Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

lenkove
25. okt 2012

@iwusa ja len že tá 13 ročná bola v Taliansku.

lenka_21
25. okt 2012

@kanhwa Dakujem moja, ja som uz maleho vcera zbalila a na urade som bola (preto ma trosku stve pristup, lebo sa snazim spravit vsetko akurat neviem odvolat mm zo SC). 😠 😠 😠 Bohuzial v spise nie su skoro ziadne informacie, akurat len to, ze matka je vysokoskolacka, rodina jej odmietla s dietatkom pomoct, ma 20 rokov a otec dietata jej povedal, ze nema o dieta zaujem a hned ako sa dozvedel, ze je tehu tak ju opustil. Potom viem, ze mala bola narodena v 38+3, minuly tyzden, miery dietatka a zdravotny stav OK. Nic viac. Ta pani na socialke mi povedala, ze aj jej pride spis velmi strohy, oni vraj vzdy zistuju viac informacii (a toto nebol utajeny porod!) No riesi to socialka v BA a jej poslali iba tieto udaje ... dokonca tam nebola ani fotka dietatka ...
Od rana telefonujem a vybavujem, ja som im povedala, ze sa na dietatko viem ist pozriet dnes, ale to sa neda, lebo nemam papier do nemocky ... takze ja sa fakt snazim, ale mohli by sa aj oni (aspon trosku) ...

mexx
25. okt 2012

@lenka_21 Nemozu ti oni poslat ten papier aspon mailom, faxom, alebo akokolvek? Alebo to jednoducho nahlasit, prip. nejako inak nahlasit v tej porodnici? 😕

kanhwa
25. okt 2012

@lenka_21 Boze to je strasne, a to sa fakt neda, vybavit nejaka vynimka, aby sa uradnicka isla s tebou pozriet na dietatko uz dnes? ved to isto stoji len na nejakom jednom podpise od jej nadriadenej. vsetko sa da, ked sa chce, ale uradnickam sa zrejme nechce 😖 a ked si videla ten spis, tak si sa jasne vyjadrila, ze mate zaujem o kontakt s dietatom? lebo ak ano, tak oni nemaju pravo dieta ponukat inemu paru, pokial sa nevyjadrite, ze o dieta zaujem nemate, alebo pokial sa na interakciu nedostavite. ale az takto ultimativne to zas podla mna nemaju pravo stavat, ze oni urcia jeden jediny termin a presne tomu sa musite prisposobit, lebo to je predsa normalne, ze clovek ma aj svoj zivot, pracovne aj osobne povinnosti.a predsa je to hned dalsi pracovny den, co chcete ist. to uz je na staznost na vyssie miesta a tym by som sa im vyhrazala, keby mi to stretnutie v pondelok odmietali umoznit. nuz ale samozrejme ze podla moznosti po dobrom s nimi treba.
a to, ze posudzovat vhodnost rodiny pre dieta cisto podla toho, ze kto je schopny si dieta o den ci dva skor vyzdvihnut povazujem za chore. dieta nie je tovar na sklade, ktory musi ist von kym sa nepokazi, ide presa o cely jeho buduci zivot.
suhlasim, ze v zivote takeho babatka aj den dva zohrava ulohu, ale zas netreba to az takto extremizovat, nebavime sa predsa o tyzdnoch ci mesiacoch.
ako ziarivy priklad uradnickeho pristupu uvadzam rok 2011 v BA - neviem, ako to funguje teraz, ci uz od toho upustili. nasa dcera sa narodila z anonymneho porodu 7. aprila 2011. 8 dni si pobudla uplne sama v porodnici ako XY. potom namiesto toho, aby poputovala do milujucej naruce svojich rodicov, stahovala sa do profi rodiny, kde nespochybnujem ze sa mala dobre. nas kontaktovali 27. maja, domov sa dostala 17. juna. pytam sa, preco jedno nadherne, zdrave, arijske dieta, u ktoreho nebol ziaden problem s osvojitelnostou, o ktore by sa ziadatelia najradsej pobili, muselo zazit tieto traumy a dostat sa do svojej rodiny (k dalsim prenho este vtedy cudzim ludom) az po vyse dvoch mesiacoch? vraj to tak robili, lebo dost rodiciek si to v ramci tej 6 tyzdnovej lehoty rozmyslelo a boli s tym problemy. tak prestali davat domov deti z porodnice. kto s tym mal problemy? uradnici? biomatky? sudy? nahradni rodicia? alebo snad deti? ake percento rodiciek si to asi rozmyslelo? tak aby neboli problemy, 100 % deti z BA kraja bolo vystavenych tomu, ze najprv museli putovat do profi a ked si zvykli na jednu matersku osobu tak boli zas odtrnute. na to nemam slov, to je teda naozaj v zaujme deti. takze cest vynimkam na uradoch, len tolko k tomu.

cairka
25. okt 2012

@lenka_21 , ja by som si poriadne zistila, či je všetko okolo malej OK, nejako mi nejde do hlavy, že "prípad" rieši sociálka z Ba a dieťa je ponúkané v Nr 😒 Predsa ako prví by mali byť oslovení čakatelia v Ba , až následne z iných okresov, abo mi niečo ušlo a nastala zmena? Rozumiem tomu dobre, že malá je v pôrodnici v Ba?

5katarina7
25. okt 2012

@lenka_21 no neviem prečo vás kontaktovali až teraz,však už aj baby z roku 2010 už majú detičky.Tie dvojičky boli asi tie čo ponúkali aj nám,a teta hovorila,že my sme prví s požiadavkmi na dvojičky.Mne volala vo štvrtok a tiež chcela,aby som sa hneď vyjadrila,ale mm bol na ceste,takže sme veľa času nemali na rozhodovanie,báli sme sa zobrať dve deti naraz,tak sme odmietli,aj u nás to dosť naháňala teta.

goralenka
25. okt 2012

@kanhwa pokialn viem, tak Ba kraj este stale dava minimalne 6 - 8 tyzdnove deti (v tom lepsom pripade)
Asi ako jediny kraj nedava deticky priamo z porodnice. Aspon tak mi to bolo povedane mesiac dozadu.
My sme niekde na poprednych miestach a mam uz teraz stres z toho, ze ten nas drobec je uz velmi pravdepodobne na svete a uradnici a masineria ma stale cas a cas a cas...

kacena4
25. okt 2012

@kanhwa tvoje rozhorcenie je mozno opravene, ale zakon je zakon a ten nepusti a ked sa ho niekto snazi do pismena dodrziavat a vyuzivat vsetko co je v nom napisane, tak to vyzera tak ako si to opisala. matka ma pravo pocas 6 tyzdnov si to rozmysliet nie je podstatne kolko ich to spravilo, podstatne je ze je to v zakone a urady sa toho musia drzat a detske domovy su tiez len statne institucie ☹ ☹ a tiez na druhej strane nechcu vystavovat nahradnych rodicov traume ci sa prave ta ich biomatka neozve a nebude chciet dieta spat a to je potom TRAUMA s velkym T pre vsetkych zainteresovanychnajma nahradnych rodicov
a bud rada, ze sa mala dostala do profi a nenechali si ju (na diagnostiku) v ded s tym sak aj tak o chvilu pojde do ado tak naco ju presuovat na par tyzdnov do profi.... 😖 😢 😢 😨 😨 😨 aspon bude mat personal v kamennom ded o jedno dieta viac na vykazovanie do statistiky ☹ ☹ ☹

kacena4
25. okt 2012

@goralenka mysli na to, ze ak je uz na svete, tak urcite je v milujucej naruci profimamky, ktora ho lubi tak ako ho budete lubit vy 😉 😉 a o nic nebude ukratene

goralenka
25. okt 2012

@kacena4 a co psychicke traumy, ktore v dietati zostavaju? najprv 9 mesiacov nechceneho tehotenstva, potom naruc, hlas a tlkot srdca inej mamy, na ktoru nebolo z bruska zvyknute..a potom bum, odtrhnutie a zase ina mama...
toto jedine ma desi, tomu by sa vdaka zruseniu byrokracie aspon scasti dalo predist...
ale tu je vsetko v "zaujme dietata"...

pelikan8
25. okt 2012

@cairka Aj mi máme dievčatko z Brat.,napriek tomu že sme trnavský kraj,ale matka má trvalé bydlisko tu.Takže môže to byť že aj tá matka má trv.bydl. v nit. kraj.

najjulinka
25. okt 2012

@kanhwa http://evalorenzova.blog.sme.sk/c/311054/Barbor... - tu je jedne pribeh z anonymneho porodu................ jedno arijske dieťa.... mohli ho z porodnice hned dať do adopčnej rodiny....... mohli........ akurát by si ho tá rodiny nechať nemohla........ uplne dokonale tabulkove arijske dieťa..... a jedna znama pozná jednych čo už mali interakcie s tým dieťaťom, prebehli interakcie a sa to stoplo...... mohli ju mať doma už.. o čo ťažšie by to preživali?????

aj ked chapem aj druhu stranu a mali by dať navyber tomu rodičovi.. proste mu to riziko oznamiť hned............

mna hnevá, že niekto nedvihol telefon a nezavolal mi, že Nika je na svete opustená v nemocke........ mohla ist rovno z porodnice k nam...........

cairka
25. okt 2012

@pelikan8 , aha, tak to som nevedela, že sa to môže aj podľa trv. pobytu matky. tak potom OK 🙂

kanhwa
25. okt 2012

@kacena4 nemam nic proti pravu biologickej matky si svoje rozhodnutie do 6 tyzdnov premysliet a zmenit, ale chcela som svojim prispevkom upozornit na to, ze len zanedbatelna cast biomatiek tak aj skutocne spravi, tak na co traumatizovat vsetky narodene deti (tyka sa BA kraja). A co je trauma nahradnych rodicov, hoci aj s tym najvacsim T, oproti viacnasobnym traumam toho maleho bezbranneho dietata - @goralenka tie slova si mi zobrala rovno z ust. Nahradni rodicia, su predsa dospeli ludia, ktori musia aj s takouto moznostou ratat a byt na to pripraveni, musia byt schopni, aj ked tazko, to nejako racionalne spracovat, maju predsa na to ako dospeli jedinci vybavu. Cerstvo narodene dieta so svojim obmedzenym priestorom vnimania je traumatizovane daleko viac a ked nema matersku osobu, tak nema v tomto hostilnom svete, do ktoreho sa narodi a chyba mu v nom aj ten jediny znamy hlas, ktory pocas 9 mesiacov pocuvalo, vobec nic. A asi tomu dietatu neprospieva, ked sa ta materska osoba kazdu chvilu meni, asi to zanecha nejake stopy. A to napriek tomu, ze kazda z nich ho miluje a dava mu vsetko. Kazda ta zmena je strasne vytrhnutie a strasna trauma s tym najvacsim T, ake si my ani nevieme predstavit, lebo ta osoba je cely jeho vesmir, nic ine v nom ani neexistuje. Takze v tomto kontexte podla mna bavit sa o nejakych dvoch troch dnoch navyse v porodnici je podla mna uplne srandovne 😒 A ani nahodou nespochybnujem ulohu profirodiny, ak by to tak nedopatrenim malo byt chapane – naopak, profirodicov si hlboko vazim a povazujem ich za nenahraditelnych. Ale jednoducho si myslim, ze v niektorych konkretnych pripadoch, ako je aj nas, bolo umiestnenie dietata v profirodine uplne zbytocne a naozaj nechapem, ze akemu ucelu a komu na prospech posluzilo.

tortelinka
25. okt 2012

@najjulinka babo moze byt v porodnici mesiac, aspon tak to povedali nam

kacena4
25. okt 2012

@goralenka mas pravdu traumu to dieta zazije, ale zakon je zakon a kym sa ten nezmeni, vsetko je na uradnikov - som hnusna, realisticka ☹ a nic tu nie je v zaujme dietata, ale vezmi si ze pred takymi 10-20timi rokmi neboli profirodiny a deti boli v ded uz tu sa aky kus cesty preslo ze dieta do 6 rokov je podla zakona v rodine. vsetko musi dozriet, vykristalizovat sa a casom to bude lepsie, hoci nie najidealnejsie, ale teraz je situacia takato a je zbytocne nad tym meditovat ci filozofovat ak sa clovek nechce pustit do zmeny zakona 😵 😵 (verim ze aj taky sa coskoro najdu) 😵 😵

kacena4
25. okt 2012

@tortelinka ak je zdrave tak po 2 tyzdnoch kontaktuju socialku ci urad ci koho a ide do ded ak je chore moze ostat dlhsie aj niekolko mesiacov hoci sa rodicia nezaujimaju a dieta je mimo system 😠 😠 az ked pride do ded system ho "zaregistruje" a zacina sa nieco diat s osudom dietata - co je krute lebo tie mesiace v nemocke mohlo stravit už s nejakym rodicom ☹ je to krute voci dietatu ale takto nejako to u nas funguje, mozno nie vzdy ale funguje a dokonca aj dieticky z anonimneho porodu mozu ostat nechcene dlhsie ako by sami chceli 😢 😢 😢 😢 hoci to moze byt biela modrooka krasna slecna co uz byrokracia... 😢 😢 😢

najjulinka
25. okt 2012

@tortelinka je to o zdrav. stave... naše baby z nemocky šli ako takmer 2mesačna a takmer 3mesačná.... ale nemocnica je zdrav. zariadenie a nie socialne... a maju dosť problem, ked už tam človek nemá byť a furt je..........

belaanabela
25. okt 2012

@lenka_21 Bože ty si s roku 2009 !? 😒 až mi zle prišlo a to doslovne, My sme zaradeny august 2010 a Nam v septembri povedali že sme 6 . . . to týmto tempom,,, sa asi zrejme Nikdy nedočkáme 🤐 🙄
My už ani vôlu nemáme volať do NR. ako na tom stojíme v poradovníku, za vyše 2 roky a 2 mesiace Nás ani raz nekontaktovali, požiadavky mam male do 1roka Biele ako povedala tetuška ako vätšina pred nami...

maznacik007
25. okt 2012

@lenka_21 vy mate urobenu aktualizaciu potom co sa vam narodilo male? bez nej nemozete dat ani navrh na sud... ak ju nemate... bohuzial pri babenkach v porodnici sa postupuje rychlo
ale tiez su povinne min. tri interakcie .. to je zo zakona... a ta uradnicka tiez ma svoje postupy a ona proste musi postupovat v ramci limitov ... ako uprimne sa jej ani necudujem lebo to meskanie znamena ze dieta pojde na oddelenie do NR a to ja ziadnemu dietatu neprajem

ja osobne si myslim ze u adop. dietatka nie je ziaduce aby vekovy rozdiel bol biolgicky neprirozdzeny... proste ze su surodenci s mensim ako 9 mesacnym rozdielom aj ten mi pride maly... obe deti maju narok a pravo na to byt princom v dome.. ale toto je moj sukromny nazor...

maznacik007
25. okt 2012

@kanhwa naozaj bolo dost pripadov kedy sa museli deti vratit z nahradnej rodiny spat.... jednym sa to stalo dokonca dva krat po sebe.. preto sa ustupilo od ponukania deti v tom obdobi nez si to moze biomatka rozmyslet...
a trauma je to riadna... ked sa to stane... neprajem nikomu... ale zasa u nas deti v BA kraji idu hned z porodky do profirodin .... to skor ine kraje supaju ich aj do decaku ako na diagnostiku aj ked netreba..

kacena4
25. okt 2012

@maznacik007 mas pravdu, presne tak som to myslela a vystihla si to presne

kanhwa
25. okt 2012

@maznacik007 @kacena4
ved s tym uplne suhlasim, to je fantasticke, ze idu deticky v BA rovno z porodnice do profirodiny a nie do decaku. pokial to teda berieme tak, ze na vyber su len tieto dve moznosti. a tiez som si mnohokrat vravela, ze keby nasu malu ponukali hned, tak by ju mozno ponukli niekomu inemu a nemali by sme take stastie 😉 ja nepoznam presne cisla, len predpokladam, ze tych pripadov, ked si to biomatky rozmysleli, je podstatne menej ako tych opacnych. tak si myslim, ze je to skoda, ze su deti traumatizovane a ochudobnene. je tu predsa nemalo mamiciek na tomto fore - a este viac tych, ktore su mimo fora - ktore si deticky brali domov rovno z porodnice a verim tomu, ze aj ked v niektorych pripadoch k problemom prislo, tak vacsinou to na prospech deti bolo. takze ja sa pozeram na to z tejto strany.

kanhwa
25. okt 2012

@najjulinka strasne, ale to je uz naozaj o inom - o nerovnosti prav biologickeho otca a matky 😒 zial, aj takyto pripad sa moze stat...

erikadodo
25. okt 2012

@lenka_21 tak to sa teším že už konečne prišiel rad aj na Vás. Mne povedala že vo februári sa bude robiť aktualizácia zoznamu tak tam by to mali mať dúfam poriadne zrátané, tak som zvedavá, ale určite sa tam pôjdeme opýtať ešte tento rok...tak ti držím palce nech je štuplík čo najskôr u Vás doma 🙂

iwusa
25. okt 2012

@lenkove OK, chybička se vloudila, takže Taliansko

lubka1709
25. okt 2012

Dnes som volala na UPSVaR tak mi tetuška povedala že mám zavolať o dva roky. 😠 Ale čo už 😒 čakame a čakame 😉

iwusa
25. okt 2012

@lubka1709 čoooooo??? o dva roky? aký si kraj a kedy ste boli zaradení prosím ťa?

lenka_21
25. okt 2012

@cairka Je to tak ako napisala @pelikan8 Kocka co babetko porodila ma trvaly pobyt v nasom okrese a tak patri do NR kraja (i ked rodila v BA). Posudzuje sa to podla trvl.bydliska...

@5katarina7 Ano, mozno je to o poziadavkach ... my mame biele do 1 roka (aj novorodenec) aj dvojicky. Zatial nam ziadne taketo dietatko od r. 2009 nebolo ponuknute ... Toto je prve ... Ak mate ine poziadavky tak Vas mozno kontaktuju, lebo ak sa vyskytne ine dietatko tak oslovuju dalsich v poradi - podla poziadaviek. No uprimne tie dvojicky u nas budu mat dohru, lebo ja som uz napisala staznost ... ked som teraz s pani hovorila, ze preco nas nekontaktovali tak mi povedala, ze vraj mi sme dvojicky nechceli ... tak som jej povedala nech si nastuduje papiere a cuduj sa svete priznala, ze ich tam mame 😕 😕 😕 V tom case pani z upsvaru z nasho okresu bola PN a tak vraj nevie kde nastala chyba 😕 😕 😕

@maznacik007 Aktualizaciu mame ... tu sme robili pocas toho ked som bola tehu. Nic v zlom, dakujem za nazor, len neviem ako by si to riesila v pripade dvojiciek ... co spravis s druhym dietatkom???? Zbavis sa ho, aby bolo princom v dome 😒 😒 😒 Prepac, ale na taketo poznamky som trosku hakliva ... ja mam toho vela za sebou, aj sme o deticky prisli a tak to radsej nebudem rozoberat. A len pre tvoju informaciu, ja napriklad momentalne kojim (a ked si to dietatko adoptujeme tak planujem kojit aj to). Pre mna je to dolezite, lebo vidim aku mam vazbu s mojim dietatkom a ako sme stale "prepojeni" prave tymto sposobom. Tiez sme si uz dost preskakali, bola som s nim v nemocke ked mal 6 tt a bola som nesmierne stastna, ze ho kojim, lebo po tych vsetkych vysetreniach co mu robili sa takto dokazal ako tak ukludnit ... A ako dojciaca matka som mala narok na postel vedla neho a to sme lezali na Jiske. Ak by som ho nedojcila, tak by som mohla nanajvys vedla neho sediet aj to nie vzdy ... Tymto nechcem odsudzovat mamicky, kt. nekoja ... len si myslim, ze aj toto je plus pomoze nam to s babetkom naviazat vztah ... takze to moje 6 mesacne vidim ako prinos!

@kacena4 O tej lehote 6 tyzdnov viem a sme s tym zmiereni ....

@erikadodo Dakujem

@kanhwa Moja, dik za podporu ... si zlata 🙂

Baby, tak nasa "story" ma krasne pokracovanie ... takze som tej pani na urade povedala, ze Oki urobim vsetko co treba a pojdem podla ich poziadaviek na interakciu ... no a ako to dopadlo???? 😒 Teta zavolala do NR, nech mi pripravia papier a tetuska jej oznamila, ze oni maluju, maju odpojene pocitace, zavadzaju novy system ... atd, takze ona mi vie dat papier az v stredu (bud.tyzden). Kedze vraj dietatko musia zobrat z nemocky, tak ho v pondelok prevazaju do detskeho domova a ked veeelmi chcem je ochotna zavolat riaditelke, aby ma za nim pustili v utorok (aj bez papiera).... No nemam slov 😠 😠 😠

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre