Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

matax
19. júl 2012

@iwusa vies, my sme boli 69 a nemali sme vyberove poziadavky, len vek, takze dietatko sme mali do roka aj doma právoplatne zverene, v tom poradovniku su vsetci zaradeni, cize, ked niekto chce aj starsie dieta alebo aj dieta ineho etnika, ci chore , tak predbehne tých, co cakaju na novorodeniatko..ono aj ten poradovnik sa hýbe, nám to raz rátala uradnicka priamo pred nami. a maleho sme mali hned po zaradeni. to pisem len k tomu, ze pocty ti nesedia

najjulinka
19. júl 2012

Pri našej prvej princeznej ešte si nechali potvrdiť z každeho kraja, že ju do adopcie nikto nechce... 😉 😀 😝

iwusa
19. júl 2012

@matax @milenka74 samozrejme, viem, ze v poradovniku su pohyby, kt. nijako neovplyvnim ale prave to je skoda, ze clovek/ziadatel nema narok sa dozvediet viac informacii o nom a o pohyboch v nom. pride mi to... neviem ako 20 rokov dozadu, ani neviem ako to nazvat, take "uradnicky zatuchnute"... a urcite sa tam robia aj vynimky, to mi nikto nevyhovori.
no a co sa tyka dietatka, ja som mala rozhovory so psychologickou prave na temu etnika a bieleho dietatka. vyslovne som totiz povedala, ze chcem len biele, neverim si, ze by som dokazala vychovavat romske dieta a psychologicka ma podporila, ze treba si stat za svojimi poziadavkami, aby sme neboli do nicoho donuteny, pretoze cele to moze zle dopadnut. vztah k dietatu, k samemu seba ako rodicovi. ale ako tak citam, tak v trnave sme cakatelky iba ja a @123sabrina?

milenka74
19. júl 2012

@iwusa
mas pravo na svoj nazor a urcite robis spravne. Ak nie si o niecom presvedcena tak to nebude fungovat.
Drzom palce 😉

iwusa
19. júl 2012

@milenka74 dakujem za uznanie, clovek musi velke rozhodnutia robit s dobrym pocitom a nie tlacenim na pilu. a dakujem aj za palceky, zidu sa 😉

yukki
19. júl 2012

Ja si neviem dosť dobre predstaviť, že by toto Vám nejaká pani úradníčka z krajského úradu vedela povedať-to Vaše presné číslo v poradovníku. A pravdupovediac ani si neviem predstaviť, prečo by mala niekomu vysvetľovať, že to-ktoré dieťa dostali desiati v poradí, ale poradie sa tým pohlo len o jedno miesto, lebo tí 9 prví to dieťa odmietli, alebo nezodpovedalo ich požiadavkám...pričom interakcie trvajú občas nekonečne dlho a to ani nevravím o súde a o právoplatnosti rozsudku...kedy si ona má tých žiadateľov vyškrtnúť...ona absolútne nemôže vedieť nejaké presné poradie čakateľov už v druhej desiatke...nehovoriac o vyšších poradových číslach. Ani nerozumiem, prečo by mali volať žiadateľom o bieleho zdravého novorodenca s každým dieťaťom, ktoré sa im v Kraji uvoľní na adopciu-ak sa o to občas pokúsia, je to nezriedka zo strany žiadateľov vnímané ako akási forma nátlaku na ich city

iwusa
19. júl 2012

ja osobne si myslim, ze preco prave toto by som nemohla vediet??? kvoli "vakuu" vznikaju dezinformacie a nedorozumenia medzi ziadatelmi a uradnickami.
a nikde nehovorim, resp. nepisem, ze by nam mala volat napr. ohladom deti starsich ako jeden rok, ked take nechceme.

matax
19. júl 2012

@iwusa ja uz mam ten nazor, ze kto romske dieta nechce, nemá si ho brat pod "nátlakom", treba zvazit to, ze to dieta bude konfrontovane s rasistami, je ich tu az moc..a este byt konfrontovane rodicmi, ktori nie su zmiereni s etnikom, to je na dieta privela..takze ja chápem tvoje rozhodnutie.... ale ze by bola vychova ina, ako pri neromskych v inom, to si nemyslim..
Na niektore kroky v zivote treba dozriet a mozno, ze len tie uradnicky dufali, ze najdu niekoho, komu uz romstvo dietata nevadi, urcite by vas nenutili a ani by to nebolo dobre..ale nestoji to za to , skusit, zavolat, ked dufaju, ze najdu rodinu dietatku? tak isto skusaju volatat aj o starsich detoch...
a poradovnik, vela ludi máva pozastevanie, napr. pre chorobu, financie... cize ono sa to fakt nedá presne povedat
a skor ako v dvacke vas aj tak volat k adopcii novorodeniatka nebudu, cize ti zelam len trpezlive cakanie do tej dvacky a potom rýchle dockanie sa vytuzeneho, niekoho zas nechceneho, dietatka

yukki
19. júl 2012

@iwusa takto...predstav si, že ja som malú prvýkrát videla na začiatku novembra...súd bol v máji...právoplatnosť rozsudku koncom júna-samozrejme mám na mysli ďalší rok.Po celý ten čas som pravdepodobne figurovala v slávnom poradovníku! A teraz si predstav, že pani na úrade má takých žiadateľov s "rozrobenými" interakciami....súdmi...právoplatnosťami.....povedzme 20. Ako Ti má vedieť povedať nejaké presné poradie tvoje? Aj ľudia čakajúci na dieťa do 5 rokov sú v poradovníku....možno na 30 mieste, naraz dostanú dieťa, jednak okolo toho samozrejme vzniknú klebety, lebo jak to že oni áno a my nie....druhak-prečo by mal byť úradník, ktorý je povinný tieto údaje nerozširovať ďalej niečo také vysvetľovať? Alebo že si žiadatelia vzali dieťa silne nedoslýchavé...alebo bábo s vrodenou chybou....ktoré 15 žiadateľovpred nimi odmietlo??

Nik netvrdí, že nemáte nejaký nárok vedieť približne na akom mieste v onom "poradovníku" sa nachádzate, ale presné miesto jednoducho....nie je možné identifikovať! a ani príčiny, prečo tí ktorí žiadatelia už dieťa majú a tí pred nimi ešte nie-ani to nie je úradníčka povinná nikomu vysvetľovať, dokonca si myslím, že v rámci ochrany osobných údajov ani nesmie. napokon-je niekde v Zákone ukotvené, že žiadateľ "musí" byť zo strany úradov informovaný o počte "žiadateľov" pred ním-a čo o ich podmienkach?

cairka
19. júl 2012

@iwusa , a ako si to predstavuješ, že to spravia? ja si to neviem ani predstaviť, ako by také informovanie malo vyzerať... "prvý v poradí má rovnaké požiadavky ako vy, druhý , tretí , štrvtý tiež, piaty má odklad, šiesty má rovnaké požiadavky, siedmy je nakontaktovaný, čaká na súd, osmý má rovnaké požiadavky, deviaty čaká, ale prijal by aj dieťa rómske, ...." Po takom telefonáte by som vedela ešte menej, ako ked zahlási číslo 😕

suezana
19. júl 2012

@yukki
@cairka dobre píšete 😕 😕 mňa by ani nenapadlo takto rozmýšľať..... keďže do toho tak málo vidíme.....

iwusa
19. júl 2012

ten system je zastaraly a mal by sa inovovat, to je moja pripomienka c. 1. lenze na taketo veci sme na slovensku az prilis lenivi. @cairka ja by som s takym telefonatom ako ty opisujes bola spokojna na 100% 🙂
oooooooooooooooch boze, kazdy ma predsa ine potreby, inu chut a vedel by si urcite veci predstavit inak. je to hriech si vyjadrit svoj nazor na konikovi??? aj tak nechapem ako sa to az k tomuto zvrhlo, ja som chcela realne priklady z trnavskeho kraja, bohuzial nedockala som sa. OK ideme dalej, mozno tu raz niekto zavita a ozve sa, budem len rada.
@matax romske dieta nechceme, niektore veci nie su o dozrievani. nemyslim, ze by sme boli zli ludia, za to, ze sme povedali nie.

suezana
19. júl 2012

@iwusa vám ukazovali fotky polorómskych detičiek? pri príprave?

najjulinka
19. júl 2012

A potom su ešte ludia ako my, že sme sa zapisali a boli sme prví v poradí na dane dieťa... akurát to dieťa ešte nemalo spis.... takže sme sice teoreticky boli na 200. mieste, ale prakticky sme boli uuuplne na čele 😉 😀 Patríme k tým čo sa predbehujú 😝

lulucertik
19. júl 2012

@iwusa nedá sa povedať presné číslo v poradovníku je tam ďalších xy iných vecí presne ako opísala @yukki a @cairka treba sa obaliť veľkou trpezlivosťou na čakanie a to čakanie je najhoršie a tvoj názor ti nik neberie len ti to trošku vysvetlili

matax
19. júl 2012

@iwusa nepisem, ze ludia,co nechcu prijat romske dieta su zli 😕
práve pisem, ze kto sa na to neciti, nemá to robit, ze by to nebolo dobre pre tých rodicov a ani pre to dieta
😕 dozrievanie som myslela smerom k tomu rohodnutiu prijat aj niecim ine dieta (chore, ineho etnika).. nepisala som o dozrievani osobnosti

ja som uz viackrát pocula taketo daco: "..nechápem, preco mi volaju o romske dieta,(alebo o polrocne dieta..alebo chore), ked ja take rocne dieta nechcem.." No preto asi, lebo mu hladaju rodinu!, mozno natrafia na niekoho, kto to neciti ako natlak, ze uz nechce cakat a bude sa tesit aj z polrocneho alebo trebars novorodeneho romskeho, alebo bude mat napr. nezavaznu srdcovu chybu

matax
19. júl 2012

polrocne som chcela napisat...
a chápem aj tých, co chcu zazit bábatko od narodenia.. aj ked ja som to citila inak

afrika
20. júl 2012

@milenka74 áno na biele bábo čakáme. ja by som prijala aj polorómske, no nemôžem manžela nútiť do toho, na čo sa necíti. tak čakám a čakám a čakám.......... 🙂

afrika
20. júl 2012

@matax nás presvedčili pani zo sociálky, že je lepšie dať do žiadosti bábo do 1,5 roka aspoň (nie len novorodeniatko), lebo čím je staršie, tím lepšie vidno na bábätku či je zdravučké čo sa tíka vývoja. ja som bola rada, že nám tak poradili. manžel chcel čo najmenšie, no toto ho presvedčilo napísať do 1 a pol roka 🙂 . a som rada

afrika
20. júl 2012

@yukki mne už stačí keď mi povedia aké obdobie vybavujú momentálne... 🙂 pani zo sociálky mi sama povedala, že predo mnou je kopec párov, ktoré môžu mať pozastavené, majú iné "požiadavky" ako my.
preto mi už stačí vedieť len to momentálne obdobie vybavovania. nič iné som vlastne za posledný rok a pol nepočula 🙂

milenka74
20. júl 2012

@afrika
drzim palce nech vam to rychlo ubehne.
Ani moj muz najskor nechcel romske ale casom s tym sam prisiel ze to nevadi a moze byt aj romske dieta. Takze viem ake to je ked druha strana s niecim nesuhlasi.
V ZA kraji je hodne deti co su volne do pestunstva. a hladate chlapceka ci dievcatko? ci je to jedno?

kanhwa
20. júl 2012

@iwusa no nehnevaj sa na mna, ale to mi pride trosku smiesne 😉 myslis ze u kolko percent deti co idu na adopciu je otec znamy resp. je priznany ako znamy ? to je skutocne naivna predstava 😉
samozrejme ti velmi drzim palce, aby k vam to vase vytuzene dietatko prislo co najskor 🙂

kanhwa
20. júl 2012

@iwusa no a este k tomu poradovniku. uz som to tu pisala kedysi , ale nevadi. aj ostatne baby ti uz cosi napisali, tak snad ta to ukludni. ten poradovnik je skutocne len velmi, velmi orientacny. su v nom totiz zaradene aj pary (alebo jednotlivci) , co cakaju na osvojenie, aj na pestunstvo. su v nom ludia s velmi variabilnymi poziadavkami, takze ak mas nejake "luxusnejsie" predstavy o dietatku, tak vsetci ludia s volnejsou predstavou ta predbiehaju, aj ked boli zaradeni az po tebe a to az dovtedy, kym nie si niekde uplne na zaciatku. potom tam zavazi aj to, ze v poradovniku su zaradeni aj ludia, ktori maju z nejakeho dovodu odklad - a kedze oni ti to na tvoj telefonat manualne pocitaju, niekedy ti ich tam pracovnicka zapocita, a niekedy nemusi. rovnako tam mozu byt aj ludia, ktori uz dietatko maju, ale sud ich este z poradovnika nevyradil - v niektorych krajoch to poradie mozu hovorit vr. tychto, inde nie. takze takuto vypovednu hodnotu ma ten poradovnik. aj v ramci kraja ked su dve pracovnicky tak kazda z nich to moze ratat inak.
ja ta chapem, kazda z nas je nedockava, a ten poradovnik je vlastne jedina barlicka, ktorej sa mozeme chytit, jediny viditelny znak, ze sa to uz blizi, ale fakt nema vypovednu hodnotu, ono sa to blizi tak ci tak 🙂 sama som tam volavala, asi tak 4 x do roka, lebo som to nevedela vydrzat, a pokazde to bolo akurat sklamanie. pre priklad uvadzam, ze v decembri 2010 sme boli 54, v marci 2011 mi poradie nechceli povedat, ale vraj sa vobec nehybalo a od zac. roku umiestnili len jedno dieta a zrazu v aprili prisla korespondencia ze sme v prvej patke v poradi. tak ako by sa to dalo vysvetlit ???? mysterium, vsak 😀 😀 😀 😀 😀 😀
no a k tym poziadavkam, my sme tiez mali na dieta nasho etnika a este k tomu na dievcatko do troch m. a volali nam predtym 2 x raz na dvojrocne dievcatko a raz na chlapca (co tiez nechapem ze preco, ved urcite bolo za nami dost ludi co by sadli do tejto predstavy), ale od zaciatku sme ratali aj s tym, ze mozno z tej predstavy aj ustupime, ale ze kazdy z nas prosto bude mat pravo veta ak sa na nieco nebude citit. no a nakoniec mame dietatko, ktore ma oboch bio rodicov neznamych 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
aj vyzerala, ze je nasho etnika (co vyzera aj nadalej), ale to nikdy nevies u malickeho babetka na 100 %, ci sa ti jedneho rana nezobudi ako zo solarka, ale zrazu nam to bolo uplne jedno, nevedeli sme vobec nic ani o rodicke, v podstate len zdravotny stav od porodu a to je vsetko, ale nemali sme vobec nad cim uvazovat, lebo sme hned pocitili, ze ju lubime odjakziva.

mapa73
20. júl 2012

@afrika nekontaktovali nás, chodíme sa pýtať.

afrika
20. júl 2012

@milenka74 je mi úplne jedno či to bude dievčatko alebo chlapček. hlavne nech je zdravučké 🙂

afrika
20. júl 2012

@mapa73 ani vás nekontaktovali, že už ste tretí, aby ste sa trochu po pracovnej stránke pripravili? nám povedali, že okolo piateho miesta nás budú kontaktovať 😒

milenka74
20. júl 2012

@afrika
takze biele babatko do roka a pol 🙂

afrika
20. júl 2012

@milenka74 u nás je čakačka cca 3 roky v žilinskom kraji. ale dva roky a tri mesiace sú za mnou 🙂 . no aj tak to vyzerá aspoň na 3 a pol roka.

mapa73
20. júl 2012

@afrika keď sme boli asi 7. tak, sme sa chodili pýtať. Tiež nám hovorili, že sa nám ozvú, ale my sme vsadili na to, že sa budeme chodiť pýtať. Oni nám pvedali, že sme piaty, ale že pred nami sú ešte aj nejaké páry, ktoré majú buď odklad atď. Stále nám nepovedali, že ktorí presne sme. Takže teraz to beriem tak, že sme síce 3, ale možno piaty. neviem. to čakanie je už nekonečné. Čím sme bližšie, tým to ide pomalšie. Ale hádam aj pre nás príde deň D. Nevieme sa dočkať

mana85
20. júl 2012

@iwusa Už nebudem vysvetlovať ako poradovníky funguju predomnou to pekne rozpisali ... zaradili nas začiatkom júna do poradovnika a 6.6. nam povedala pani na kraj.urade že sme posledny na 67 mieste TN - kraj a počkame si 3-4 roky a 25.6. nam volali ohladne novorodenca s ktorym som si aj v pôrodnici poležala a 3 tyždeň ho mame doma tak že na poradovnik sa netreba držať . A je zaujmave že Vám zoznami deti ukázali a pritom Vas detičky zo zoznamov nezaujmali a taky ktory by si ich aj chceli pozrieť tak im ich neukažu hmm

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre