Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

raza
20. mar 2012

@mysiak001 fúúha, to som jej zajtra chcela volať, nech sa rozhýbe 😅 (teda samozrejme slušnejšie)

mysiak001
20. mar 2012

@raza

skus tak jemne zavolat ze matecestu okolo ci sa nemozete stavit 😉

lubka1709
20. mar 2012

@raza tak mi sme to mali za 4 dni

123sabrina
20. mar 2012

@mysiak001 gratulujem miskooo 😀

mysiak001
20. mar 2012

@123sabrina
dakujem

monika76
20. mar 2012

@yukki jáááj presne to su oni 😀 teraz som s nou volala ta bola nadšena od rana do 17.30 boli s malou 🙂 velmi si chvália tu mladucku pani doktorku

lusterka
20. mar 2012

@mysiak001 gratulujeeeeeeeeeeeeeem...uz len tu pracu..

yukki
20. mar 2012

@monika76 nooooooo vidíš...ja som starý detektív! Všetko vidím všetko viem...klasika jak staré cetky na dzedzine, v spojení s internetom je to smrtiaca kombinácia! 😅

monika76
20. mar 2012

@yukki no už som volala kamoške naj dava bacha 😀 😀 😀

dia6
21. mar 2012

ahojte. Viete niekto niečo o mikrocefálii? 😢

mexx
21. mar 2012

@dia6 Z praxe nepoznam...ale tak logicky to bude opak hydrocefalu...cize zaostavanie v raste mozgu. 😔
Tyka sa to vasho maleho? 😕 Ci niekoho ineho? 😕 ☹ 😔

dia6
21. mar 2012

@mexx nášho malého 😢
vraj mu zistili na neurológii zopár diagnóz. Túto mikrocefáliu, hypotonus a hypertonus.
A to doktorka nechcela robiť žiadne vyšetrenia, vraj je zdravý, až keď sme za ňou prišli a povedali jej čo sa nám nezdá, tak potom, že teda môže skúsiť ho dať na neurológiu.
Mikrocefália sa ale dá vraj zistiť už pri narodení. Ja som na internete čítala dosť hrozné veci, tak je nám z toho na nič.
Nevieme čo máme robiť. ☹ 😢

magimary
21. mar 2012

@dia6 neplaš sa vopred!
ja teraz nemám čas písať, skôr večer, ale po obede, ked budú malí spať,
ale samotná mikrocefália ešte nemusí NIČ znamenať! je to v priamom preklade LEN malá hlava...
a hypo a hypertonus sú obvykle bežné a dočasné záležitosti...
napíšem neskôr, ak by si chcela...

cairka
21. mar 2012

Mikrocefalia je ale spomalený rast lebky, nie mozgu, nie? A hypotonus a hypertonus si tak trocha neodporuje? 😕 Buď má svalstvo ochabnuté, alebo príliš napnuté, nie? 😒 A čo sa vám nezdalo, prečo ste chceli vyšetrenie?

mexx
21. mar 2012

Tiez rozmyslam nad tym, ako moze byt hypo aj hyper naraz... 😕
Ja som na nete nasla, ze spomaleny rast mozgu...ale tak mozu to byt bludy. (Teoreticky...ak by to aj bolo "len" lebky...tak potom kam sa ma ten mozog rozrast?) 😕

dia6
21. mar 2012

@magimary Určtie budem rada ak čokoľvek vieš bližšie.

bodka70
21. mar 2012

@cairka , može byť jedno aj druhé naraz, niektoré svaly má ochabnuté niektoré naopak príliš napnuté. napr. má dieťa ochabnuté chrbtové svalstvo a hypertonické-kŕčovito stiahnuté končatiny.

dia6
21. mar 2012

@cairka hypo je niektorých svalov - myslím, že tela a hyper iných svalov - tuším končatín.
No ja by som s ním cvičila, to by sa dalo, ak to nie je trvalé.
No ten mozog ma trápi.
O dva týždne máme súd. Ešte pred tým ideme s malým na sono mozgu. Tak tam nám snáď niečo povedia. Najhoršie na tom je to, že profi mamina s ním nikam nepôjde, lebo ona nemá auto a nemá ako sa dostať do nemocnice, ktorá je na opačnom konci mesta. Tak preto do teraz radšej ani lekárke nič nehovorila.
Aby nemusela behať po vyšetreniach.

Nám sa nezdalo aj to, že má menšiu hlavičku. No to sme si povedali, že nie je také strašné. Nie je zas až tak malá. No nechcel strašne dlho otvárať pästičky. A aj keď sme mu napr.obliekali nejaký svetrík, tak sme mu tam horko ťažko dali ručičky, také ich má stuhnuté. Sme to aj tej lekárke povedali, no jej sa to nezdalo ako dôvod ísť na vyšetrenie.

dia6
21. mar 2012

@cairka Áno, presne takto to má ako napísala @bodka70

cairka
21. mar 2012

@bodka70 , aha, tak som zas o niečo múdrejšia 😅
@dia6 , no, tak tie stuhnuté ručičky sú dôvod na vyšetrenie podľa mňa tiež 😕 uvidíš na tom sone, čo povedia 😒 hádam to nebude také horúce, držím palce

bodka70
21. mar 2012

@dia6 , ale to by s ním sa malo čo najskôr začať cvičiť - buď vojtovka alebo bobath a tiež špeciálne masáže sú na to. A k tej mikrocefálii - bol na kontrole, či sa mu predčasne neuzatvára fontanela? Viem že sa to operačným zákrokom dá vyriešiť a potom mozog rastie normálne.

bodka70
21. mar 2012

@cairka
@dia6 , staršia dcérka bola dosť ťažko hypotonická, takže som sa o tých veciach chtiac-nechtiac dozvedela viac, ako mi bolo milé 😔 .

dia6
21. mar 2012

@bodka70 Aha, tak to neviem. My sme volali aj neurologičke a ona nám vraj nemôže nič povedať.
No a profi sme volali tiež a povedala, že ona sa tým papierom čo dostala nerozumie, že si to potom môžeme prečítať, no podľa všetkého sa lekárky nepýtala na vysvetlenie.
Chceme navštíviť tu lekárku, no keďže sme tak z ďaleka, musím si najskôr dovolenku vybaviť a to už na tento týždeň asi nepôjde.

dia6
21. mar 2012

@bodka70 A kedy vám to zistili? a potom ste cvičili? A bolo všetko v poriadku?

bodka70
21. mar 2012

@dia6 , dcérke to zistili v 2 mesiacoch, bola ako handrová bábika, ešte v 6mesiacoch neudržala pevne hlavičku. Ona ešte má aj hypermobilitu (nadmerne voľné kĺby), skoliózu, lordózu a ploché nohy. Cvičili sme vojtovku, chodili na rehabilitácie a mali sme zdarma aj plávanie a v rámci neho vodné masáže - to okolo roka. Ale to si treba doslova vypýtať od lekárky, lebo samých ich to nenapadne ti ponúknuť. 🙄 . Teraz má 11 a je viac menej v poriadku, v telesnej dokonca patrí medzi najlepších, ale ona je veľmi ctižiadostivá a má pevnú vôľu a snahu. Akurát trochu vidno, že jednou nohou trochu zakáša pri chôdzi, no a ešte to držanie tela.

Ale každé dieťa či už hyper alebo hypotonické je originál, ťažko povedať prognózu, niektoré pomerne ťažké stavy sa bez problémov vyliečia a niekto pomerne s ľahkou diagnózou má trvalé následky. Ale cvičenie určite pomáha, neviem, možno by to pomohlo aj ako argumentácia pred sudcom, aby vám ho čo najskôr dali, že vy máte lepšie možnosti s ním rehabilitovať.

dia6
21. mar 2012

@bodka70 Cvičiť s ním budeme a budeme sa snažiť pre neho urobiť všetko. Len sa bojím, že nebude mať v poriadku mozog. To asi už nespravíme. 😢 😢

Som strašne nahnevaná aj na tú profi. Ja viem, že je stará a že už dávnejšie malé dieťatko nemala, no mohla si všimnúť symptómy. My sme si ich všimli hneď na 1.interakcii a to nie sme žiadny odborníci. Hnevá ma, že s ním nie je ochotná chodiť po lekároch... keďže je to jej práca. Nemá doma iné deti, ktoré by ju držali doma. Strašne ma to hnevá, že to všetko zanedbala. Veď už má drobec 5 mesiacov. Mám chuť jej to ovedať do očí.

Práve cez víkend sme mu dorobili izbičku. Už tam má všetky hračky a postieľku pekne pripravenú... a všetko ostatné.
😔

lubka1709
21. mar 2012

Babenky viete mi niektorá z Vás povedať čo je to za chorobu Cysticka fibroza?

magimary
21. mar 2012

@dia6 tak deti uložené, snáď budem mať chvíľku to dokončiť...
začnem od konca...
ak si nespokojná s malého profi (myslím, že právom), tak jej to určite povedz, prípadne-ja by som považovala za dosť dôležtié povedať to aj niekomu v decáku-neviem, aké tam máš s nimi vzťahy, ale ak tam máš niektoré "vám naklonenú" napr. psychologičku, či sociálnu pracovníčku, tak jej to takto napriamo povedz...
nie preto, že by si chcela "donášať", či "bonzovať", ale preto, aby si jej ďalšie deti uchránila pred nejakými neblahými dôsledkami...
je dôležité, aby o tom jej "nadriadení" vedeli a prípadne vyvodili dôsledky-opäť nie kvôli nej, ale kvôli deťom, ktoré jej budú potenciálne zverené...

ďalšia vec ale je, že chyba je nielen na strane profi, ale aj a najmä na strane malého ošetrujúcej lekárky (!), ona je odborníčka, ona je človek prvého kontaktu v prípade nejakého nepriaznivého zdravotného stavu, ONA PRVÁ si má všimnúť, že s dieťaťom NIE JE všetko OK a ONA PRVÁ to má riešiť (rodičia detí, či už "praví", či náhradní- nemusia byť odborníkmi na všetky prejavy, ale ONA TÝM odborníkom JE! teda mala by byť...
a ak ona nepodnikala žiadne kroky a nevšimla si, že s malým niečo nie je v poriadku, tak je to v prvom rade jej chyba, resp. ešte je možnosť, že tie odchýlky sú tak banálne a nevýrazné (a teda aj "neškodné"), že si ich skrátka nemusela všimnúť.... no i tak by sa jej to nemalo stať, že by príznaky u rizikového dieťaťa podcenila a nevenovala im pozornosť...
teda, to všetko za predpokladu, že malého profi s ním chodila riadne na poradne, očkovanie a kontroly podľa pokynov... (ak nie, tak to už je potom veľmi vážne pochybenie profi a treba to riešiť striktne a dôrazne)...

magimary
21. mar 2012

@dia6 a teraz k veci:
nechcem bagatelizovať problémy malého, chcem ťa v prvom rade LEN upokojiť, aby si nerobila predčasné závery, podľa toho, čo si načítaš na nete, pretože pravda môže byť úplne inde (!)...
teraz je rozhodne predčasné smútiť nad tým, že ste práve cez víkend malému pripravili izbičku...
najmä, kým presne nevieš, čo malému ozaj je...
to, čo vám napísal neruolog teraz, je len zhluk symptómov, ktoré samé o sebe nič neznamenajú, ak sa nepozná ich príčina (!),
preto píšem, aby si sa neplašila... uvidíte viac, keď bude po USG mozgu (kedy vás objednali?)...
a potom oveľa viac si sa mohla dozvedieť už aj teraz z malého dokumentácie (najmä z jeho pôrodopisu a raných nálezov z nemocnice), myslím oveľa viac, ako z tých posledných strohých konštatovaní neurológov...
neviem, či ste mali prístup k týmto jeho dokumentom (ak nie, tak si ich ŽIADAJTE!), ale práve tam nájdeš odpovede na to, či a čo "hrozí" vášmu malému...

ak sa totiž malý narodil predčasne, alebo ako ťažší hypotrof, alebo ak sa narodil matke alkoholičke, či narkomanke, tak to podstatne mení tieto posledné nálezy od neruologa...vtedy je objektívne možné, že s mozgom naozaj nemusí byť niečo v poriadku (ale ešte stále aj MôŽE byť všetko v poriadku!), ale ak má malý prenatálnu, perinatálnu a krátko postnatálnu diagnostiku a nálezy relatívne v poriadku, tak sa vôbec netreba príliš obávať možných následkov na mozgu...

výrazy, ako hypertonus, či hypotonus, či mikrocefália, sú zatiaľ LEN popisnými údajmi, ktoré lekár neurolog "videl" pri vyšetrení a nejako ich musel popísať a nazvať a zatiaľ znamenajú LEN TOĽKO, že:
-malý má pästičky zovreté v päsť, čo je akrálna hypertónia (v tomto veku ešte +/- v pásme širšej normy!)
-malý si zrejme neudrží hlavičku v polohe na brušku, takže má svalstvo hrudníčka a chrbta hypotonické
- a že malý má menší obvod hlavičky v centimetroch, atkže má menšiu hlavu...

zatiaľ vaše nálezy neznamenajú nič viac, nič menej, IBA OPIS situácie (!)...
podstatný bude nález na ultrazvuku mozgu (príp. podľa minulej anamnézy)

musím končiť, ozvem sa zase o chvíľu 😉

magimary
21. mar 2012

tak nič, to bol len planý poplach (čakám návštevu a myslela som si, že už je tu 😅 , takže ešte skúsim niečo popísať, kým prídu):

takže-ešte raz opakujem-samotná mirkocefália(=malá hlava), či makrocefália (=veľká hlava) naozaj bez nálezu na mozgu nič iné neznamená, len to, že dieťatko má menšiu/väčšiu hlavu oproti tabuľkám...
rovnako hypertonus
/návšteva mi už volá, nemôžu potrafiť.../

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre