Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

cairka
7. nov 2012

@cisty_prinos , je to blbosť už len preto, že pokiaľ matka poštu nepreberie, tak trvá doručovanie cca. 2 mesiace...kdežto ked sa na súde vzdajú odvolania adoptívni rodičia a súčasne aj kolízny opatrovník dieťaťa, tak je rozsudok právoplatný...Keby to bolo ako píšeš ty, tak by sa muselo čakať na doručenie matke + 15 dní na odvolanie, prípadne pri neprebratí pošty je to ešte oveľa dlhšie. A v tom prípade by sa dieťa nedostalo domov z pôrodnice...Tak nešír paniku.

toto, čo píšeš, že matka podpíše súhlas s adopciou - bez toho predsa nemôžu dieťa "ponúknuť" na ado. V takom prípade sa čaká, kým súd vyhlási osvojiteľnosť na základe nezáujmu. Či myslíš, že žena ujde z pôrodnice a hneď úrad obvoláva čakateľov?

suezana
7. nov 2012

nám to bolo tiež takto povedané - ako povedal @cisty_prinos - len anonymné pôrody majú poručníka nie biorodiča, ale potom detstký domov - ako sme my mali - keby nemám dieťa z anonymného pôrodu, tak vraj na súde by bola matka 😕 😕 alebo iný zákonný zástupca

lenkove
7. nov 2012

Nuž teda asi hovoríme o tej čarovnej vete "dieťa je právne voľné na adopciu" ... Ak nie je, tak by sa malo ponúkať len na pestúnstvo... Ak je právne voľné, tak bio nie sú účastníci konania, dieťa na súde ZASTUPUJE kurátor, ktorý je súdom určený poručník dieťaťa pre toto konanie... Nie je to tak? Ak to tak nie je, tak niečo na úrade pokafrali (nežiadali súd v prvom rade o poručníctvo a teda súd zasielal zásielky zákonnému poručníkovi - biomatke obvykle), niežeby sa už aj také nestalo... A papier o tom, že je kurátor určený za poručníka dieťaťa v konaní o osvojení (bez údajov o osvojiteľoch) biomatka dostáva. Dcéra ho má v spise 😝

lenkove
7. nov 2012

@suezana presne, alebo iný zákonný zástupca - sociálny kurátor dieťaťa.

cairka
7. nov 2012

@lenkove , áno, ale bez údajov o osvojiteľoch ako píšeš.
a poručník sa dáva každému dieťaťu v akomkoľvek spore, kde ide o dieťa, vždy ho zastupuje kolízny opatrovník.

lenkove
7. nov 2012

@cairka no jasné, aj na súde o rozvode.. Ale je asi iné len zástupca záujmov a aj zákonný zástupca, nie? 😅 😅

cairka
7. nov 2012

@lenkove , nuž neviem, ale nechce sa mi veriť, že by to tak bolo, ako tu píšu. Predsa ak je dieťa právne voľné, tak nemôžu poslať rodičom kontakty budúcich osvojiteľov. A potom aj to doručovanie, čo som písala vyššie by predsa nesedelo...veď tie bábätká, čo idú z pôrodnice , nemá žiadne vyhlásenú osvojiteľnosť súdne....

lenkove
7. nov 2012

@cairka 😀
ale ak matka podpíše súhlas s osvojením tak je to predsa tak ako píšeme. Ak nepodpíše, tak dieťa nemôžu núkať na adopciu a ak tak robia, tak na riziko.. Tej 6 týždňovej lehoty...
Ale popravde, ak má bio naše údaje odpadá mi jedna starosť 😉 nemusím jej ich dávať ja 😀

lalus
7. nov 2012

@cisty_prinos
@mana85
@cairka
nedá mi...ak dieťa nie je osvojiteľné, tak sa predbežko doručuje biomatke 😉 a teta na kraji s tým nemá nič spoločné, doručuje to priamo súd bez vedomia tety na kraji. jednoducho je matka účastníkom konania. a áno, predbežko vtedy trvá aj dva mesiace....lebo biomatka poštu nepreberie, čaká sa na vrátenie návratky + 15 dní právoplatnosť. máme to zažité toto leto 😉 taktisto sa biomatke doručuje rozhodnutie o osvojiteľnosti a čaká sa, či to preberie + 15 dní právoplatnosť...na to práve čakáme 😝

ak je dieťa už osvojiteľné, matka je zbavená rodičovských práv, vtedy sa jej samozrejme nič nedoručuje

iwusa
7. nov 2012

ja by som chcela strašne moc poprosiť @lenkove aj iné dievčatá, akceptujte prosím Vás požiadavky iných čakateľov, kt. chceme čisto biele dieťa a čo najmenšie. skutočne Vás o to prosím. Už veľa krát ste použili tie uštipačné vety typu "ja mám doma čokoládku a čakala som iba toľko a toľko"... OK, my to všetci vieme, lebo ste to sem písali už veľakrát, ale keď raz niekto nechce, tak nechce. My si tu fandíme, podporujeme sa a tešíme sa z každého jedného posunu, nekazte nám radosť. Možno to tak nevnímate ale skutočne sú obdobné príspevky nepríjemné. My tolerujeme Vaše životné postoje, tak tolerujte aj Vy naše.
Ďakujem Vám.

yukki
7. nov 2012

Každý, kto tu príde nový, chce vedieť ako dlho bude čakať. No buď dlhšie, alebo kratšie-a ako mu to vysvetliť a vynechať to etnikum, vek.... ?

lenkove
7. nov 2012

@iwusa pýtala si sa kto koľko čaká a smutne sa odovlávala na ostatné kraje. Ja som len chcela poukázať, že v iných krajoch sa tiež dlho čaká, napr. v ZA tamaratamaratamara a aktuálne už skoro 3,5 roka.. Napr. nám ani po roku a pol (čo je 18 mesiacov) nevolali so žiadnym bielym novorodencom, ani polročným, ani ročným (máme limit do roka). Ja nie som uštipačná teda 😅 😅 😅 neviem kde si to tam videla. Iba píšem fakty. Čítaj ten fakt, že na biele do roka sa čaká v ZA kraji isto najdlhšie - august 2009 zaradená a žiaden kontakt doteraz ??? Mne sociálna z okresu pri podávaní žiadosti povedala, že je toľko žiadostí, že sa podľa nej sa bude čakať aj sedem rokov na bieleho novorodenca v ZA (tým mi chcela naznačiť, nech to ani neskúšame asi 🙂) Netreba závidieť žiadnemu kraju, niekde to "ide" a potom sa zastaví.. A inde to ani "nejde" 😝

lenkove
7. nov 2012

a radšej už neprispievam 😝

iwusa
7. nov 2012

@lenkove takže asi takto:
- neviem kde v mojom príspevku vidíš, že sa pýtam na to kto koľko čaká, ale ja si ho čítam ako blázon a nikde tam taká otázka nie je položená. Len som chcela prispieť s osobnou skúsenosťou s úradom v trnave. Priebežne si stránku čítam a raz za čas prispejem, takže viem ako je to s poradovníkmi, takže mi nemusíš hovoriť ako je to v žiline. viem to! opakujem sa, tak ako to rada robíš aj ty, ale diskusiu pravidelne čítam.
- na nikoho som sa smutne neodvolávala, len som poukazovala, že aké je to šťastie, že v niektorých krajoch to ide rýchlejšie a v iných pomalšie. Napr. aj mojej svokre som nedávno vysvetlovala, že každý kraj má svoj poradovník. totiz, myslela si, aké je nefér ak nás predbiehajú ludia z košíc, ja som jej však ozrejmila, ze to iste si o nas mozu mysliet ludia zo ziliny, kt. časovo predbiehame. Vela ludí nezaoberajúcich sa touto tematikou si myslí, že na slovensku platí jeden celoplošný poradovník (prirovnám to napr. k poradvníku na darované orgány).
- práve pre takéto príspevky som takmer uplne prestala prispievat na konika. Radsej vela veci riesim cez IP. Totiz neakceptacia jedneho nazoru, vyvolavanie hadok, to fakt musia byt diskusie len o tomto? proste ja prispejem jednej konkretnej osobe, podam jej len informaciu a hned sa tu budu moje slova prekrucovat? bavi vas to? bohuzial si moj prispevok pochopila uplne zle, je to vidiet z reakcie nan.
- teraz budem hnusna, ale je ironia pri viac ako 11tis. prispevkoch napisat, ze uz neprispievam 🙄

@yukki nie som NOVÁ, nechcela som vediet kto je kolki a ako dlho bude čakať. mám to tam niekde napísané? a ked ti to vadi, ze si to baby medzi sebou hovoria, tak nechapem, preco chodis do diskusie a pozastavujes sa nad tym...
a ak si prečítaš naše príspevky, tak ja som nebola prvá, ktorá tu vyťahuje opäť otázku etnika... prečo hneď takto reaguješ? ja ťa akceptujem aj s tvojimi názormi, skús akceptovať druhých.

linka
7. nov 2012

hmm no skoda,ze sa to tu tak zvrhlo,ja tiez nie som na konovi nova,ale v tejto teme ano,aj ja by som chcela vediet ako to rychlo ide,si myslim ze na takej otazke nic zle nie je a ked to niekoho obtazuje,naco reaguje,je tu kopec inych ochotnejsich ludi,ktori by odpovedali rozumnejsie...

lenkove
7. nov 2012

a čo je zlé na tom, keď ja napíšem, že nám za rok a pol neponúkli žiadne biele dieťa do roka? 😅 a že pri rómskom som za rovnaký čas mala dieťa už rok doma?
Neprispievam do verejnej, ale rýpnem si ja 😝

yukki
7. nov 2012

@iwusa ale ja som o tebe nikde nepísala, že si nová....ale priebežne vzhľadom na názov témy sa tu objavujú ľudia, ktorí sa ešte len rozhodujú....toť na poslednej strane hneď....tak zas nevzťahuj všetko na seba....dokonca som sa nikde nevyjadrila, že mi niečo vadí...veď mne nevadí nič, len som sa snažila slušne objasniť, prečo tu to etnikum spomíname, najmä ak sa niekto nový zaujíma, koľko asi bude čakať..... zaujímavé, čo všetko si z mojej jednej vety vyčítala

yukki
7. nov 2012

@iwusa a do diskusie chodím napríklad aj preto, aby som poradila novým záujemcom, kde nájdu v okresnom meste úrad a za kým tam ísť....
a nie sa hádať a vzťahovať všeobecné vyjadrenia na seba....

kanhwa
7. nov 2012

Baby ja len tolko, ze presne chapem, ako to myslela
@iwusa a ze skutocne to niekedy tak trosku blbo vyznieva. Ja som tu "stara" a poznate snad velmi dobre moje nazory a postoje, ale sama to tak obcas vnimam...Ze ked sa tu objavi nejaka baba, ktora napise, ze maju poziadavky na biele dietatko, tak su take reakcie - hoci su to len uplne normalne odpovede a mne osobne je uplne jasne, ze to vobec, ale vobec nie je nijako inak myslene - ze proste ten clovek sa zacne tak citit, akoby sa mal za to hanbit alebo co. Akoby na tom nebolo nieco ok, proste akoby pozitivny rasizmus je citit z tych vasich odpovedi (opakujem, ze viem, ze to tak nie je myslene!), ale moze to tak clovek vnimat a necitit sa z toho najlepsie, akoby tu bol v nejakej (mozno aj udsudeniahodnej) mensine ci co....

suezana
7. nov 2012

@lenkove
@cairka ˇveď biorodičia nedostavájú naše údaje - iba sú pozvaní na ten súd, nie? Aj keď chápem, že je to to isté, lebo nás tam vidia a všetko počujú.... dobre si to predstavujem? Aj keď teda, nechcela by som to 😖 😖

lenkove
7. nov 2012

@kanhwa ja nerozumiem... Lebo keď napíšem, že čakám rok a pol a neponúkli mi biele dieťa do roka a pri prvom mi volali do pol roka s rómskym /ktoré bolo mimochodom úplne mimo našich požiadaviek, ale máme ju doma a som šťastná ako 100 bĺch, že práve ju..) tak? Som uštipačná, podnecujem rasovú neznášanlivosť, komplexy menejcennosti a mám pocit vyvolenosti? Čítam vás, ale vôbec, vôbec nerozumiem ako reagujete na niečo, čo ja vôbec nepíšem. Prečo nemôžem aj ja napísať koľko čakám bez toho aby si niekto nemyslel, že útočím na niekoho osobne? Nerozumiem, ale asi som natvrdlá... A to natvrdlá myslím tak ako píšem a smerujem na seba. Aby bolo jasné.

lenkove
7. nov 2012

@suezana Neviem, ja som už mimo z toho 😅 😅 My sme boli iný prípad, vy ste iný prípad a lalus a lenka21 zas niečo iné... Nemali sme na súde bio, ani neboli účastníci konania... Bio podpísali súhlas na osvojenie, nebol to utajený pôrod. Viac už asi neviem 😅 😅 Asi by som potrebovala školenie 😎

dadenka1
7. nov 2012

na koňovi je super, že sú tu súkromky a tak sa človek vyvaruje ješitným a precitlivelým reakciám.. 😀 😀 a čítajte všetci čo ste tu aj vy, čo len a len biele chcete bábo... (ani jednu z vás nemienim uraziť a ani o jednej z vás si nemyslím, že ste menej ako tie, čo majú doma cigánčatko... každý robíme ako najlepšie vieme...) aj ja som len a len biele chcela a NIKDY som ani od jednej z dievčat, čo majú doma čokoládku nedostala uštipačnú ironickú poznámku, napriek tomu, že všetky maminky čokoládok vedeli, aké mám požiadavky..
Akokoľvek reagovali, nikdy som nemala pocit, že do mňa ironicky nabúravajú, že čo som to ja za zrúdu, že chcem len biele...
A mimochodom.. po troch rokoch čakania, ke´d sme už boli v prvej 5ke a čakali sme na našu bleduľu... napriek tomu nám zavolali, že majú pre nás nádhernú "španjelku".. a verte neverte, ani ja ani mm sme cigánčatko nechceli.. a už je doma, a strááááááááášne sme šťastníí a iné by sme nechceli ani za nič.. 😀 😀 😀 😀 😀 😀
kto chce, vezme môj príspevok ironicky, kto nechce, nevezme to ako iróniu.. a je mi to jedno 😀 😀
@lenkove a @yukki príspevky sú nedmieru trefné a zo života a moc si ich vážim....

cairka
7. nov 2012

@suezana . no ja už teda neviem, ale skôr mi príde, že to je tak, ako písala nedávno aj @mana85 ... že sa navzájom nestretli, rodičia boli pozvaní na súd v inom termíne ako budúci osvojitelia . Tak som myslela, že to tak robia všetky súdy, hoci musím priznať , že za tých 6 rokov, čo v tomto kolotoči sa pohybujem, sme už našli niekoľko vecí, ktoré sa robia v závislosti od súdu ináč... Aký kraj, taký mrav...

suezana
7. nov 2012

Ja tiež chápem ako
@iwusa myslí a rozumiem jej - ja som na začiatku mala tiež taký postoj - rómske ani za svet - ale práve tieto kočky mi otvorili oči, že a prečo nie??? 😉 😉 😉 veď sú to krásne deti a tiež majú rovnaké právo na lásku 🙂
Len škoda, že to tak "šplechnú" na rovinu.... nie každý to vie pochopiť, prijať....
PS:mňa tu tiež odsúdilo veľa osôb, keď sme odmietli dieťatko - dali sme si odklad (podotýkam, že sme ho nezdržali ani nevideli a boli to biele deti - čiže sme posunuli svoje miesto inej rodine) a aj tak som šťastná 😵 😵 😵 to NAŠE si nás našlo 😵 😵 😵

tortelinka
7. nov 2012

zasa raz tie vojny? som myslela, že to už skončilo... 😒

lenkove
7. nov 2012

a neviem prečo mňa nikto nepochopí a nepodporí, že čakám už rok a pol a neozvali sa nám. Toto nevidí v mojom príspevku nik. 😝 Len že cigánča za pol roka, toto kole oči každému. 😅 Ale ja som fakt natvrdlá.

dadenka1
7. nov 2012

@tortelinka ty tu vidíš nejaké meče a pištole? 😀 😀

lenkove
7. nov 2012

@tortelinka ako by žaby s myšami bojovať prestali?????

tortelinka
7. nov 2012

@dadenka1 ešte horšie... 😔

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre