Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

lamps
3. aug 2011

@lubka1709 áno súd je v meste trvalého bydliska adoptívnych rodičov, podľa mňa je to už len formalita. Sudkyňa sa nás na poslednom pojednávaní pýtala, že či sme naozaj rozhodnutí malú si navždy nechať. To sme ju mali už vyše roka doma. Ale neboj čas rýchlo beží a ani sa nenazdáš a doma budete mať ďalšieho člena rodiny, ktorý sa bude tváriť, že je u vás odjakživa. Všetko sa mu bude podriaďovať :O). Ale tak to má byť, želám veľa veľa šťastia a hlavne ľudí, ktorý vám budú oporou

lubka1709
3. aug 2011

@lamps velmi sa tesim prosim boha nech nam to vyjde.Pred rokom sme prisli o mimino este nenarodene bola som 3mesiace tehotna a lekari mi vraveli ze niesom a prisiel jeden kruty den ked ma brala zachranka a bojovala som zo zivotom mala som mimomaternicove tehotenstvo a lekari tvrdili ze mam emboliu pluc.

lamps
3. aug 2011

@lubka1709 no na to sa aj treba veľmi tešiť 😅 . U nás to bolo tak, že sme 4 roky čakali na bábo, papiere na adopciu sme začali vybavovať, keď sa mi nedarilo otehotnieť po 2-ročnom manželstve. Prípravu na adopciu sme ukončili v marci a ja som bola z toho neskutočne šťastná, povedala som si, že konečne budeme mať bábo. A hneď v máji som ostala tehotná 😅 . Po dvoch rokoch sa nám potom narodil druhý syn. Dvakrát sme si obnovovali žiadosť na adopciu a tretia v poradí prišla k nám naša Terezka. Po nej sa nám ešte narodila malá Veronika a tak máme teraz 4 deťúrence. A to sme sa na začiatku nášho manželstva báli, že budeme bez detí 😀

suezana
3. aug 2011

@lamps klobúk dole 😉 nech ste šťastní 😵 😵 😵

lamps
3. aug 2011

@suezana my už sme šťastní. Keď sme sa brali chceli sme 4 deti, potom to chvíľu vizeralo, že nebudeme mať ani jedno a nakoniec to takto dobre dopadlo. Ďakujem. 😅 😅 😅

lubka1709
3. aug 2011

@lamps velmi pekne zelam vam aby ste boli stastny a zdravy

lamps
3. aug 2011

@lubka1709 Ďakujem veľmi veľmi pekne 😵

suezana
3. aug 2011

@lamps veď ja viem, že ste 🙂 🙂 🙂 musíš mať veľké srdce plné lásky.....

lubka1709
3. aug 2011

@lamps deti su vsetko bez deti nieje zivot

lamps
3. aug 2011

@lubka1709 áno deti sú naše najväčšie poklady, aké sme mohli dostať 😅 . Život bez nich je oveľa smutnejší. S deťmi je veľa starostí, ale ešte viac radostí a krásnych chvíľ 😅

lubka1709
4. aug 2011

Ked pocuvam mamicky ze deti nechcu pocuvat a ze su take a onake tak ma to troska zarazi.Poznam typi ludi co deti nechcu pocuvat a su zdorovite ale rodicia sa nepozru na seba ze robia to iste a dieta chyta od nich.Moj nazor je ze ako dieta vychovame take ho mame.Ked niekto povie boze ti si ides adoptovat dieta?A ja odpoviem hrdo ano,Preco sa pitas?No sak nevies co z neho vyrastie sak to nieje vasa krv.A ja som odpovela ako prosim?Bude nasa krv mi ho vychovame aby z neho vyrastol slusny clovek zo vzdelanim a dame mu kopa lasky a vsetko co potrebuje v zivote.Clovek nevie co vychova z vlastneho kolko je takych pripadov ze sa za vlasstne hambia.Ale take deditky su velmi vdacne a nadane a talent treba rozvijat a podchitit co ich bavy a venovat sa im od mala.

lubka1709
4. aug 2011

@lamps Nevies mi povedat ze ci pocas pripravy sa moze uz nadvezovat kontakt z dietatom alebo az po skonceny pripravy?Alebo ked skoncime pripravu a musim cakat pokila oni sa mi budu ozyvat alebo mozem aj sama si hladat dietatko cez nadacie alebo domovy?

lamps
4. aug 2011

@lubka1709 Zakiaľ nemáte ukončenú prípravu v domovoch sa s Vami nebudú ani baviť. Musíte mať papier, že ste prípravu absolvovali. U nás v Trenčianskom kraji to funguje tak, že po skončení prípravy uchádzačov zaradia do poradovníka a keď príde na vás rad, tak vás vyzvú a oznámia vám, že majú dieťatko. Aj keby ste si sami našli dieťatko, keď nie ste v poradí nedajú vám ho :O(. Ale treba sa priebežne telefonicky informovať, aby tety na úradoch videli, že máte o dieťatko záujem :O).

@lubka1709 dieťatko sa nerodí ani dobré ani zlé. Dobrý alebo zlý človek sa z neho stáva výchovou a to je úloha rodiča. Je úplne jedno, či je dieťa adoptované alebo bio.

yukki
4. aug 2011

@lamps nie je celkom pravda, že ak nie ste v poradí dieťa Vám nedajú, lebo ak si dieťatko nájdete z celoslovenských zoznamov detí vhodných do náhradky v niektorej z neziskoviek tak nemusíte byť na prvých priečkach v onom "zozname žiadateľov" a dieťa v prípade, že ešte nebolo nakontaktované inými žiadateľmi, môže byť vaše...Samozrejme do neziskovky s požiadavkou na dieťa môžte ísť tiež až po zapísaní do "zoznamu žiadateľov"=ukončení prípravy.
Výchova týchto detí môže byť niekoľkonásobne zložitejšia ako výchova biodetí, niekedy nad výchovou prevažuje terapia....záleží od toho, aký veľký balík a čoho si so sebou dieťatko do novej rodiny prináša....

lamps
4. aug 2011

@yukki no naša skúsenosť je taká, že nás vyzývali podľa poradovníka. Keď niekto pred nami nemal záujem o dieťatko vyzvali nás. Celoslovenské zoznamy nám dali k nahliadnutiu len raz a boli v nich len väčšie detičky, na výchovu ktorých som si ja s manželom netrúfala alebo boli v nich súrodenecké skupiny v počte aj 4 - 5 detí, čo sa nám zdalo už dosť kedˇže v tom čase sme mali už dve bio deti doma. Ja som nepovedala, že výchova ado dieťaťa je taká istá ako výchova bio dieťaťa. Sama mám doma aj bio aj ado dieťatko. To, že dieťatko je veľakrát veľmi zranené a potrebuje veľmi citlivý a trpezlivý prístup zo strany rodičov a neraz aj odborníkov, neznamená, že z neho vyrastie zlý človek. Aj bio deti majú veľakrát nie malé zranenia spôsobené vlastnými rodičmi. Nie vždy je to o tom či je dieťa bio alebo ado. Žiaľ, život vie byť niekedy veľmi krutý aj k deťom, ktoré za nič nemôžu.

lenkove
4. aug 2011

copy yukki
Výchova týchto detí môže byť niekoľkonásobne zložitejšia ako výchova biodetí, niekedy nad výchovou prevažuje terapia...
a obrovske PACI SA MI TO
super zhrnute jednou vetou...

yukki
4. aug 2011

@lamps hej, jasné, ten druhý odsek bol skôr pre baby, ktoré sa do toho len chystajú a nemajú príliš veľa skúsenosti. Aspoň ja som napriek absolvovanej príprave vedela o následkoch deprivácie velký kulový, resp.som to vnímala len ako informáciu a nie ako niečo, čo sa ma bude týkať....a tiež som šla do toho s tým, že veľa lásky a správna výchova sú všemocné...resp. že dostanem dieťa čosi ako šúľok plastelíny a vymodelujem z neho čo JA CHCEM...

lamps
4. aug 2011

@yukki ja tu nepíšem o tom, že si z dieťaťa vymodelujem, čo ja chcem. Vďaka Bohu bolo nám dopriate mať aj ado aj bio deti a nikdy by som si nedovolila robiť z nich to, čo ja chcem 🙂 . Deti sa prejavujú ako osobnosti od úplného malička a my doma sa im snažíme vytvárať prostredie na to, aby sa mohli rozvíjať, každý v oblasti na ktorú má predpoklady. Ale keby som mala pristupovať od malička k dieťaťu štýlom no možno z teba aj napriek mojej snahe nič nebude, tak by som si natrúfla vychovať ani jedno dieťa. Naša skúsenosť je taká, že dieťa treba ľúbiť také aké je a také ho aj prijať a nie prerábať, ale pomôcť mu keď to potrebuje.

magimary
4. aug 2011

sorry, že budem off topic (btw., yukki, aj lamps, obe máte pravdu 😉 ),

ale tie chyby trochu vyššie mi niekoho pripomínajú... 😨 🤐 😉
ja len tak-mimochodom 😅

lenkove
4. aug 2011

@magimary joooooj, jak rezuuuu ociiiii. 😀 Ahoj!

magimary
4. aug 2011

@lenkove no, nielen tie... 😨 😅 😉

cairka
4. aug 2011

yukki, presne tak. o následkoch deprivácie som po prvej príprave na úrade vedela prd, keď som potom robila prípravu v Návrate mi dochádzali niektoré súvislosti s V. . Aj také iné veci, že napríklad deti adoptované majú často ADHD , aj to som brala len tak, že no bože, tak sú živé, temperamentné. Čo je to ADHD som zistila, keď som spoznala vás 😅 Len zas keby hneď na príprave toto rozprávali, koľkí žiadatelia by ostali 😅

lamps
4. aug 2011

@cairka ja mám v okolí rodičov, ktorí majú bio deti s ADHD majú to s nimi veľmi ťažké. Takže stále si myslím, že nie vždy je to o tom, či je dieťa bio alebo ado.

cairka
4. aug 2011

@lamps , ale veď pravdaže majú aj biodeti kadejaké ADHD a poruchy správania...ale potom sa to vôbec nerovná tomu, čo si písala, s dovolením kopírujem :"dieťatko sa nerodí ani dobré ani zlé. Dobrý alebo zlý človek sa z neho stáva výchovou a to je úloha rodiča. Je úplne jedno, či je dieťa adoptované alebo bio. " lebo to predpokladá, že ak z dieťaťa , ktoré má napríklad ADHD, či poruchu opozičného vzdoru alebo nejakú inú poruchu správania vyrastie kriminálnik, tak za to môžu rodičia. Pritom rodičia v tom môžu byť úplne nevinne a vo svojej podstate aj dieťa...

yukki
4. aug 2011

@lamps ja zas už druhýkrát píšem, že to neadresujem tebe ale čakateľkám na prípravu. A o plastelíne úplne jednoznačne píšem o sebe anie o tebe a ani o iných žiadateľoch 😉

lamps
4. aug 2011

@cairka samozrejme, že keď má dieťa nejakú poruchu, tak za to nemôže ani ono ani rodičia. V týchto prípadoch je to nielen o výchove. Ja som tým vyjadrením ani dobré ani zlé myslela to, že ak sa rodič nezodpovedne postaví ku výchove zdravého dieťaťa, tak to dieťa sa samo nevychová na dobrého človeka. Po svete chodí veľa ado detí, z ktorých sú úžasní ľudia ale aj veľa bio detí, z ktorých sú kriminálnici.

yukki
4. aug 2011

@cairka ej absolútny súhlas, tak tak!!!!!!!!!

lenkove
4. aug 2011

Ja som sa na priprave v Navrate dozvedela vela veci, dokonca aj novinky. Ale nemala som pocit, ze by nimi boli novi ziadatelia ohureni a najma vystraseni natolko, ze by ich to prinutilo vzdat sa osvojenia/pestunstva. Vela veci cloveku dochadza spatne. Presne ako pise Cairka.
Tiez som pochopila, ze deticky zo srdiecka su, co sa tyka poruch spravania, rizikovejsie ako ich rovesnici z bruska. A nie je to kvoli genom, ale... Povedzme si otvorene: uzivanie alhokolu, drog a liekov rodickou v tehotenstve.. Emocionalna rovina ide za tym... Nasledky fyzickeho a psychickeho nasilia pachaneho na biologickej matke... Nechcene tehotenstvo... Opustenie dietata... A dalej, nedostatocna starostlivost v prvych dnoch (tyzdnoch, mesiacoch), casta (absolutna) zmena prostredia... No a ked si to clovek zrata, tak zasne, ze z adoptovanych (pestunskych, deticiek v domovoch) vyrastaju taki krasni ludia... Ved oni vlastne maju vazny dovod byt "problemove" (davam do uvodzoviek, myslim tym prejavy roznych nasledkov deprivacie) a je ulohou rodicov byt tu pre ne, chapat ich... A pripraveny clovek ma vacsie sance, ze pochopi... Moj nazor a skusenost...

123fricka
4. aug 2011

u nas boli vcera tie tety na obhliadku a povedali nam okrem inych zaujimavosti ,ze je poradovniku presnejsie ako tu bolo pisane 100ludi podotykam trnavsky kraj , rada by som pocula nazory ludi kolko sa caka ?urcite to nikdo nevie presne ale opytam sa vsak nato je toto forum 🙂
A este ,ohladom toho kedy zacat kupovat a obzerat detske zariadenie preto by som sa rada informovala a kto moze nech napise a ja budem rada 😀 😀 😀 no kludne napiste kazda co si myslite za kolko sa ti sti pred nami posunu 🙂dakujem za nazor kazdej 😝

dioliana1
4. aug 2011

@123fricka máš čas až budeš v prvej 10 tke...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre