Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

mariana78
11. jún 2015

Ja som tiež zo ZA. Dnes som tiež volala. V poradovníku sme od decembra 2011 a dnes sme na 26 mieste. V decembri sme boli na 32, takže je to hrôza. Tiež nám pani povedala, že od novembra teraz umiestňovali prvé dvojičky a viac nič, len že niektorým je dlho čakať tak odstupujú. Čakáme na druhé bábo. Na našu bambuľku sme čakali 2,5 roka takže je to rozdiel a človek stále starne. No čo z materskej pôjdem rovno na dôchodok 😀 😀 😀 😀

mana85
11. jún 2015

@erio No to je presne hlúposť ktorú aj nám vtĺkala do hláv na príprave psychologička tiež v upsvar-e to že si zadáte kritéria na dieťatko a krajský úrad v našom prípade TN vám sam zavolá že ma pre vás vhodné dieťa podla vašich požiadaviek napríklad my sme mali uvedené že dieťa od 0-3 rokov tak nás pripravovala na to že nám budú volať s čo najstarším dieťaťom v našej tolerancii hmm a pritom je len jeden jediný zoznam žiadateľov o osvojenie v ňom v poradí čaká každý na novorodenca nech ma akekolvek vekové či iné požiadavky , keby to naozaj tak fungovalo ako si to naša psychologička predstavovala bolo by to ideálne čakatelia by sa mohli rýchlejšie posúvať v poradí a ešte na tom celom našom systéme ma s... že na krajských úradoch majú šanóny plné neumiestnených deti ktoré majú nejakú " nevýhodu " farba pleti , vek či horší zdrav.stav , no nemajú štonc navrhnúť oni sami žiadateľom čo majú volnejšie požiadavky nech si ich prezrú žiadateľ si musí sám zažiadať o to a to viem že tak funguje vo viacej krajoch aj my sme sa museli domáhať nech nám dá prezrieť ten zoznam deti pričom sme mali úplne jednoduché požiadavky
dokonca sme si bez problémov vybrali niekoľko deti o ktorých zisťovala ako sú na tom kde sú umiestnené a pod. deti už boli dávno v rodinách či prebiehala interakcia u jedného takže aj v zoznamoch majú bordel ako vo všetkom 😒 Nechápem že v tejto počítačovo-preprogramovej dobe si nemôžu urobiť lepší a priehľadnejší systém - aspoň že ťažšie umiestnitelnejších novorodencov sa snažia dať do rodín a ponúkajú aj mimo poradia aj to asi nie v každom kraji 🤐

yukki
12. jún 2015

No podľa mňa zavolajú tým prvým v poradí s dieťatkom aj ktoré nespĺňa úplne ich požiadavky aj preto, či v priebehu čakania neprehodnotili svoje nároky na dieťatko, či ich tá informácia o taktom a takom dieťatku predsa len nezaujme a napriek svojim vyhraneným požiadavkám sa nepôjdu kuk aj na to dieťatko a nezaľúbia sa do seba........
A prečo v ZA kraji neponúkajú z iných krajov....no mali by, ale povedzme si rovno že biely zdravý novorodenec sa umiestni ľahko v každom kraji, povedzme že aj biele malé dieťa či dvojičky sa umiestnia vo svojom kraji, a aj občas aj novorodené rómske dieťatko sa vo svojom kraji umiestni ihneď....a ak žilinským úradníčkam prídu spisy z Košického či prešovského kraja s neumiestnenými deťmi v rámci kraja.....tak tie už zrejme veľmi nespĺňajú ani požiadavky a očakávania žilinských žiadateľov (pokiaľ nespĺňali už požiadavky žiadateľov v iných krajoch....), ale ak ste pripravení pomáhať na ceste životom aj takým detičkám-s nejakým znevýhodnením, kľudne sa treba dožadovať aj medzikrajových informácií 😉 😉 😉 😉

lenkove
12. jún 2015

@yukki nam na urade v Za ponukli dieta z BA.. a viem ze nielen nam...

lenkove
12. jún 2015

dopisujem:
možno mala pani vtedy iba takú náladu, alebo im prišlo viacero spisov a nevedeli čo s nimi, alebo neviem... Nám sa napr. stalo, že nám ponúkli aj dieťa mimo požiadaviek (vek) a nakoniec ho máme doma 😅 ale nemali sme v požiadavkách iba biele dieťatko, možno to bolo tým 😅

tortelinka
12. jún 2015

@erio my sme zo ZA a máme z iného kraja, pravda je taká, že sme tak ale boli a osobne žiadali, nech oslovia aj iné kraje a dajú vedieť.a máme také doma,ale to podľa mňa nemá zmysel, ak čakáte na bieleho zdravého novorodenca

yukki
12. jún 2015

@lenkove odhadli ťa podľa fejsu......že máš veeeeeeeeeľke serco....

kikuska_wedge
12. jún 2015

My od aprila cakame len na zaradenie do pripravy. Je to hrozne. Vsade sa vystatuju ako sa zo zahranicia chodia ucit ku nam, no ja neviem. Citim sa bezmocna v tomto systeme.

gelinka75
12. jún 2015

@kikuska_wedge ako ti ubieha priprava?

kikuska_wedge
12. jún 2015

@gelinka75 nijako. Nikde "cez leto" nerobia.

gelinka75
12. jún 2015

@kikuska_wedge a nie si v navrate? ved tam normalne robia a pritom maju aj dovolenky

kikuska_wedge
12. jún 2015

Som. Ale v ba navrate nas nezobrali, ze nemaju cas a v za sa im zmenil program a nejdu do ba. My nemame problem chodit do ZA, ale ze prva navsteva musi byt na nasom urade.

gelinka75
12. jún 2015

@kikuska_wedge hm zaujimave, ved si mala sem chodit na pripravu, aspon tak si pamätam ☹ chodit stale do za tiez nie je zabava

kikuska_wedge
12. jún 2015

@gelinka75 nic by mi nevadilo, len keby sa to uz pohlo.

gelinka75
12. jún 2015

@kikuska_wedge my od sme od februara tiez len asi v polke pripravy, este mame par sedeni pred sebou

kikuska_wedge
12. jún 2015

@gelinka75 no pekne. Ked si predstavim, ze len priprava 10 mes. Ja po skuskovom skocim na UP nech mi to spravia tam. Nebudem uz viac cakat.

erio
12. jún 2015

Ďakujem všetkých za ich príspevky a odpovede. No lebo ja som tento týždeň ostala dosť v šoku a to si myslím o sebe, že som dosť pragmatická. Celý ten systém s akým som sa aj ja stretla presne popísala mana85. Napr. jedna kočka s košického kraja dostala biele dvojičky po pol roku čakania, pretože na dvojičky bola prvá v poradí. Presne ako to tvrdíte tento mesiac idú na adopciu prvé dvojičky. My sme len pár mesiacov po príprave tak sme skor na konci ako v strede, ale mrzí ma tá príprava v ktorej nám tvrdili, že si musíme určiť presné požiadavky, pretože sa budú oslovovať v poradí iba taký čakatelia, ktorí si vyslovene prajú taký a taký typ dieťatka. Od toho sa dokonca aj celá príprava odvíjala. V prírave sme sa na to aj x krát pýtali ako to vyberajú, ale problém je v tom, že teraz si to robia podľa svojej vôle. V iných krajoch to tak nie je, čo my potvrdila aj pracovníčka v ZA. A čo sa týka požiadaviek tak my máme od 0-3, rómske a môže byť aj fyzicky ľahko postihnuté, aj súrodenci. A neboli nám ponúknuté ani tie, pričom ako nám potvrdila tá pani mala tam spisy rovno na stole s deťmi aj s iných krajov. No mne len stále nejde do hlavy ako môže toľko detí skončiť v detských domovoch a v profi rodinách. A ako sami píšete, ani tým ktorí mali malé číslo v poradí sa museli sami domáhať nejakých detí. Otázka znie potom načo sú tam potom vyškolení pracovníci, krorí majú konať v prvom rade v záujme dieťaťa. Asi je s tým príliš veľa byrokracie...

cairka
12. jún 2015

@erio , pýtaj sa ty, že žiadaš nazrieť aj do medzikrajových spisov. Ja o ZA viem, že pred skoro 9 rokmi mi núkali aj medzikrajové (ale už tam prebiehali IA, ako som neskôr zistila) a pred 5 rokmi mám info, že moju núkali páru, ktorý chcel biele dieťa (odmietli, našťastie 😝 ). Súčasnú situáciu netuším.

yukki
12. jún 2015

@erio tak to si pýtaj istoiste nakuknúť do spisov. To aj priamo v žilinskom kraji si neviem predstaviť žeby nemali mať zopár detí priam v týchto hraniciach, alebo málinko mimo Vašich požiadaviek, ktorých spisy by Vás po prečítaní mohli zaujať. To ma nik nepresvedčí že nemajú. Skús im tam nejako zalichotiť alebo ja neviem, čo už vyžadujú.....ja som mala také isté požiadavky a nechali ma prehrabať spisov toľko, až som už sama nechcela....v KE kraji.

tortelinka
12. jún 2015

@erio ja určite odporúčam v tvojom prípade, aby si šla s milým úsmevom na úrad a poprosila ich o spisy..to fakt pri tvojich požiadavkách nie je možné aby sa nenašlo 😕
my sme mali obmedzenejšie ako vy a našlo sa inde, keď sme sa pýtali

lenkove
12. jún 2015

@erio presne ako píše tortelinka
Zájdite si na úrad a spýtajte sa... Keď tam budete sedieť isto vás nevyhodia, požiadavky sú fakt voľné 😅 držím palce!

karkana
12. jún 2015

@kikuska_wedge čože???tak dlho,,,,,,,,,fúúúú 😒 my sme boli za 4mesiace aj s prípravou už aj zapísaní,,,,,nám zas bolo povedané na príprave, že máme právo odmietnuť, lebo nám MUSIA ponúknuť detičky čo sú aj nie podla požiadaviek ,už neviem či dve detičky za dva roky nejak tak,,,čiže nám aj ponúkli aj ked sme boli napr. na 18mieste,,,,,,,,,,,,,,,

silvik1
12. jún 2015

@kikuska_wedge ahoj. príprava v úsmeve trvá 10 mesiacov ? či som len zle pochopila tvoj príspevo - to je aká haluz 😕 ja som robila prípravu v úsmev ako dar, bolo to 9 stretnutí po 3 hodiny (štyri stretká sa spojili do dvoch a boli v sobotu) a jedno bolo u nás doma. začali sme 27.01. a posledné stretko bolo31.03. Potom ešte nejaké psychotesty a od 18.05. sme v zozname.
určite by sme zvážila zmenu, prípadne urobila prípravu na úrade.
držím palce aby sa to pohlo - viem aké je to čakanie hroznééé 😉

silvik1
12. jún 2015

@kikuska_wende pardon myslím príprava v návrate trvá 10 mesiacov ?

silvik1
12. jún 2015

@karkana ahoj. ako dlho si "čakala" na malinkú ?

karkana
12. jún 2015

@silvik1 ja 1 rok a 9mesiacov,,,čiže nie až tak dlho ,,,,v našom kraji to ide celkom rýchlo

silvik1
12. jún 2015

@karkana si BA kraj, či ?

kateri29
12. jún 2015

@erio je to otrasne..ja sama mam v profi dieta,ktore je osvojitelne, krasny romsky chlapcek, dnes ma tri roky a je uplne zdravy. Za tri roky ziadny zaujemca, ako je to mozne???

beka22
12. jún 2015

@nela007 Ahoj dnes som volala na socialku do Za a veľmi ma potešili postúpili sme o jedno miesto sme na 3 mieste 🙂 🙂

nela007
12. jún 2015

@beka22 no, ak je to jedno miesto od novembra,tak to,ze Ta to potesilo asi myslis ironicky, tretie miesto je ale fajn

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre