Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

tortelinka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beba1902
3. máj 2012

@raza 😉 😉 😉 no mozno uz aj o mesiac ked odratame romske deti 😉 a dievcata a pestunstvo 🙂 tak bude modroki chlapcek hned volny 🙂

kanhwa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
dia6
4. máj 2012

@raza Priznám sa, že tiež ešte nemám preštudované presne všetko o tej tútorskej rodine. No v úsmeve nám to spomínali, že je to možnosť, väčšinou sa to realizuje u starších detí, ktoré sú v DeD, aby mali aspoň takú akože rodinu... možno skôr niečo ako "krstných rodičov".
Vlastne by k nám malý chodieval na víkendy alebo sviatky, prípadne letnú dovolenku.
Tiež zatiaľ neviem ako to presne chodí v reáli.

beba1902
4. máj 2012

@kanhwa skus jej to navrhnut mozno od teba to prijme 😉 a este sa ti aj podakuje 😉 😉 😉

dia6
4. máj 2012

@irriss Ja tiež obdivujem profi maminy (rodiny) ako @najjulinka, ale aj iné aj to na MK.
Poznám aj osobne profirodinu, u ktorej som zo začiatku ani nevedela rozpoznať, ktoré detičky sú ich bio a ktoré majú v profi.
Je to úžasné, že ľudia dokážu ľúbiť "cudzie" detičky ako svoje vlastné.

Prepáčte za to slovo "cudzie", som to tak schválne napísala, lebo to počúvam stále v mojom okolí, keď im spomeniem, že chceme dieťatko z DeD.

najjulinka
4. máj 2012

@dia6 nas ked niekto nepoznáa poviem, že mame aj v pestu aj v profi, tak tipuje biele na pestu a "čierne" na profi.... 🤐 🤐 🤐 proste odhaduju len podla farby.... 😝 zvláštne kriterium... ak by som bola rasista, tak ani do profi asi nekcem tmave.. neviem ako tí ludia uvažuju... 🤐

cairka
4. máj 2012

@najjulinka , zrejme predpokladajú, že keďže je profi zamestnanie, tak nemôžeš odmietnuť čierne, ani choré, ani nijaké, ale proste brať čo dávajú.... 😒 asi ako aj predavačka nemôže odmietnuť pracovať v nedeľu, aj napriek tomu, že je praktikujúca katolíčka...a teda to, že nechce (a nemôže) prísť o prácu ju ospravedlňuje pred ľuďmi, že robí v nedeľu... a teda ty ak nechceš prísť o prácu, musíš brať aj cigánčence

kacena4
4. máj 2012

@cairka len skoda, ze profi musi robit 24 hod. denne aj soboty nedele, kdezto ta predavacka si oddrobi 8(12) hodinovku v nedelu a ma volno
a "cierne" by ani nevadilo, niekedy ani "chore" ale ak je "problemove" a vysava energiu z celej rodiny nie len z profirodica.... ☹ ale su profirodicia, ktorý si aj na toto trufnu, klobuk dolu takym, ze maju dost sil na to

cairka
4. máj 2012

@kacena4 , veď OK, mne to nemusíš vysvetľovať, ja som len písala, prečo to tak často ľudia berú 😉

matax
4. máj 2012

@najjulinka ja poznám jednu profi, co je podla názorom na romov rasistka:(((, tá ma ale "stastie" bo má blondácikov... som bola prekvapená, ked som pocula, co hovori..Od profi by som cakala, ze má rada ludí, všetkých ludi
tebe drzim palce, uz od kedy som citala blog tvojej mamy o chlapcekovi slniecku 🙂
@kacena4 ta praca 24 hod by mal byt riadne financne aj morálne ohodnotená, ale nie prerušovana, moj malý bol pocas dovolenky profimamy 3 týzdne v ded, to sa mi nepácilo, viem, ze to tak je.. ale nemalo by byt 😒

najjulinka
4. máj 2012

@matax chlapček slniečko ma zajtra 5 rokov.... "náš" najstarší 😵

zuzkanka117
4. máj 2012

@najjulinka sme hučali každá pred svojim PC, keď sme to čítali 😀

kacena4
4. máj 2012

@matax aj my sme len ludia, a obcas potrebujeme nacerpat novu energiu, aby sme zvladali toto tazke povolanie a casto sa beru dovolenky tak aby to bolo vyhodne aj pre dieta (no nie vzdy sa to da) ak ide dieta na liecenie, do tabora, ci do nemocnice a nema moznost byt s rodicom (alebo tam rodica neprijmu - to sa stalo nam) tak tam je tiez samo a to to jedno ci bio dieta alebo profi - to je moj nazor, a tam ten tvoj 😉 😵 😵

matax
4. máj 2012

@najjulinka si pamatam, ze slniecko je ako moj malý narodený(kustik starsi ), som si veru vtedy poplakala , ale pak som citala, ze má maminku 🙂 A lucinku sme tiez obdivovali, ta je tiez skoro ako malý narodena.

matax
4. máj 2012

@kacena4 ano, mám iný názor, lebo : pocula som , ako malý reagoval , ked bol v ded, ja som ho vtedy este nepoznala..ale o mesiac uz sme mali interakcie, tak o tom vsetkom viem..
myslim, ze deti z profi to beru ako odluku od svojej materskej osoby a to je pre ne dalsi stres. Domov nie je pre deti. Podla mna by sa deti mohli , napr. pri vycerpani profi rodiny, dat načas do inej profi, trebars aj pohotovostnej profirodiny, napr. len na pracovnu dohodu, ved tých ziadatelov o profi je vela.. sice to pre deti bude zmena, ale aspon personal by sa tak pri nich nestriedal a cas by na nich mali..
No to je jedno, ja to nevyriesim, len som chcela , ze podla mna dat dieta do ded, pretoze profi má dv, nie je správne.. Ale mali by ste mat ohodnotenie lepsie.

zuzkanka117
4. máj 2012

to je článok asi spred dvoch - troch rokov, spomínam si naň 😠 😠 😠 😠 😠

matax
4. máj 2012

@najjulinka úžas.. no to ju vystihuje, kedysi som citala o nej článok, ze preco si neadoptuje, neviem uz preco.. asi som pre istotu zabudla, bolo to podobne tomuto.. herečka

najjulinka
4. máj 2012

@matax no da sa to vyriešiť všelijak idealnejšie, ale to sa musí kcieť.. musi sa to kcieť aj niekde total uuplne hore........ niekde dovolia čerpať dovču fiktivne, niekde musia deti do domova povinne...
Profi su aj same slobodne, či rozvedené či vdovy ... maju aj ine deti.. či profi či pestu, či ado, či bio...... a mnohokrát je to ťažko........... fakt ťažko.... ak by sme k tým detom mali všetky prava, tak si to človek zariadi tak ako so všetkými pravami.. ale my nemožme ho dať strážiť cudzej osobe, že je nejaký problem a strčíme dieťa na týžden k susede, k babke........ ak ma profi 2 deti v profi a jedno ide do nemocnice, tak ma sofijinu volbu v priamom prenose...... vyber si s ktorým....... či s chorým uboleným dieťatkom do nemocky a dať druhé do decaku, či nechať chore ubolene same v nemocke a s druhým ostať doma... pripadne niektore decaky odmietaju dať pas deťom..... čiže ak ma profi rodinu v zahraničí alebo ma aj ine deti, tak celý život neisť nikam aako za sociku? resp. ani nie ako za sociku, lebo ani do ČR nemože.............. da sa to zvladnuť chvilu.. .ale fakt profi rodičia tiež maju surodencov, rodičov, ktorí žiju kdesi za hranicami.... nemožu navštiviť ani vlastnu matku, lebo profi dieťa nema pas....... ja som nikdy nedala deti do decaku na dovču a dufam, že nikdy nedam..... ale neodsudzujem........ proste sa zatial teším, že zatial som to nikdy nemusela..... ale vzhladom na to, že sa predpisy menia, tak možno raz budem musieť nie dať na dovču ale vratiť...... lebo napr. dnes sa neda byť profi rpe jedno (tí čo tak už maju, tak maju, ale neda sa to už teraz spraviť) a ked s tým budem chcieť skončiť alebo nebudem zvladať dve deti? tak možem počkať kým jedno odíde a druhe budem musieť vratiť........ lebo bud priberiem nove po odchode jedneho alebo budem musieť vratiť............. ☹ ☹ ☹ a aka je pravdepodobnosť, že odidu naraz 2 solo deti???? ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ ☹ kto tam hore mysli na deti????? ja len dufam, že kým pride rad na nas, že budeme chcieť skončiť s tým alebo si trufneme len na jedno, tak že na to pridu, že je to somarina a spravia to tak ako bolo doteraz............... duuuufam....

matax
4. máj 2012

@najjulinka ja viem, ze niekedy sa to neda, neodsudzujem..ale nepáci sa mi to.. nehlada sa ine riesenie, myslim tých hore.. na deti nemyslia:(
sme sa na klube bavili o tých pasoch, ze deti nesmu ist do zahranicia.. u nas je napr. blizko zoo lesna v 😠 a ani tam nesmu :(
moje dve známe chcu robit profi uz dlho a nemaju stále prácu, pritom deti je v ded vela :(( Nech ziju peniaze a deti? -ved to preziju, no nie? ved naco by platili aj dovolneku aj inu profi za zástup? :(((

magimary
4. máj 2012

@matax tak, tak...
o tom to celé je...
nech žijú prachy...
čo tam po deťoch... prežili aj sirotince, prežijú aj...
SMER-ovice... 😔 ☹ 😔

najjulinka
4. máj 2012

@matax u nas pasy daju spraviť ak vedia.... lebo nie vždy toto pravo ma riaditel decaku, dakedy ostane na biorodičoch... a mali sme take dieťa....
Lebo mnohokrát su na predbežko tie deti v decaku a vtedy pas može len biologický rodič... tak ako aj ked na predbežko sa bere do pestu, tak pestun pas nemože dať spraviť. Može dať spraviť pas až ked je riadne zverenie pravoplatne... tak isto je to s decakom....
a ešte musi mať v poriadku trvalý pobyt... tj. biologicka matka ho ma nahlasiť do miesta vojho bydliska... to tiež nezvyknu.. ono sa to vybaví potom cez urad a tak.. nevie to decak priamo vybaviť, ale aj to trvá... lebo pride sa na to tak, že na pasovom povedia, že smola, že nemožu spraviť pas a hotovo..... a ked je tých profi deti viac, tak skoro furt s nejakým je nejaký takýto problem.....

natia
4. máj 2012

Viete niekto ako je to s tým TÚTORSTVOM? Čo to vlastne je? To je niekde v zákone? 😕

najjulinka
4. máj 2012

takže nam sa podarilo byť s profičatami pri mori už a zas mame v plane teraz more, rýchlo kým sa dá, kým sa zas nič nezmení... a aj sme teraz boli kuk vo Viedni za mojou sestrou, v česku, nemecku... rýchlo kým sa da... a aj to sme museli stornovať, lebo den pred odovzdavanim dieťaťa sme zistili, že neodovzdavame.... velmi na vyber sme nemali... a tiež nas to stalo prachy, lebo o týžden už to ubytko čo bolo predtým nebolo a museli sme drahšie, lebo zas neskor sme už zas koli pasu ineho dieťaťa v profi nemohli isť.... a vyzeralis me ako idioti... v utorok objedname ubytko v stredu stornujeme.............. aspoň že bez storno poplatkov.... aj tak nas to vylo o dosť viac ten dalsi týžden...

magimary
4. máj 2012

@natia samotný pojem tútorstvo nie je v zákone takto uvedený (aspoň som ho tam nenašla, keď som to takto pred rokom študovala), ale je to viac-menej forma dlhodobej, pravidelnej (víkendovej) starostlivosti o deti žijúce v DeD, najmä ak tieto deti nemajú rodinných príbuzných, kde by aspoň občas mohli zažiť realitu rodiny...
Môžeš to skôr nájsť pod pojmom:
návštevné pobyty v rodine- je to forma vhodná len pre staršie deti, ktoré sú schopné zvládnuť opakované návraty do DeD. Pri tejto forme treba zachovať tieto podmienky:
---) dlhodobosť a stabilita – nejde o jednorazovú návštevu dieťaťa. Ponúknutý priestor v prostredí rodiny má byť pre dieťa stabilným útočiskom, kde sa môže stále vracať;

---) perspektíva a otvorená budúcnosť – keď bude mladý človek opúšťať detský domov, má ľudí o ktorých sa môže oprieť.

no a keďže to nie je nič zákonom dané, zväčša to závisí od "naladenia" vedenia DeD, či je tomu skrátka otvorené, alebo sa mu tento spôsob nepozdáva...

natia
4. máj 2012

@magimary ďakujem, takto mi to stačí 🙂

matax
4. máj 2012

@najjulinka hej, ale su aj pripady, ze dieta je riadne právoplatne v ustavke a dalo by sa dalo a neurobia pre to z ded nic.. nasa mala mala pas a bola s profi dokonca v zahranici pri mori 🙂 Maleho profimame dv prikázali, ze musi si ju vybrat a bol v ded :( Zálezi od pristupu ded (teda okrem tých výnimiek, čo spominas) a niekedy mozno aj od profimamy. super, ze ty si deti nedavala do ded 🙂 ..A zas viem, ze ste chceli ist na sever za hranice a nemohli ste 😖

magimary
4. máj 2012

@matax my sme mali tiež doteraz šťastie na "dobré decáky" (resp. dobré vedenie), že nikdy nás nenútili dať deti do domova počas dovolenky, či nečakaných situáciách...
ja som si vždy dovču čerpala, keď Babuľko odišlo...
ale zažili sme aj stavy, keď sme náhle museli riešiť iné veci (ťažko mi ochorel syn a museli sme riešiť nemocnicu s ním) a vtedy sme dostali tú možnosť zveriť naše profidieťatko blízkej kolegynke, ktorá ho tiež poznala, lebo sme sa viac navštevovali a boli sme si aj vzájomne blízke...
skrátka, keď vedenie nerobí problémy, dohodnúť sa dá vždy...
lenže: iný kraj, iný mrav... a nie všade je to takto (žiaľ)...

inka1903
4. máj 2012

hm baby obdivujem vas.a drzim palceky ja mam dve vlasne ale sestra nemvoze mat len ma strasni strah ci jej daju a tak sa jej oto trosku zauimam,co vsedko si vizaduju

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre