Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

suezana
2. sep 2013

@zwalsh aj ja blahoželám, som zvedavá, čo napíšeš .....

magimary
2. sep 2013

Milí spolupracovníci, klienti, sympatizanti, podporovatelia,

ako iste viete, od roku 2008 sa angažujeme okrem mnohých iných tém aj v téme prevencie fetálneho alkoholového syndrómu. Je to aj preto, že sa s dôsledkami tejto témy stretávame v adoptívnych a pestúnskych rodinách pri pomoci mnohým deťom.

Po viacerých našich posledných aktivitách vo vzťahu k odbornej i laickej verejnosti ( Medzinárodná odborná konferencia s Nadáciou Harmony, 2 publikácie - ktorých tlač podporilo Ministerstvo zdravotníctva, preloženie filmu a spotu v tejto téme, poradenstvo pre náhradné rodiny a špeciálny letný pobyt pre rodiny s Asociáciou náhradných rodín za účasti pani Magorzaty Kleckej), sme sa rozhodli urobiť v tejto téme ďalší krok. Obyčajný. Taký, ktorý môže urobiť ktokoľvek na Slovensku – ktorýkoľvek jednotlivec, ktorákoľvek organizácia, firma, reštaurácia, škola a pod. Ako prví na Slovensku sa 9.septembra 2013 hlásime k Medzinárodnému dňu prevencie porúch fetálneho alkoholového spektra (FASD Awareness Day).

> Už od 2.septembra však naši kolegovia vo všetkých Centrách budú poskytovať svoje odborné služby s pripnutou fialovou stužkou na svojich šatách ako symbol blížiaceho sa 9. septembra. Robia to aj preto, aby tento dátum zachytilo čo najviac ľudí. Pokojne sa pridajte aj VY!

> 9.septembra v čase od 10,00 do 14,00 hod budú na našich pracoviskách „dvere otvorené“ pre všetkých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o tejto problematike. K dispozícií sú letáky a publikácie a samozrejme aj fialové stužky. Vzhľadom k priestorovým a personálnym limitom odporúčame pre skupiny nad 5 ľudí dopredu termín rezervovať s našimi pracovníkmi. Informovať budeme aj prostredníctvom našej web stránky a na facebooku.

Budeme radi, ak nám dáte vedieť, či sa pridáte tento deň aspoň symbolicky (tmavofialovou stužkou na šatách, dverách kancelárie a pod), prípadne aj inak.

Prvýkrát bol tento deň pripomínaný 9.9.1999. V rôznych krajinách, mestách, provinciách i dedinách sveta sa v tento deň dejú rôzne akcie. Niekde dokonca zvonia zvony o 9 hodine 9 minúte. Tento deň bol vyberaný cielene a s jasným zámerom: aby sa ženy počas deviatich mesiacov zdržali pitia akéhokoľvek množstva alkoholu. A aby im spoločnosť (laická i odborná) na to vytvárala podmienky a podporovala ich v tom. www.fasday.com
www.navrat.sk
http://www.navrat.sk/?lang=SK&cat=b6e6ce60a305f...

lubiduch
2. sep 2013

@matulikmamulik praveze by som sa samozrejme snazila nerobit medzi nimi rozdiely. ale skor myslim tie pocity deti..ako to vysvetit..no ja ked som bola dieta, moja sestra ked mi chcela robit zle mi vykrikovala ze som adoptovane ciganca a ze ma nasi nemaju tak radi ako ju a to sme biologicke sestry (btw dnes mame vyborny vztah 🙂) a jasne ze som bola ich biologicka dcera (a neviem odkial vzala to ciganca, som bleda ako stena)..ale chapes... deti vedia byt zle a vysmievaju sa....nechcem aby moj risko aj ked sa budem vsemozme snazit robil nejakymi recami zle dalsiemu dietatku ze ho nemame radi tak ako jeho lebo nie je bio a pod....

@duratlicka a chcela by si len babatko? ja som praveze rozmyslala nad trosicku starsim dietatkom (od 6mes do 1,5r)....viem ze najvacsi zaujem je o o babatka, tie necham parom ktore nemaju svoje vlastne nech si uziju babatko od malicka 🙂

zwalsh
2. sep 2013

@mana85 to že niekto nemôže mať vlastné deti neznamená źe netvoria rodinu. Povedala som že je to zväzok 2 ľudí opačného pohlavia s primárnou funkciou množenia 🙂 veď ty dieťatko máš a vychovávaš. Neviem čo mám na to povedať
. Čo sa týka tých homosexuálnych párov tak samozrejme mať dieťa nemôžu a to je ten rozdiel. Ja osobne si neviem predstaviť že by som sa stretáva na ulici s rodinou typu mama a mama alebo otec a otec. Príde mi to neprirodzené a tak s tým aj z hľadiska môjho vierovyznania nesúhlasím len som sa pridala do debaty. Nikoho už v živote za nič nesúdim, nikdy nevieme čo nás čaká. A tak ani ich nesúdim (veď nie je za čo) ale sú medzi nimi aj takí ktorí už nevedia čo od rozkoše robiť ako tu zmienila karkana a tým by som dieťa nedala ale oni po ňom ani netúžia. Rodina je základ, Tóra učí že čo sa deti naučia do 3 ROKoV!!! to im ostane celý život. To čo odpozorujú oni sa to vlastne ani neučia. Preto pokladám rodinu za základ všetkého dobra ale i zla v spoločnosti. Priala by som si, aby sme mohli zviditeľniť dobre fungujúci rodiny aby sa aj mladší ľudia ktorí nežili v dobre fungujúcej rodine mali z čoho učiť.

duratlicka
3. sep 2013

@lubiduch Chceli by sme tak do 1 roka. Ale vies,ked sa dieta starsie ako 1 rok neumiestni v rodine,tak to urcite ma nejaky zdravotny dovod a ja si na dieta s nejakou vaznou diagnozou netrufam.A mozno sa mylim a su aj ine dovody.
Aj ja mozem mat vlastne deti,ale viem,ze tisicky deti nemozu ist na adopciu,ale do pestu by mohli a ja jednemu chcem dat sancu na pekny zivot🙂

cairka
3. sep 2013

@duratlicka , ono to nie je také jednoznačné...ak sa neumiestni dieťa do roka, ta za tým môžu byť problémy nie len zdravotné, ale aj sociálne, či úplne obyčajné byrokratické prieťahy. 😉 Čím ťa nepresviedčam, ja som tiež mala do jedného roka, len pre iné dôvody 😉
A čo sa týka zdravia dieťaťa, ktoré sa umiestni do jedného roka - brala som zdravé dieťa, v dobe IA mala 8mesiacov, domov prišla deň pred 10 mesačninami...o 5 mesiacov a prejavila závažná diagnóza. Teraz riešime druhú závažnú diagnózu. Výsledkom jednej, alebo kombinácie týchto 2 diagnóz je, že mám dieťa so špecifickými potrebami. Bavili ste sa tu, ako vaši bio staršie deti by zvládali takúto situáciu. Nuž asi tak ako všetci ostatní starší súrodenci výnimočných detí. U nás musím povedať, že mi strašne pomáha, nemám obavy ich nechať, nech sa o seba postarajú samé dve v izbe, alebo na dvore pri dome. Vníma, že menšej venujem viac času, že má nejaké "úľavy" , občas pošomre, ale v reále ešte aj to, čo by malá zvládla jej pomáha urobiť 😠 čím ma teda hnevá, lebo malá to využíva mám taký dojem 😅 ...Sú ale aj deti, ktoré to zvládajú dosť horšie, no...

duratlicka
3. sep 2013

@cairka Aj bio dieta je taka macka vo vreci,staci mmr ockovanie a uz mas zo zdraveho dietata autistu.Kazdy rodic,ci bio alebo nahradny,by si prial,aby jeho deti boli zdrave. Je nejaka diagnoza,ktora keby sa prejavila,dieta by si vratila?

cairka
3. sep 2013

@duratlicka , ja nie, ale ani som nikdy nepísala, že si netrúfam na dieťa so závažnou diagnózou 😉 Kecám, mala som podmienku bez organického poškodenia mozgu. Len som chcela objasniť, že ani to, že prijmeš dieťa do jedného roku, dokonca ani u tých novorodencov, to nie je na 100% isté, že bude zdravé. A viac domováčikov je s diagnózou nejakou, ako bez (aj keď samozrejme sú 🙂 )

duratlicka
3. sep 2013

@cairka Ono je to tazko povedat.Osobne to citim tak,ze cim mensie je babo,tym vyvolava u mna silnejsi materinsky cit a teda aj citovu vazbu.A s pevnou citovou vazbou sa da uz zvladnut akykolvek zdravotny problem,ktory sa objavi.
Zase cim dlhsie je dieta v profi,tym viac sa vie o jeho zdravotnom stave a clovek vie,do coho ide.Ale pre mna by bolo tazsie si k starsiemu dietatu vytvorit vztah.

lubiduch
3. sep 2013

@cairka
@duratlicka
a myslis ze co ja viem u 2rocneho nie je toto riziko mensie?a ako to je do buducnosti? viem ze tie deticky su casto odoberane z rodin kde hmm..no ako to napisat...no ze ci su schopne normalneho vzdelavania...mojoa sesterka pracovala v detskom domove a vravela mi ze az na par vynimiek uplna vacsina tych deticiek navstevuje osobitnu skolu alebo tie vyrovnavacie triedy na zakladke.
ja teraz nevravim ze by som nelubila take dieta ktore mi ciste jednotky nebude nosit a nepojde na medinu, taka stredna cesta by stacila 🙂)

a este ma napada otazka, tak vseobecne na tuto skupinu, neviem presne ako to je, ze ked je dieta v pestunskej starostlivosti moze si ho vziat biologicka matka spat? a moze si ho vziat niekto iny kto by ho adoptoval namiesto pestunskej? hladam vyhody/nevyhody pestunskej a adopcie

duratlicka
3. sep 2013

@lubiduch Dieta v pestu uz nemoze ist na adopciu.Ak bolo pravne volne a rodicia sa on nezaujimaju,mozes si ho adoptovat jedine Ty.Moze sa vratit do biorodiny,ale je to minimum pripadov.Rodicia sa musia zaujimat a mat vytvorene podmienky.Co sa ale moze stat,ze ho niekto z rodiny (rodicia,babky) bude chciet navstevovat. Ale ci je taka pravdepodobnost,to uvidis zo spisu. Nevyhoda je strata sukromia-navstevy zo socialky.Vyhoda-prispevky az do 18tky.

katkaond
3. sep 2013

Mne to nie je jedno ..
Slovensko, preber sa, kým nie je neskoro...
14.9.2013

https://www.youtube.com/watch?v=K1iNj0xkEz4
jaron
3. sep 2013

@lubiduch my máme dieťa v pest., teoreticky by sa s ním mohla matka stretávať, samozrejme by sme jej to umožnili, ale ona býva asi 300 km od nás, takže je to nepravdepodobné, iba keď my ideme blízko jej bydliska, tak sa dohodneme, aby mohla prísť, teda zatiaľ to bolo raz toto leto, stretli sme sa v DD

Tiež ma niekedy napadlo, či by mohlo ísť späť k matke, ale vraj sa to stáva iba minimálne, je to málo pravdepodobné

marti35
4. sep 2013

@jaron aká bola reakcia dieťaťa keď sa stretlo s bio .matkou ?

karkana
4. sep 2013

ináč ja ked som z BB kraja, mali by dávať detičky na adopciu z iných krajov, pretože 30km od nás mať bio, a skoro ma porazilo, lebo sa auto zastavilo pri mne zo značkou toho mesta a že hladajú neviem koho, mne sa srdce tak rozbúchalo, že či nehľadajú nášho malého, čiže lepšie by bolo keby boli oveľa z dalej nie tak z blízka, , lepšie by bolo zo 200km,aspoň ten pocit, že je daleko 😒

najjulinka
4. sep 2013

@karkana no jedna mala v profi dieťa svojej susedy (resp. susedy jej rodičov, ale často u nich boli)....... prišla na to, ked už istý čas mala malú doma.. .a chcela si ju aj nechať, ale nemohla, lebo, že by to šlo na sud a žeby to tej ženskej došlo na papieri zo sudu a že už by boli asi na nože....... že takto sa normalne zdravia a nič.... 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐

a jedna nahradn amamina mi vravela, že mala kamošky a jedna si adoptovala decko od susedy tej druhej....... takže tolko anonimity v tých adopciach.... je to fakt niekedy čiste psycho........

moja mama robí rozne projekty pre nahradkarov ale aj pre žiakov špeci školy..... no a vidi surodencov - jedných v nahradke a druhých špinavých v osobitke..... deti jednej matky a tak rozdielne "len" koli možnostiam, ktoré dostali......

natia
4. sep 2013

@duratlicka k tomu dieťaťu do 1 roka ... ja som brala dieťa, ktoré malé 17 mesiacov, od narodenia bolo v domove, ale do ponúkané do NRS bolo až od toho 17teho mesiaca ... zdravé, krásne, šikovné dieťa podotýkam ... prečo ho neponúkali skôr, neviem doteraz a nedozviem sa už ... proste to tak funguje ... čiže určite by som to nestavala tak, že ak sa neumiestni do 1 roka, tak je tam vážne diagnóza. Podľa mňa sú tam byrokratické prieťahy vo veľkej miere.

jaron
4. sep 2013

@marti35 reakcia bola taká normálna, zatiaľ je jej bio matka vlastne cudzia žena, ale vraveli sme jej aspoň v rámci jej pochopenia, že sa stretne s mamkou M., ktorá ju mala v brúšku a ľúbi ju, pri stretnutí sa jej nechala chytiť aj pusu dala. Pohrali sa spolu, boli sme tak asi 1 - 2 hodiny.
Zatiaľ to malá ešte tak silne nevníma, uvidíme skôr keď bude mať napr. 7 - 10 rokov

karkana
5. sep 2013

no ja som sa včera vyplakala,pozerala som Modré z neba, a ten prvý príbeh ten chlapček ako musí ísť si aj zarobiť ☹ bože v dnešnej dobe, to snáď ani pravda neni, ako ľudia ťažko žijú, a veeeľmi ma štve, že niktorí poslanci, čo rozhodujú, nevedia, čo s euráčmi a ľudia sú čoraz chudobnejší, a najhoršie, že ani neplatia takzv.podnikatelia zamestnancov, ako aj mňa, 3000eur dlžný, iným aj viac a podniká ďalej,že to neni trestný čin, 😠 a kľudne sa to môže stať aj nám, že jedného dňa nebude ani na elektriku, keby v Amerike takto podnikal, už by bol dávno v base, a my tu doslova živoríme, no nebolo lepšie počas komunizmu? každý mal elektriku, telku, prácu a plat, úplne bežná vec,,,, trochu mimo témy sori, ale vytáča ma nespravodlivosť, a hlavne ,keď vidím trpieť deti

najjulinka
5. sep 2013

@karkana mojej mame dlhuje štatny zamestnavatel par rokov mzdy - detský domov..... by som nekydala len na podnikatelov.. .len čo je horšie, tak ked dlhuje štat, tak si uroky zaplatime všetci - z dani.. .tj. aj moja mama.... kdežto ked podnikatel na sudeprehra, tak to ide len a len z jeho vrecka... a ten štat si dohodi znamej advokatke kšeft.. .plati to zo štatneho.... advokatka ani vyhrať nemusi spor.. .však je aj nevyhratelný,a le čím viac natiahne, tým viac jej kápne..... 🤐 🤐 🤐 🤐

zwalsh
5. sep 2013

@iwusa ahoj moja tak čo máš nové? Nevolala si tam náhodou?

karkana
5. sep 2013

@najjulinka no my sme prehrali súd všetko, má zapravdu on čo dlhuje na všetky strany, tak sú robené zákony, vak načo by platili, keď vedia , že sa im nič nestane 😠 ,,, ináč ma hrozne začali bolieť kríže, ja ledva malého vyberem z postielky alebo do, aj ked ho kúpem ,,, normálne si musím niekedy dať niečo od bolesti, asi zvyknúť si musím 😨

zwalsh
5. sep 2013

@karkana neprebaľuješ ho náhodou na posteli? To je nizko z toho by ťa to najviac bolelo. Na to pozor, radšej prebaľovací pultík a pri křmení maximálne pohodlie, skús ležať keď ho křmiš 🙂 držím palčeky

dioliana1
5. sep 2013

@karkana prebalovák odporúčam využívať aj pri kúpaní, ja mám taký čo sa dá dať na vrch postele s pevným spodkom, malú si tam prenesiem v osuške a tam nakrémujem a oblečiem

iwusa
6. sep 2013

@zwalsh nič nové... hypnotizujem telefón ale zatiaľ nič. od apríla sme prví a zatiaľ sme mali len dva telefonáty. jeden zrovna keď sme boli na dovolenke, lenže zhodou náhod sme nedvíhali telefón. potom asi po hodinke sme si všimli, že telefonát z úradu, volali sme späť ale povedala, že keďže sme nereagovali, tak museli volať ďalej. no a v auguste volali na dievčatko, malá má skoro 2 roky, rumunka, trvalo to tak dlho práve kvôli nejakým problémom s matkou a byrokraciou zároveň ale my chceme čo najmenšie. Tým, že vlastné mimi nemôžeme mať, tak ado si chceme užiť od čo najmenšieho.

maznacik007
6. sep 2013

@karkana na vanicku sa da kupit stojan pozri tu na bazare .... a v ikea sa da kupit prebalovaci pult aj taky uplne jednoduchy, alebo kludne pozri v bazare ...
treba si krize setrit ... lebo cim dalej bude maly tazsi ...

karkana
6. sep 2013

@maznacik007 no ,niekedy prebalujem v postielke, takže som zohnutá, lebo prebalovací pult mám na komode a na druhej strane izby, tak niekedy sa mi nechce, no ale si ho idem dať na postielku, musím si uľahčiť,lebo ako ďalej budem fungovať,,, neboleli ma tak mi nevadilo, ale teraz musím fakt nejak inak nato, 😉 a ešte som zohnutá, ked ho kúpem , lebo sa ma chce držať za triko, ked sa bojí, teraz nosím taký pás na krížoch, elastický teplý,

zwalsh
6. sep 2013

@iwusa ja by som im zavolala. Povedala že sme doma z dovolenky a že sme pripravení 😉 neboj oni sú tiež po dovolenke ani sa im nechce začať a aby ťa mali z krku tak ti ponúknu bábo 🙂

dadenka1
6. sep 2013

@karkana presne to som mala aj ja.. istu dobu ma tak bole chrbát, že mi trpli ruky.. a až tak mi trpli, že som nedokázala odrezať chleba... tak som začala každý večer cvičiť posilňovacie a relaxačné cviky na chrbticu (sama som si vymyslela, čo mi robí dobre) a bolo po probléme... poctivým cvičením som si to sama dala naporiadok... teraz už malá behá, tak posilňujem iné svaly 😀

123sabrina
6. sep 2013

@iwusa toto uz nemyslia vazne vsade sa to hybe ked len o 3-4miesta a u nas ziadne babo od aprila? nemozneee uz ani nemam naladu kedy chces volat ?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre