Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

6912zuzana
25. okt 2014

My sme si adoptovali chlapca mal 8 mesiacov čakali sme 3 a pol roka koncom tohto mesiaca budeme oslavovať 16 rokov od kedy sme si ho doviezli domov po 6 rokoch sa nám narodil syn bolo to po 15 rokoch od svadby nikdy sme nelutovali že sme si adoptovali dieťa chodí na strednú výborne sa učí je k nám veľmi dobrý .

tortelinka
25. okt 2014

@veve13 tiež si myslím, že sa pomýlili,mne vyslovene povedali že od predbežka sa počíta materská a rodičák

veve13
25. okt 2014

@najjulinka no ja budem mlcat 😀 dufam, ze nato nepridu....

ja som isla najprv na matersku a potom na RD-ku. a predtim ako mala dcerka 3 roky, som bola na urade a vtedy mi hovorila, ze na rodicovskej este budem, ze nie do 3 rokov, ale ze dovtedy, kedy bol sud-predosvojitelsky a pocitac jej ukazal ten datum, takze som bola na rodicovskej dlhsie, nie do 3 rokov, ale do dcerkinich 3r 4m.

najjulinka
25. okt 2014

@veve13 RD je tri roky od materskej a RP 3roky od zverenia.... ale tak ked sa pomylili a aj RP dali dlhšie, tak psssst... 🤐 😀 😅

evakva
28. okt 2014

Z mužom sa rozprávame o adopcii, zvažujeme pre a proti. Muž sa niekde dočítal, že aj keby sme adoptovali dieťatko,pôvodní rodičia si ho môžu do roka vziať? Je to pravda? Mne sa to veľmi nezdá. Vďaka

najjulinka
28. okt 2014

@evakva ked si už adoptujete, tak nie...

evakva
28. okt 2014

@najjulinka A ako dlho trvá celý proces? Možno už počas neho mať dieťatko doma?

najjulinka
28. okt 2014

@evakva je to rozdielne... rozne to je.. .niekde je dieťa osvojitelne za par týždnov, inde to trvá večnosť....

6912zuzana
29. okt 2014

@evakva Keď si dieťa adoptujete nikto Vám ho nevezme ani Vás nekontaktuje nikdy sme nebanovali ani chvíľu že sme si ho adoptovali je citlivý zlatý aj keď už má 16 rokov vždy pri odchode z domu ma vystíska sme šťastný zajtra oslavujeme 16 rokov od kedy sme si ho priviezli domov a vždy je to vačšia oslava ako keď má narodeniny kúpila som mu aj tortu.My sme si ho zobrali v októbri domov z detského domova a súd bol v júny ale dnes to može byť rýchlejšie .

evakva
29. okt 2014

@najjulinka
@6912zuzana Vďaka baby.

karkana
1. nov 2014

,,,,včera sociálka na kontrole 😵 a pomaly budeme dávať návrh ,,,,,na súde o osvojení uvádza sa aj či bio platí výživné?,ak neplatí a má-dúfam,že to nevadí

kmetonyova
4. nov 2014

dobry den chcem sa opytat m este niekto s tym skusenost aby za rok sme sa nic neposunuli v poradovniku .

dioliana1
4. nov 2014

@kmetonyova aký kraj?

kmetonyova
4. nov 2014

kosice

dioliana1
5. nov 2014

@kmetonyova zrejme je pred vami vela ludí s rovnakými požiadavkami.... skúšali ste Usmev ako dar?

kmetonyova
5. nov 2014

nie ale pisali sme tam a odpisali ze ked budu mat vhodne babetko pre nas tak sa ozvu a od marca nic nikto sa neozval

dioliana1
6. nov 2014

do usmevu sa stačí objednať a ísť osobne, oni poskytnu všetky spisy ktoré maju k dispozícii, je možné že nájdete to svoje dieťatko tam... 😉 odporúčam pozrieť si CD dieťatka, fotky dosť skresľujú...

lenka_21
7. nov 2014

@vikad
@santeema
@5katarina7 nestihla som odpisat... 🙂...obcas to je narocne zladit vsetko. Nooo ja chapem, ze hladaju pre dietatko vhodnych rodicov a nie opacne. Mne vadilo, ze ked som to zistovala teta ma presviedcala, ze nemame v poziadavke dvojicky... 😕 😕 Tak som jej povedala, ze nech pozrie do papierov. Tak pozrela a potom mi povedala...aha no my sme si to nevsimli. Potom som cakala, ze mozno povie prepac a nieco podobne, ale nic... A to ma mrzelo. Ved riesi ludske zivoty a trosku empatie nezaskodi...no tej pani s kt.som v NR komunikovala urcite chyba.... 😒

lenka_21
8. nov 2014

@123sabrina
@veve13
@cairka
@najjulinka
@karkana
@patrikmisko caute vsetci...teraz ste ma totalne zamotali. Mne povedali, ze MD sa krati o tu dobu pred porodom (cize tych 6 tyzdnov). Tusim cerpat som ju zacala hned po predbezku (kuknem do papierov), ale taz som si opat neni ista ci mi tu MD neskratili este o 6 tyzdnov, to bol ten cas co sme cakali na na vybavenie predbezka 😕 😕 😕
Neasla som nieco taketo, ale tu nie je jasne napisane aky sud:

Materská dovolenka pre adoptívneho rodiča
Nárok na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku má aj žena a muž, ktorý prevzal na základe právoplatného rozhodnutia príslušného orgánu dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, ktoré mu bolo zverené rozhodnutím príslušných orgánov na neskoršie osvojenie alebo do pestúnskej starostlivosti, alebo dieťa, ktorého matka zomrela. Poskytuje sa odo dňa prevzatia dieťaťa v trvaní 28 týždňov, osamelej žene a osamelému mužovi v trvaní 31 týždňov a žene a mužovi, ktorý prevzal dve deti alebo viac detí, sa poskytuje v trvaní 37 týždňov, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku.

lenka_21
8. nov 2014

@karkana nerozumiem o akom vyzivnom pises...u nas bio urcite nic neplatila a pokial viem ani nemala 😕 Teda nikto to nikde neriesil, predpokladala som, ze ked hned v porodnici povedala, ze sa malej vzdava, potom jej odpbrali rodicocvle prava tak platit nemusi...no neviem presne za akych podmienok mate dietatko vy...

lenka_21
8. nov 2014

@patrikmisko
@najjulinka
@karkana
@cairka
@veve13
@123sabrina baby, este som nasla toto, ale vsade mi chyba, ktory konkretny sud neru do uvahy (predbezko, predosvojitelsky)...
Chceme si dieťa osvojiť. Budeme mať nárok na rodičovskú dovolenku?
Podľa § 169 ods. 1 Zákonníka práce nárok na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku má aj žena a muž, ktorý prevzal na základe právoplatného rozhodnutia príslušného orgánu dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, ktoré mu bolo zverené rozhodnutím príslušných orgánov na neskoršie osvojenie alebo do pestúnskej starostlivosti, alebo dieťa, ktorého matka zomrela.
Materská dovolenka alebo rodičovská dovolenka sa poskytuje žene a mužovi odo dňa prevzatia dieťaťa v trvaní 28 týždňov, osamelej žene a osamelému mužovi v trvaní 31 týždňov a žene a mužovi, ktorý prevzal dve deti alebo viac detí, sa poskytuje v trvaní 37 týždňov, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši tri roky veku. Rodičovská dovolenka sa poskytuje v trvaní troch rokov odo dňa skončenia materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky alebo odo dňa prevzatia dieťaťa, ktoré dovŕši tri roky veku, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku. Ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, rodičovská dovolenka sa poskytuje v trvaní šesť rokov odo dňa skončenia materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky alebo odo dňa prevzatia dieťaťa, ktoré dovŕši tri roky, najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši šesť rokov veku.
Zamestnávateľ sa môže so zamestnancom dohodnúť, že ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom vyžadujúcim osobitnú starostlivosť, rodičovskú dovolenku možno poskytnúť najdlhšie do dňa, v ktorom dieťa dovŕši osem rokov veku, a to najviac v rozsahu, v ktorom sa táto dovolenka v období podľa § 169 odseku 2 tretej vety Zákonníka práce nečerpala.

suezana
8. nov 2014

@lenka_21 hovoríš o tej temperamentnej pani v NR na úrade? 😅 😅 😅 veru s tou som si aj ja zažila svoje .... hučala na mňa ... resp. hučala - ona asi nevie rozprávať inak 😅 😅 už sú to viac ako dva roky a pamätám si to od slova do slova, ako na mňa vykrikovala a ako tam moja dcéra sedela ako prikovaná od strachu 😝

dioliana1
8. nov 2014

@lenka_21 určite máš nárok min. 28 týždnov od rozhodnutia sudu, nejde to presunuť , platí hned ako je pravoplatne, mne tak ušiel jeden týžden, lebo som nevedela že už je pravoplatne... myslím že by ti mali dať aj "kočikove" či ako to volaju....to jednorazove na začiatku...

jaron
9. nov 2014

@suezana my keď sme chodili na prípravu do Nitry, tak nás psychologička upozorňovala, že dieťa budeme potom hľadať s takou svojráznou paňou, že aby sme sa nebáli, ona nie je až taká zlá, ako vyzerá 🙂
nakoniec nám ale nejako nevyšlo stretnúť sa práve s ňou, aspoň si myslím, lebo tá, s ktorou sme boli bola relatívne normálne komunikatívna 🙂

5katarina7
10. nov 2014

@jaron tiež som s ňou mala česť,vlastne ja s obidvomi...niekedy v telefóne bola taká svojská,ale osobne celkom v pohode.

jaron
10. nov 2014

@5katarina7 no o čo som ja prišiel 🙂

larinka133
10. nov 2014

ahojte vsetci 🙂 POTREBUJEME SURNE PORADIT!!! zhruba pred tyzdnom sme dostali domov maleho na predbezko, vybavili sme uz takmer vsetky veci - matersku, prispevok pri osvojeni atd., no stale sa nam nedari vybavit karticku poistenca ☹ Riesili sme to v poistovni, hned ako sme dostali predbezko zo sudu, cakali sme tri dni, pobocka totiz cakala na vyjadrenie z ich centraly, dnes je stvrty den a oni nam stale nevedia povedat, ci nam zdravotne poistenie zabezpecia alebo nie ... musi sa vraj vyjadrit pravne oddelenie, ci sa v tejto situacii da vobec zdravotne poistenie uzatvorit, ze ci my mame pravo podpisat to za drobceka, tu prihlasku... dali sme im papier zo sudu - predbezko aj prepustaciu spravu z nemocnice, aj rodny list, ale vraj mozno bude treba cakat az dovtedy, kym budeme mat predosvojitelnost - cize o 2-3 mesiace ...
prosim vas, mali ste tiez takyto problem? ako treba v tychto pripadoch postupovat? ozaj sa caka az na predosvojitelnost a dovtedy maly nemoze mat zdravotne poistenie???? ako potom budeme chodit ku pediatricke?
Prosim ozvite sa, kto o tom nieco viete, budem vdacna za kazdu radu a prispevok!!!

lenkove
10. nov 2014

@larinka133 uf, my sme si 3tyzdnovu doniesli domov uz s preukazom poistenca, vybavit by vam ho mala kuratorka dietata, sudom urcena na zastupovanie zaujmov maloleteho, kontaktujte ju!

larinka133
10. nov 2014

@lenkove ahoj, dakujem ti velmi pekne za rychlu odpoved ... fuha, toto nam ani nenapadlo ... cize myslis tu pani na sude, ktora na vystavila predbezko? alebo ta pani z UPSVAR, ktora nam to vsetko vybavovala?

karkana
10. nov 2014

@larinka133 aj my sme si doniesli malého bez kartičky poistenia , no aj ja som bola vo všeobecnej pois. , nebola si tam?problém,nevedeli pochopiť, že čo vlastne chcem,ked nie som jeho bio,chceli kartičku poslať poštou na jej adresu,aj ked mali napísané, že nám ho súd zveruje,,,ani na úrade ako postupovať,ale potom v Dôvere bez problémov,skús tam, tam hned vedeli, ako postupovať, a na druhý deň som bola už po kartičku,s menom čo dala bio samozrejme, a pred tým sme boli u dr., pochopí určite a potom ked bude kartička tak si nás už zazmluvnila, dala som jej kopu predbežka a bolo, čiže mi ho vyšetrila len tak,,,,,dobrá vôla, 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre