Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

karkana
10. aug 2014

@lewica áno, aj ja mám od vtedy materskú od vykonatelnosti, od toho dátumu, 🙂 nie od právoplatnosti,,,

lewica
10. aug 2014

Ďakujem, dievčatá.... tak to ste ma potešili..... 🙂 Tak to stihnem.... a nemusím si vybavovať žiadne neplatené voľno ani PN-ku. Hneď po dovolenke nastúpim na materskú .... teším sa 🙂 🙂 🙂

najjulinka
10. aug 2014

@lewica na matersku nastup hned ako možeš.. hoci preruš dovču.. škoda každeho dna dovolenky.. .dovča sa zíde pri dieťatku ovela viac ako kedykolvek predtým a pod zem sa neprepadne 😉

lewica
11. aug 2014

@najjulinka No veď ja dovču preruším.... lenže ešte sudkyňa stále nerozhodla.... čakáme už od 15. júla.... som si myslela, že predbežko býva rýchlejšie.... 😒

karkana
11. aug 2014

@lewica my sme mali predbežko za 5dní schválené 😕 ,,,,,ano, šetri dovolenku,,, ja som mala nejakú ušetrenú, a teraz mi prišli na účet euráče,,, a to mi zamestnávatel preplatil zastávajúcu plus pol roka na materskej,čo som bola to je zo zákona,,,,,to som ani nevedela, 😉 poteší 😉

lewica
11. aug 2014

@karkana No mne predbežko vraj schvália až po 30 dňoch.... takže mi z dovolenky nezostane asi nič... 😒

lewica
16. aug 2014

... no takže sudkyňa rozhodla.... rozhodla však tak, že vykonateľnosť nie je v deň rozhodnutia, ale v deň doručenia všetkým účastníkom, takže .... napriek tomu, že sme si boli pre rozhodnutie osobne... a na úrade práce a aj v domove si to uznesenie prevzali, na súde im chýbala ešte doručenka z domova... (išlo to totiž cez poštu), takže mi nechceli dať pečiatku o vykonateľnosti.... vraj až niekedy budúci týždeň...
ale dátum tam aj tak bude včerajší... takže odvčera je náš chlapček konečne /aspoň teda predbežne/ náš 😉
Veľmi sa tešíme 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

erikadodo
20. aug 2014

Ahojte mamičky, chcem vám povedať že sme nová šťastná rodinka..mamina, tatino a NELLYSOFIA. Je to naša krásna veselá princeznička. Včera sme boli prvý krát na poradni: 4.750g a 56 cm..........od 8.8.14 som na MD, poviem vám že tie tri roky sa oplatilo čakať, Nelly je naše slniečko......

123sabrina
20. aug 2014

@erikadodo gratulujem a kolko mala ked ste ju dostali mes? dni ?

erikadodo
20. aug 2014

@123sabrina ked sme si ju priniesli domov tak mala 7 týždňov...

lubka1709
21. aug 2014

@erikadodo gratulujem

vinuslava
22. aug 2014

My sme čakali zhruba rok a pol od zapísania do zoznamu žiadateľov o osvojenie, keď nám z UPSVaR-u zavolali, že majú pre nás dievčatko (mali sme požiadavku dievčatko do 3 rokov). Bola prekrásna, ale prišli sme bohužiaľ neskoro, ktosi nám ju vyfúkol ☹ . Ale keď sme tam už boli, tak sme chceli vidieť aj spisy iných detí a tam sme si našli krásneho chalaniska s líčkami ako malý svištík a rozhodli sme sa, že ho pôjdeme navštíviť. Kým sme čakali na súhlas s nadviazaním kontaktu (cca 2 týždne), prežívala som muky. Začali sa mi v mysli vynárať otázky, či sa oňho budem vedieť postarať, či sa nám bude páčiť, či sa my budeme páčiť jemu a pod. Ale v deň prvej návštevy to prišlo. Keď ho profesionálna mamička doniesla vo fusaku a ja som z neho videla trčať malinké ručičky, vedela som, že bude náš. A navyše, ke´d sa na mňa pozrel svojimi čiernymi očiskami, už ma mal. 🙂 Bola to láska na prvý pohľad. Teraz je už konečne náš a aby nám trom nebolo smutno, tak sme mu ešte zaobstarali malú sestričku (asi rok po jeho príchode k nám). Stálo nás to všetko veľa úsilia, nervov a hlavne trpezlivosti s našimi úradmi a súdmi (hlavne pri synovi sa to strasne dlho tahalo, o predbežku rozhodla sudkyna do 7 dní, 2 mesiace sme čakali na pojednávanie o predosvojiteľskej starostlivosti a keď sme po 9 mesiacoch podali návrh na osvojenie, 8 mesiacov sme čakali na vytýčenie termínu pojednávania o osvojení a ešte aj bolo odročené, lebo sudkyni chýbal nejaký papier 😒 . a samozrejme rozsudok nám bol doručený až v posledný deň 30 dňovej lehoty, ktorú majú na napísanie rozsudku plus k tomu 15 dní na odvolanie, pretože na pojednávaní nebol poručník, len kolízny opatrovník a my). Pri dcére to išlo veľmi rýchlo, až sme boli prekvapení. Dcéra je z iného detského domova ako syn aj z iného okresu a kolízny opatrovník, ktorý jej bol ustanovený bol naozaj perfektný, spolupracoval s nami, kontaktoval nás, keď malo byť pojednávanie o predbežku, nemal problém nám poradiť a usmerniť nás pri písaní návrhu na osvojenie, naozaj super človek, klobúk dole. Okrem toho pri synovi sa to ťahalo kvôli tomu, že sa jeho spis presúval na súd v meste, kde bývame, ale pri dcére sme požiadali, aby sa spisová dokumentácia nepresúvala a ostala tam, kde sa dcéra narodila. Na súde nám vyšli v ústrety, pojednávanie stanovili v priebnehu ani nie dvoch mesiacov a bola to brnkačka. keď sme už mali rozsudok o osvojení syna a chceli sme rodný list, išli sme si poňho až do Rimavskej Soboty (urobili sme si výlet s deťmi ) a na miestnej matrika nám povedali, že rodný list nebude, lebo rozsudok o osvojení je chybný, chýbala tam veta, že budeme v matrike zapísaní ako jeho biologickí rodičia, tak sa začal ďalší kolotoč, sekretárka sudkyne sa s nami vobec odmietala baviť o tom, že tam môže byť chyba a že ona nie je právnik a ona s tým nič nemá, sudkyna nám povedala, že aby sme si nemysleli, že to bolo jej prvé pojednávanie v tejto veci a musela otvoriť nové pojednávanie, na ktorom vydala nejaké oznámenie súdu o tom, že budeme zapísaní v matrike ako rodičia nášho synčeka, nehovorím o tom, že dve organizácie neboli schopné navzájom komunikovať, ale všetko sa to riešilo cez nás, a pritom sme my tú chybu neurobili, no prosto kocúrkovo jak vyšité.To človek nevymyslí, to prináša život. Takže sme si na priezvisko syna počkali parádne dlho, ale poviem vám, že každá jedna minúta toho čakania stála zato. Máme dve prekrásne deti, ktoré napĺňajú náš život šťastím. Nikdy sme tento krok neoľutovali a keď nám bude zdravíčko slúžiť a budeme vládať, tak by sme im chceli o takých 5 rokov zaobstarať ďalších dvoch súrodencov, ale to je ešte ďaleko. Teraz žijeme pre prítomnosť a sme najšťastnejší na svete.

berilka
23. aug 2014

@erikadodo gratulujem a teším sa s vami

fontana
25. aug 2014

ahojte baby,tak sme šťastní,už je Patrik Nnáááš aj na papiery😀 😀 😀 .Teraz len dovybavovat doklady.

mata71
26. aug 2014

@fontana juuj tešim sa aj ked naše deti su už dááávno naše 🙂

lillik3
27. aug 2014

Rastiemeeee 😀

lewica
27. aug 2014

Ahojte, dievčatá. Od 15.8. som teda na základe predbežného opatrenia o predosvojiteľskej starostlivosti na materskej dovolenke. V septembri budeme mať ešte súdne pojednávanie o predosvojiteľskej starostlivosti.
Neviete mi poradiť, odkedy máme nárok na detské prídavky a úľavu na dani?
Bude to až po tom septembrovom súde alebo až o tých 9 mesiacov?

mata71
27. aug 2014

@lewica Ahoj ak si už na materskej tak máš narok na rodinne ,ulavu až po 9 mesiacoch kedy bude mat vaše priezvisko...

najjulinka
27. aug 2014

@mata71 danový bonus tiež asi zverenim.... nie až priezvisko... priezvisko nerozhoduje.. .danovy bonus sa da uplatniť ak je dieťa zverene sudom ...

mata71
27. aug 2014

@najjulinka heej no nám povedali tak...aj tak si davali čo mali adopciu nemusia vediet všetci jeho udaje... 😵 takže radčej až potom ked bude mat priezvisko naše.

lewica
27. aug 2014

@najjulinka Takže Ty si myslíš, že už teraz si to môžeme začať vybavovať? Každý nám totiž hovorí niečo iné...
aj keď som išla na materskú.... niekto tvrdil , že pri predbežnom stačí vykonateľnosť, iní mi zas hovorili, že musí byť právoplatnosť.... tak sa nechám prekvapiť, či mi tú materskú vôbec dajú 😒

little_bubu
27. aug 2014

Ahojte, nevie niekto poradit ako prebieha aktualizacia v Navrate? Podali sme ziadost na druhe babatko (prve mame zatial v predosvojitelskej starostlivosti). Dakujem

vejkaajasminka
27. aug 2014

baby a myslite si ze by bolo take jednoduche aj adopcia africkeho babetka (cernoska) ??? 🙂 ... je to moj velky sen, a chcela by som si ho niekedy v zivote splnit 🙂 ...

najjulinka
27. aug 2014

@vejkaajasminka jednoduche to nie je, ale da sa to

mana85
28. aug 2014

@lewica Nám dali materskú , rodinne prídavky a daňový bonus na dieťa v deň keď prišiel Kubko domov a teda aj začalo plynúť predbežko ...rodinne p. sa vybavovali na upsvar-e a materská na socialke ...bonus od zamestnávateľa ...

lewica
28. aug 2014

@mana85 Ďakujem za info.... Mne práve dnes došlo potvrdenie o materskej.... 🙂
Manželovi v práci nechcú uznať predbežko, tak si ešte asi počkáme...
...ale odvčera už máme aj pas pre nášho chlapčeka, tak konečne už môžeme ísť aspoň na Moravu 🙂

lalus
28. aug 2014

pre info aj pre nových rodičov a žiadateľov 😵 , od začiatku šk. roka sa opäť rozbehnú kluby 😉

http://www.navrat.sk/kluby

dioliana1
28. aug 2014

@vejkaajasminka ide to viac by ti napísala @silviaa

lubka1709
30. aug 2014

Babenky skusene už adoptivne maminky alebo pestuni.Viete my poradiť?Aka šanca je keď je poziadavka na biele dieta do 3 rokov na pohlavy nezalezi alebo na surodenecku dvojicu tiez biele deti?Je šanca vyšša že skor pridu do rodiny surodenci ako dvojica alebo len jedno dieta?

tortelinka
30. aug 2014

@little_bubu my sme robili aktualizáciu, boli sme tam tuším dva krát

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre