Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

najjulinka
28. nov 2010

@zuzu205 tak ja si štatistiku možem viesť len na tej desiatke čo bola u mna doma... a už všade vravim, že neviem kto vymyslel, že cigani su neprisposobiví... lebo z našej vzorky je to skor opak... blondave modrooke si nedaju nijak povedať... 😝
ale ja osobne to nezvalujem na rasu.. .ale na povahu 😉 a okolnosti okolo nich.......

inak sorry zuzka, ty si aka stara (resp. mlada 😅 ) ? lebo ja som do jasiel nastupila takmer trojročná (je fakt, že som mala o rok mladšieho brata , tak ale v našej dobe do 2 rokov mohla byť mamka doma s dieťaťom)... viem, že ked sa narodila moja mama, tak materská bola 2 mesiace.... takže musiš byť niekde medzi nami... 😅 😀 😀 😀 ale ja osobne nemam pocit, žeby mi mamka nevenovala dosť času.. .alebo žeby menej ako ja deťom.... to teda ee...

yukki
28. nov 2010

zadala som do googlu "syfilis príznaky" a chcela som nájsť, ako sa mení hlas pri tomto ochorení...ale som nič nenašla. Aký hlas má syfilitik? 😕

magimary
28. nov 2010

@yukki zuzi, ani nič nenájdeš 😉 😝
neexistuje syfilitický hlas...
spomína sa len drsný hlas, ale ten sA u romov nepripisuje syfilisu, pretože to by museli byť všetci chorí...
je to , podľa mňa, len taká slovná "prenesenina"
čo je spomenuté pri "našich" deťoch, tak je "mačací vreskot"-a ten býva ako jeden z príznakov FAS-u alebo NAS-u.
ale predpokladám, že autorka myslela hrubší, hlbšie položený hlas najmä žien u romskej popolácii,
ktorý však NIJAKO nesúvisí so syfilisom 😨 😒

magimary
28. nov 2010

pri sekundárnom syfilise môže dôjsť k syf. angíne, pri ktorej zhrubne, zdrsnie hlas (prechodne je typický drsný hlas-„ vox rauca syphilitica“), ale len dočasne, trochu výraznejšie, ako keď je človek zachrípnutý-rozhodne to nesúvisí s hlbšie položeným hlasom romov, romiek 😉

a mimochodom, musím potvrdiť slova najjulinky "rómske" prejavy sa u nás najvýraznejšie prejavili u nášho najbielšieho beloška... 😉 😝 😕 tak len rozmýšľam, či náhodu nedostal po pôrode nejakú transfúziu od romskej matky, keďže krv nie je voda... 😕 😒

matax
28. nov 2010

teda take prispevky by som od cakateliek na dietatko necakala... My sme na maleho necakali vobec!!! Poculi sme o nom este pocas pripravy a hned, ako nas dali do poradovnika, sme sa zaujimali len o neho. Nepaci sa mi, ze o romskych detoch pisu, akoby boli druhotriedne. Rozhodne to nie je pravda. My mame trojrocneho romskeho chlapceka a myslim si (a aj nase okolie), ze je velmi sikovny. Rozdiel pri osvojenie romskeho dietat je len v tom, ze rodicia nesmu byt rasisti a musia zvladnut pripravit dieta na realitu na sk... Ak maju osvojene deti (ci uz romske alebo neromsek ) prejavy citovej deprivácie, ako pise jedna z nich, jedina pomoc je laskaa cas. V okoli mam 6 romskych deti, ktore su osvojene do rodin, kde sa vedia o ne postrat a dat im dost lasky, aby sa prejavy deprivacie stratili aj u deti, ktore boli v DeD dlhsie. A ten syfiliticky hlas je riadna blbost.

matax
28. nov 2010

@zuzu205 pri citovej deprivacii nejde o to, ci sa ti matka venovala..ide o to, ci si matku alebo daku stalu matersku osobu mala a reagovala na tvoje potreby... precitaj si o tom, ak cakas na nechcene dietatko, zide sa ti to urcite - aj ked bude biele ako sniezik a bude z porodnice. Jasle su nieco uplne ine, predsa pre teba vzdy mama prisla, polaskala ta a bola to vzdy ta ista mama.

matax
28. nov 2010

@zuzu205 vselijake ?

zuzkanka117
29. nov 2010

😉 beba1902 - my je vybrané slovo ☹ i kolie oči asi ako cigánska dochádzka tým, ktorí nie sú v EÚ 😝
zuzu205 - nestačí počuť, s takýmto postojom k problémom spojených s citovou depriváciou v zozname žiadateľov o NRS nemáš čo robiť !!!! Keď budeš plačúce dieťa nosiť mesiac každú noc na rukách a nebudeš si vedieť dať rady, tak ho vrátiš, lebo je nezvládateľné, to mi je jasné, aj to sú prejavy citovej deprivácie. Apropo jeden ten ČIERNY BOX mám doma, v stredu bude mať dva roky a pozná abecedu !!!! Našťastie máme matku z osady a šľapala v Anglicku, lebo gény nepustia a krv nie je voda 😠 a nežije sa Z predsudkami, ale S a brrrr naozaj je to hrozné zaujať takýto postoj k dobrým rómom, vzdelaným rómom.a k tej zvyšnej skupine rómov. Titul pred a za menom nedáva majiteľovi istotu vlastniť aj "rozum", takú tú prirodzenú inteligenciu, alebo ľudovo povedané sedliacky rozum ... Problém nastáva, keď absentujú obidva .... a to býva aj u "bielych" v poslednej dobe dosť nedostatkový tovar, keď už sme v EÚ, mali by sme sa snažiť 😉
daniela1974 - mám susedov, bielych ako ja a ich decká pozdraviť nevedia, nikdy nevedeli a nikdy sa už nenaučia napriek tomu, že každú nedeľu dvíhajú ako miništranti ruky k nebu a ťahajú Pána Boha z kríža dolu, hrešia tak, že mám čo robiť, aby sa mi oči udržali v jamkách, ale to bude asi tým, že matka je slušná biela žena, ktorú som nikdy nepočula nadávať 😠

no nič, môj čierny box sladučko spinká, tak sa poberiem aj ja a ozaj, v tejto chvíli som si spomenula na "vybielený čierny box" našej kamošky Zuzky, má krásnu bielu pleť a zelenkavé veľké očká, keby nemala v papieroch napísané, že je rómske dieťa, tak to nevie nikto ... takže nič nie je také, ako to na prvý pohľad vyzerá a ani to vaše nadočakávanie biele dieťa nemusí byť tým, aké ste si vysnívali 🙂

matax
29. nov 2010

@kanhwa Ja si myslim, ze poradovnik sa tyka len novorodencov.. neviem, ci je to tak.. Tie deticky, co su v domovoch (profi rodinach) a su pravne volne si mozes ist pozriet na upsvar do tych hrubych zloziek a ked tam najdes dietatko, co sa ta oslovi, zistia ti, ci ho dakto iny nekontaktoval..a mozes zacat interakcie a aj vtedy, ked si trerbars osemdesiata v poradovniku. Ved tí pred tebou mohli ist kukat tiez... Ak nemam pravdu, prosim , opravte ma :D

yukki
29. nov 2010

@magimary no vidíš, predsa si niečo našla! 😉

@matax ad príspevok 00:15...tak tak....a niekedy ani láska nestačí na prejavy deprivácie....zato láska dokáže nájsť to dobré v dieťati či už je zelené, modré, hnedé..... 😉
a ad. 01:48....máš pravdu, nech to znie akokoľvek.... ale na nebielych nenovorodencov (rozumej hnedé staršie detičky) sa poradovník prirodzene nevytvára, ich spisy ležia na úradoch a v neziskovkách, takže kto má odvahu sa s tým popasovať, na dieťatko nečaká (zámerne nepíšem nič v zmysle "kto nemá už trpezlivosť "čakať" v poradovníku a zo zúfalstva! si vezme "všelijaké čierne ako box so syfilitickým hlasom a nožom v ruke")....

dadenka1
29. nov 2010

Ja som sa narodila ako nechcená... Mama bola mladá, nedoštudovaná, jej rodičia ju nútili na potrat, mama bola zúfalá, nevedela čio robiť... Nakoniec si ma nechala, ďakujem jej... Babka a dedko mi ale ako decku dávali pociťovať, že som tu nemala byť, mama bola v strese ako to zvládnu, kvôli mne sa "musela" vydávať.. Ale tak nejak som sa otriasla, a aj keď to mám v niektorých situáciách ťažšie, žijem a snažím sa žiť dobre a správne... Naproti tomu moja sestra už bola "chcená", všetci, celé okolie sa na ňu tešili, mojkali ju ako sa dalo, prežila si práve v puberte škaredý rozvod našich rodičov a prežíva život omnoho ťažšie, je psychicky chorá, má za sebou niekoľko pokusov o samovraždu, doteraz si k sebe hľadáme cestu pochopenia... Tým chcem povedať, že všetko je dôležité... Prenatálny vývoj, ranné detstvo, puberta... Ale samozrejme aj výchova a osobnosť každéjo jedinca...
Keďže som žila na východe, mám skúsenosti s rómami, nebudem konkretizovať ☹ , a máme v okolí adoptované rómske deti... Jedna rodina ľutuje, druhá je šťastná a spokojná... Takže je to silne individuálne... Ja obdivujem všetky vás, ktoré ste sa nebáli vziať si aj rómske dieťatko... My sme sa s manželom rozhodli pre bieleho novorodenca jednoducho preto, lebo vôbec nemáme skúsenosti s výchovou a jednoducho sa bojíme riskovať... Proste urobíme maximum preto, aby sme výchovu zvládli a začneme tým, že podmienky prispôsobíme našim schopnostiam... Možno trochu sebecké, ale ak si na viac netrúfame, tak do toho nechceme ísť... Trhá mi srdce, keď vidím, že koľko očiek v DD sa na nás díva, ale mm si na to netrúfa a tak to žiaľ nechávame na vás - profíkov a moc vám ďakujeme že ich ľúbite...

dadenka1
29. nov 2010

Dievčatá ja mám inú otázku... Keďže chcem ´byť s novým babankom čo najdlhšie, mojkať sa s ním, stískať ho, aby cítilo teplo môjho a manželovho tela čo najviac, aby som čo najviac nahradila to, o čo prišlo, keď bolo v DD... Rozmýšľam tedy nad kúpiu babyšatky... Na iných fórach sú na to rôzne názory ale sú to bio mamy, tie sa na to dívajú skôr z toho praktického dôvodu. Máte niekto s tým skúsenosti?

zuzu205
29. nov 2010

@matax neviem nam povedali ze nasho synceka si jednoducho z ekonimockych dovodov nemohli dovolit, ze nebol noseny ako nechceny.......tazko povedat...zda sa mi zatial uplne normalny chlapvek v jeho veku........akurat ze je po psYchickej stranke velmi sikovny a to mi povedala lekarka ze preto ze sa mi venujem na 200%....ma 10 mes. a vie povedat mama, tata, baba, ham, mnam, hapa(hapalo) atd.......a vie dat papa a ukazat vsetko kde je usko, ocko, nostek kde je mama, tata, baba, čiža atd.........tak sa vytešujem. mam doma maleho mudrlanta🙂))) ale samozrejme cas ukaze 🙂....synceka sme si brali so vsetkym co k nemu patri a ja stale tvrdim ze je to vymodlene dietatko........a kedze bol malinky mal 3 tyzdne ked sme ho videli prvy krat tak samozrejme sme ratali z rizikom ze moze byt aj chory alebo postihnuty a aj tak by sme ho potom nedali za nic na svete🙂)) ani pri bio detoch nemate zaruku ake budu........

zuzu205
29. nov 2010

@zuzkanka117 moja zlata precitaj si cele moje prispevky......necitaj len vybrane.........pisala som o romoch takze ma hned nehadz do kosa..........piseme tu nase nazory, pokial sa nemylim..........kazdy ma svoj a ja viem ze obhajujes svoje romske dieta ja budem si stat za svojim.......to je kazdeho osobna vec...."a my som myslela viaceri nie dali mi ale my vsetci........" takze hadam aj gramita je ok......a reci ze v zozname cakatelov nemam co robit si nechaj vies pre koho ty o tom nerozhodujes........rozhoduje o tom psycho poradna..........ja nemam rada ludi ktori nevedia prijat ineho nazor a hned vykrikuju a urazaju.........to sem teda nepatri ak si si nevsimla.....

zuzu205
29. nov 2010

@zuzkanka117 e este som zabudla povedat ze ano vedome by som si nikdy ciganske dieta nezobrala, cest vynimkam ale cigam ciganom ostane a tak ho budu brat vsetci....a tento nazor som si povedala aj na UPSVaR aj v psycho poradni.......a otvorene a verejne.......keby som sa dozvedela ze moj syn ma cigansku krv no co uz milujem ho stale rovnako ale vedome keby som vedela ze je cigan by som si ho nezobrala...........a velmi malo bielych si berie ciganske deti..........a to je fakt...jedine co ti ostava sa branit zubami nechtami ako doteraz a obhajovat ich....ale rasu nezmenis...........preto sa ani necudujem ze sa takto bijes za ciganske deti........ved nikto ti ich neberie......to je to iste ako vela ludi nesuhlasi s adopciou a odsudilo ma tak aj ja za bijem za to ze je to dobre tak isto sa ti bijes za to ze ciganske deti su lepsie ako biele..........uz ta chapem 🙂 nic v zlom

zuzkanka117
29. nov 2010

@zuzu205 😉 ja som to my/mi tiež nepísala tebe, moja zlatá

chápem, že je obava vziať si rómske dieťa väčšia ako vziať si biele, aj ja som ju mala aj mnohé iné, ale ako napísala matax ( príde doslovná citácia, lebo som to prekopírovala ) - * Nepaci sa mi, ze o romskych detoch pisu, akoby boli druhotriedne. Rozhodne to nie je pravda. My mame trojrocneho romskeho chlapceka a myslim si (a aj nase okolie), ze je velmi sikovny.* Napísala to slušne, ja som sa slušnosti vyhla, obehla som ju rovnako ako ty citovú depriváciu.

cairka
29. nov 2010

@dadenka1 , nosenie je super 😉 už či si vyberieš šatku, manducu, alebo len ruky je na tebe 🙂 a rómske deti našťastie nie sú len u profíkov 😉

@zuzu205 , teší ma, že je maličký taký šikovníček 🙂 sama píšeš, že sa mu venuješ na 200% , čo je super. Ja mám 4r. cigánočku, narodenú asi ani nie ako nechcenú, skôr by som tipla na taký ambivalentný vzťah bio (ponosím, porodím a je po probléme) , v 8.m v DeD nad ňou neurologička lámala palicu, že ani chodiť nebude a dnes je to dieťa, ktoré má mentálny vek o viac ako rok vyšší ako biologický 😵 a to sa jej nevenujem ani na 100%, lebo som s babami sama a teda treba sa aj iným veciam venovať 🙂 na druhú stranu je hyperkinetická, nemá rada neznámych ľudí, až by sa dalo povedať, že sa ich bojí, musí sa neustále presviedčať, že ju ľúbim a budem ju ľúbiť VŽDY a celkovo je taký mimoň 😅 - a to všetko môžu a s najväčšou pravdepodobnosťou aj sú dôsledky citovej deprivácie. Mám toľko šťastia, že ani jedna moja bambuľka nemá ADHD, ktoré je mimochodom veľmi časté u detí v ado/pestu...

kaktusik007
29. nov 2010

prepacte, ze vam do toho vstupujem... ale...
paci sa mi reakcia @natia o 20:44 a myslim ze vystihuje uplne vsetko - akurat treba zdoraznit, ze to myslela ironicky a bola riadne nastvana, ked to pisala - aby to vsetci pochopili spravne.
mne tu ale vadi jedna ina vec - tuto diskusiu sledujem uz dlhsie, ale odkedy je v nej
@zuzu205 tak nabrala trosku ine rozmery.... akoby tato uzivatelka len skusala, co si myslite o roznych nazoroch... ono je to v poriadku, ale nie je v poriadku ked si v prispevkoch protireci 😠 ked sa preberali profi rodiny, tak zhodila nejake dve co pozna osobne, ze ake su tam tie deti skoro ze nie tyrane, tak to tu vyznelo ☹ a teraz zase pre zmenu ked je rec o romskych detoch, tak uz zrazu pozna viacere profi rodiny kde su tie romske deti nezvladatelne....
ako mozno som si to mohla nechat pre seba, ale nejako mam potrebu tento rozpor zverejnit a poukazat, ze sa mi to nepaci.... tot moj nazor

kaktusik007
29. nov 2010

@cairka asi od veci otazka, co je ADHD???

cairka
29. nov 2010

@kaktusik007 , hyperaktivita s poruchou pozornosti 🙂

magimary
29. nov 2010

@dadenka1 ja som bola "onoho" času len profimama, ale na nosenie som sa dala z jediného dôvodu 😉
náš "prvý" profisynček bol od počiatku nechcený (narodený cca ako 14-ty v poradí, s nemožnosťou UPT, ktorých už predtým mala jeho matka viac) a po narodení to bolo na ňom "vidno"-bolo cítiť, že toto dieťatko sa narodilo na tento svet ako neľúbené, nechcené, neprijaté...
že nezažívalo maternicu ako svoju kolísku, ale práve naopak... možno skôr ako zvieraciu kazajku, kde mu niekto neustále "posielal" s minimom výživy aj veľké dávky alkoholu "na prilepšenie"... ☹ 😔 😢
na Maličkom sa to prejavilo tým, že vôbec neprijímal kontakty, ľudí, vzťahy, bál sa všetkých a všetkého (a to už od narodenia... 😔 , odopnúť mu plienku so "suchým zipsom" bola trauma nad traumy, pustiť pri ňom vodu z kohútika znamenalo akoby mu pri hlave vybuchol granát...atd, atd...) a tak som si povedala, že mu vytvorím "vonkajšiu maternicu" a začala som si ho viazať priamo "telo na telo" (vždy keď sme boli doma), vonku sa nosil tiež, ale samozrejme ja som bola riadne oblečená, keďže k nám prišiel na zimu ( 😅 )... plus sme odstránili alebo maximálne eliminovali všetko, čoho sa malý desil a pomaličky, postupne sme mu dávkovali to, čo sa eliminovať nedalo...
a myslím, že môj "pokus" vyšiel 😉 🙂 😵
Malý sa naučil dôverovať, báť sa a uveril...
a začal sa vyvýjať (a stále sa vyvýja) ako normálne - zdravé babuľko...
dnes je z neho úžasne šikovný, rozumný, múdry 4-ročný chlapček s úžasnou pamäťou, postrehom a vnímaním...
a najmä...s normálnymi vzťahmi a super prispôsobivosťou... 😵 😵

pre porovnanie-podobnú "nechcenú" anamnézu má aj teraz náš "pestusynček", ale jeho som nemohla nosiť od začiatku tak, ako prvého, pretože k nám prišiel až skoro ako 5-mesačný... 😔 ☹
jeho 😢nepochopiteľné strachy a úzkosti pretrvávajú doteraz... 😔 a jeho vývin je celkovo iný (schválne nepíšem, že lešpí, alebo horší) ako bol u iných "našich" detí doteraz...
toľko moja skúsenosť s nosením prijatého dieťatka...
mimochodom myslím, že v princípoch sa nijako nelíši od nosenia biologických matiek, ktoré svoje deti porodili a milujú 😉

kaktusik007
29. nov 2010

@cairka diky 😉

magimary
29. nov 2010

@kaktusik007 zaujímavý postreh 😉

zuzu205
29. nov 2010

@zuzkanka117 ale ved ja som nechcela aby sa to tu zvrhávalo a takto dopadlo, len slušne si vyjadriť svoj názor, a tiež nechcem ani útočiť na rómske deti ale nechala som sa vyprovokovať........myslis ze ja nebojujem za mojho maleho?Ked sa polovica mojich znamych postavilo proti mne a odsudilo ma ze som volila adopciu pred UO???? A tiež bojujem a presviedčam ich, že je to pri adopcii taký pocit ako keby som syna porodila..........Takže som ti písala že aj teba chápem........že musíš bojovať.........ja to tiež poznám..........a nechcem tu nikoho urážať a nechcem aby ani mňa niekto urážal za môj názor....... 🙂

zuzkanka117
29. nov 2010

@zuzu205 😀 😀 😀 😀 tomuto sa hovorí aká porucha ????? Ešte raz si prečítaj svoj príspevok o 09:38, potom tento o 10:14, potom ešte raz ten od katusika a tu moja diskusia s tebou končí. Toto by bol večný kolotoč a nemám na to čas, môj čierny box veľmi rada kreslí a už netrpezlivo vykrikuje od stola, prepadla maľbe, tak sa bavíme 🙂

kaktusik007
29. nov 2010

@zuzkanka117 😉 uuusmev 😀

cairka
29. nov 2010

jéj, ja som si ten príspevok o 9:38 nevšimla 😀 😀 @zuzu205 , no málo bielych si berie cigánske deti, ale na koni nás je jak hadov 😝 😀 😀 😀 (viac ako tých, čo majú čistokrvných árijcov 😉 )

zuzu205
29. nov 2010

@kaktusik007 nie neskusam nazor inych, reagovala som na co som reagovala a to ze ma chytas za slovicka uz je tvoja vec....ano je pravda ze niekedy pisem ako pisem a ludia to inak pochopia.....Ja som sa tu zapojila preto aby som vsetkym co cakaju na dietatko aby som sa podelila s nimi ako to vsetko prebiehalo a v tomto mas pravdu zvrhlo sa to tam kde to nemalo byt.........To ze niekedy pisem ako pisem je aj preto lebo tu nemozem verejne niektore veci zverejnit lebo by som mala velky problem kedze toto forum citaj aj pracovnicky ci uz DeD ale aj UPSVaR.........Nechcem si zbytocne robit problem......lebo pocas dvoch rokov cakania som zozbierala mnozstvo info o profi rodinach, romskych detoch, ako to cele vlastne funguje a vacsinou to bolo vsetko negativum...........osobne ani jedna pracovnicka ktora pracuje v DeD nesuhlasi z profi rodinami.......preco maju taky nazor??? Poznam iba jednu stranu...mozno profi matky by zase vedeli svoje a zrusili by DeD........to uz neviem........Takze kedze ani v dnesnej dobe a na verejnych forach sa nemozem verejne vyjadrit a pisat o veciach, potom to cele vyzera ako to vyzera............A vobec som sa tu nezapojila preto aby som zistovala nejake ine nazory a zavadzala alebo urazala ludi........Ak niekto ma zaujem ako to vsetko prebehlo, comu sa treba vyhnut pocas cakania, na co si dat pozor nech mi napise internu postu.........a ostatni nech si tu hrabu na vlastnom piesocku a nech pisu ake je uzasne mat romske dieta, ake su uzasne profi rodiny ako neexistuje korupcia a nasilie........uz im to neberiem.............takze ak som niekoho tu urazila tak sa ospravedlnujem a s kludom si pismenkujte dalej.....zuzu205

kaktusik007
29. nov 2010

@cairka ale to je preto, ze vy tu na koni musite riesit tie ich problemy, a radit si navzajom... ved predsa ti, co tie ciganske deti nemaju, nemaju ziadne problemy a nemusia absolutne nic konzultovat!!! no nie??? 😀 😀 😀 😝

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre