Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

lenka_21
14. mar 2015

Ahojte baby, boze co sa to deje...toto je strasne, nieco podobne sme mali aj u nas v meste. Chalan profesionalny rodic nezvladol starostlivost a zabil dietatko...a zaciatkom tohto roka zomrela jeho nevlastna sestra Alena so svojimi adoptovanymi dcerami ☹ 😢 ☹
Niekedy mam pocit, ci su ludia neberu na seba vela...
http://www.cas.sk/clanok/310751/hroza-na-vychod...

cairka
14. mar 2015

@lenka_21 , je to hrozné, k prípadu sa nevyjadrujem, lebo ma napadajú len škaredé veci....
Ale trocha za to môžu detské domovy a štát, tým, že sa vždy snažia natlačiť do profi 2-3 deti, často sú to všetky 3 deti náročné, lenže keď nevezmeš tak môžeš ísť, oni majú dosť záujemcov, čo nevedia a idú do toho....

A tá autonehoda s týmto predsa nemá nič spoločné, oveľa viac biologických rodičov "zabilo" svoje bio dieťa pri nehode a nik nerieši, či toho nebolo na nich priveľa. Áno, urobila šoférsku chybu, ale asi na to nemalo vplyv, či bola matka biologická, alebo adoptívna.

lenka_21
14. mar 2015

@cairka skor som to myslela z pohladu kolko nestastia zazila ta rodina ☹ 😢 ...nemyslela som, ze to bol zamer...Alenu som poznala a tak ma to zasiahlo...bola to hrozna tragedia...

Vidis, ja som ani nevedela, ze profi rodina musi mat tolko deti....ked maju este svoje plus su velmi male tak to je narocne...ja som mala obcas dost pri dvoch a to mam vela pomoci od rodiny...

magimary
14. mar 2015

@cairka obrovská pravda!
na jednej strane sú detské domovy (resp. ich "najvyšší zriaďovatelia"!) a na druhej strane je to úplny neodhad zo strany profíkov, ktorí si myslia, že zvládnu všetko (resp. že za ten "navýšený" plat sa premôžu! ☹ ☹ 😢 )...
mňa osobne sa to teraz veľmi dotýka,
lebo ja sa so svojim postojom-vziať si z domova vždy len jedno decuľko (k mojim 4 je to bohate dosť!)- stávam obrovsky nepohodlná pre môjho zamestnávateľa, dokonca až natoľko, že mi prudko znížia plat (i napriek odrobeným rokom, i napriek škole) len preto, že si vezmem len jednu decuľko, alebo mi rovno povedia, že môžem odísť, lebo sa im viac oplatia profíci, ktorí vezmú detí viac...,
kdežto-ak by som nepoznala svoje obmedzenia a brala by som brala deti ako po nebohom (a trúfla by som si napr. na 3-4!!!!), tak by mi plat navýšili o nejakých 400-500€!!!
to je do nebavolajúce!!!!!
takto "podporovať" masovosť v tomto povolaní?!!
ve´d toto nie je bežná práca, kde má ísť o kvantitu! kto viac zvládne, kto viac vydrží!
aby bola honorovaná len rodina, ktorá nahrabe čo najviac detí!
to potom prirodzene vedie ku skratovým konaniam, k zlyhaniam a vyhoratiam...
skrátka k "prečerpaniu materiálu"... 😢 😢 ☹
a na úkor koho?
na úkor detí.

najjulinka
14. mar 2015

@magimary ale toto je tlak zhora.. prve decko je najdrahšie a každe dalsie lacnejšie po novom... mali to dať "kus ako kus" .. pripadne priplatok za nejaký špeci pripad, ale tak by decaky neboli tlačene pchať plno deti do jednej rodiny...... a ja viem, že na kraji maju tabulky a pozeraju kde je miesto v profi štýlom, že rataju 3 deti na jedneho profika.. .čiže oni z domova maju info kolko profirodičov má a kolko detí ma v profi a oni šup, že maju ešte 1-2-3 atď volných miest v profi, tak im tam prihodia deti... stava sa tento problem hlavne pred koncom roka, kedy už nijak nenakumuluju decaky peniaze na plat a prituhne zima.. .to je najhoršie obdobie na tlačenku zhora....

lenže je to celkovo tak nastavene, aby sa profi i neosvedčili...... proste nebyvalo to tak... len zmenami to k tomu smeruje.. aby to nikto nechcel robiť (kto odskuša) a nový (netušiac o čom to je) aby zlihavali ...

cairka
14. mar 2015

@magimary , áno. A ísť na pohovor s tým, že len jedno, tak rovno môžeš ušetriť koruny za cestu a neunúvať sa...a ak sa radšej "zbavia" overenej a skúsenej a radšej vezmú nováčika,čo pristúpi na ich podmienky, to je...smutné ☹ keď naozaj nezaberá ani ten rad detičiek, čo ti prešli rukami...

magimary
14. mar 2015

@najjulinka ja viem, že je to tlak zhora-preto som písala o "najvyšších",
čiže zase len politici (čo ani netušia! o čom to je, o čom sú deti v domovoch!) kvôli financiám rozhodujú od stola o takýchto veciach!

@cairka presne tak... a nielen že vezmú nováčika...ale aj to, že aký to bude "nováčik"...
ak pristúpi na 3(4) deti (k svojim pár deťom doma), tak o čo mu vlastne ide?
o tie deti, alebo o?... 😔

vargatomas1
14. mar 2015

ahojte tak už v pondelok ideme podpisat koniec aktualizacie a dostaneme sa do zoznamu tak dúfam že malý už nebude dlho sam.Nakolko by sme chceli zobrať do pestunstva neakých súrodencov.

lenka_21
14. mar 2015

@magimary
@cairka
@najjulinka caute baby, o profesionalnom rodicovstve a pestunstve sa vela nehovori a preto som ani netusila ake su pravidla. Mna pri Aleninom bratovi zarazilo, ze ako je to mozne, ze jej brat mal 3 deti (relativne v nizkom veku) a ak sa nemylim tak bol dokonca slobodny...co samozrejme neberiem ako nevyhodu. No sama mam deti iba s 5 mesacnym rozdielom a viem ake to dokaze byt narocne a to mam podporu. Bola by som rada, keby sa profesionalne rodicovstvo/pestunstvo podporovala, ale urcite nie tlakom na to kolko deti mas. My sme tiez uvazovali, ze keby deti podrastli tak by sme si este jedno mozno zobrali...ale viac si neviem predstavit, kedze teraz mame uz 3.... Mrzi ma, ze taketo pripady vrhaju zle svetlo na takychto ludi... ☹ 😢

yukki
14. mar 2015

@magimary
@najjulinka dakedy tuším existovalo také že "polovičný úväzok"....teda akoby polovičný plat? na jedno dieťa? To už teraz nie je? Ako nelogické to je, lebo samozrejme na polku dňa nevyhodíš to dieťa do koterca lebo máš polovičný úväzok, ale asi to bolo lepšie pre to, že kto chcel vziať len jedno tak nebol nevýhodný pre zamestnávateľa, ak mu platil len polovičný plat. neviem, ako je to teraz, iba tiež som počula, že sú riaditelia DD tlačení k dávaniu dvoch detí na profíka.

najjulinka
14. mar 2015

@yukki kedysi jedno decko bolo platovo presne polka oproti dvom detom....

yukki
14. mar 2015

@najjulinka no-toto. Tak ľudia ktorí chceli len jedno.......tak s tým rátali, a aj Dd vedel-dáme mu polku sumy a jedno dieťa, celú sumu a dve deti...a nestrácal celkom nič. Ale ak to už teraz takto neexistuje, tak domov ekonomicky sa snaží za jeden plat dať dve tri deti-nie jedno.

najjulinka
14. mar 2015

no som kukla na TV Doma akurát film , kde utýrali na smrť adoptovane 3 a pol ročne decko..... fuuu... ťažke.... a akurát načasovane po včerajšku :-/ (aj ked film bol o inom... tam aj okolie videlo, že nie je adomatka normalna, nešlo o skrat, ale o dlhodobe týranie, ale presne nejake krvacanie do brušnej dutiny bola pričina smrti.... ) 😔 😔 😔 😔 😔 😔 😔 😔

alicag
15. mar 2015

@najjulinka veru ☹ ☹ ☹

karkana
15. mar 2015

NAŠA dcérka 🙂

mana85
15. mar 2015

@karkana krásna 😵

opicka2
15. mar 2015

@karkana to je úžasné, ako si napísala : NAŠA dcérka 🙂 🙂 🙂 , mám veľkú radosť s vami 🙂

hora_lka
16. mar 2015

@karkana krasna slecna

lillik3
16. mar 2015

@karkana .... juuuuu krasna babika 😊😉

marcelarefat
16. mar 2015

@karkana Mas krasnu dcerku. 🙂 Nech Vam v zivote robi len radost. 🙂

beka22
16. mar 2015

@karkana nádherné dievčatko veľa zdravia a veľa radosti so zlatíčkom

kateri29
16. mar 2015

@karkana krasna a aka velika uz

continental
18. mar 2015

Ahojte,tak dnes som znovu volala do Žiliny,ako sa to pohlo s adopciu no a bolo mi povedané ako naposledy,že od novembra nešlo žiadne mimčo na adopciu.Tak to si teda ešte počkáme.Já čakám na adopciu 3 roky a podla všetkého si ešte zo 2 roky počkám-ale to už budem mať štyridciatku 😢 .Držím nám všetkym,ktore sme s tohto kraja hoooodne trpezlivosti.

maminkainkake2015
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
beka22
18. mar 2015

@continental ahoj no moc si ma nepotešila ja som si myslela,že keď budem volať v polke apríla sa dačo pohne no asi budem čakať viac ako sa zdalo držme si palce

beka22
18. mar 2015

@maminkainkake2015 toto je už úplne choré prečo to stále robíš? Myslíš že je to smiešne alebo zaujímavé? Nie je to choré

ela90041
20. mar 2015

zdravim vas, chcela by som sa popytat vas, co uz mate adoptovane deticky pri sebe, co vsetko ste o nich vedeli, ake informacie ste mali napr. o rodicoch - zdravotne/socialne..., dovodu, preco je dieta dane na adopciu, zivotosprave matky pocas tehotenstva, zdravotnych zaznamoch z porodnice/novorodeneckeho odddelenia predtym nez prisli k vam (samozrejme v pripade, ze nepochadzaju z anonymnych porodov...), dakujem za akukolvek realnu skusenost

najjulinka
20. mar 2015

@ela90041 je to rozne. Jedna mala decko z anonymneho a vedela všetko, ešte aj kde biologicka matak byva... Vždy sa najprv umiestnuje dieťa v kraji, takže je dosť vysoka pravdepodobnosť, že info bude až až.... 😅 😅 😅

Tak ale vacsinou sa vie,napr. "tehotenstvo nesledovane.... " a tak podobne....

tortelinka
20. mar 2015

@ela90041 veľa záleží od práce sociálky, ako podrobne spracujú správu,a čo všetko matka povie/prizná

magimary
20. mar 2015

@ela90041 moja skúsenosť (ale teda pri pestúnstve) je taká, že o dieťati (o jeho sociálnom statuse) nám úradníčka nepovedala nič a zo spisu sme si stihli zapamätať možno 5 bodov, keďže sme mali na prečítanie asi 3minúty (aj s cestou 🙄 ), o jeho zdravotnom stave som vedela z domova-tam to bolo (v rámci možností dosť) podrobné a povedali všetko, čo vedeli

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre