. máj 2014

@majka21 u nás to záležalo, kedy sme chceli my, ked sme mali volno,raz za týždeň, a keby sme chceli aj dva krát za týždeň,tak kľudne,,záleží od Vás,,3krát sme boli

najjulinka
24. máj 2014

@majka21 ja som profi a teda je to rozne. .mali sme IA take, že deti sa nadesiatovali a žiadatelka došla,. hrala sa s dieťaťom až do obeda, nakrmila, uložila do postielky... šla si vybaviť svoje veci kým dieťa spalo a vratila sa, nakrmila olovrantom, hrali sa, šli sme spolu von, okupala, dala večeru, uložila dieťa do postileky...... rátalo sa to za dve IA... jedna doobeda a jedna poobede.... ale v podstate s dieťaťom bola takmer celý den.... aj krmila, aj okupala aj všetko.... a boli interakcie aj take, že hodinka....... a šmitec.. oficialne s psychologičkou trvaju asi hodinu.... ale kludne interakcia može trvať dlhšie, taka trošku neformálna 😉 zaleží od toho či je dieťa priamo v domove, či v profirodine.. zaleží od zloženia deti v profi rodine od toho či žiadatelia su sami,a lebo tiež musia brať ohlad na režim dieťaťa čo už domka maju.... sa to musi skombinovať..... a najde sa vhodny čas a dlžka trvania interakcie.. .ale tú hodinu by som brala ako nutné minimum a dá sa vždy tá hodina zosuladiť s režimom dieťaťa 😉 😀 takže hodinka minimum...

dioliana1
24. máj 2014

Tá kniha su scany čísla od nula do 37, ak niekomu niečo chýba napíšte, blbol mi net...

zabkazabicka
26. máj 2014

ahojte viete mi poradit kedy nastal u vas ten okamih ze si chcete adoptovat dietatko? mali ste problemy s otehotnenim....dakujem za. rady

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre