Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

najjulinka
5. jan 2009

Na M je plno pekných chalanských mien, dievčenských pekných je už pomenej na M, ale tak či tak, na M je najviac krstných mien u nás......

mata25
5. jan 2009

bubi,
ako dlho ste v poradovniku? my sme boli po 13-tich mesiacoch v poradovniku niekde na 20tom mieste. tiez sme isli cez Trnavu. poznam ludi co su v poradovniku aj dlhsie ako 2 roky, ale ti maju specificke poziadavky. mne povedali v Trnave na urade, ze minuly rok mali malicko deti, za pol roka od januara do jula sme poskocili o 5 miest, chodila som sa tam informovat. takze som cakala ze sa dostaneme na radu volakedy koncom roka 2009 alebo aj neskor. no a cez Navrat sme sa dostali k malemu uz teraz,ale to len preto ze sme ustupili zo svojich poziadaviek.

bubi35
5. jan 2009

matka mi sme len od decembra v poradovniku ale ja budem asi neodbytna a všade budem vyvolavať a otravovať lebo inak ako vidim tak ta všade odbijaju.Však sa snad dočkame a zase my nemame moc velke požiadavky tak snad sa dostaneme volakde na rad 🙂

mata2
5. jan 2009

To aj cakatelia na pestunstvo su v poradovniku?nas zapisali do zoznamu 21.4. a 3.7. uz boli deti doma 😵

mata25
5. jan 2009

bubi,
urcite ti radim aby si otravovala a bola neodbytna, len neviem ci v tt na urade ti to pomoze, maju svoje poradovniky a predpisy, ale inak som s nimi spokojna az na nejakych par veci. ale rozhodne chod do toho Navratu, alebo Usmevu a uvidis. nemas co stratit, len ziskat.

bubi35
5. jan 2009

No v Trnave boli moc mile tie tetušky to nemožem povedať,že by boli nejake hnusne ale aj tak jasne,že navrat a úsmev budem tiež bombardovť 🙂

pupaviena
8. jan 2009

Ahojte, som nejaká neskorá, lebo naozaj pri tých dvoch malých ušavcoch nestíham, ale my máme od biomatky v poradí 4 a 5dieťa. A šieste teraz pôjde k niekomu v Bratislave. A čo sa týka pohlavia, ja som sa nevedela v duchu rozhodnúť, či chlapca alebo dievča, keď som si ich u nás predstavovala, tak to bolo na striedačku a teraz...Dostali sme aj aj. Je to sila. Ahojte

halienka
9. jan 2009

Ahojte 🙂 , tak ja som to práve rozbehla, všetky tie papierovačky. Potvrdenia od lekára už mám, ešte z práce o príjme, a tiež termín u psychologičky už máme predbežne na koniec januára. Že vraj nás čaká 26 hodín psychologickej prípravy 😕 som zvedavá čo tam všetko bude. Chcem sa vás spýtať, že ako dlho trvalo kým vám prišiel ten odpis z registra trestov? To mi pripadá najkomplikovanejšie, že nemôžme o to požiadať my, ale že to musí nejaká pani na úrade v Trenčíne za nás. 😕

najjulinka
9. jan 2009

halienka mne sa zas zdalo super, že si ten odpis poovybavuju sami a nemusim ja to obehavat ešte 😉 😀 To tak do 3 týždnov asi dojde... Uplne v pohode... Začať na prípravu možte aj skor, musite sa dohodnuť s psychoškou... Ja som začala na prípravu chodiť skor, než psychoška mala moje papiere v ruke 😉

mata2
9. jan 2009

halienka,tiez patrim pod Trencin 😅 .zelam pevne nervy 🙄 .chcete babo adoptovat,ci do pestunstva?

halienka
10. jan 2009

Ahojte babky 🙂 , no my by sme chceli adoptovať. Nám naša soc.pracovníčka povedala, že tá pani z Trenčína nemá rada keď sa začne s psychologickou prípravou bez jej odporučenia, tak mám pocit, že to bude osoba čo sa robí trošku dôležitá 😒 . Za psychoškou sme boli, jej by nevadilo skôr, ale vie že tá pani z Trenčína to nemá rada, asi im tam už preto robila vetry. Tak sme to zatial len tak predbežne dohodli na ten koniec januára, ale bohvie. Neviem teraz vlastne ani, kolko krát budem musieť do toho Trenčína ísť. prvý krát asi teraz keď budem mať vyplnené tie formuláre, potvrdenia od lekára a potvrdenie o príjme. Potom nás ona odporučí na tú psychol. prípravu a ona zatiaľ požiada o tie odpisy z registra trestov. No a potom asi po absolvovaní tej prípravy a keď už bude na nás vystavený posudok od psychologičky aj od sociálnej pracovníčky, tak znova do Trenčína? Či už nie? Stačí jej to tam poslať a čakať na vyjadrenie? Či ako? 😕
Babky a vy máte adoptované či v pestúnstve?

mata2
10. jan 2009

ja chcem dvojky do pestunstva,mame ich zatial doma na predbezko 😵
pripravu kludne zacni skor,ked som ja bola zaniest do Trencina papiere,uz som mala za sebou 2 sedenia u psychosky a teta s Trencina s tym problem nemala.
Do trencina pojdes len zaniest ziadost,a potom po skonceni pripravy,ked ti uz pride domov papier ze ste zapisany v zozname ziadatelov 😉

halienka
10. jan 2009

Maťka a prečo radšej do pestúnstva? Ja tým rozdielom až tak nerozumiem, akurát som pochopila, že v pestúnstve sú deti, ktorým rodičia trebars nevedia zabezpečiť poriadnu starostlivosť, ale ak sa u nich pomery zlepšia, tak im môžu byť deti vrátené, samozrejme ak ich chcú. Je to tak? Ja zatial nemám žiadne dietko, tak asi preto inklinujem k tej adopcii, aby bolo už moje 🙂 naveky 🙂 Ale ani pestúnstvo nezatracujem, možno neskôr, ďalšie... 🙂 Všetko sa uvidí ako budem zvládať to prvé, pretože už dlhé roky žijeme len dvaja s manželom, človek si aj privykne, isto to bude riadna zmena. Aj keď ja v sebe mám pocit, že by som chcela detí kopu, no človek nikdy nevie pokým sám neskúsi 😅 či to vôbec zvládnem 🙂

mata2
10. jan 2009

My sme povodne tiez trvali na adopcii 😔 ,ale ked sme sa uz rozhodli ist do toho,zacala som zbierat vsetky dostupne info,a zistila som,ze vecsina deti v DD nie je pravne volna a teda sa adoptovat nedaju.a kedze uz mame deti svoje bio,ktore nam nik nevezme,rozhodli sme sa dat sancu na normalny rodinny zivot aj dietatu,ktore moze ist len do pestunstva,a znasat aj riziko,ze mozno neskor o dieta prideme ☹ .

Ale mozem ti povedat,ze to riziko som dobre znasala,len potedy,pokedy sme nemali deti doma. 😅 Cim dlhsie ich mame doma,tym viac som presvedcena,ze ak o ne prideme,tak ma to zabije 🙄 .

lenkove
10. jan 2009

ahojte

aj ja podavam ziadost.. som vo vybavovani asi tam kde Halienka 🙂 ale ja som si dala aj pestunsku, tety na urade vraveli, ze to je ten najbeznejsi postup.. ze si to dietatko sami vyberieme, a teda take, pri ktorom nie je riziko a tak.. tak dufam, ze to tak naozaj bude.. ani ja nemam vlastne dietatko... ma strasis Mati.. drzim vam palce na predbezko 🙂

mata2
10. jan 2009

lenkove,vsak to sama zistis 😉 ,ked budes mat babo doma,a kazdym dnom ho budes lubit viac a viac,az ti to jedneho dna v hlave prepne a ty pochopis ze to dieta je predsa TVOJE.. 😨 ...a potom vzdy pri predstave ze by si on mohla prist ta budu kriesit 😨 😔

nechcem tymto nejak vystrasit zaujemkyne o pestunstvo,v DD je kopec deti,o ktore sa bio-rodicia nezaujimaju,ale nasa bio obcas "vystrci rozky", tak sa obcas bojim trochu viac...

lenkove
10. jan 2009

Matka...
juj.. viem si predstavit, ze to boli..
ale krasne si to napisala..
ja som si doteraz nevedela predstavit ako sa to dieta stane MOJE. tak teraz to uz lepsie viem, takze prepne 😀 😵

halienka
10. jan 2009

Babky a ono sa dá podať dve žiadosti? teda aj o osvojenie aj o pestúnstvo? 😕 To by veru asi nebolo odveci. Sama poznám jeden prípad, aj keď v zahraničí, majú dvoch súrodencov v pestúnstve a matka nejaví záujem, iba otec, ale keďže má trochupošramotenú minulosť, sociál mu nechce deti zveriť do výchovy. Takže to vyzerá, že tie deti budú ozaj do dospelosti u pestúnov. Ja si aj tak myslím, že väčšina tých detí v pestúnstve asi zostáva u pestúnov, lebo rodičia sú skôr nejaké také prípady sociálne. Mati tebe prajem aby detičky zostali naozaj u teba, si myslím, že nikde inde by sa určite nemali lepšie 😉 🙂
Trošku špekulujem nad vekom dieťatka, boli sme presvedčení, že čím menšie tým lepšie, ale napríklad obvoďáčka nám povedala taký názor, že ona by radšej už trošku väčšie, že už sa dá odpozorovať trochu povaha dieťaťa, či sa proste hodí aj knašim náturám. Tak teraz ešte zvažujem 😕 😅 Lenkove, ty už si rozhodnutá čo sa veku týka?

magimary
10. jan 2009

halienka, ohľadom veku:
možno má Tvoja obvoďáčka trochu pravdu, ale zabudla Ti pri tom spomenúť, že väčšie dieťatko má aj väčšie "nánosy" a ťažký život za sebou...a to je mnohokrát determinujúcejšie ako samotná povaha dieťatka... 😔
pedstav si, že by si mala 3 ročné dieťatko (pôvodom milé, usmievavé, srdečné, sangvinické, veselé spontánne), ale tieto vlastnosti by si uňho ani nikdy neobjavila 😔 , boli by niekde hlboko skryté za nánosmi bolestí a trápenia, ktroé si to dieťatko dovtedy užilo... 😢 (a práve toto opisane dieťatko by sa Ti javilo ako smutné, utiahnuté, ustráchané, nepokojné, napäté, úzkpstné, alebo naopak agresíne, útočné, nespolupracujúce...., kde by si tu hľadala skutočnú púovahu tohoto dieťatka? 😕
vieš bábo, je len bábo-je to (aspoň v zmysle skúseností a zážitkov) tabula rasa, na ktorú si vy sami najlepšie napíšete, ako bude neskôr vyzerať a to i napriek tomu, že nebudeš ani len tušiť o jeho povahe v budúcnosti... ale to predsa netuší nikto ani pri svojich biodeťoch... 😉 😅
je to len môj názor, samozrejme musíš sa zariadiť podľa seba, podľa toho ako to vy budete cítiť..

a ešte je samozrejme iné, či si berieš detičky z domova al. z profirodiny.. 😉

lenkove
10. jan 2009

Halienka,
pestunstvo a osvojenie sa pise na jeden papier, na jednu ziadost.. vysvetlili nam to tak, ze sa moze objavit dietatko, ktore by bolo pre nas, ale ze bude zatial len na pestunstvo a na osvojenie neskor.. tak aby nemuselo ostat v domove..
a vek sme dali do roka.. chceli nas presvedcit nech si dame starsie, ale ten rok je u mna maximum.. presne preto, co pise Magimary.. ale ja dufam, ze kym sa ja dostanem na rad, tak budu uz vsetky deticky v profi 🙂 a z profi by som vlastne brala aj starsie 🙂

mtsl
10. jan 2009

🙂 a môže sa stať že sa bio neozvú 8 rokov 🙂
( a dúfame že sa neozvú nikdy)

halienka
11. jan 2009

Dobré ránko babky 🙂
Magimary, isto máš pravdu, tak som to brala aj ja s manželom, že predsa len keď budeme mať od miminka, môžme doň vkladať to najlepšie a dúfať že sa to odzrkadlí 🙂 Ona lekárka povedala, že ale výchova je len 20% vplyvu, ostatné sú gény a s tým človek nič neurobí. Možno má nejakú zlú skúsenosť z okolia, neviem, viac nechcela povedať. No ja to presne tiež beriem tak, že aj z vlastného dieťaťa ti môže vyrásť hocičo, veď je známe, že sú v rodinách 3 deti, 2 sú oukej a to tretie sa spustí, drogy, kriminál...a pritom výchovu dostali všetky 3 rovnakú. A myslím, že aj u 3 ročného je ešte ťažko spoznať nejakú povahu, aj keď také základné niečo by sa už možno dalo. No presne ako píšeš, odkial ja budem vedieť či nie je vystrašené len preto, že má za sebou veľa samoty v detskom domove? Magimary a ty máš profirodinku? Kukám že 7 detičiek, to musí byť u vás veselo 🙂 Ty máš naozaj skúsenosti s prvej ruky 🙂
Mtsl, držím palce aby sa neozvali nikdy 😉

lenuska74
11. jan 2009

halienka ono veľa veci si ešte uprasníte počas prípravy a aj neskôr ked si budete prezerať dokumnetácie detí, lebo darmo budeš rozmýšľať že chce maličké a kukneš a zistiš že toto 4r. je presne to čo ste chceli 😉 a naopak takže ja by som si nad vekom nelámala hlavu a tiež si môžeš dať že iba neromske ako my a neskôr zistiš že aj niektoré poloromske su uplne biele a pekné detičky. Takže veľa šťastia pri priprave a rozhodovaní.

savia
11. jan 2009

http://www.diva.sk/rodina/deti/geny-verzus-vych...

halienka,
je ťažké riešiť pomer genov a výchovy,všetci sme prišli na svet s nejakým genetickým potenciálom a myslím, že za dobrú výchovu môže práve dobré a zdravé prostredie. My čakáme na dieťa do 6 mesiacov a veľmi sme premýšľali,ako zistíme, aké gény bude mať naše dieťa. Prišli sme nato,že sa to jednoducho nedá,žiadny človek ani tá najlepšia mamina pred pôrodom nevie, akú povahu bude mať jej dieťa. Určité obavy sú,ale som presvedčená, že výchovou a hlavne s láskou sa dá veľa negatív vychytať už v útlom veku. Súhlasím s magimary, väčšie detí si už niečo pretrpeli a tým, že sú v DD nebolo to nič príjemné a práve s tými je potrebné pracovať oveľa viac. Radosť aj z maličkých úspechov je asi o to väčšia.

halienka
11. jan 2009

Je to asi stále záhada s tými génmi a výchovou, a my to aj tak nevyriešime. Zostáva nám len trošku zariskovať a dúfať, že všetko dobre dopadne 🙂 Takisto v podstate ako pri vlastných deťoch 🙂
Toto sú vždy také diskutované veci, napríklad aj UO niekto proste nedokáže prijať a niekto v tom nevidí prblém. Tak to je asi aj z adopciou, niekto sa toho obáva a preto vidí sôr negatíva a niekto sa neobáva a tým pádom sôr vidí pozitíva. Ja teda osobne nemám problém, ale vidíte, stretávam sa z rôznymi názormi z okolia. Niekto mi povie aby som si to 100x dobre rozmyslela a radšej 100x navštívila DD kým si dieťa vezmem a niekto si v tom momente ako mu o snahe adoptovať poviem od radosti uleje štamprlík 😀 A to som reálne zažila 😀 😀

savia
11. jan 2009

presne také isté reakcie sme zažili aj my, naše rozhodnutie adoptovať si dieťa neprišlo zo dňa na deň, trvalo to niekoľko rokov,kým sme sa definitívne rozhodli. Na takéto rozhodnutie musí dozrieť čas,človek si musí byť 100% istý, že do toho ide a je ochotný znášať aj možné riziká,ktoré s adopciou súvisia. Tiež si ich uvedomujeme,ale túžba po dieťaťi je silnejšia....

halienka
11. jan 2009

Ešte mám takú otázočku, s práce potrebujem to potvrdenie o príjme, povedali ste v práci, že kôli adopcii? Mám totiž zmluvu na dobu určitú a obávam sa aby potom tým nezdôvodňovali, že už so mnou zmluvu nepredĺžia. Aj keď by asi nemali, ale človek nikdy nevie, ide finančná kríza a ak budú chcieť prepúšťať... 😝

najjulinka
11. jan 2009

halienka nevravela som na čo potrebujem potvrdenie, ale kludne povedz v práci, že potrebuješ potvrdenie o prijme na úrad práce a ani klamať nebudeš 😝 😉 😀 Ak by sa náhodou pýtala aby s moc nezatlkala... 😀

mixka
11. jan 2009

ja som povedala, ked sa ma sefova pytala, ze pre vlastnu potrebu 😀

savia
11. jan 2009

ja som v práci zatiaľ nepovedala nič, ani pri vybavovaní potvrdenia o príjme, proste som povedala,že ho potrebujem a hotovo,zvyšok je moja súkromná záležitosť. Zamestnávateľovi to hodlám povedať o nejaký rok, ked sa budeme blížiť k finále...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre