Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

yukki
14. dec 2012

@iveta70 možno to ostalo stáť na tzv.predosvojiteľskej starostlivosti...tá je bežne najprv najmenej 9 mesiacov, aj o tej rozhoduje súd, Až potom sa pristupuje k súdnemu rozhodnutiu o adopcii....no ale keď biorodičia sa od samého začiatku o dieťa usilovali, tak sudca tú predosvojiteľskú zrejme nemohol zmeniť na definitívne osvojenie...

najjulinka
14. dec 2012

@yukki do predosvojitelskej može isť ak už ma osvojitelnosť....

yukki
14. dec 2012

@najjulinka aha-tak potom to dieťa nemohlo byť adoptované, nie?

najjulinka
14. dec 2012

@yukki ono podla mna ani nie je... odhadujem, že ho maju v NOSke alebo v pestunstve......

yukki
14. dec 2012

@najjulinka no ale keď je v NOS abo pestu, a od samého začiatklu sa oň biorodičia snažia....tak bol veľký predpoklad, že to takto dopadne...nie?

najjulinka
14. dec 2012

@yukki ja si myslim, fakt len myslim , že to mohlo byť tak, že ho chceli umiestniť priamo z porodnice... čo je fajn. .proste o rizikách nahr. rodičia vedia.. aspon dufam, že to povedali...... len koscher nie je to,ž e to nechali tak 3 roky.... lebo vziať mimčo po mesiaci a po troch rokoch je fest rozdiel..... 😖 😖 😖

najjulinka
14. dec 2012

noa velky predpoklad.. proste bola tam šanca..........

yukki
14. dec 2012

@najjulinka áno, no veď...práve...ani pre tých bio-ak sa celé tri roky snažili-ani pre tých náhradných a tiež pre to dieťa....proste všetky tri subjekty sú na tom zle....
ale tak z médií sa prd dozvie človek, a ako to bolo vysporiadané nevieme....

najjulinka
14. dec 2012

@yukki však prave...

a vieme ako to ide rýchlo... v podobnom pripade 3 roky trvalo kým sa rodič dostal do rodneho listu.. takže rodič si svoje dieťa 3 roky ani kuknuť nemohol, ani sa o nom informovať ani nič...........

yukki
14. dec 2012

@najjulinka hej...hej viem

dm1
15. dec 2012

@iveta70 neviem veru

pelikan8
16. dec 2012

Tu je naša princeznička!

iwusa
18. dec 2012

@pelikan8 prenádherná bábika 🙂

vikad
18. dec 2012

Ahojte všetci. Takže mám nové info o poradovníku v Košickom kraji. My sme zaradení od 19.9.2012 a momentálne sme na 35.mieste na dievčatko, na 16.mieste na chlapčeka a tretí na dvojičky. Za mesiac sa to pohlo k lepšiemu o 2 miesta na chlapčeka (boli sme na 18.mieste) a o 1 miesto na dievčatko (boli sme na 36.mieste), takže celkom pozitívna správa, len nech sa to hýbe takto pekne ďalej. Naposledy sme sa pohli ale smerom dozadu, lebo sa vrátili niektoré páry z pozastaveného poradovníka. Verím, že Vianoce na budúci rok už budeme oslavovať traja, alebo štyria a ja sa pred Vianocami pôjdem zblázniť, lebo budem naháňať po obchodoch tie najkrajšie darčeky pre tie najkrajšie detičky (alebo jedno dieťatko) 😀.
Toľko zatiaľ. Môžeme zavolať o 3 mesiace, ako sa to hýbe ďalej.
Pekný večer, dievčatá a chlapci 🙂

mata71
18. dec 2012

@vikad tešime sa a určite sa nezblazniš najkrajším darčekom pre detičky budeš Ty a manžel 😵 MAMA-TATO 😀 😀

a samozrejme detičky Vašim 🙂

vikad
18. dec 2012

@mata71 Ja viem, že sa nezbáznim, ale básnicky povedané, chcem sa zbázniť naháňaním sa darčekov pre nše detičky 😀

mata71
18. dec 2012

@vikad 😀 😀 ved áno..

lenka_21
18. dec 2012

Ahojte baby, tak my este stale bojujeme s legislativou, ale ak sa to podari tak snad malicka bude este prwed Vianocami u nas 🙂 😉 🙂

Chcem sa este opytat, co sa tyka materskej tam mam narok 28tt do obdobia 3 rokov dietata, ale sa to vztahuje na jej vek. Myslim tym, ze teraz ked ku nam malicka pride, bude mat plus minus 3 mesiace a tak sa tie 3 mesiace odpocitavaju z dlzky MD, alebo budem mat narok na celu - 28 tyzdnov? Dakujem za radu, snad som to napisala zrozumitelne 😀 😀 😀

jaron
18. dec 2012

@lenka_21 snáď ti to bude dostačujúce (§ 49, zákon 461/2003):

(1) Iný poistenec, ktorý prevzal dieťa do starostlivosti a ktorý sa o toto dieťa stará, má nárok na materské odo dňa prevzatia dieťaťa do starostlivosti v období 28 týždňov od vzniku nároku na materské. Osamelý iný poistenec, ktorý sa stará o dieťa prevzaté do svojej starostlivosti, má nárok na materské v období 31 týždňov od vzniku nároku na materské a iný poistenec, ktorý prevzal do starostlivosti dve alebo viac detí a aspoň o dve z nich sa stará, má nárok na materské 37 týždňov od vzniku nároku na materské. Iný poistenec má nárok na materské najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa, ak v posledných dvoch rokoch pred prevzatím dieťaťa do starostlivosti bol nemocensky poistený najmenej 270 dní.

"...v období 28 týždňov od vzniku nároku..."
ak som správne pochopil tak:
- vznikne ti nárok napr. v 6 mesiacoch veku dieťaťa, máš nárok 28 týždňov
- vznikne ti nárok vo veku 1 rok dieťaťa, máš znova nárok na 28 týždňov
- vznikne ti nárok vo veku 2 roky, 11 mesiacov, máš nárok iba mesiac ("najdlhšie do dovŕšenia troch rokov veku...")

28 týždňov sa ráta od vzniku nároku, nie od narodenia dieťaťa

lenka_21
18. dec 2012

@jaron supeeer, dakujem za pomoc ... este chvilku a bude zo mna pravnik 😀 😀 😀

jaron
18. dec 2012

@lenka_21 vieš, že aj zo mňa 😀, sa tomu smejem, že keď človek musí, tak začne aj tie zákony študovať a trochu im aj rozumieť 😀

jaron
18. dec 2012

@lenka_21 pre istotu bude dobré, keď to ešte niekto iný omrkne, ale snáď sa nemýlime 🙂

lalus
18. dec 2012

@jaron
@lenka_21
nemýlite sa 😉 má nárok na materské v trvaní 28 týždňov od dátumu právoplatnosti/vykonateľnosti rozsudku pri tak malom bábätku. ak by sa mu už blížili 3 roky, tak to by bola horná hranica konca materskej.

tortelinka
18. dec 2012

@lalus ano, mas narok na celych 28 tyzdnov

najjulinka
19. dec 2012

http://www.facebook.com/kosice.aupark/app_12683... - dať pači sa mi to na stranku a potom zahlasovať za nahradnu a profesionalnu rodinu Repických poprosím

123sabrina
22. dec 2012

Už sa blížia Vianoce, ten čas rýchlo letí. Na stromčeku sviečky svietia, šťastím žiaria deti. Starý rok už odchádza a nový ide za ním, nech vam len radosť prináša, to je mojim prianim. stastne a vesele vianoce 🙂

mata71
23. dec 2012

Všetkým pokojné Vianočné Sviatky prajem... 🙂

vesticka
25. dec 2012

Taktiež sa pripájam a prajem všetkým rodičom i budúcim rodičom krásne prežitie vianočných sviatkov. A aká krásna je tá nádej v našich srdiečkach, že o rok možno aj my budeme mať pod stromčekom vytúžené dieťatko. 😵

123sabrina
26. dec 2012

chcem sa opytat ako to teraz funguje ked su sviatky a maju nejake babatko v nemocnici a tety maju dovolenku ?

najjulinka
26. dec 2012

@123sabrina asi tak ako ked je sobota, nedeľa

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre