Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

najjulinka
12. aug 2012

neviem ako to presne je.. po kolkých dnoch maju narok a kedy dostanu ten prispevok.. ale obavam sa, že na odloženie len tak už je neskoro....... a tak ich odloženie stoji vyživne každý mesiac.. hoci minimalne... ano vieme ako platia neplatia,a le čo som počula, že musia aspon občas zaplatiť, aby nedostali basu.....

milenka74
12. aug 2012

myslim ze je to po 28 dnoch dozitia sa dietata. No ved to je to ze skor neplatia ako platia 😖

iwusa
12. aug 2012

nech sa páči, dnes som našla jeden článok. po prvej polovici mi však bolo normálne zle, sa nečudujem, že aj v dnešnej dobe sa na slovensku riešia adoptívni a pestúnski rodičia akoby to boli mimozenštania...
http://www.pluska.sk/zena/sex-laska/premyslate-...

najjulinka
12. aug 2012

@iwusa a cele hovadina... u nas adopcia 1. a 2.stupňa neexistuje... .a je to akože aktuálny članok... z tohto roku.... 🤐 🤐 🤐

najjulinka
12. aug 2012

aj tie materkse su hovadina, lebo možem sa starať aj o bilion prijatých deti, kým mi neboli zverene 2 naraz, tak furt mama narok na mateersku len 28týždnov .... 🤐 🤐 🤐

najjulinka
12. aug 2012

diagnosticke ustavy.. .fuuu... ... no...

cisty_prinos
13. aug 2012

@iwusa No ten optimizmus by som trochu brzdil. Ako baby vyssie spravne napisali, na matersku mozes ist ked mas "papier" zo sudu, t.j. bud predbezne opatrenie alebo normalny rozsudok o zvereni do predosvojitelskej starostlivosti. Teoreticky to moze ist hladko, ale realne to ide od pripadu k pripadu - zdaleka nie vsetky sudy vydavaju predbezka, takze ak mas naopak ustretovy detsky domov a ten ti da dieta po 3. interakcii na dlhodoby hostovsky, mozes mat kludne aj 3-4 mesiace velky problem, lebo chces byt s dietatom doma, ale narok na matersku nemas.

V takom pripade mas len 3 moznosti, bud si beries dieta na vikendy, co je otrasne z ludskeho hladiska pre vsetky strany, alebo sa vzdas materskej (lebo odides z prace), alebo si "zhodou okolnosti" na dlhodobej PN (pri ustretovosti zamestnavatela mozes po vycerpani celorocnej dovolenky prejst aj na neplatene volno, ale ak si dobre spominam tam je potom nejaky problem s vymeriavacim zakladom tej materskej). Ak sa cely proces natahuje kvoli comukolvek (problemy s osvojitelnostou, dorucovanim, neochotou vydat predbezko, choroba sudcu, nedostavenie sa pracovnicky UPSVaR a pod.), moze sa to cele zmenit na riadny boj, najma ak clovek nema pochopenie zo strany zamestnavatela.

Cele je to dost nedoriesene, myslim ze je opat cas pokusit sa presadit nejake zmeny ktore by v procese adopcie pomohli, planujem sa v tejto veci angazovat, takze sa coskoro ozvem, ocenim kazdy napad ktory vyplyva z vasich praktickych skusenosti (mam na mysli najma legistlativu v oblasti vydavania predbeziek a rozhodnuti o zvereni, v mensej miere aj tieto veci ohladom materskeho/pracovneho prava a pod.).

Zatial prajem pevne nervy vsetkym co su v akomkolvek stadiu celeho procesu.

suezana
13. aug 2012

@kacena4 ja som pochopila tvoju narážku, aj mne radila jedna profimama, že radšej mám ísť do pestúnstva,ako do adopcie. Lenže ja som si myslela, že na to stačí jedna príprava, ale práve tam nám povedali, že sa musíme rozhodnúť, lebo príprava na ado a pestu je iná a pani na úrade pred mm vylíčila pestúnstvo tak, že mm o tom viac nechcel ani počuť 😝 😝 😝 (návštevy rodiny a tak)
a dokonca keď som teraz hovorila našej pediatričke o tom, tak tiež mi povedala, že radšej sme mali ísť do pestúnstva, ale nie kvôli peniazom - ona kvôli tomu, že 18tkou dieťaťa sa všetko skončí - hlavne to oceníme, ak by dieťa bolo ....... problémové..... ako samozrejme všetky sú - však poznáte tých milión výstrah pred prijatými detičkami 😒 😒

jaron
13. aug 2012

@cisty_prinos @iwusa

Zrejme aj nás čakajú podobné otázky (a asi nielen nás). Chceme dieťa do pestúnstva a ak ho dostaneme, je jasné, že ho nedáme do škôlky, ale manželka sa mu bude najskôr venovať na plný čas. Neviem, ako to chodí pri pestúnstve,ale tiež ak bude obdobie, keď bude už dieťa u nás, ale ešte neprebehlo oficiálne zverenie do výchovy, bude musieť manželka riešiť voľno pravdepodobne výpoveďou, ak to nepôjde inak.

Ale zatiaľ to neriešime, teraz sú pred nami skôr IA, takže tento problém príde na rad až niekedy neskôr.

suezana
13. aug 2012

@jaron a už máte dieťatko?

jaron
13. aug 2012

@suezana ako sa to vezme, áno aj nie, na úrade sme našli dve dievčatka, medzi ktorými si zatiaľ rozhodujeme, vždy som túžil po tom, aby som sa nemusel v tejto veci rozhodovať medzi viacerými deťmi ako pri tovare v obchode, ale aj tak nastala taká situácia 🙂

Takže sme oficálne požiadali o IA s jedným z nich, ktoré bude 21.8., aj keď zatiaľ stále nevieme, či to nemá byť radšej to druhé. A môže to skončiť aj tak, že budeme čakať na tretie, jednoducho zatiaľ nemôžem vylúčiť žiadnu možnosť.

Snáď môžem prezradiť aspoň to, že dievčatka majú zhruba vyše roka a vyše 2 roky a sú rómskeho pôvodu.

lenkove
13. aug 2012

@jaron Jarooon, taká krásna novinka a tu ju tu tak napíšeš, mimochodom 😀 Jaron-tato vypni rozum, zapni srdce 😀
Držím palce pri "rozhodovaní" zvážte prípadne zdravotné problémy detičiek, spýtajte sa dcérky čo si myslí, ale na komplikácie ako výpoveď ani nemyslite... Proste to dopadne dobre, súd rozhodne rýchlo, manželka bude mať aj materskú a hlavne, dcérka sestričku 😉 Viem, že aj keď tu nejde o peniaze, tak sa ako hlava rodiny bojíš, ako to zvládnete (aj finančne) - ver, že s Božou pomocou na výbornú 😉

cairka
13. aug 2012

@jaron , držím palce, aby ste sa rozhodli srdcom 😉 a aby nenastali žiadne zbytočné prieťahy, ako písal @cisty_prinos . Teraz už nie je moc DeD, kde by súhlasili s dlhodobým hosťovským, tak najlepšie by bolo, keby vám vyšlo predbežko, len to samozrejme neovplyvníš... keď to bude už aktuálne, tak sa ozvi, pošlem ti vzor predbežka, ktoré tu na koni vyšlo už minimálne desiatim, pri jeho vypracovávaní pomáhal aj právnik 🙂

jaron
13. aug 2012

@cairka ďakujem za ponuku

jaron
13. aug 2012

@lenkove bolo by toho veľa na napísanie o našej ceste k dieťaťu a traumy rozhodovania,
čo sa týka rozumu a srdca, aj tým sme si prešli ako na hojdačke, chvíľu veľké zaľúbenie, potom vytriezvenie, potom niečo medzi tým a pod. 🙂 dokonca srdcom nás to viac zatiaľ ťahá tam, kde sa to z pohľadu iných (a v podstate aj logického pohľadu) zdá byť ťažšie, nevýhodnejšie, ale ako som už písal, to by bolo na veľa, možno neskôr sa zdôverím,

zatiaľ potrebujeme presne ako píšeš Božie vedenie pri rozhodovaní a to nemyslím len, aby sme sa rozhodli správne kvôli akémusi "blahu" rodičov (nás), ale aby naozaj to dieťa bolo v tých správnych rukách, aby naozaj bolo u nás šťastné a verím, že potom i my budeme

lenkove
13. aug 2012

@jaron Tak tak veru.. Veď Ťa trošku poznám, tak som si myslela, že to "rozhodovanie" je akési zapeklité, keď si to tak vyhýbavo popísal... Držte sa a nechajte sa viesť 😉

vikad
13. aug 2012

@mysiak001 A ku komu chodíš? Prípravu ste absolvovali u pani Nagyovej?

jafnka
13. aug 2012

ahojte. tak my sme dnes absolvovali prvé sedenie z ps.prípravy a o týždeň máme ďalšie 🙂 konečne mám pocit, že sme bližšie k dieťatku 🙂

milenka74
13. aug 2012

@jafnka aj my sa uz pomaly predierame k polovici 🙂 😉 drzime palce.

iwusa
13. aug 2012

@cisty_prinos ja som optimista a idealista, mozno mam az prilis ruzove okuliare na tento svet ale snazim sa v ludoch hladat hlavne to dobre a zo zivota si brat pozitiva. pre inych ludi je to nepochopitelne (hlavne racionalistov), ale tazku hlavu si z nich nerobim. verim tomu, ze raz sa dockam mojej velkej rodiny a zacneme malinkym pardnovym novorodencom. mozno si tukas prstom po cele, ze nech sa preberiem ale ja ti poviem, ze su to moje sny a verim, ze budu dokonale. a tie sny mi nikto nezoberie.

jafnka
13. aug 2012

@milenka74 ďakujeme 🙂 nech to aj vám rýchlo ubehne

suezana
13. aug 2012

@iwusa no ja si myslím, že my všetci, čo ideme do adopcie, tak sme trochu dosť optimisti a idealisti 😅 😅 😅 😅 😅 lebo aj napriek varovaniu v e r í m e , že to bude krásne 😵 😵 😵 ja veľmi verím 😉 🙂 🙂 inak by som do toho nešla, ale teda hovorím, že viem, že to nebude ružové, že môžu nastať problémy..... ale v skutočnosti verím, že nie.

jaron
13. aug 2012

dočítal som knihu Veža z kociek, veľmi zaujímavá, čítali ste ju niekto?

autorka si adoptovala chlapca, zvláštne bolo, že si nemohla vyberať, musela zobrať, čo jej ponúkli,ak nejaké dieťa chcela, dostala modrookého blonďáka a v knihe opisuje svoje bolesti, starosti i víťazstvá a lásku k chlapcovi (žije v Poľsku)

http://aktualne.atlas.sk/moja-kniha-veza-z-koci...

mysiak001
13. aug 2012

@vikad k pani Datelinkovej a pripravu sme robili v Mieste pod slnkom pani Lietavska

vikad
13. aug 2012

Aha, no my chodíme ku pani Salajovej a prípravu robíme u pani Nagyovej. Ale už pomaly končíme, ešte zajtra máme sedenie so sociálnou a v septembri posledné sedenie s pani psycholog. Nagyovou a budeme čakať, ekdy nás zaradia do poradovníka. Ako to dlho trvá od ukončenia prípravy? Ďakujem za odpovede 🙂

mysiak001
14. aug 2012

@vikad U nas to bolo cca 1 mesiac kym nas zaradili po skonceni pripravy. No my sme z gelnickeho okresu a mali by sme chodit do SNV ale blizsie sme mali do KE tak sme isli priamo na krajsky UPSVAR vtedy sme boli castejsie v Kosiciach.

matax
14. aug 2012

@jaron mne sa tiez ta knizka pacila 🙂

tortelinka
14. aug 2012

@jaron aj ja som citala.. 😉

mysiak001
14. aug 2012

@jaron cital som ju mame ju doma

fontana
14. aug 2012

@vikad ahoj,aj mi sme zo SNV a prípravu sme skončili začiatkom jula,podpísat hodhotenenie sme boli 27.7 a od 6.8 sme zaradení do poradovníka.No neviem akí sme v poradí...Ale sme radi,že sa to už pohlo.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre