Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

zwalsh
11. aug 2013

@karkana no krása tak veľmi ti to prajem a tiež maličkému všetci si to zaslúžite 😉

yukki
12. aug 2013

@zuzkanka117 všetko najlepšie k včerajším meninám! 🙂

fontana
12. aug 2013

@matulikmamulik dik,mi máme 9 mes.chlapčeka 🙂 ..Čaká nás druhá ia a neviem,či možem mu niečo doniest..Aspon nejaku hračku alebo niečo fajné.Joj teším sa...

iwusa
12. aug 2013

@123sabrina no draha, bodaj by som ťa aj tento rok tak potešila počas dovolenky, pekne by sa mohla zopakovať historia, že? verime a aj ty musis verit. pozri su deticky, ohľadne ktorých nás ani nekontaktovali ale možno pred tebou ich niekto prijal do rodiny, takze posun u teba je urcite ano. neboj 😉

@karkana jooooooj, krasne sa to cita, normalne si ta predstavujem s tym kocikom, urcite si cely cas vysmiata ako orech, ja by som tiez bola. Verim tomu, ze ludia pokukavaju a "riesia" ale vies ako sa hovori, kazda senzacia trva tri dni, casom uz budes nezaujimava 😀
caka nas to vsetky, niektori ludia vedia, niektori sa dovtipia, kedze sme roky bez deti a niektori sa dozvedia az potom, ked budeme s kocikom. Preskakali sme si horsie veci, toto je malina. drzim nam vsetkym pastiky!!!

janka797
12. aug 2013

@iwusa

dakujem. mne doporucila p. Anka obklady, kazdy vecer som si varila kasu, ktoru som si obkladala na vajecniky a amternicu a vytekalo to-no bolo to zaujimave,ale nepomohlo🙂a pila som doporucene caje a k Anke chodi neskutocne vela ludi, sme tam cakali asi 3 hodiny,ale naozaj zlata osobka...genetika bola tiez uzitocna, na vysledky som cakala asi 3 mesiace,ale daco zistili, doporucili mi vysetrenie u hematologicky a tam mi MuDr. Klepancova z PN zistila, ze som uplne v poriadku, ze zrazanlivost nezabranuje tomu aby sa embryo neuchytilo...ja by som isla asi aj do Himalajii, ak by to pomohlo🙂 ale, tak uz nemam ani jedno zamrazene, takze rozhodnutie je defenitivne...adopcia.aj ked by som este mohla vyskusat 2 IVF, ale uz nemam nervy na to...aj ked som pocula, ze v Brne je vyborna klinika, kde si ale clovek musi platit vsetko a kedze nekradneme, tak asi nic...prajem pekny dnik🙂

zuzkanka117
12. aug 2013

@yukki 🙂 ďakujem, aj tebe Zuzi všetko naj ...

pelikan8
13. aug 2013

Najlepšia hračka!

zwalsh
13. aug 2013

@pelikan8 To poznám dobre a keď sú ešte aj malé a veľké tak to je radosť 🙂 načo kupujeme hračky?

zwalsh
13. aug 2013

@pelikan8 Tá tvoja maličká je neskutočne krásna 🙂

iwusa
13. aug 2013

@pelikan8 prekrasna 😉

pelikan8
13. aug 2013

@zwalsh
@iwusa Veľmi pekne ďakujem dievčence! 🙂 🙂 🙂

karkana
13. aug 2013

ja som zúfalá, poradte, ako mám vybaviť malému zdr.kartu? je tam samozrejme trv.pobyt kde je bio, a kartu že pošlú na tú adresu, ja neviem, či sú nechápaví v pois.,a trv.pobyt mu nemôžem meniť, a na urade mi nevedia poradiť, že,,,,,a ešte mi dala na rodný list kopiu čo mám, pečiatku poisťovne omylom, dajú mi orginál, ked si pôjdem pýtať na matrike,?

iwusa
13. aug 2013

@karkana och moja, na úrade nevedia poradiť? to sú mi zas a znova tie naše "kompetentné" a silno "obetavé" pracovníčky... sklamaná som z nich, pre pána, veď koľkokrát človek toto v živote rieši, 1-2-3? ale oni stále. Ja ti neviem poradiť, lebo ešte som tým neprešla, prepáč, len som sa trošičku rozčúlila.
a tej kráve nebeskej si sa za pečiatku poďakovala? ďalšie zbytočné vybavovačky ti vyrobila... jaaaaaaaaj Slovensko!

maznacik007
13. aug 2013

@karkana RL na matrike vydaju len rodicom dietata, resp. musis ho mat zverene do starostlivosti ... kto vam daval tu kopiu domov ci socialka nech ti daju este jednu ....

vy mate maleho na zaklade coho doma predbezka ? ci je len na hostovskom pobyte ... podla toho treba riesit zdravotku ... ak nemas este pravoplatne rozhodnutie o zvereni do starostlivosti tak ani ZP nevybavis ... to musi riesit domov...

karkana
13. aug 2013

@maznacik007 máme ho v starostlivosti na zatial 6mesiacov,ešte zajtra pôjdem skúsiť do inej zdr.poi., známej tam dali kartičku,všade hľadia na mňa ako puk,v takejto situácii, no na urade povedali,že mám ísť do miesta jeho trv. pobytu a tam skúsiť,no skúsiť,to je také-možno,,,, tu kopiu mi dali na soc.,ved som volala, že si prídem po druhú, lebo nemôžem ísť do inej pois. s pečiatkou inej poisť.,,,ááááách a na materskú tam netreba asi kopie zmluvy pracovnej, len ten papier potvrdiť, čo mi dali ?

maznacik007
13. aug 2013

@karkana ale v akej forme starostlivosti .. podla toho sa musis riadit .. mas normalne pravoplatne rozhodnutie sudu o zvereni tak ti musia dat karticku poistenca dietata ... len tam treba mat vyznacenu pravoplatnost...
a narob si z toho kopie to potrebujes vsade aj kvoli materskej atd...

lalus
13. aug 2013

@karkana maznacik ma pravdu... musíš všade chodiť s právoplatným rozsudkom súdu (o predbežku/predosvojiteľskej/osvojení/pestúnstve), bez toho nevybavíš nič... pre úrady to dieťa oficiálne bez rozsudku súdu nie je tvoje

iveta70
13. aug 2013

@karkana prosim ta co vybavujes? zdravotnu kartu, ci karticku poistenca? Zdravotnu kartu nech si pyta tvoja pediatricka a ak vybavujes karticku poistenca, staci ked prides do poistovne s Pravoplatnym rozsudkom o zvereni dietata do tvojej starostlivosti a vysvetlis , ze tu karticku ti maju poslat na tvoju adresu, kedze je dieta tebe zverene... s velkou pravdepodobnostou si tam fotokopiu rozsudku budu chciet nechat..
.inak na kartickach poistencov nebyva adresa trvaleho pobytu, ci??? ja mam viacero deti a vybavovala som kadeco a mam deti poistene vo vsetkych troch poistovniach, ale ani na jednej nie je uvedeny trvaly pobyt...
Takze mozno som nepochopila co vlastne vybavujes a nemozes vybavit, ale ak nie, tak skus napisat este raz ...snad ti poradim...🙂

karkana
13. aug 2013

@iveta70 kartičku poistenca , ved som im to celkom jasne vysvetlila, všetky 4 čo tam sedeli,mi tvrdili, že mi ju ani na zaklade toho rozsudku nemôžu dať, iba tam, kde má trv.bydlisko-kde je bio,tam by ju poslali,ak ju chcem ja ,musím mu zmeniť tr.bydlisko, čo nemôžem,no nevedia, ,čo robiť a ako postupovať,škoda, že sú nie nejak prepojení so socialkou, aby vedeli, no zajtra pôjdem do inej ,snád lepšie vybavím

iveta70
13. aug 2013

ja mam niekolko deti, kazde z ineho kraja a kazde dieta ma iny trvaly pobyt a nikdy som s tym nemala problem.... no nic
takze skus zavolat na ustredie tej poistovne v ktorej je poistene dieta a vysvetli im situaciu a mozes aj hned poslat mailom ziadost o zaslanie karticky, pripadne potvrdenia, ze dieta je poistencom ich poistovne...
- prave minuly tyzden som take vybavovala a v Union uplne bez problemov , na mail reagovali hned aj mi potvrdenie poslali obratom a karticku do dvoch dni
- v Dovere reagovali ma mail, ale zatial nic neposlali...:( so VZP mam tiez dobre skusenosti, vzdy bez problemov...

iveta70
13. aug 2013

@karkana v inej zdravotnej poistovni asi sotva pochodis, tam si mozes dat jedine ziadost, ze chces zmenu zdrav. poistovne, ziadost mozes podat do konca septembra a zmenu poistovne budes mat od januara 2014...ale pokial ti nie je dieta pravoplatne zverene do A ci PS tak pochybujem, ze ti to spravia, s tym nemam skusenost, ci moze niekto bez vedomia zakonneho zastupcu , cize rodica menit zdravotnu poistovnu...ale skus sa spytat....

zwalsh
14. aug 2013

@karkana Ach jáj, namiesto aby si sa radovala a užívala si dieťatka v tom najkrajšom veku musíš behať po úradoch. Normálne by to chcelo zriadiť stránku so všetkými informáciami iba pre rodičov čo si chcú adoptovať či inú starostlivoť, aby sme na úrady chodili pripravené. Držím ti palčeky, aby si skoro zariadila.

zwalsh
14. aug 2013

Keď sa jedná o tehuľku, všetci vychádzajú v ústrety, keď sa jedná o adoptívnu matku tak nik nič nevie. ach jo.

iwusa
14. aug 2013

@zwalsh mňa to tiež včera napadlo, normálne spísať bedeker pre budúcich ado rodičov. Všetky totiž vieme ako postupovať, keď si dávame žiadosť na adopciu, je to popísané na viacerých stránkach. Ale potom príde situácia "máme dieťatko" a odrazu sa nevieme pohnúť, v rôznych inštitúciách len mykajú plecami ale že rovnako nevedia pomôcť z úradu práce, tak to je sila, nie? veď tie by to mali sypať z rukáva!!!

papajka76
14. aug 2013

@karkana a volala si aj tetuškám na UPSVaR ohľadne tej kartičky oni ti čo radili? Mali by mať s tým dáke skúsenosti...ja ti presne neporadím lebo mi sme si malého priniesli ako 11 mesačného a kartičku už mal..

zwalsh
14. aug 2013

@iwusa Áno bohužiaľ profesionalita nám na SK veľmi chýba. Korupcia umožňuje ľuďom, ktorí svoju prácu nevykonávajú profesionálne ostať na pozíciách kde sú a tí, ktorí by sa na tú prácu hodili sa tam nemajú možnosť dostať. Teším sa na budúcnosť a véľké zmeny v tejto oblasti 🙂

tamarka1
14. aug 2013

Ahojte dievcata 🙂
neda mi vam neprispiet svojou skusenostu, kedze priznam sa obcas ku vam nakuknem a zdielam vase ocakavania a krasne problemy s adopciou. Sami sme rodicia takehoto dietatka pomalicky uz 6 rocnej krasnej babiky, pre nas najuzasnejsieho dietata pod slnkom 🙂 Je mi fakt smutono, ze situacia na slovensku je stale tak velmi v plienkach, co sa tyka socialnych, zdravotnych poistovien a neviem coho vsetkeho okolo dokladov, ktore potrebujete vybavit...ked sa nam narodila dcera (utajeny porod) vsetko vybavil manzel, lebo byt to na mne dodnes nemame potrebne doklady 😉 okrem uplne ale uplne profesional. pristupu pani na UPSVAR, a sudkyne ktora vydavala potrebne rozhodnutia, nikde nikto nic nevedel ako postupovat...uplny otras zazil manzel v soc. poistovni, kde si vystal rad pocas ich urad. hodin a pani za okienkom nic nechapala – nevedela ako postupovat, musel vsetko nahlas vysvetlovat (viete si predstavit, ked su uradne hodiny co tam je a bolo ludi co stali za nim a vsetko pekne pocuvali)... v tej chvili by som ja asi tie ich sklenene okienka vytrhla, alebo jej vynadala otocila sa na pate...samozrejme o nejakom taktne alebo diskretnosti nemoze byt ani rec...no hanba a smutok zaroven....takto to bolo na vsetkych uradoch, prihlasovanie na trvaly pobyt a pod.. a ceresnicka na torte bola, ked nam odmietli vyplatit matersku od dna prevzatia malej z porodnice...podla nich som mala az od nejakeho rozhodnutia sudu (ja uz si to nepamatam presne, ale viete ze najprv je zverenie do starostlivosti)....fakt uz presne neviem tieto pravnicke postupy musela by som pozriet do papierov, ale teda to uz moju tetu, ktora sa v tomto trochu viac vyzna ako my, strasne nastvalo, ze v socialnej poistovni nevedia taketo zakladne veci...a poslali sme odvolanie do BA na ich rozhodnutie s prefotenym zakonom, kde sa jasne pisalo, ze bio matka sa pri utajenom porode vzdava svojim podpisom nielen dietata, ale aj narokov na vyplacanie prispevkov, ktore by je nalezali a teda ze prevzatim jej ulohy mame na ne narok my od dna starostlivosti o malu, co je dnom odchodu z porodnice. Sama moja kamaratka, co robila vtedy u nas v soc.poistovni na pravnom mi povedala, ze nemame sancu na uspech, ze ich rozhodnutie je urcite spravne, ze nie sme ich prvy pripad....o to vacsie bolo nase zadosucinenie, ked nam s BA prislo rozhodnutie, ze mame pravdu, ze poistovna je povinna sa nam ospravedlnit a dokonca! spatne vyplatit peniaze, co vtedy robilo vyse 10 000 korun....a este ich tam aj v jednej vete sprdli, ze nech si nastuduju zakony aby k takemuto niecomu nedochazdalo 🙂 viete si predstavit tu radost na dusi 🙂
....lebo neslo vobec o peniaze, malej by sme od prveho dna zniesli modre z neba...ale presne ako pisete....tu ludsku hlupost a primitívnosť, ktora u nas stale teda este je na uradoch, kde by mali ako prvy byt vyskoleny na uz taku beznu vec akou je adopcia aaj utajene porody a ony by mali vediet poradit nam a nie, aby si mal svojho pravnika a im hovoril co maju a nemaju robit....uplne suhlasim, keby niekde niekto najlepsie pravnik 😀 presne napisal ako postupovat s vybavovanim dokladov po prineseni dietatka domov, na co mame skutocne narok a odkedy a poslal to kompetentnym na spominane urady 😀

takze vam drzim palce pri vybavovani vsetkeho okolo.. myslim ze pre vacsinu z nas su to uz len prijemne problemy, nevzdavajte to pri bariere uradnickej hluposti a nevedomosti...optimalne ak sa na tuto cast „starostlivosti“ po narodeni daju vasi partneri a vy si vychutnavajte krasne chvile s dietatkom, ktore maminku potrebuje v prvych mesiacoch aj tak najviac a nase deti o to viac, kedze maju toho prevela zameskaneho 😉

matax
14. aug 2013

@karkana
ked pojdes vybavovat matersku,musis mat vykonatelne predbezko,alebo právoplatný rozsudok o zvereni do predosv.star.
-nárok na MD más , ak si odpracovala 270 dni,
narok je 28 týzdnov od oficiálneho prevzatia dietata z ded, alebo doklad o prevzati z porodnice.. potom je nárok na rodicák 3 roky od prveho rozhodnutia o zvereni (teda: MD 28 týzdnov, a potom priblizne 2,5 roka RP)
(nárok na MD je ale max do 3 rokov veku dietata, ak si niekto adoptuje 3rocne dieta, nema narok naMD , len na RP ..narok na RP je 3roky, max do 6 r.veku dietata)

K vybaveniu MD na soc. poistovnu potrebujes:
- tlacivo/potvrdenie od zamestnavatela o prijme (to ti daju na soc.poist)
- potom u nas chceli aj male cierne tlacivo (tale ako je zelen na PNku, len cierne) gynekolog nepotvrdzuje 😝 len zametsnavatel , vypisuje sa len ako "iný poistenec"..tehotným toto tlacivo dava gynekolog.mne ho dali na soc.poistovni
- rodný list dietata
- potvrdenie o prevzati dietata
- doklad o zvereni ( rozsudok, predbezko)
- tvoj obciansky

matax
14. aug 2013

@karkana ta pani uradnicka z poistovne, co ti dala peciatku na rodny list,v nech vezme do ruk telefon a vola a vola svojim nadriadenym, az kym nezisti, ako sa vybavuje zdravotný preukaz pre dietatko zverene do predosvojitelskej star.

nech aspon snahu vynalozi..musi to zistit. aka je to zdr.poistovna? Všzp? to dietatko uz ma daku prihlasku do zdr.poistovne??
ak ma prihlasku, musia ti dat karticku, ked im ukazes právoplatny rozsudok a tu prihalsku .. pre karticku sa da ist aj osobne na pobocku, alebo sa da napisat korenspondencna adresa, nemusia ju posielat na adresu biol. matke

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre