Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

lenka_21
25. okt 2012

@iwusa Jooj moja dakujem ... ani ja by som to lepsie nenapisala ... uplne s tebou suhlasim ... No vidis, aky je nakoniec vysledok (moja sprava vyssie) ... Ohladom tych dvojiciek budem pisat staznost 😠

maznacik007
25. okt 2012

@lenka_21 ja ta poznam aj z ineho fora a viem cim si si presla , nepodcenujem vyznam dojcenia pre dieta v nahradke ... dnes mame maminy ktore dojcili svoje prijate deti aj ked nemaju svoje bio deti, ja sama som dojcila dceru 18 mesiacov...

v kazdom pripade si stojim za tym ze dieta ktore prichadza do novej rodiny buducich osvojitelov prichadza s obrovskou traumou odmietnutia jeho biologickou mamou a dnes uz vyskumy postupne odhaluju ako silne toto vplyva na dieta a teda aj celkovo prenatalny vyvin a podmienky...
toto neni o dvojcatach ... ale o detoch s diametralne inou startovacou ciarou do zivota... a aj celkov ta starostlivost je tieto deti ina.. lebo my musime zohladnovat aj tie ine faktory ako u nasich biodeti...
kazdy z nas si musi zvazit svoje moznosti a kapacity aby ho to neprevalcovalo ... ja som ti pisala nielen zo svojej skusenosti ale aj zo skusenosti inych ale samozrejme je to vase rozhodnutie

kanhwa
26. okt 2012

Baby ja sa priznam ze nemam teda ziadne skusenosti, okrem svojich vlastnych a isto viem o tom menej ako kocky, ktore pracuju s detmi ci uz ako profimany alebo v neziskovkach. ale mne sa zda ta moznost dojcenia spolu so svojim biologickym dietatkom co ma @lenka_21 uplne uzasna vec.neviem, mozno tam moze prist k nejakej rivalite medzi detmi, takto som nad tym nerozmyslala, ale na druhej strane si myslim, ze aj uzasne puto medzi nimi moze vzniknut, ktore by inak nebolo. To je len moj nazor ako amatera.
Ja som syna dojcila rok a prestala som len preto, ze on sam zacal odmietat. Tie mamy, ktore tu dojcili svoje deti vam mozu potvrdit, ze je to nieco neopisatelne a nenahraditelne, tak pre dieta ako i pre matku, to prepojenie, ktore medzi vami vznika a svojim sposobom ostava uz navzdy. Ked sme cakali malu, ja som to brala tak, ze cakame nase vlastne dieta a citila som sa naozaj ako tehotna, tak som sa do toho vzila. Este k tomu mam aj nejako narusenu funkciu prsnej zlazy, nevedela som sa po synovi zbavit mlieka, este roky sa mi tam nieco tvorilo a pocas "tehotenstva" s malou sa mi prsia normalne nalievali. Ja som verila, ze ju budem dojcit, ked ju dostatneme. A aj preto som bola taka rozhorcena, ked prisla domov uz viac ako dvojmesacna a prsnik jej vobec nic nehovoril, samozrejme. Len tie, co dieta dlhodobo dojcili a pocitili, aky prinos to je pre vztah tak, pochopia, aka som bola strasne nestastna, a doteraz som, ze sa to nepodarilo, ako nam to hrozne obom chyba a vzdy chybat bude ☹ Prosto davam jej uplne vsetko co mozem, milujem ju nadovsetko, ale taky stupen intimity sa mi nikdy nepodarilo nadviazat ako so synom...

lenka_21
26. okt 2012

@maznacik007 Ano napisala si svoj nazor a ja ho akceptujem - ved o tom toto forum je, ale chyba mi tu riesenie. Ja som sa v zivote naucila, ze je jedna vec problem pomenovat, ale je dobre mat k nemu nejake riesenie - ci je to najspravnejsie sa dozviem asi neskor, ale v tom case s danymi informaciami som urobila to najlepsie ake som vedela. (to myslim vseobecne na akykolvek problem).
Co teda co navrhujes? Trosku ti nerozumiem ako to so svojou radou myslis. Ano dietatko urcite ma traumu a bohuzial toto je nieco co sa s nim ponesie cely zivot. Co je ale pre neho lepsie - vyrastat v detskom dome kde su deticky s rovnakym osudom ako ma ono (a ja nespochybnujem, ze sa tam o deticky zle staraju - podla mna robia vsetko co mozu) alebo moze ist do adoptivnej rodiny, ktora mu moze v zivote pomoct a ukazat mu ako to moze byt a fungovat ...

maznacik007
26. okt 2012

@lenka_21 no ja ti mozem napisat co by som urobila ja.. tak v prvom rade by som zvazila svoj stav ci budem schopna zvladnut starostlivost o novorodenca a o polrocne dieta porozpravala sa so svojou lekarkou a zvazila ci je toto ten spravny cas na rozsirenie rodiny... ano je pekne ze chces dojcit dietatko co k vam pride ale mas zodpovednost aj voci svojmu dietatu ktore ta tiez potrebuje a pre neho je prichod surodenca tiez velka zmena... a na to by som tiez brala ohlad ci je spravny cas...

mexx
26. okt 2012

@lenka_21 Zareagujem este na tvoju otazku o dvojcatach, ci treba jedno dat prec, aby to druhe mohlo byt princom. 😅 Myslim, ze @maznacik007 to myslela skor inak. Je prirodzene, ze sa ti mozu narodit dvojicky (trojicky, stvoricky, ...) - ale narodia sa ti naraz. No ak sa porovnava tvoje biodieta a to prijate, myslim, ze je dolezite zachovavat minimalne ten prirodzeny vekovy rozdiel. Asi by si neporodila teraz biosurodenca pre svojho syna. A je to tak dobre. 😉

lenka_21
26. okt 2012

@maznacik007 @mexx Baby, nemusite sa bat, ja som tu nepisala, ze babetko na 100% berieme ... povodne som tu prisla uplne s inymi otazkami... Len ak by sme sa uz rozhodli tak chceme vyuzit tu moznost, kt.momentalne mam. Preto som zistovala kolko casu mame na rozhodovanie (lebo nas tlacili, ze hned) a toto je zavazne rozhodnutie a nemozem ho spravit za 2 dni a pomaly bez toho aby sme dietatko aj videli.
Ak by sme mali s mm iny vek, tak by sme v momentalnej situacii danu ponuku odmietli. No vzhladom na nas vek sa uz nemame nad cim vela rozhodovat z pohladu deti. Kedze k prvemu sme sa dopracovali az po 11 rokoch, nevieme ci sa nam tento zazrak podari este zopakovat a casu na skusanie nemame vela - max.2 roky. Ja nie som celebrita, kt.moze mat deti aj 45 tke, lebo ja sa chcem o svoje deti aj postarat. Zo skusenosti vieme, ze taketo deticky nemaju velmi casto (naposledy to bolo cca pred 4 rokmi). Takze dookola rozmyslame co mame robit a urcite bude dolezita aj chemia ked uvidime drobceka. A urcite by nam bolo lahsie keby takto ponuka prisla o cca 4-5 mesiacov neskor ...

iwusa
26. okt 2012

@lenka_21 ja ti veľmi držím palce a verím, že sa rozhodnete správne. ak preskočí iskra, nemyslím si, že by ste mali váhať. určite to bude zo začiatku náročne, možno aj také prvé tri roky, ale na druhej strane z detičiek sa môžu stať úžasní parťáci na život a na smrť a prečo sa hneď obávať žiarlivosti? všetko je predsa o tom, ako sa k deťom chováme, ako im podáme informácie, ako im dáme lásku. radšej mať dve detičky tesne po sebe s "neprirodzeným" časovým rozdielom, ako teraz odmietnuť a trápiť sa, či som spravila dobre, čakať ešte neviem koľko a ešte aj čakať na zázrak, že či možno zostaneš tehotná...
pri tvojich príspevkoch som si len kladne prikyvovala, mám podobné názory ako ty. že chceš dieťatko kojiť je niečo tak úžasné, nesobecké a milujúce od teba. ešte si malinkú ani nevidela a už si jej poslala toľko lásky, že ani nevieš. no a ja ťa chcem hlavne vyzdvihnúť a SKLÁŇAM KLOBÚK pred tým, že aj keď máte tak malinké biodieťatko, tak chcete ísť do adopcie! koľko je totiž takých, že po pôrode by si to s adopciou rozmysleli, si proste skvelá žena a silná osobnosť!

ešte raz sa zopakujem, držím palce, posielam pozitívnu energiu a očakávam radostné správy 😉

vesticka
26. okt 2012

@kanhwa velmi pekne si to napisala. Uplne rozumiem tvojim pocitom. Citim to rovnako s tym kojenim. Neviem kolko casu este prejde kym dostaneme nasu malu, ale ja uz zacinam pomaly pripravu na kojenie. Uz som sa skontaktovala s homeopatkou a ta ma na to bude pripravovat. Mohla som samozrejme kontaktovat aj laktacnu poradkynu, ale po prestudovani si stranky mamila.sk som sa dozvedela, ze oni maju nejake protokoly na rozbehnutie kojenia a dost klucova tam je hormonalna priprava antikoncepciu. No a toto ja velmi nechcem. Mam ine zdravotne komplikacie, ktore mi antikoncepciu velmi nedovoluju uzivat, takze idem cestou prirody. Aj tak je vraj najdolezitejsie, aky pocit budem mat, ked dostanem babatko do ruk. No a skvele je, ze moja krstna dcerka ma skoro mesiac a jej mamina mi slubila, ze mi ju "pozicia", aby mi pomohla "roztahat mliecko" 🙂. Takze urobim pre to vsetko a verim, ze sa to podari. A velmi dufam, ze takto ako ty nebudem musiet trpiet. Ozaj by ma to tiez velmi mrzelo, keby to nevyslo prave pre tu citovu vazbu ...
Urcite budem informovat ako to ide 🙂
A myslim si, ze aj ked tebe to nevyslo, tak tvoja bambulka citi ako velmi ju lubis a urcite je pre jej nasledujuci citovy vyvoj velmi dolezita prave vasa laska a pozornost. Ved kolko zeniciek tuzilo kojit a neslo to a predsa maju krasny vztah s detickami. 🙂

vesticka
26. okt 2012

@lenka_21 velmi drzim palce, aby ste sa spravne rozhodli. Ak ma byt to dietatko vase, tak to pocitite..A urcite ich budete lubit obe rovnako 🙂

lubka1709
26. okt 2012

@iwusa sme PO kraj zaradeni sme boli 8.1.2011

magimary
26. okt 2012

@vesticka nie je to celkom tak, ako píšeš s tým kojením 😉
mám priateľku odtiaľto ( @lalus ), ktorá sa vďaka laktačnej poradkyni rozkojila pri malom prijatom dieťatku,
ale VôBEC nie pomocou hormonálnej substitúcie 😉
(nakoniec až tak, že UM už vôbec nepotrebovali 😉)
ak bude chcieť, sama napíše, ako...

najjulinka
26. okt 2012

niektorým ženam sa same pusti mliečko, proste sa tak nejak nastavia na babo, že proste samo sa spusti....... 😉

kacena4
26. okt 2012

@vesticka presne ako pise mary netreba len citam info z internetu treba sa hlavne porozpravat s laktacnou, mozno s viacerymi, lebo maju rozne skusenosti a mozu ti poradit v tvoj prospech, drzim palce. ja som tiez kojila taketo babatenko a je to nezabudnutelny zazitok aj pre mna aj pre dieta...
@lenka_21 drzim palce v rozhodovani sa. mat 2 takto malicke babatka je faaaakt velmi narocne, ale zasa cim mensi rozdiel ty jednoduchsie - lepsie mat cca dvojicky ako 2 deti po roku 😀 😀 😀 tak skor nastava superenie medzi detmi

lalus
26. okt 2012

@magimary tu som 😀 čo by som mala napísať?

magimary
26. okt 2012

@lalus no, napríklad to, ako ste sa krásne rozkojili vy 😉
a že to vôbec nebolo pomocou hormónov...
skrátka, ak môžeš prezradiť "know-how", tak napíš 😉

lalus
26. okt 2012

aha...no takže ja som sa rozkojila pri 3 mesačnom, ktoré bolo tiež zvyknuté na fľašku a odmietalo prsník @kanhwa ale bola som tvrdohlavejšia ako on a za tri dni som vybojovala prvých pár glgov na prse.
a nie, nebrala som žiadne hormony, len motilium/costi

magimary
26. okt 2012

@lalus no a tiež ti pri tom pomáhala laktačná poradkyňa, že jo? 😉

lalus
26. okt 2012

v skratke...treba dosiahnuť dve veci:
1. dostať dieťa na prsník, naučiť ho dojčiť sa, prisávať a pod. čo vôbec nie je jednoduché, ak je x mesiacov zvyknuté na fľašku z ktorej mu samo tečie. postupuje sa tak, že sa mamička na to musí odhodlať a zrušiť úplne fľašku, aj za cenu poriadneho plaču. krmi sa z cievky na prste. t.j. bábo dostane do úst mamkin prst s tenučkou cievkou, z ktorej mu netečie, ale musí samo ťahať. to nám trvalo asi dva dni. fľašku som chcela zrušiť v deň príchodu k nám, samozrejme to nešlo hneď...prvý pokus nič len veľa plaču, druhý pokus jeden glg z cievky a plač, zvysok po prste... na druhý deň bol schopný už celú dávku vypiť z cievky po prste. keď dieťa už pochopí, že mliečko samo nepôjde, ale musí ťahať, tak sa cievka presťahuje na prsník. to tiež trvá, lebo prst mu do ústočiek dáte vy, prsník ale musí chytiť a ešte navyše správne. to ma stálo niekoľko dní rozkúsaných a rozžužlaných prs 😝 ale stálo to za to a podarilo sa

magimary
26. okt 2012

@lalus
😵 😵 😵
juuuuuj, tak rada o tom čítam
😵 😵 😵

lalus
26. okt 2012

@magimary samozrejme, že mi pomáhala úžasná laktačná. veľa sa dá dočítať na nete, ale ja som bola tiež proti hormónom, tak som ju kontaktovala, či to ide aj bez toho. povedala, že ide, ale výsledok nie je taký zaručený ako pri hormonoch. keď sa na to ale spätne pozerám, tak teraz by som už do tých hormonov šla, ak by sa mi nerozbehlo mliečko. ja som myslela, že na nich treba byť dlhodobo, ale stačí cca mesiac, kedy sa simuluje tehotenstvo a následný pôrod. potom sa hormony vysádzajú a berie sa len motilium.

lalus
26. okt 2012

no a vec č. 2 je rozbehnúť mlieko.
to je veeeľmi individuálne. aj to, kedy sa rozbehne, aj koľko ho je a v konečnom dôsledku bude. neviem od čoho to závisí.
takže berú sa lieky na podporu laktácie. liečivo je domperidon - obsiahnuté v tabletkách motilium a costi. je to liek určený na tráviacu sústavu a využíva sa jeho silný vedľajší účinok, ktorým je zväčšenie poprsia a spustenie mlieka. tieto tabletky treba zvyčajne brať dlhodobo. ja som na nich už 6 mesiacov, t.j. celý čas, ako je malý u nás. verím, že časom ich budem môcť vysádzať postupne.
okrem liekov je potrebné stimulovať mliečne žľazy - to sa deje priamo saním bábätka na prsníku + je nutné odsávať odsávačkou. je jedno, že "nasucho" t.j. mliečko ešte nejde, alebo ide trošku, ide tam o tú stimuláciu.

magimary
26. okt 2012

@lalus každopádne ale ty si dôkaz, že to IDE AJ BEZ hormónov 😎
😉

lalus
26. okt 2012

možno pri ženách, ktoré už kojili, tak to ide rýchlejšie, resp. tej podpory je tam treba menej. telo si kojenie "pamätá". ale ak nie, tak ako v mojom prípade, tak si to kojenie treba častokrát vyslovene "odmakať".
ja som odsávala 2 mesiace, po dvoch mesiacoch som mala toľko mlieka, že si malý mohol cca každé 3 hodiny čosi vypiť. to už bol na príkrmoch, takže mliečko nemal ako jedinú zložku potravy. kým áno, tak som vždy kojila s cievkou...tj. malý vypil to málo, čo bolo materského mlieka a keď už ani z jedného prsa nič nešlo, tak som mu vsunula do ústočiek cievku a dokojil sa UM.
s nástupom príkrmov som na radu laktačnej začala UM vysádzať a behom pár dní som ho celkom zrušila.

magimary
26. okt 2012

@lalus Ďakujem! 😵 😉 😎

lalus
26. okt 2012

no a na povzbudenie teda, laktačná mi hovorila, že je to skutočne individuálne a možno niekomu nebude treba ani dva mesiace odsávať, možno za pár týždňov sa jej spustí dostatok mliečka. mne sa prvé kvapky objavili cca týždeň po začatí užívania tabletiek...potom to ale pooomaličky stúpalo až na úroveň odsatých 20 ml, kde sa to držalo tiež nejaké dva-tri týždne a potom hups, zrazu som odsala 50 ml. aktuálne sa kojíme cez deň každé 3,5-4 hodiny (4x denne) + v noci. neviem koľko mám mlieka, ale malý spokojne pije cca po 5-6 minút z každého prsa. viem, že to oproti biomatkám nie je žiadna sláva a že niektoré sú schopné odsať 2 deci...ale mne sa aj toto zdá byť vynikajúci stav 😵

milenka74
26. okt 2012

@lalus tak to teda klobuk dole 🙂 🙂 🙂 🙂

vesticka
27. okt 2012

dakujem velmi pekne zienky za povzdbudenie. 🙂 Uzasne sa to cita. Dodava to velku nadej a ta je prave na tomto fore velmi potrebna, VDAKA!
@lalus je to uzasne na co si sa dala a ze si bola taka trpezliva. 🙂 Samozrejme aj ja chcem kontaktovat laktacnu poradkynu, urcite na to nepojdem na vlastnu past, len to velmi nechcem riesit tymi hormonami. A urcite stoji za to sa potrapit a dat tomu babatku aspon trochu vlastneho mliecka. Kazda kvapka sa ceni. Tak snad dostanem silu zhora aj na to 🙂 A prajem vela krasnych chvil s tvojim chlapcekom 😉
@magimary vidim, ze cakas babatko, tak sa tesim a prajem vsetko dobre, nech ste zdravi a v stasti sa dockate aprila 🙂 .

kanhwa
27. okt 2012

@lalus no to je nieco uzasne co pises a co sa vam spolu s malym podarilo. a to tym viac, ze si nikdy predtym nekojila, klobuk dolu pred tvojou trpezlivostou a pevnou volou a predovsetkym obrovskou laskou k dietatku, ktora dokazala takyto zazrak. ja som o takom netusila a ani som si tieto informacie nezhanala, nakolko som verila tomu, ze u nas to pojde spontanne. ja som si to dojcenie vyslovenie odtrapila pri synovi a to tiez len trpezlivostou a tvrdohlavostou pri placoch / a nielen tych jeho/ a mojej strasnej neistote - trvalo to viac ako 3 mesiace, kym sa mi tvorba mlieka ustalila na mnozstve, ake sme potrebovali, dovtedy to bolo raz malo, raz zas enormne vela, tak som to riesila odstrekovanim, mrazenim a v dobe, ked chybalo, tak rozmrazenym som krmila. tvorbu som podporovala len prirodnymi prostriedkami a vsetko to trapenie stalo za to. preto som presvedcena, ze takmer kazda zena, co ma len naznak mliecka tak moze dojcit, treba sa len snazit a trpezlivost, a nedokazem pochopit, preco to tak skoro vzdavaju ☹
nuz a ja som to pri malej tiez vzdala a ziadnu laktacnu poradkynu som neriesila...a teraz to lutujem. popravde - ani mi vtedy nenapadlo, ze je mozne u dietata ten saci reflex obnovit...nuz, neda sa to vratit spat, tak sa aspon nesmierne tesim, ze som si o tebe mohla precitat, ze taketo cosi je mozne, je to skutocne Bozi zazrak!!!

@vesticka a tebe velmi velmi drzim palce, aby sa ti tvoje predsavzatie podarilo.

lalus
27. okt 2012

@vesticka držím palce, verím, že to pôjde i u vás.

@kanhwa no spontánne to nejde, to je fakt. možno u pár dňového bábätka, ktoré ten sací reflex ešte nestihlo stratiť 😖 verím, že i bez dojčenia máte s malou úžasný vzťah. ja som staršieho tiež nedojčila a môžem povedať, že je to moje zlatíčko i bez toho 😵 teda teraz už také malé čertíča 😅 😀 toho som ale maximálne vynosila v šatke a bol mojkaný nadpriemerne a venovala som sa mu skutočne dosť, aby som mu všetko vynahradila.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre