Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

tortelinka
18. nov 2011

@siska25 ano, neboj, to je povinna formalita, na urade daju papier ze nie ste devianti a hotovo 🙂

mana85
18. nov 2011

Včera som natrafila na perfektnu brožúru o adopcii na stranke návrat neviem či to už sem niekto dával ale tu je link http://web.changenet.sk/aa/files/4221973d3c28b7...
dost dobre sa to čita a je tam kopu praktickych info. o osvojeni alebo inych foriem nahradneho rodičovstva ...

lusterka
18. nov 2011

sranda, dnes mi povedali, ze uz sme v zozname cakatelov, aj ked este nemame pripravu za sebou..to ma prekvapilo..xixii...a ze nam pride aj list ohladom pripravy a potvrdenia, ze sme v zozname....

tortelinka
18. nov 2011

@lusterka fiha, mozno sa teta pomylila...

siska25
18. nov 2011

Ďakujem za odpoveď, tak som rada, že aj Vy ste to tak mali. Mne hneď bolo divné, načo chcú potvrdenie z mesta. Veď aj tak na mestskom úrade, hlavne vo väčších mestách nič o nás nevedia. Na dedinách to možno význam má, neviem. Keby sme mali nejaký záznam, tak to zistia z registra trestov a ten máme ok, to už vraj prišlo a bývanie si sami preverujú....

julie1412
18. nov 2011

Ked tu tak citam ako sa vsetky tesite na adopciu, neda mi neprispiet aj vlastnou skusenostou. V oktobri 2007 sa nam narodila dcerka, na jar 2008 sme zacali vybavovat adopciu-chceli sme si vziat asi 3-rocne romske dievcatko. Vsetky formality prebehli hladko a asi o 5 mesiacov sme ju boli 1.krat navstivit. V domove boli velmi mili a ustretovi, a kedze sme byvali na druhom konci republiky, po dvoch navstevach nam ju dali domov. To bolo radosti. Nasa mala dostala k 1.narodeninam skvely darcek-starsiu sestricku. No radost netrvala dlho, starsia malej fyzicky ublizovala, no my sme si povedali,ze to prekoname. Sud sme mali az v januari 2009, zverili nam ju do predadopcnej starostlivosti. Kedze jej problemove spravanie pretrvavalo, obratili sme sa aj na psychologa, neurologa, psychiatra, nakoniec jej urcili ADHD a miernu mentalnu zaostalost. Obratili sme sa na urad s tym, ze chceme zmenit adopciu na pestunstvo, odbili nas s tym, ze 'akeze problemy mozete mat so stvorrocnym dietatom'. Po roku trapenia sme sa rozhodli, ze to dalej nema vyznam silit a ze dieta vratime. Uradom trvalo dalsich 5 mesiacov, kym vybavili jej navrat do domova, pocas celeho pobytu u nas neboli ani raz na kontrole. A tak sme ju vo februari 2010 odviezli na druhy koniec republiky do domova, kde mala dalsich 7 surodencov. Cela nasa domacnost si uzila 1,5 roka stresov a nervov, manzel to berie ako svoju zivotnu prehru a nasa mala nezvladala skolku, lebo mala neuveritelny strach z deti. Az teraz, 1,5 roka po jej odchode, sa zacina spamatavat a prestava sa bat. Tolko moja vlastna negativna skusenost, neprajem to ani jednej z vas. Zelam vam vela optimizmu a radosti z ocakavania vasho vytuzeneho dietatka, aby ste mu vytvorili skvely domov a stastnu rodinu. A odporucam pri problemoch nebat sa vyhladat odbornika a tiez Klub nahradnych rodin, kde vladne skvela atmosfera a rodicia si odovzdavaju svoje skusenosti. Drzte sa, vela stastia🙂

najjulinka
18. nov 2011

@julie1412 no vy ste teda inak odvážni... ale ono je fakt, že nie vždy to vyjde... škoda, že ste neprebrali skor s odbornikmi prijatie detí - vek, poradie... aj ked su vynimky kde aj neštandardne poradie a vekove zloženie funguje, len človek vie, že do akeho rizika ide... ale ono aj keby bol štatndardné prijmanie detičiek, tak to nemusí vyjsť...

julie1412
18. nov 2011

@najjulinka Ved my sme chodili na psychologicku pripravu, tam sme o tom diskutovali, vraveli nam, ze to by nemal byt problem, ze ked si vezmeme starsie dieta, malá ju bude obdivovat a tym skor zapadne do rodiny a ziska si dobre postavenie. Az ked sme ju vratili, sme sa nahodne dozvedeli, ze sefka z uradu bola raz na navsteve v tom domove a zapamatala si ju ako velmi problemove dieta. Ale ked sme si ju brali, tak nas na to nikto neupozornil, vykreslili nam ju ako anjelika a az po pol roku nam dali jej psychologicke posudky az na vyziadanie. A tam sme sa dozvedeli, ze ma napr. agresivne spravanie /hned prvy den ma nahanala po byte a vyhrazala sa,ze ma zbije papekom, po dvoch tyzdnoch prvykrat prefackala malu rocnu sestru,.../ , dlhotrvajuce vybuchy vzdoru. Tie sme zazivali denne, niekedy aj 2-3x a trvalo to pokazde aj vyse dvoch hodin, ked sa hadzala o zem a vrieskala 'nechaj ma' , hoci jej nikto neublizoval, pripadne bola sama v izbe. Bezne to robila aj na ulici, cim viac divakov, tym lepsie, uz nas poznalo cele mesto. Uz to ani susedia nezvladali. Nepomohlo nic, ani lieky na ukludnenie, ktore jej dal psychiater. Ked sme ju vratili, volali sme asi o 2 tyzdne do domova, ze ako si zvykla, a tam len skonstatovali 'ved viete aka je'. Je to smutne, ale po takejto skusenosti by ma uz nikto na adopciu nenahovoril. Obdivujem vsetkych, ktori to zvladli, patri im moja hlboka ucta.

tortelinka
18. nov 2011

@julie1412 to je velmi smutny pribeh...neviem kde sa stala chyba, ale je urcite pravda, ze o tych negativach sa malo hovori

julie1412
18. nov 2011

@tortelinka Myslim, ze chyba bola v tom, ze sme nedostali hned vsetky informacie o jej stave a ze nam ju tak rychlo dali domov. Prakticky sme preskocili to pomale zoznamovanie sa a hop rovno do toho. A asi sme to vratenie prilis dlho odkladali, stale sme verili, ze sa to zlepsi... Nuz co, treba byt obozretnejsi, vsetko si pozistovat a pomaly sa s dietatom spoznavat, aby sa pripadne problemy ukazali skor ako bude neskoro... Predsa len, trojrocne dieta ma uz svoju hlavu, zazitky, spomienky...je to ine ako s babatkom.

tortelinka
18. nov 2011

@julie1412 ano, chapem, ja by som si vobec netrufala na 3 rocne dieta, zodpovedne viem, ze na to nemam

najjulinka
18. nov 2011

no jo.. u nas chyba čosi čo by posudilo vhodnosť dieťaťa do danej rodiny............ 😔 lebo verim, že k vam by sa našlo vhodne dieťa a zas aj k tomu dieťaťu čo ste mali by sa možno našla vhodná rodina....... takto ste si aj vy a aj mala prežili čo ste ani nemuseli..... toto u nas chýba........
ja som profi... a tiež by som vedela "naše" deti zaradiť, ktoré boli vhodné k nam, neboli vhodne a bolo aj take , že doslova nevhodné....... aj aj pri tej dočasnosti to problem je a duplovane to musí byť pri dieťati na furt, ked je dolslova nevhodné do danej rodiny...... 😔 😔 😔 ☹

julie1412
18. nov 2011

@tortelinka My sme si trufli a nedopadlo to dobre, ale poznam mnohych, ktori to zvladli, aj s este vacsimi detmi 🙂

tinika
18. nov 2011

ahojte, dlho som tu nenakukla a teraz ani vela času nemam hehe len som vam chcela povedat, ze uz mame druheho drobca :D

karkana
18. nov 2011

@siska25 aj nás si predvolal starosta v obci ,len formalita asi 5minút sme tam boli

karkana
18. nov 2011

@julie1412 môžem sa opýtať prečo romske?nie bile,predsa len trochu je to risk

karkana
18. nov 2011

@julie1412 ja by som romske nikdy nechcela

najjulinka
18. nov 2011

@tinika blahoželám!

najjulinka
18. nov 2011

risk nie je romske väčší ako biele.. .risk su ine veci.......

yukki
18. nov 2011

@najjulinka to nevysvetlíš.

cairka
18. nov 2011

@tinika , blahoželám 🙂

dioliana1
18. nov 2011

@tinika blahoželám

julie1412
18. nov 2011

@karkana Prave preto, ze romske nikto nechce /cest vynimkam/, na biele je poradovnik uz na novorodencov, a tych starsich bielych je v ponuke malicko a vacsina ma nejaky vazny handicap. A navyse poznam vela slusnych, inteligentnych a pracovitych Romov, tak sme chceli dat jednemu povodom z osady /od narodenia v domove/ sancu na lepsi zivot.

julie1412
18. nov 2011

@najjulinka Ano, myslim, ze toto chyba, trebalo by priebezne sledovat rodinu a adaptaciu dietata a usetrilo by sa vela problemov aj detom aj rodicom. Vzdy sa da najst vhodna kombinacia🙂

karkana
19. nov 2011

No mne toto nikto nevysvetlí,to je môj názor,ale to je každeho vec,ja neviem,čo je natom tak veľmi čudné,že niekto nechce romske, 😉 ,ved kto chce ,len nech si ich adoptuje koľko len chce,samozrejme,že aj biele môže takto prekvapiť správaním,

najjulinka
19. nov 2011

@karkana akože v pohode, ked niekto nekce romske, ale tieto veci okolo problemov nechcených deti nesuvisia s rasou... to je to, že asocialne matky tie deti mali (pili, fajčili, drogovali, fetovali) alebo psychycky choré, potom to, že neboli chcene, že boli odložene... proste tie veci čo ovplyvnuju tieto deti nezaleži na etniku...... akože ja chapem ak dakto romske nechce... napr. koli tomu, žeby okolie neprijalo (hlavne na dedinách može byť problem), alebo naopak hned vo vedlajšej ulici je ciganska komunita a človek ma strach a rešpekt pred tým, že si začne hladať dieťa spoločnosť viac sebe podobnu výzorovo.... ja to berem. .ale pri trojročnom dievčatku ešte to bolo fuk či je romske či nie... 😢

najjulinka
19. nov 2011

a inak kedysi (velmi davno) aj ja som bola naklonena bielemu dieťatku... 😉 takže chápem....

julie1412
19. nov 2011

Ja netvrdim, ze je cudne, ked niekto nechce romske. Ved kazdy si moze vybrat ake chce, akurat si myslim, ze problemy nesuvisia s farbou pleti. My sme mali romske, lebo sme to tak chceli. Bolo to krasne dieta s netypickymi crtami typu India, Pakistan, velmi tmave, ludia sa nas vypytovali odkial je. A problemy mala osobnostne, tym ze bola nechcena, podvyzivena, odlozena,...a nie tym, ze bola Romka. Mozno v inej rodine by zapadla, u nas to proste nefungovalo. A vrchol vsetkeho bol, ze na poslednom sude sme sa stretli s jej bio rodicmi, ktori nam vynadali, ze ako sme si to vobec dovolili vziat si ich dieta /o ktore od narodenia vobec neprejavili zaujem/... A to ich mali 11 a vsetky v domove.

marti35
19. nov 2011

@julie1412 Ahoj ,vieš sa čudujem tak ako si hovorila že si chodila na psychologickú prípravu všetko ste absolvovali tak mi nejde do hlavy vačšinou sa psycholog pýta ako velké dieťa si chcete vziať a na tie staršie deti veková hranica 2 a viac vždy aspom nám hovorili že s takým dieťatkom treba mať viac trpezlivosti času a rátať že to bude tažšie lebo také dieťa odmietané má už za sebou všeličo ťažké čím staršie tým vačší batoh si nesie zo sebou ,a vy ako si písala ste mali ročnú a s takým malým dieťaťom je čo robiť a nie ešte zvládať dieťatko z DD čo už má za sebou vela zranení ,a ešte chcem reagovať na to ako si písala že nás obdivuješ že by si do toho už nešla nikdy nevieš aj ked čakáš bio či bude zdravé aké bude jeho správanie a podobne... poznám matku ma dvoch chlapcov biologických jeden je super a ten druhý už bol v nápravnom ústave takže mať dieťa je vždy risk ale stojí za to 🙂

julie1412
19. nov 2011

@marti35 Ahoj, vies, nam na priprave prave fandili a vraveli, ze to bude fajn vekovy rozdiel, ze mala ju bude obdivovat, a skor tak zapadne do rodiny. Vedeli sme, ze to bude tazke, ale ani vo sne nam nenapadlo, ze nam zataja jej skutocny stav co sa tyka poruch osobnosti, spravania,... Je mi uplne jasne, ze aj s bio dietatom mozu byt problemy, a casto aj horsie ako s adoptovanym, poznam to zo svojho okolia. Chcem len vyjadrit, ze drzim palce vsetkym, ktori sa na nahradne rodicovstvo daju, lebo z vlastnej skusenosti viem, ake to moze byt tazke. My sme to proste nezvladli, a preto by som sa na to uz nedala, lebo myslim, ze na to jednoducho nemam.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre