Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

baklik
1. jún 2012

@suezana ja nechapem ako moze niekto niekoho odhovarat od adopcie?? ludia su divni... ja by som praveze ocenila ten cin, tu volu osvojit si "cudzie" dieta a dat mu domov a lasku. praveze podla mna si to zasluzi obdiv...
jasne, geny su geny, ale ani pri svojich detoch nemame 100% istotu, ci z nich ozaj budu taki ludia, akych sa z nich snazime vychovat... takmer v kazdej rodine sa najde nejaka "cierna ovca", aj to su predsa geny. a teraz co, nebudeme mat deti kvoli tomu? uff 🙄

natia
1. jún 2012

Inak ja si myslím, že možnosť voľby pohlavia by mala byť úplne vypustená...veď to je také proti logike, proti morálke, proti všetkému...veď keď splodím dieťa, tiež si to nevyberiem...teda minimálne u maličkých detí by táto požiadavka nemala byť... už keď niekto berie staršie dieťa, nejakého školáka, tak to je už riadny rozdiel, či je to chalan, či baba...

suezana
1. jún 2012

@baklik aj ty máš adoptované? 🙂

baklik
1. jún 2012

@suezana nie, ja nemam adoptovane. len tu vyjadrujem svoje myslienky 😉

suezana
1. jún 2012

@baklik nevadí 😉 možno budeš mať 😀 😀

baklik
1. jún 2012

@suezana ja som vzdy bola toho nazoru, ze ja dieta budem mat. aj keby som si ho mala adoptovat 😉
zas nerozumiem tomu, ked niekto sa trapi, ze nemoze mat svoje dieta, ale kvoli riziku dedicnosti genov sa radsej bude umarat zialom, akoby si vzal dieta z domova a urobil stastnym aj jeho, aj seba... ale samozrejme, je to kazdeho vec. to je len a len moj nazor. 😔

cairka
1. jún 2012

@suezana , no teraz sa len každý obhajuje, prečo toto a tamto .
@maznacik007 , ja nevidím súvislosť, medzi tým, aké deti máme my a aké chcú oni 😕 Ten zdravý novorodenec môže byť v roku zahltený diagnózami ako aj naši, takže o tom to určite nie. Skôr trošku nerozumiem tým lamentom, ako dlho sa čaká a po ponúknutí dieťaťa príde jeho odmietnutie... Ja som čakanie nezažila, ale myslím, že čím viac by sa mi to čakanie zdalo neznesiteľné, tým skôr sa chytím aj "ponuky" ktorá nie je úplne s mojimi požiadavkami. A to s tým prijatím máš samozrejme pravdu, furt je lepšie odmietnuť, ak sa na to necíti, lenže v takejto situácii by si mal človek uvedomiť, že chce pomôcť aj tomu dieťaťu, nie len sebe...

maznacik007
1. jún 2012

@natia tomu pohlaviu no neviem ja to nevidim tak jednoznacne co som sa stretla tak viacero zien co zili same ako bez partnera si davalo do poziadaviek prave dievca a odovodnovali to prave tym ze chlapcovi by nevedeli zabezpecit muzsky vzor, a vychova chlapcov bez partnera ze je narocnejsia... no neviem... podla mna celkom logicke... a plus ak uz maju deti ine myslim tak to tiez ta skladba moze zohravat svoje...
vy teraz cakate znovu na pestu?

natia
1. jún 2012

@maznacik007 no ale zase sú slobodné matky a tie si tiež nemôžu vybrať, čo sa im narodí...jedna vec, čo sa im viac hodí a druhá vec je, čo im "osud" prinesie...my teraz čakáme na všeličo možné,ale na pestu t.č. nie 😉

suezana
1. jún 2012

@cairka obhajuje - áno - ja som len nechcela, aby to prešlo do hádky, osočovania, urážania sa a tak - ako v iných diskusiách - vieš - keď je iný názor.... v podstate preto som sa chcela obhájiť 😉 a preto, aby ste pochopili možno vy moje pocity....

yukki
1. jún 2012

Možno by bolo všetko iné keby čakatelia mali nejakú možnosť sa stretnúť....nakuknúť....len tak...do kojeňáku, do herní domovov...keby tie deti cítili, videli, počuli...možno by zistili, že dokážu mať radi aj to kývajúce sa chlapča v rohu miestnosti čo vyzerá na 9 mesiacov a má vyše roka.....
V jednom článku, českom, som čítala vyjadrenie, že odkedy to tak nie je, rapídne sa im znížil počet osvojení /náhradky/ a hlavne čo sa týka rómskych detí....

maznacik007
1. jún 2012

@cairka aka suvislost medzi detmi neviem ci je to vecernou hodinou ale nechapem ...
kazdy sme iny ... ty si necakala a nepreberala a ani ja ... a iny cakaju aj 3 i 4 roky to je ich rozhodnutie a oni vedia ze preco to robia... aky ma zmysel zobrat si tie deti na predbezko domov a potom to o mesiac dva pol roka rusit a vracat dieta lebo sme to nevzladli precenili sa atd atd...
alebo zlavit z poziadaviek zobrat si romca a o par rokov zistit ze moj manzel s tym nie je stotozneny a zazit rozvod (ano toto je realny pribeh jednej pani od nas z mesta)

ja si velmi vazim ludi co si vezmu deti ktore su pre inych nahradnych rodiov neatraktivne .. z roznych dovodov.. ale zasa nemozu byt vsetci takymi hrdinami lebo na to proste nemaju ... silu podmienky v rodine podporu u partnera...

cicimotinka
1. jún 2012

@yukki tak toto mi hovoríš z duše, ja som tiež za to, aby sa rodičia a deti "stretali na polceste" 😉

maznacik007
1. jún 2012

Mne je tu z toho smutno ... sak to nie su nejake kocky co sem prisli vyryvat ale normalne baby co uz pozname isty cas a ony su aj v sukromke a vedia ze to neni len take easy ako sa to niekedy prezentuje ...

preco sa tu sakra delime na to ze jedna si vezme aj tmave a ina sa na to neciti... alebo si vezme chore ci starsie a ina caka na malicke...

nechapem to ... preco sa mame medzi sebou dotahovat ved kazdy ma svoj rozum, pozna svoje moznosti a svoje okolie a vsetko dokopy preco spochybnovat rozhodnutia inych...
ved dobre viete zo sukromky ze ja sama som katku prehovarala nech sa ide pozriet a tak ale ked napisala ako sa s muzom rozhodli tak som to akceptovala.. a isto aj pani na urade a dalsie dvojky im neponuknu kedze sa na ne necitia... a co sa deje...

a ano aj v domovoch aj v afrike v indii a po celom svete v osadach trpi vela deti... ale proste nie je v silach jednotlivca im vsetkym pomoct...

cairka
1. jún 2012

@maznacik007 , asi už je fakt veľa hodín, lebo ani ja to nemôžem nájsť, že na čo konkrétne som reagovala 😅 😅 😀

A ja myslím, že dnes tu nik nerieši, že nevezmú staršie dieťa, alebo hnedé dieťa...ale proste nám príde zvláštne deliť bábätká pomaly podľa týždňov veku. Ako ja to chápem, ja som mala v požiadavkách do 2 rokoch, jedno aká farba pleti, jedno aké pohlavie... ako prvé mi ponúkli 13m chlapca v medzikrajovej (tiež rómsky) ale už bol nakontaktovaný, potom mi ponúkli 8mesačnú Veve...takže tiež som mala bábätko, Dia mala 9m ...ale keby mi ako prvý ukázali spis nejakého skoro dvojročáka, tak som bola pripravená si priviezť domov chodiace batoľa, preto som to tam dala. U Dii už som bola náročnejšia, tam som mala do roka a aj keď som dúfala, že bude mladšie ako som brala Veve, nakoniec to vyšlo tak, že bola ešte staršia... 😝 proste mi príde nepredstaviteľné, že by som povedala, že 9m je veľké a počkám na menšie, no a po zhliadnutí DVD už neexistovala iná možnosť, ako že ju budem mať doma 😵 A je fakt, že som si s oboma babami prešla všetkými tými prvými - posadenie sa, kroky, slová... takže mi vôbec nechýbajú tie mesiace predtým

ináč u nás v škôlke je 5 detí do 6 rokov, ktoré sú v DeD internátneho typu...2 z nich sú vo vaneskinej triede

matax
1. jún 2012

fuha, vela ste popislali... s tym, ze zlavit z poziadaviek a nebyt s tým zmierený, alebo partner nezmierený, s tým suhlasim, že to nebude dobre pre to dieťatko.. A aj s tým, ze kazdy si ma zvázit svoje moznosti, predstavit si zivot s tym konkretnym diatatkom (chorým, romskym, dvojkami, starsím..) , či sa hodí k nim do rodiny, ked nie radsej pockat na ine..
A zas chápem. ked si chce niekto tak silno zazit bábatkovske obdobie, ze sa tak nastavi, ze trpezlivo caka len na miminko.
A chápem aj katarinu, preco dvojicky odmietla, si zreálnila tu moznost mat dvojicky doma...radsej odmietnut a nech idu tam, kde to zvládnu..ako nezvládnut a trápit sa a aj tie deti.. Stalo sa mi podobne, ked mi na druhy den po zaradeni do poradovnika zavolali, ze maju novorodene dievcatko a ja som taku moznost necakala a hlavne nie tak skoro.. necakala som taku moznost, lebo aj pri prvom sme si vybrali hned prveho malickeho 16 mes. a v poziadavke sme mali dietako od 0-1roka... vedela som, ze na novorodeniatka sa dlho caka a s takym niecim som ani nerátala.. to novorodeniatko sme odmietli, lutovala som to, ale v tej chvilke sa mi to zdalo nezvladnutelne, neboli sme pripraveni, ani nas malý.. aj ked sme taku poziadavku mali....Nemalo by to tak byt, s tým suhlasim, v poziadavkách by malo byt to, co chceme a take dietatko neodmietat.. stalo sa mi to a uz je to skoro 2 roky a stále na to dievcatko myslim.. vedela som, ze ked odmietnem, isto jej rodinu nájdu a ked som sa na nu pýtala, uz rodinu mala 🙂 A my az o polroka nasu malu, dovtedy nebolo v nasom kraji ine dievcatko 0-1 roka , nezalezalo nam na etniku..potom mi na urade ukazali vtedy 19 mes dievcatko a bola nasa.. Neodsudzujem, ani nikoho, kto sa neciti na adopciu romskeho dietata. Romske dieta v rodine, kde jeho romstvo ututlávaju alebo odsudzuju, to nie je správne, radsej, nech cakaju.. To ututlavanie a nezmierenie odsudzujem, lebo to skodi dietatu.. A odsudzujem rasizmus. Ja mám romske aj neromske dieta a nevidim rozdiel, len v tom, ze maleho sa musime snazit pripravit na rasistický svet.
Ale to ma tiez prekvapuje, ked má niekto poziadavku na neromske a novorodena, ze mu je dlho cakat, jasne, je to dlho, len tak to je a mal by byt s tým zmierený, ved je len dobre, ze deti nechcene sa nerodia. ..aj tak ich je dost opustených... Ja by som tolko cakat nevydrzala..a zas niekto hej, neodsudzujem. To trvanie na veku dietatka v týzdnoch a ze niekto si da poziadvku o-3 mes, 0-6 mi je aj trosku smiesne, lebo kým je sud, tak dietatko rastie, nie vzdy daju predbezko.. A nepáci sa mi to, ked niekto pise, ze len presne do polroka dieta , polrocne či 7 mesacne uz nie, to je ako preberanie tovaru podla zarucnej lehoty, uz más prec 6 mes, teba nechcem ☹ ved je to dieta a nie tovar, dieta bez rodicov .. ja verim, ze vacsina cakatelov si poziadavky prehodnoti, ak dlho caka, že mozno začnu premýšlat o tých detoch v domovoch/profi/, ze potrebuju rodičov..

matax
2. jún 2012

https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/pomoc-pre-deticky-na-onkologii-v-kosiciach/ neviem uz, ktorá z vás tu pisala, ze robi ciapocky pre detičky

karkana
2. jún 2012

ale ved každý,kto po prvý krát čaká na adop.dieťatko,má nejaké sny a predstavy,a ešte ,keď nemôžem mať svoje,,ja mám tiež,automaticky ,že len novorodeniatko, o tom snívam,nehanbím sa zato,,, 🙂 až,keď 😝 bude druhé, môže byť väčšie

matax
2. jún 2012

@karkana ved nik na teba neutoci..pisem, ze chápem, aj ked moj názor je iný.. Ja, ked sa ma psychologicka spýtala, ako si predstavujem dietatko, tak som nevedela..fakt.. mala som nejasnu predstavu, ze dieta bez rodicov, co mu chcem byt mama.. Aj ja som si chcela pri prvom zazit bábatkovanie s miminkom, ale ked som videla maleho , vtedy 15 mes., nedalo mi a moje sny o babatkovani sli prec, neboli dolezite, som stastná, že ho máme.. a nevadilo mi ani, ze je rom ani, ze je starsi, ako sme chceli..... a to sme boli rozhodnutí čakať.. nelutujem, je velmi sikovný, milý, skrátka náš..
O tom pisem, ze niekedy sa nase tuzby, aj nejasne, zmenia, ked si uvodomime, ze deti v domovoch su a je ich vela, moc nas potrebuju a len my im mozme dat rodinu.. znie to ako klise, ale je kto bol na navsteve v domove, vie o com hovorim a kto taku moznost nemá, su rozne filmy, publikácie...
ale viem, ze kto nad tým tak nepremýsla a chce dietatko, akoby sa mu narodilo, ze chce sebe naplnit potrebu o miminku, ze to citi inak, neodsudzujem.. ale nie je to skrátka moj názor..
u nás bola aj potreba pomoct dietatku motiváciou, nehovorim, ze novorodeniatku sa ado nepomoze, len tam je sanca na ado velmi vysoká, horsie to uz maju deti od roka...
Este jedna pikoška, raz ma zarazilo, ked sama buduca ziadatelka novorodeniatka spýtala, ze kolko musi byt pri dietatku doma 😕 , ze ci staci byt na materskej 3 mes, nastastie ta pani deti nemá, rozmyslala si to, kariera vyhrala. ..
Ved tie deti su zranene, aj ked su z porodnice, zazili velku stratu, treba na to mysliet, poznám vela náhrad. rodicov, co maju dietatko z porodnice a maju velke problémy s detmi .. A treba si uvedomit, ze v takom veku /do polrocka/ sa neprejavia priznaky roznych ochoreni..
Ked sa zo vsetkým tym rata (choroby, inakost, identita, prejavy deprivácie, fas...), tak je dobre, potom sa uz mozno tešiť 🙂 Viem, ze prípravy sa casto odflaknu, ale ved je na nas, ako sa dopripravíme

raza
2. jún 2012

@matax ďakujem, nejakú tú čiapočku isto pošlem 😉

matax
2. jún 2012

@raza to som rada, ja hackovat neviem 🙂

misula4660
2. jún 2012

Tak baby, pridám aj ja svoj názor....Niektorým sa možno nebude páčiť, ale proste to tak cítim. Od začiatku ako sme sa s mm rozhodli pre adopciu sme obaja vedeli, že chceme čo najmenšie bábo. O farbe pleti sme vedeli tiež, že chceme biele, i keď sme uvažovali aj nad rómskym bábom, ale viem, že to dieťatko by v našom meste nebolo asi nikdy šťastné, bo my sme malé a veľmi čudné mesto, každý sa tu o každého stará a ohovára a už deti v škôlke si robia zle a posmievajú sa tmavším detičkám..A viem, že by trpelo, tak preto sme sa rozhodli, ako sme sa rozhodli....A prečo malinkaté bábätko? Proste to tak cítim, potrebujem byť s ním od malinka, malinkatého, aby som s ním mohla prežiť všetky jeho koliky, bolesti bruška, a plače pri prerezávaní sa zúbkov....A prosím neriešte tu, prečo niekto nejaké dieťatko odmietol, keď mu zavolajú, je to jeho rozhodnutie a som stopercentne presvedčená, že na každého niekde čaká to jeho dieťatko. A viem podľa seba, že nielen ja som si vybrala nášho malinkého, ale i on nás, pretože bol ešte malilinké miminko, ale hneď ako nás videl, tak sa usmial a vedela som, že je náš a už nikdy ho nikomu nedáme....A aj teraz, keď budeme chcieť druhé, tak máme požiadavky rovnaké, tiež chceme miminko, pretože aj keď nedno doma máme, aj s druhým miminkom si chceme zase všetko vychutnať od začiatku....Viem, že veľa ľudí sa nestotožní s mojim názorom, ale proste sme ľudia a každí z nás je iní a má iné túžby a predstavy, aj keď nie vždy sa predstavy naplnia.....Ale o tom všetkom je predsa život a preto je taký krásny....

tortelinka
2. jún 2012

@baklik neviem ci mas ado dieta, ale ver, ze ono to zasa take nie je, tiez sa usmievam nad somarinami ako farba veci a pod..ale co sa tyka veku, nie kazdy sa dokaze rozhodnut pre starsie dieta

tortelinka
2. jún 2012

@yukki super nazor, fakt taka" exkurzia" by nebola od veci, aj ja si myslim, ze tych deticiek by tam tolko nebolo

matax
2. jún 2012

@tortelinka @yukki ja som k tomu skeptická, lebo ak by ziadatelia chceli, idu si kuknut zoznamy 😕 .. niekedy moze dieta naživo ocarit, ale zas, ci je to dobre, ked predstavy su ine.. podla mna je system celkom dobrý az na sudy...a niektore tetule.. ale aj príprava na nrs býva slaba ... a motivácia nie je taká u kazdeho.. (ved ked niekto ma pripravu 4 sedenia 😕 )
Ale urcite by mali ziadatelia vediet, do coho idu a aj to, ako ziju deti bez rodičov.. napr. video z ded na príprave..
Ja poznám dievčatko, ktore viackrát vrátili :(( A z pocutia od personalu ded viem, ze kedysi, ked sa chodilo vyberat deti do ded, sa taketo vracanie dietata z rodiny do ded stavalo viac, asi aj pre to ocarenie, po vytriezveni bola realita ina a tak dieta vratili ☹

matax
2. jún 2012

@yukki jááj, mne sa zdalo, ze si pisala, ze vyberat deti do ded.. Ale ako exkurzia by to bolo dobre, keby to videli nazivo 🙂 viac by o nich rozmýšlali

kanhwa
2. jún 2012

Baby no 😉 ja som si vas precitala az teraz a aj ked ste uz myslim tu diskusiu ukoncili, predsa len pridam zopar...mne sa to hrozne nepaci, ze obcas ked sa tu niekto chce poradit a opytat na vase nazory, a potom ked sa rozhodne a toto rozhodnutie sa nezhoduje povedzme s nazorom vacsiny, tak sa donho potom skupinka rozhorcenych mamiciek pusti. ja strasne uznavam, co vy zeny, ktore sa nezistne starate o deticky s roznymi ci uz diagnozami alebo odlisnostami pre tie deti robite. a ze ste im tymto otvorili moznost zit co najlepsi zivot a davate im vsemozne zazemie, najma citove, lasku a trpezlivost a pocit, ze sa mozu v tomto zivote citit bezpecne. neviem si ani predstavit, ake to musi byt narocne, neskutocne si vas preto vazim a obdivujem.
Ale pritom mi ani nenapadne hanbit sa za to, ak tu vyhlasim, ze ja sama by som si netrufla ani na dvojicky, ani na chore dietatko (samozrejme, to myslim tak, ze by sme si ho brali uz so znamou diagnozou) a dokonca mi bolo od zaciatku jasne, ze uprednostim dieta nasho etnika (a to z dovodov, ktore som tu uz neraz pisala a nemaju s rasizmom nic spolocne). Myslim si, ze adopcia je naozaj zivotne rozhodnutie a ja osobne to dokonca tak nejak v hierarchii rozhodnuti (mozno nespravne) dokonca povysujem nad rozhodnutie mat biologicke dieta. A tak si myslim, ze ak sa niekto rozhodne prijat dietatko za svoje a ma s tym spojenu urcitu predstavu, ktora moze byt aj splnenim jeho sna alebo jednoducho vyplnenie tejto predstavy mu ulahci dietatko prijat, tak na tom nie je nic zle, prave naopak. A ak si nejaky par urci nejake mantinely, ci uz vekove alebo ine, tak je to prave znakom ich zodpovedneho pristupu a verim tomu, ze aj pre dobro toho ich buduceho dietata. A teraz samozrejme nemam na mysli tie chore extremy, ked si niekto mysli, ze si bude dieta vyberat ako zo zasielkoveho obchodu podla farby oci, vlasov a podobne. A vobec nesuhlasim s tym, ze by pri adopcii nemalo ist o potreby nas rodicov, lebo pri kazdom citovom vztahu ide o vzajomne naplnanie potrieb a zdielanie. A som presvedcena, ze aj v pripade vas najobdivuhodnejsich matiek, zohrava potrebu aj naplnanie vasich vlastnych potrieb, ktore si realizujete cez vase deti. A to sa s tym, ze to robite kvoli nim a pre ne vobec nevylucuje.
Velmi ma to mrzi, ale fakt mi to niekedy tak pride, ze pomaly aby mal clovek strach tu nieco napisat, aby ste sa dohno nepustili. A taky nazor ako tusim @natia tu pisala, ze by malo byt zakazane si davat predstavu o pohlavi, povazujem vyslovene za extremisticky. Kazdy nech si sam zvazi, co od zivota caka, na co sa citi zrely a trufa si a vobec nikto, ale nikto nema pravo to akymkolvej sposobom rozhodovat zanho. A tiez vyjadrenia typu "neboj ty to zvladnes" a pod. povazujem za prazdne, nakolko to naozaj nema pravo posudzovat nik iny okrem dotycneho.
A tiez mi pride take cudne obcas, akoby to tu bola nejaka sutaz o to, ze kto ma viac romskych deti, ci s adhd a pod., cie deti maju horsie poruchy spravania a podobne. A pritom viem, ze to tak nie je, a o to viac ma mrzi, ze niekedy to s diskusie tak vyznieva akoby bolo...
A este na zaver by som chcela, ze je tu skupina, do ktorej patrim aj ja, ktora mala o dietatku naozaj velmi konkretne predstavy. a mnohe z nas si ich aj naplnili a ine zas predstavy zamenili za rozdielnu realitu a tiez maju stastne rodiny. Ale to, ze mame nejaky sen a chceme si ho naplnit, pokial mame tu moznost, z nas nerobi menej hodnotne matky.

najjulinka
2. jún 2012

@kanhwa akože ja som za výber... ale nie systemom napišem si, že vezmem take a hentake dieťa a ked mi ho ponuknu, tak systemom, že ho blokujte a na dalsi den dam vedieť....... akože berem, že za ten čas od pripravy sa podmienky menia.. tak ked zavolaju, tak rovno poviem, že prenechavam poradie a je to..... nič sa nedeje, nikoho nezdržujem.... niekedy je to proste just tak,že aj o take dieťa zaujem mam ale napr. som dakde v honolulu a 2 týždne by to dieťa malo kdesi čakať, tak proste poviem že nie a hotovo... nič sa nedeje.. poznam ludi čo sa im ozvali s dieťatkom totalne podla požiadaviek, ale mali akurát total rozobratý byt a za týžden by nemali kam to babo ani doniesť....... proste bohužial.... stava sa.. ale na frasa potom zdržujem....
ja ani to neodsudzujem, že proste sa zmenia podmienky za 2 roky od pripravy, že možno sa ani podmienky nezmenia ale just v blbom čase zavolaju... no stava sa.. .musi to škrieť... ale tak poviem nie a hotovo... ine je ked proste maju dieťa ktore nikto nechce koli diagnozam alebo čomukolvek ale na deti na ktorý je poradovnik, tak zbytočne zdržovať.....
ja osobne by som tiež chcela totalne miminko raz..... neviem či to vyjde... ale ja to chapem.. zdrave mimčo viem totalne pochopiť.. 😀 (moj sen) 😅
a premna za mna nech si ludia daju do požiadaviek aj fabu vlasov a krvnu skupin.. .čokolvek.... bude to ich dieťa na furt........... 😉

kacena4
2. jún 2012

@kanhwa urcite nie si ty, ani ostatne babatkovske maminy "menej hodnotne matky" ako pises, len preto, ze si chcete zobrat miminecka, aj tie si "musi" niekto vziat, nenechame ich predsa v ded, len aby vyrastli a mohli sme si ich vziat 😀 😀 😀 ja si miminecka kompenzujem svojim sposobom 😉 😵 ale chcem tym povedat, ze NIKDY pri malickom babatku nevieme co z neho bude, ci nam casom "nestmavne" sak len mama je ista aj to nikdy presne nevieme ci je to opalena bezdomovkyna, alebo miesana romka. tak isto nevieme ci nezdedilo nejaku geneticku poruchu, ktoru ako som zistila niektore ded ani nedavaju detom robit (geneticke vysetrenie) - tak tu nerozdelujme deti na romske, chore,zdrave, male velke.... proste len na mamy a deti 😵 😵 😵

afrika
2. jún 2012

ahojte, nedávno som tu písala o aktualizácii-či sa nám ozvú. no a list mám už na pošte. takže nás čaká aktualizácia po dvoch rokoch. je to neskutočné- ten čas.
@kanhwa pekne napísaný príspevok a vo veľa s ním súhlasím.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre