Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

lusterka
4. nov 2011

jednu otaaaaazku..mozem?????,,... 😀 kolko asi trva kym sa ozvu z UPSVaRu? ked im uz isto dosli vsetky podklady a dotazniky a podobne?..a ako dlho bude trvat priprava?

tortelinka
4. nov 2011

@lusterka zalezi od kraja, od konkretneho pracovnika..priparava aj podla vasho casu, nam cca pol roka, mam pocit ze to skoro kazdy asi tolko mal

lusterka
4. nov 2011

@tortelinka ok..vdaka...TN kraj...

lenkove
4. nov 2011

@lusterka Ozvat by sa vam mali do dvoch tyzdnov po doruceni vsetkych podkladov. V rozhodnuti budete mat aj kontakt na cloveka, s ktorym budete mat pripravu, zavolate a dohodnete sa. Obvykle to trva okolo toho pol roka, aj ja mam ten pocit 🙂

lusterka
4. nov 2011

@lenkove takze oni nam napisu komu sa mame ozvat...super...dakujem...uz nech nam nieco pride...xixi

andriss23
4. nov 2011

@lusterka ja som 26.10 poslala komplet papiere,a dnes mi došlo oznámenie,že žiadosť bola zapísaná do evidencie. Ešte tam boli kópie papierov,čo úrad poslal aj na náš obecný úrad (o spôsobe života),na náš úrad práce(aby sa pozreli ako žijeme), a na register trestov.

lusterka
5. nov 2011

@andriss23 tak super...vdaka...tak to snad coskoro poslu aj nam..

dadenka1
5. nov 2011

@lusterka ja som TN kraj.. Rozhodli sme sa na Vianoce, hneď začiatkom januára sme boli osobne pre papiere na UPSVaRe, doniesli sme čo sme mali do týždňa, vo februári sme začali s prípravou a zapísaní do ZŽ sme boli 6. júla (takže cca pol roka)...

tortelinka
5. nov 2011

@dadenka1 asi kazdy kto pracuje, asi nestiha stretnutia velmi casto, aj urady maju plno, takze sa to urcite natiahne

dadenka1
5. nov 2011

@tortelinka aj to, my sme obaja pracujúci, ale napriek tomu, že my sme boli flexibilní a ochotní takmer kedykoľvek, aj psychologička mala termíny (veď nemala len nás), takže aj my sme museli trochu čakať, kedy bude mať ona voľno.. mala toho ozaj dosť

lusterka
5. nov 2011

@dadenka1 presne...aj my vieme byt flexibilny....tak uvidime, kedy sa vobec ozvu...

natia
6. nov 2011

@dadenka1 21 je už dosť malé číslo 🙂 blíži sa to, blíži... 😎 my budeme už mať 3 roky o pár dní!!! neuveriteľné...už máme doma veľkého chalana, čo sa sám napapá, sám vyciká do záchodu, umyje ruky, zhasne, dokonca sa naučil už aj sám zahrať...sám sa obleče, vyzleče...tak nám neostáva iné, len ďaľšie dieťa začať riešiť 😀

lusterka
6. nov 2011

baby poculi ste dnes v spravach na markize, davali, ze koncia klasicke detske domovy...a ze dieta, novorodenec sa dostane do rodin uz skor...ze nechcu, aby isiel do domovu, ale skor do pestunstva, resp. adopcie..viete niekto nieco blizsie o tom?...od kedy a podobne?..to by bolo super...jasne, nie ze klasicke domovy koncia, ale to, ze novorodenec sa skor dostane do rodin..

najjulinka
6. nov 2011

@lusterka to na papieri plati aj dnes, že nahradka ma prednost pred decakom 😉

lusterka
6. nov 2011

@najjulinka ale do rodinky sa dostane dieta az ked ma pol roka, ked si adoptujes...a tam to tak vyznelo,ze dieta nepojde do detskeho, ale rovno na adopciu...

cairka
6. nov 2011

no už chcem vidieť tie zástupy ľudí, ktorí si budú brať cigánčatká rovno z pôrodnice...keď nie je "žiadateľ", pôjde tam, kde aj doteraz...a tie, čo majú právnu voľnosť sa dostanú aj teraz hneď do rodiny...hlavne teda biele... 😝 ale bolo y to pekné....

najjulinka
6. nov 2011

@cairka osvojitelne su po 6týždnoch až 2mesiacoch najskor.. .a z porodnice pustia po týždni ak je všetko o.. no nech po 2 týždnoch................. takže tak......... dalej stale nie je zrušena diagnostika (diagnosticka lehota pre decaky)........ dalej nie je stale vymedzene ako maju nahradnu rodinu hladať......... lebo nie len adopcia a pestu je ale aj NOSka..... stale je to len v tej rovine nahradna rodina ma oficialne prednosť pred ustavom......... a v ustave stale su diagnosticke lehoty.... čo aj fakt si neviem predstaviť, že ja odovzdam dieťa z profi do nahradky a dovezu mi presne z porodnice dalsie......... 🤐 🤐 🤐 🤐

cairka
6. nov 2011

@najjulinka , ja viem, ved preto píšem, že tie právne voľné sa dostanú aj teraz hneď a tie nie právne voľné si tak či tak budú musieť počkať...

magimary
6. nov 2011

@najjulinka čo si na tom nevieš predstaviť? 😕

najjulinka
6. nov 2011

akože cela sprava bola taka zmätočná si myslím....
a nikde som sa nedopatrala či to, že možu byť po 10deti pod jednou strechou platil en pre decaky, či aj pre DSS.... a pochybujem, že pre DSS.... proste z mojho pohladu sa tým asi moc nezmení u nas...... akože niektorých decákov sa to asi dotkne, ale vela nie....

najjulinka
6. nov 2011

@magimary že tie matky deti nedodavaju na objednavku......... 🤐

najjulinka
6. nov 2011

akože nao može to tak vyjsť, ale nemusí... proste to by stale museli mať jednu profi do zalohy stale.... a aj to može ešte vyjsť tak, že ta založná just je kdesi mimo..... no nemže nonstop čakať na telefon, že už ju potrebuju....

lenkove
7. nov 2011

@najjulinka Julinka, inak s tou "zaloznou" profi, myslim, ze to tak funguje v zamori (Kanade isto, v USA neviem). Profi spadaju pod urad a nie decak, uradnicka vyberie vhodnu rodinu a dieta ide rovno z kancelarie do profi... Ale potom sa deti aj casto striedaju, teda striedaju rodiny atd, co uz dobre nie je ☹
A tiez si nemyslim, ze deticky pojdu skor na adopciu ako doteraz.. To by sa musel zmenit aj zakon o rodine (alebo sa mylim?) a tych 6 tyzdnov, co ma rodicka na rozmyslenie...

najjulinka
7. nov 2011

@lenkove no ak by tie založne boli len kým sa neuvolni miesto, tak to fakt by sa striedali.......... 😒 😒 😒 taketo rodiny striedacie už potom strácaju zmysel............... 😢

yukki
7. nov 2011

kde je vôľa tam je cesta...mohli by mať niekoľko profimám zamestnaných na polovičný úväzok, tak, aby v prípade potreby vedeli potiahnuť aj celý...mohli by mať jednu "záložnú" rodinu s kapacitou 4-6 detí, kde by tie deti počkali na uvoľnené miesto v profirodine, pričom záložnou rodinou by mohla byť priamo rodina šéfa takého zariadenia, a tam už zotrvali až do nájdenia náhradnej rodiny-ale logicky by sa musel zrýchliť celý proces a nie že dieťa sa dostane novorodené alebo ako dojča do ústavu a prejdú mesiace kým je ponúkané, ak vôbec ponúkané je, lebo veď možno ešte by sa dala nejaká sanácia biorodiny vykonať...potom naveľa je vytiahnuté zo šuplíka, dané do obehu a má 4 roky kým je ponúkané v medzinárodke...

cairka
7. nov 2011

ale tak je predpoklad, že tie deti z profi budú priebežne odchádzať...takže ak má domov 40 detí v 20 profirodinách a dajme tomu 2 pohotovostné profi ktoré by kedykoľvek mohli nastúpiť na pol úväzku, tak by to mohol DeD stíhať nejako krútiť, nie? Veď sa nenarodí naraz 20 detí, dajme tomu že sa narodia za mesiac 4?, ktoré chcú umietsniť do toho ktorého DeD (to ale netuším, možno to je oveľa viac), ale zas niektoré z tých 40 odídu do ado/pestu/bio rodiny. A druhá vec, ak má raz DeD danú kapacitu 40 detí, tak mu nemôžu dať na starosť 50, takže s tým počtom cca +- 40 si vedia zorganizovať. ale možno to vidím moc naivne 😅

mexx
7. nov 2011

@cairka Ale tiez sa stava, ze tvoj domov ma kapacitu 50 deti, ty nemas na oddeleni ani jedno, lebo vsetky su v profi, a mas dokonca aj volnych profikov, ktori cakaju, kedy nejake dieta pride, a to nechodi a nechodi, lebo papierovo mas tych deti 50 a napriek tomu, ze mas k dispozicii rodicov aj pre viac deti, urad ta bojkotuje. (V nasom decaku sa to tak nejaku dobu tahalo.) 😝

cairka
7. nov 2011

@mexx , ale tak to už je o spolupráci všetkých zúčastnených inštitúcii, nie je to o tom, či by to šlo, alebo nie... uznávam, že stačí jedna osoba a celý plán je v čudu...

mexx
7. nov 2011

@cairka No ved prave...
Ono je na jednej strane pekne, ze to v telke takto povedia a ludia si myslia, ze ako len dobre to bude, a na druhej strane je realita, a ta je znacne odlisna. 😝
Inak neviem, preco z toho teraz robia taku vedu a stale sa o tom hovori, lebo potom to podla mna presne takto zavadza cakatelov - ze si vsetci myslia, ako sa k nim deti dostanu skor. A pritom ked si porovnam - kedysi bolo toooooolko pripadov, ze si ziadatelia odnasali dieta priamo z porodnice, a dnes? Dnes sa caka na vsetko, pretahuju to urady aj sudy. V niektorych pripadoch nepochopitelne. Aspon ja napriklad nechapem trebars pripady, ked urad ponukne rodine biosurodenca ich dietata par dni po narodeni s tym, ze ale ved aj tak bude este par mesiacov v decaku, lebo teraz sa to tak robi. Pochopim pri beznych pripadoch, ked je to dieta same...ale takto? Ked ho ta rodina chce a vie, ze tak ci tak pojde k nim, naco sa caka? Treba ho davat predsa len do decaku a do profi, ked uz by mohlo byt doma? 🙄 Samozrejme, su aj vynimky, kedy je to tak lepsie, ale vo vacsine pripado ani nie...

yukki
7. nov 2011

.... a to, že sa majú zrušiť kamenné DD už pre poniektoré čakateľky vôbec nie je SUPER- veď čo tam po deckách starších ako rok nech si kvasia v obrovskej anonymnej skupine, hlavne že JA dostanem do rúk novorodenca a nie až dojča STARÉ už snáď aj dva tri päť mesiacov 🙄

citujem: "?..to by bolo super...jasne, nie ze klasicke domovy koncia, ale to, ze novorodenec sa skor dostane do rodin.."

Ja si myslím, že oboje by bolo super, aj jedno aj druhé, nemyslím si, že deti sa k nim dostanú skôr, lebo detí viac nebude ako za terajších zákonov, ale dostanú sa k nim snáď mladšie.

celý systém zrejme by sa musel pohnúť, nie dve vyhlásenia v telke...

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre