Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

mana85
24. feb 2013

@mata71 to som v tom článku nepochopila že keď prvý desiati nemajú záujem tak skúšajú ponúknuť v inom kraji ??? no nám ponúkli ako posledným v našom kraji boli sme na poslednom 76 mieste a oslovili cez 25 a nik nechcel až vtedy by vraj ponúkali v inom kraji ak by sme ani my nechceli tak nerozumiem ...

mana85
24. feb 2013

@yukki Jak nie dokonalé 🙄 !!! vŕŕ Ja Tebe dám že nedokonalé 😀

yukki
24. feb 2013

@mana85 manaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa bingo! 😀 😀 😀 😀

mata71
24. feb 2013

@mana85 je to tam tak že ponuknu 10 v jednom kraji ak nemaju zaujem tak dalšim 10 v inom kraji,,,,ale prečo to tak urad rieši netuším,,,,.. že by to mali tak zaužívané..???

mana85
24. feb 2013

@mata71 ono asi záleží od kraja alebo dokonca aj samotnej úradníčky ako sa rozhodne aspoň teda v našom kraji a prípade to bolo inak ( ChválaBohu ) 😉

mata71
24. feb 2013

@mana85 áno osudy deti aj žiadatelov su v rukach uradničok,,,a je na ňej ako sa postavý k ,,zoznamu..ako ju baví praca a či pre dieta naozaj hlada rodinu,,,proste či má prehlad kohon ma pod čislami deti a žiadatelov...

cairka
24. feb 2013

Hm, ja sa nijak nechcem zastávať úradničok, rozhodne viem o pár deťoch, ktorým vstup do života pekne osolili....a o deťoch, u ktorých sa rozhodli, že ich ani núkať netreba, takže fakt nemám potrebu ich obhajovať. Ale v tomto to troška chápem...hlúposť je to, že oni musia ponúkať podľa poradia a nie podľa požiadaviek...takže keď ona 15x odpapagájuje, že " máme dieťa, X rokov, y zdravotný stav, Z farba pokožky" a zakaždým počuje, že "prepáčte, nemáme záujem" ... tak sa jej asi moc nechce volať ďalším takým v poradovníku. Povedzme si úprimne, že sa toto netýka detí kategórie - biely, zdravý, novorodenec - ale práve detí s handicapom... takže riešenie je zmen iť poradovníky, aby volali len tomu, komu majú...alebo kde je apsoň nádej, že porozmýšľajú nad tým dieťaťom...
zas aj tu sú dievčatá, ktoré na adopciu bábätka nečakali ani mesiace, nieto roky, takže nebude chyba len na strane úradničiek...

cairka
24. feb 2013

A ešte doplním, že takýto článok by som obohatila ešte o jeden odstavec - keď už sme si poplakali, ako Zuzana čaká už 5 rokov? (nepamätám presne 😅 ) , tak by sme sa mali aj potešiť, že "Anička" čakala 2 mesiace na krásneho novorodenca....

yukki
24. feb 2013

@cairka ja súhlasím, a ešte aj niekedy to biele zdravé mesačné ke´d povedia že biomatka to a to-tak to tej úradníčke odmietnu 10.prví žiadatelia , a príde im na úrad uvioľnené zas biele zdravé mesačné ale zase o biomamke je známe že..to alebo to....tak jej zas odmietnu (čo samozrejem je každého osobná vec), ale potom ona do kedy má takto jalovo ponúkať, keď už si aj tých žiadateľov spoznala, kto čo vlastne nie je ochotný prijať....... žiadatelia potom nadobúdajú zas dojem, že je na nich vyvíjaný nejaký nátlak......lebo aj keď je dieťa podľa ich poťžiadaviek alebo ľahko mimo nich, už raz to tej úradníčke vysvetľovali že s takou anamnézou nechcú.....

lenkove
25. feb 2013

a nam by uz mohli zavolat.. 😕 😕

ikuska
25. feb 2013

@martinka254 vyplnene 🙂

kacena4
25. feb 2013

@yukki presne myslim, ze je tu problem vo vacsej osvete ved keby vsetci v "poradovniku" zvazovali nad tym, ze nie je dolezita farba pokozky ale ako to dieta vychovame a ako ho naucime postavit sa k tomu ze je ineho etnika. byt hrdy na to ze je iny. (ja mam taku dospelu neter tak viem posudit) u nas je toto este v plienkach ale hybe sa to, tak o 20 rokov ked nam tie nase deti vyrastu a aj snad vdaka nam uz bude taka osveta, ze si budeme vsetci rovny a nebudeme sa delit na bielych, ciernych, fialovych.... jasnacka extremisti su a budu. 😖 vidim to aj v anglicku, taj je mix farieb a zvladaju to, beru deti bielym aj ciernym 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 (cierny humor) 😉 😉

mata71
25. feb 2013

@cairka
@yukki
@lenkove
@kacena4 Mi sme napriklad nedali do požiadaviek vobec nič o bio matke, ani či bola narkomanka,alebo hento to nám bolo a je jedno,,,,ano chceme biele deti,požiadavky máme rozšírené,,,ale v rodine a okoli máme adopčiatka romske a veru ako dovršili vek 15r už odišli od adorodičov,,,a všelijake ine problemy nastali,,,jasne že možu nastat aj pri bielom dietatku,aj pri vlastnych detičkách,,,,ale vždy je ale,,,,máme naokolo romov vychadzam s nimi aj sa pohadame ako aj s bielimi,,,len vychovavat ako svoje dieta romske nedokážeme,,,
No podstata je tá že sme v požiadavkach vobec nedavali podmiemku akych malo-mali mat detičky biorodičov,,,

yukki
25. feb 2013

@mata71 veď práve, do požiadaviek si to nedá nikto, na to sa nemyslí-a nie je to chyba žiadateľov. Dôkladne pri príprave by mali byť oboznámení s možnosťami-a skutočne nikomu by sa netrebalo čudovať, pokiaľ by si netrúfal na dieťatko od napríklad alkoholovo závislej biomatky, alebo narkomanky,v tomto veku nedokázateľnou avšak možno zdedenou chorobou od biomamy-oboznámení s možnosťami, že práve takýchto detí je veľa a aké sú ich prognózy, možnosti čiastočnej nápravy atď atď.......lebo potom sa len vyplakúva v článkoch ako to nefunguje a ako nie sú deti, alebo nie sú BIELE deti, alebo ako sú, ale úradníčky si ich strkajú do šuflíkov - ale že prevažná väčšina detí nerómskeho etnika je práve od biorodičiek s vyše uvedenými...hm.....vlastnosťami? a samozrejme pri tých nedostatkových-najviac žiadaných- novorodencoch - sa ešte žiadne prognózy o následkoch vysloviť nedajú tak........ vzniká dojem, že nie sú deti.

mata71
25. feb 2013

@yukki no vobec sme neuvažovali že ked bude mat matku narkomanku,alebo alkoholičku že si ho nevezmeme,proste neratam že moje dietatko bude mat bio matku ing,slušnu a nefajčiarku 😀 😀 modrooku blondinu,vysoku 170cm,, 😀 ,,,,to je jedna z miliona ,že da dieta na adopciu,,,šli sme dotoho že dietatko bude mat bio,but alkoholičku,narkomanku,alebo proste nejak k nemu prišla alebo mlada kočka a nechce ho,/šlapka,bezdomovkyna,,,alebo odobrate z rodiny čo je v katastrofalnych pomeroch,,,/,,,,,,a tak sme mali aj pripravu vedenu tymto smerom,,,,proste pomocou lekarou by sa to zvladlo,,,ale keby bolo ležiace alebo nejaká vážna choroba tak na to si netrufam,,,kedže máme viac rokov,, 🙂
poznam žiadatelov čo si take podmienky na biomatku dali a čakaju a čakaju,,,že nesmie byt hento a tamto,,,

yukki
25. feb 2013

@mata71 no ja tiež nepíšem o tebe ani nikom inom konkrétne, je to k tomu článku skôr. A neboj. Nenazdáš sa a budeš tu plašiť že ti volali s dieťaťom.....a nechcete skúsiť cez neziskovku? Úsmev, Návrat.....

tanaja
25. feb 2013

Ahojte,my momentalne zbierame info,co sa tyka adopcie...chceli by sme druhe dieta /nas syn ma teraz 3r./
neviem sa ale s muzom zhodnut,ci novorodenca,ci starsie dieta...ja by som radsej babatko,i ked nas syn je dost citlivy na detsky plac,a moj muz by radsej starsie...teraz sa vas chcem spytat na vyhody a nevyhody...ale vase skusenosti so starsimi detmi a babatkami...mna najviac zaujimva,ci take napr. 4r.dieta zapadne do rodiny dobre,ale mavaju s detskych domovov nejake neurozy alebo tak...dakujem vam 😉

mata71
25. feb 2013

@yukki 😵 😵 ved aj ja k tomu članku,.. skúšali sme v Nr a aj v deckom domove, Nr aj Kolárove...ale skušame dalej,,nesedim a nečakám len vždy idem niekde pozriet a zistit,,,mali sme vyhliadnute dievčatko 4,5r,,ale bolo sexualne tyrane nebolo podla psychologa vhodne na adopciu,,,tak nedali suhlas,,, 😖 😖

mana85
25. feb 2013

@mata71 ☹ chúďa malé 😒 a to ste priamo v domove boli pustili Vás ??? ja som myslela že to už sa nedá bez priepustky z usvar-u 😨 ako ku konkrétnemu ďieťaťu ... moja teta keď bola pozrieť v domove ponúknute dievčatko tak sa jej tam že taky malý ciganček hodil k nohám a pýtal sa či si prišla po neho a nechcel sa ani odtrhnúť od nej uff to by som nezvládla asi by som ho odvliekla rovno domov 😔

mata71
25. feb 2013

@mana85 no boli sestra si robi socialnu prácu ,učí sa posunkovu reč ,chodi na prax do DD a ja si robím tieš ešte kurz podobnemu smeru,tak nás pustili,,,,ale vramci toho projektu..a najhoršie je čakaju kedy pride otčim z vykonu trestu,mama sa jej nevzdala... ale musi chodit no,,,vieš,,,je to tažko,ked vydíš na vlastné oči popalené ručky a teličko od cigariet,zdvihneš ruku a dieta ide k zemi,,lebo nevie že ruka aj hladká, 😢 ,,,je to tažko,,,,,tak sme sa tam dostali...

mata71
25. feb 2013

http://www.effeta.sk/

škola je v Nr a končí štatnou skúškov,,,

matax
25. feb 2013

@tanaja ahoj, neodporucuje sa prijat starsie dieta, ako je uz v rodine ..cize by ste mali ziadat mladsie, ako je vas syncek ... aj prijate dietatko si musi zazit, ze sa k nemu v rodine spravaju, ako k najmladsiemu.. a este: vek doriesite v priebehu pripravy, drzim palce

dioliana1
25. feb 2013
dioliana1
25. feb 2013

@tanaja vždy je lepšie mladšie dieťa ako máte doma, je to prirodzenejšie.... Výhody a nevýhody, ťažko povedať, záleží od konkrétneho dieťaťa a to ako "zapadne" do rodiny....

tanaja
26. feb 2013

Dioliana1,matax..dakujem za nazor. hm...ako to bolo u vas?? ak sa smiem spytat? citam na nete rozne pribehy rodin,co si adoptovali deti, je to tak napoly...aj zle a dobre skusenosti..

yukki
26. feb 2013

@tanaja daj dajaké linky na príbehy poprípade aj tu, nech si prečítame...

mana85
26. feb 2013

@mata71 Jej hneď jak som otvorila ten link som si spomenula na úžasný film Don Bosco videla som ho mnohokrát 🙂
a v tomto centre si robíš ten kurz ? môžeš mi napísať viac aj do ip kludne ak môžeš ....

matax
26. feb 2013

@tanaja my sme k skoro 4 rocnemu synovi (ado) prijali skoro 2 rocne dievcatko.. 2 r rozdiel...neviem, mne sa zda, ze su ako ini surodenci, maju sa velmi radi a aj sa vedia pekne pohadat 😝

tanaja
26. feb 2013

matax,nemala mala nejake zlozvyky?? napr.nevedela jest normalnu stravu,alebo tak...to som tiez citala jeden pribeh...
yukki,no daj si do googlo adoptovane deti,a mas tam nejake clanky,aj od psychologa,aj blog jednej zeny,ako si adoptovali romske dievcatko, ako si presli DD a tak...trochu ma toto desi,ze budeme musiet navstivit DD a vybrat si..

matax
26. feb 2013

@tanaja nastastie na sk plati zakon, ze deti do 6 r.musia byť v rodine, cize deti su papierovo v ded, ale su u zamestanncov ded u nich v rodine 24 h., tzv.profesionálne rodiny, je to ine, ked dieta pride do náhradnej rodiny z ded alebo z profirodiny.. urobte si prípravu a tam sa dozvies viac, tie mediami sirene skreslene blbosti mi je vzdy tazko citat..kukni si rasdej stranku navratu alebo usmev ako dar..
deti sa uz davno nevyberaju v ded.. to mas stare clanky.. a odpoved: nasa mala jedla sama, ked k nam prisla

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre