Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

mysiak001
7. sep 2011

@dadenka1 Ja jablon a polovicka ceresnu 😀 sak uvidime co to bude az to bude a ked to dobre pojde tak potom uzlen zaverecna sprava 😀

dadenka1
7. sep 2011

Ha ja mám dve pedagogické vyšky, my sme tieto základné testy osobnosti preberali v škole na psychologii, takže som vedela ako mám nakresliť strom, aby si mysleli, že prišla pani dokonalá 😀 😀 a čo to som našepkala mm, takže sme prešli 😀 😀

karkana
7. sep 2011

aj my budeme asi kresliť v utorok,takže nie ihličnaté,som sa dočítala,dobre vedieť

zuzsta
7. sep 2011

ahoj vsetci, prave som sa prihasila.Chcem sa spytat je to asi tazka odpoved, ale uz presiel rok od nasej pripravy na adopciu vraj sme v poradovniku 29, myslite, ze sa dockame do konca tohto roka, alebo dlhsie? Nemam predstavu ako to v tom poradovniku pokracuje?

mexx
7. sep 2011

Psycholog by mal dopredu upozornit, resp. zadat instrukciu, ze mate nakreslit listnaty strom. Ale aky to bude strom, ako bude vyzerat a ci a co na nom bude rast, to uz je vase rozhodnutie. V podstate neexistuje dobra a zla kresba, kazda je niecim signifikantna. 🙂 A neda sa to ani velmi ovplyvnovat tym, ze si povieme, ze ved viem, co mam kreslit alebo co je dobry a co zly znak, tak sa budem niecoho vyvarovat a nieco zas pridam. Dobry psycholog to v tom tak ci tak velmi lahko spozoruje. 😉 Z praxe by som povedala, ze nech sa budete snazit akokolvek urobit ten strom iny, v uplnej podstate bude aj tak stale ten isty, pretoze podvedomie v tomto tak lahko neoklamete. 😎
Osobne kreslim tiez vzdy ten isty typ stromu, lisi sa mozno len v niektorych detailoch, a mam pocit, ze nech sa snazim akokolvek, vzdy je to moj strom a hotovo, iny nebude. Jednak mozno tym, ze na kreslenie som uplne drevo a iny ako tento by som nezvladla (mozno len take vyrazne patologicke)... 😀 No na druhej strane, je to presne tak ako to ma byt. Tiez viem, co ktore prvky na strome znamenaju, a niekedy to chcem vedome zamaskovat, tak to vynecham...ale potom mi ten strom pripada nedokonceny a neuplny (aj ked to mozno priznam iba sama pred sebou). 😉
Mne sa projektivne techniky vzdy strasne pacili, a kreslenie stromu je uplne uzasne a krasne citatelne. To som si na praci s pacientom alebo klientom vzdy najviac vychutnavala, lebo za z kresieb dalo strasne vela vycitat. Takto velavravne na mna okrem stromov posobila uz len rodina - kreslenie a carovanie. 😉

tinika
7. sep 2011

@mexx ja som počula raz ako kamos bol n psychop testy k policajtom a mal tiez strom nakreslit, tak nakreslil ale bez zeme tak dostatl zdrb reku ste chceli strom, keby som nakreslil zem ,tak poviete ze ste chceli len strom .) kazda minca ma dve strany veru

mexx
7. sep 2011

@tinika Myslim, ze ho nemali preco zdrbavat, jednoducho si to mali vyhodnotit tak, ako nakreslil, ved aj to uz je charakteristicky znak. 😉
Kazdy nakresli inak, niekto robi obycajne listnate stromy, niekto priamo ovocne, niekto ma zatvorenu korunu, niekto nakresli len konare bez listov, dalsiemu sa naklana nalavo, inemu napravo, niekto nakresli korene a iny nie, volakto mu dorobi aj butlavinu alebo strukturovany kmen, niekto uplne nahladko. Vsetko krasne vypovedajuce zalezitosti. 🙂

Nepaci sa mi, ked to niektori "odbornici" (myslim priamo psychologov, resp. administratorov testu stromu) zmrvia tym, ze sa snazia cloveka nejako vtesnat do toho, ako by mal ten strom vyzerat. Instrukcia znie jednoducho "Nakreslite listnaty strom", ale kam ho na papieri umiestnit alebo ako si papier otocit, to uz je kazdeho osobna vec. Akurat by sa teda malo kreslit iba ceruzkou...ine obmedzenia uz tusim nie su. 😉

tinika
7. sep 2011

@mexx ja si pamatam ked sme na zakladnej boli v parku a kreslili stromy, okrem mna asi vsetky spoluziačky nakreslili len pen a konare take ako zrezane, ja som kreslila vrbu, krasnu velku, staru čo tam bola, nakoniec bola aj niekde na sutazi ta moja kresba .) takze kazdy ako pises vidi aj tu istu vec inac

pava21
8. sep 2011

Tie psycho testy nieje nič zložité, ani sedenia samostatné ani skupinové. Hlavne ak viete, že je to pre niečo krásne. My sme už všetko absolvovali na viac krát, každé 2 - roky aktualizácie a pod. Teraz v auguste sme dostali rozhodnutie súdu o 9 mesačnej predosvojiteľkej starostlivosti, ale my to berieme, že už je náš, pretože bol u nás na hosťovačkach. Je to nádherný chlapček, naše slniečko, na ktorého sme čakali niekoľko rokov. Bolo nám ponúknutých veľa deti, ale vždy bolo niečo, prečo to nešlo. Zdravotný stav dieťaťa, môj zdravotný stav, snaha o vlastné dieťa, odcestovaný manžel. A tak sme to odkladali. Ale neľutujeme. Výsledkok je naše slniečko, chlapček, krásny, zdravý a hlavné čochvíľa náš. Nemajte strach z ničoho ani psychologov to je to najmenej, nieje to nič strašné. A hlavne stojí to za to vydržať.

karkana
9. sep 2011

na konci prípravy že nás budú skúšať,čo sme sa naučili,aj vás?

sentoza
9. sep 2011

@pava21 rada by som sa ta spytala, to, že ti dali malého na hostovský pobyt je rozhodnutie len detského domova? Mam taky problem, už dva mesiace čakám na súd aby bolq na dieta vydaná osvojitelnosť a jediné, čo môžem je ist 1x do tyždňa na hodinu až dve pozriet dieta k profi - pritom je to o ničom, lebo celý čas mi profi rozprava o sebe...čo mna fakt nezaujíma, ked sa chcm aspon chvílu pohrat s malou...

karkana
9. sep 2011

@sentoza nam na sedení hovorili,že riaditeľ domova rozhoduje o tom,ako dlho si čakala?kým sa ozvali,malá je je aká veľká? 🙂

sentoza
9. sep 2011

@karkana bude mat 3 mesiace...som smutná z prístupu /skoro/ všetkých kompetentných...pritom bio matka podpísala generálny súhlas...ale ako mi bolo povedané tu emocie nehrajú rolu...

marti35
9. sep 2011

Ano záleží od riaditela DD a neskúšali ste požiadať o predbežné rozhodnutie z ktorého kraja ste?

marti35
9. sep 2011

@sentoza Niektoré súdy dajú predbežne opatrenie ale vždy je dobré sa o to pokúsiť

sentoza
9. sep 2011

ja som sa radila aj s DD aj s kuratorkou aj ale tu nie je vôla niečo urobit aby sa to urýchlilo...tam to všetko stojí - bohužial

luttka
9. sep 2011

@sentoza ahoj, my mame takto uz 2tyzdne dievcatko na hostovskom a iba vcera bol sud o osvojitelnosti, nam ju dala riaditelka DD na hostovsky, ona ma take kompetencie. Tiez ma zarazilo ze sa na sud muselo tak dlho cakat hoci matka uz davno podpisala generalny suhlas a tak som vsetkych otravovala ze ci sa to neda nejak urychlit az sa nakoniec zlutovala riaditelka DD. Vsetko je o ludoch.

sentoza
9. sep 2011

@luttka ved to, všetko je o ludoch, ja som tiež prosikala, ale ako som už písala vyššie, bolo mi povedané, že emocie nikoho nezaujímajú...som s toho smutná, lebo v zásade ja nemávam zlé skúsenosti s ludmi...ale tu sa stretli ... začína mi to prerastat nad hlavu:((

marti35
10. sep 2011

@sentoza Z akého kraja si?

karkana
10. sep 2011

@luttka na príprave nám hovorila, keby že mame dieťatko na hosťovskom aj dlhšie,nielen výkend ,na súde nesmieme to povedať,len ak na výkend,že sa to nesmie dozvedieť,sú z toho niekedy vraj problémy

najjulinka
10. sep 2011

kriva vypoved a nabadanie na krivú výpoved je OK pred sudom??? 😠 😒 jasne, ked sa nepýtaju, tak nevešať nanos, ale krivo vypovedať to teda ee......

maznacik007
10. sep 2011

my sme mali maleho na hostovskom pobyte takmer pol roka na sustavnom a nebol ziaden problem ani na sude... a normalne o tom vedeli aj to bolo v sprave od socialnej ...

je to hanba sudov ze im to tak dlho trva ... nez je sud atd...

cairka
10. sep 2011

Ja som mala malú skoro 11m. na hosťovskom a keď som chcela, aby mi vyplatili rodičovský aj spätne, tak to musel súd vedieť 😉 ale takisto to bolo v správe. Je fakt, že to bolo pred skoro 5. rokmi. Teraz ten istý DeD hosťovský tvrdo odmietal, nie len trvalý, ale aj víkendy...

maznacik007
10. sep 2011

nam nedoplacali nic spatne az odo dna pravoplatnosti rozsudku... u nas tiez chceli po dvoch mesiacoch ten hostovsky pobyt prerusit ... ale som sa stazovala a potom to tak nechali ale je mozne ze teraz je take usmernenie ze nemaju davat deti na dlhodobe hostovske pobyty... ono je to ale hroza najma ak sa sudy vlecu ... v tom pripade by som bombardovala sud...

karkana
11. sep 2011

@najjulinka no že súd sa nesmie dozvedieť,že bolo na hosťovaní dlhšie ako výkend,neviem prečo nám to teda stale zdôrazňuje,mám z toho trochu zmätok

luttka
11. sep 2011

@karkana ahoj, to sa mi nezda, my sme o tom na sude otvorene hovorili ze sme mali maleho doma a v pohode, aj teraz sme to napisali do navrhu na predosvojitelsku starostlivost co dame na sud, ze malu uz mame doma a ze sme si na seba zvykli....., myslim ze sud to vobec nemusi zaujimat, za dieta je zodpovedny DD.

luttka
11. sep 2011

@sentoza ahoj, je pravda ze emocie ich nemusia zaujimat, ale na prvom mieste by malo byt dieta, mali by vediet posudit ci mate skutocny zaujem a zbytocne to nenatahovat hoc by aj malo byt v profi rodine, podla mna cim skor je v dieta u vas tym lepsie hlavne ak to naozaj chcete.

becky89
12. sep 2011

Mňa by zaujímalo čo vás viedlo k tomu adoptovať si dieťatko? Nemôžte mať vlastné detičky? My sa snažíme o dieťa už 4 roky, zatiaľ sme nepodstúpili žiadne vyšetrenia a vlastne ani neviem či chceme. Jasné, že by sme chceli aj vlastné dieťa, ale nemáme problém ani s adopciou... Ako to máte vy? A tí čo máte adoptované deti ako to cítite? Nemáte stále pocit, že je pre vás to dieťa "len" akou si náhradou? Cítite sa ako "normálny" a plnohodnotní rodičia? Neprenasleduje vás myšlienka aké by to bolo keby ste mali vlastné?

lenka_21
12. sep 2011

Ahojte vsetci, prave nam volali z UPSVaRu v NR, ze maju pre nas babetko (chlapceka) a ci sa chcem prist pozriet ... teta nam nedala vela informacii, ale v stredu sa tam chystame 🙂 😉 🙂 Dietatko sa narodilo v Leviciach a momentalne sa nachadza v NR ... baby co ste v poradovniku pred nami, nevolali Vam ohladom tohto chlapceka???

marti35
12. sep 2011

@lenka_21 Ahoj jeej to je dobrá správa ,ja som volala do NR asi pred mesiacom a myslím že nikomu pred tebou ho neponúkali lebo mi teta na úrade hovorila že 2009 majú ešte 3 čakateľov Beba chce len dievčatko takže asi pred vami nikomu,a kolko chlapček má aký je veľký ?

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre