Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

savia
21. júl 2010

@5katarina7 ,tiež sme boli nútení odmietnuť,ale bolo to po dlhej zrelej úvahe, za a proti, srdiečko hovorilo jedno, rozum iné a teraz sme usúdili, že presne takto to malo byť,lebo si nás vybral náš malinký ako svojich rodičov🙂 ,takže sme naňho museli počkať🙂 a vôbec sme neboli posunutí na koniec poradovníka, zostávali sme na svojom mieste v poradí, pekne nás kontaktovali, ked sa narodil náš chlapček. Máte právo sa rozhodnúť.

naduska
21. júl 2010

Savia , ako dlho ste cakal 🙂

savia
21. júl 2010

cca 16mes.

mmmonca
21. júl 2010

Ahojte. Ja som z Bardejova. Od marca sme s manzelom v poradovniku. Nastasie sme vsetko zvladli. Celu tu pripravu. Zijeme v zahranici, v sev. Irsku. Neviem aky je dalsi postup, kedze sme v zahranici, nemam moznost chodit po detskych domovoch a "hladat si dietatko". Je aj nejaka ina moznost? Myslim formou internetu, fotiek atd? Vie mi niekto poradit? Dakujem

magimary
21. júl 2010

nejestvuje iná forma hľadania dieťatka, ako ísť pozrieť konkr. dieťatko, ktoré vám "vytipujú" a zavolajú vám z úradu (po určitej rôzne dlhej dobe čakania),
alebo iniciatívne nahliadnutie do spisov v neštátnych subjektoch - Návrat a Úsmev...

žiadna iná legálna forma "hľadania" nejestvuje...
a ak máte uvedené striktné podmienky na dieťatko, tak jediné "hľadanie" je čakanie...

mmmonca
21. júl 2010

Dostali sme list asi pred mesiacom, ktory mi rodicia prescanovali a poslali mailom, ponukali nam chlapceka, ktory ale potreboval byt pod stalym lekarskym dohladom. Chlapcek mal necele 3 roky. Ine je chodit k nemu k lekarovi na Slovensko a ine zasa tu. Takze v nasom pripade je len moznost cakania, kym sa nam opat niekto neozve, nezavola nam. A je nejaka moznost dozvediet sa, kolki sme v poradovniku? Tu informaciu podaju len osobne, alebo aj telefonicky? Dakujem.

magimary
21. júl 2010

monci, ak sú ochotní na úrade, tak aj telefonicky,
ale ako si čítala vyššie, niekde túto infošku poskytnú ochotne a bez rečí a niekde ani za svet 😝
takže, určite skús zavolať a budeš vedieť, na čom ste 😉
z ktorého kraja žiadate? 😕

magimary
21. júl 2010

sorry, už vidím -z Bardejova 😉

mmmonca
21. júl 2010

Patrime pod Presov. Cakali sme 10 rokov kym sme sa odhodlali na adopciu. Chceli sme si dat ziadost aj tu v sev. Irsku, ale bolo by to komplikovanejsie. Ja som velmi nedockava a chcem aby to uz bolo.

magimary
21. júl 2010

na úrade vedia, že ste v Írsku? Plánujete tam ostať aj po ado?
aké máte podmienky? 😕

mmmonca
21. júl 2010

Ak nam dieta daju na adopciu a ak vsetko dobre prebehne, nemal by byt problem zobrat si ho tu. Zistovala som to aj cez pravnikov, ci je to v poriadku a ze vraj ano.

magimary
21. júl 2010

jasne, len sa pýtam...
a počas predosvojiteľskej lehoty si tam asi dieťatko nebudete môcť vziať, či hej? 😕
sa mi nezdá, že áno... 😕

manulienka
21. júl 2010

Ja pochádzam z prešovského kraja a tu je normálne čakať na dieťa tak dlho. 3 roky je tu priemer. Aspoň tak mi bolo povedané na UPSVaRe. Moja známa podala žiadost predomnou a ešte vždy nemá dieťatko.

5katarina7
21. júl 2010

My budeme mat este 2 ci 3 krat pripravu,este pridu pozriet bytove podmienky a potom nas zapisu do poradovnika,uz sa neviem dockat.Nam hovorili na urade,priblizne rok cakania.

kanhwa
22. júl 2010

Ahojte.
Katarina
a vy ste si uviedli ake predstavy o dietatku?
p.s. ja uz mam tiez jedno 17-ročne 🙂

5katarina7
22. júl 2010

Ahojky!My sme uviedli dietatko do jedneho roka,biele,zdrave.Ale na priprave sme rozmyslali,ci nedame aj poloromske,lebo psych.hovorila,ze ked je otec neznamy,tak automaticky sa berie dietatko ako poloromske,a pritom ani nemusi byt.No este na konci pripravy to budeme aktualizovat,dovtedy si este premyslime. 🙂 Aj ja som sa kukla,ze aj vase ma 17. 🙂

mmmonca
22. júl 2010

Predosvojitelska lehota je ina do jedneho roka dietata a ina po roku. Dieta malinke je myslim do roku akoby nie nase. Dovod je zdravotny stav dietata, kde sa pocas vyvoja mozu ukazat zdravotne problemy. Neviem to presne popisat. Ale je moznost - ktoru nam na urade nepovedali, tam stale tvrdili ze sa neda zobrat dieta do zahranicia, ked nema rok - pravnicky to je mozne, zistovala som si to, len sa musi dat ziadost a podpisat nejake ine papiere. Rychlost vybavovacky zalezi aj od sudcu. Ja sa v pravnickych veciach nevyznam, ale pravnik co ma na starosti rodinne pravo ma uistil, ze sa to bude dat. Ja sa stale snazim zistovat nejake nove veci. Uvidime. Len to cakanie.

cairka
22. júl 2010

@mmmonca , neviem, ako je to s tým vzaním dieťať do zahraničia. Osobne to vidím ako magi. Každopádne predosvojiteľská je rovnakých 9mesiacov, či bereš novorodenca, alebo 9ročné dieťa 😉

mmmonca
22. júl 2010

Verim ze sa to nejako bude dat. Od marca mame potvrdene, ze sme v poradovniku. Takze neostava nic, len cakat.

lenkove
28. júl 2010

@mmmonca
my sme boli v podobnej situácii ako vy, tiež sme žili v zahraničí a chceli adoptovať bábo zo Slovenska. Malú máme doma 6 mesiacov a cca 8 mesiacov už bývame /teda ja, mm kratšie/ na Slovensku. Keď sme náš prípad konzultovali so sociálkou, tak povedali, že budeme musieť byť počas predosvojiteľskej doma. čo aj sme 😀 ak teda neprázdninujeme u milovanej babi 😀
možnosť strávenia predosvojiteľskej v zahraničí sme ani nebrali do úvahy, pracovné povinnosti sa vyriešili rodičovskou dovolenkou, ktorú teda trávime tu 🙂
každopádne vám držím palce...

ajuska212
28. júl 2010

@jazminn ahojček,chcem sa spýtat aj hovorite malinkej pravdu alebo este cakate na vhodnu priležitost??dakujem za odpoved!

jazminn
28. júl 2010

Nie, zatiaľ to ešte nevie, vie len, že sa nenarodila mamke v brušku, ale v srdiečku, čo jej veľmi vrta v hlave. Stále nad tým rozmyšľa, lebo dnes sú deti múdre a vedia, že sa rodia z bruška. Neviem, stále čakám na niejaký zázrak. Viem, že sa nebude konať a že jej to musím niejak vysvetliť. Je veľmi silne citovo na mňa upútaná. O rok pôjde do prvého ročníka a dovtedy jej to musím povedať. 🙂

maznacik007
28. júl 2010

predosvojitelska starostlivost je 9 mesiacov.. az potom moze byt dieta osvojene.. v ramci predosvojitelskej nie je mozne sa zdrziavat v zahranici... dieta do roka nie je mozne mat trvalo osvojene... preto aj babenka co sli do novych rodin z porodnice a maju za sebou sudy.. aj predosvoj. aj normalny tak za po roku veku jeho zivota mozu byt novy rodicia v jeho RL.

predosvojitelska starostlivost je rovnaka nech ma dieta hocikolko rokov.. jedine ... pestunska starostlivost sa zapocitava...

jazminn...
deti dokazu pochopit viac ako si my dospeli dokazeme predstavit... ak ti mozem vobec radit skus sa o tom s malou porozpravat pred skolou... co je taky zlom v zivote deti aby toho nemala naraz privela na spracovanie prip. sa to moze dozvediet od vsetecnych dospelych, deti a pod. a moze to vnimat ako zradu...
skuste to naozaj nenasilne mozno oslavit den kedy ste ju prvy krat videli upiect tortu a popri tom vysvetlit ze ste na nu dlho cakali a tesili sa, ze sa narodila z bruska inej zeny ale ze sa o nu nemohla postarat... /neviem nakolko mate informacie...ci mate aj nejake pamiatky na to obdobie nez prisla k vam/.. a ist pozriet deticky do domova /odniest im napr. hracky po nej/
je mozne a je dobre sa na to pripravit ze mala bude zvedava na vsetky dostupne info o svojej biologickej rodine co je normalne netreba to brat ako zlyhanie nas rodicov... z mojich skusenosti cim viac sa tomu branime tym je to pre vsetkych tazsie prijat... dieta moze citit rozpor lojaality... ved tu je moja mama ona ma lubi... ale co ta druha kto to je ako to bolo preco ma nechala v domove... v kazdom pripade je dobre dieta ubezpecovat ... /aj ked sa tvari akoze nic/ ze tym ze sa nenarodilo z tvojho bruska sa nic na vasom vztahu nemeni... a nie je to nejake tabu alebo problem...
si jej mama ty najlepsie vies co na nu plati mozno sa skus obratit na nejaky klub nahradnych rodin v okoli... je dobre aj ked vidi ze nie je v tom sama ze je viacero deti ktore su osvojene...a v klube by ti pripadne mohli pomoct ako to naformulovat.. alebo mozno proste len podporit... lebo to isto nie je pre teba lahke.... ani pre ziadneho adoptivneho rodica.. lebo to ze sme nase deti neporodili nezmenime.. ani keby sme ako chceli ale to ze ich vychovavame, lubime a sme za ne zodpovedni to nam nevezmu... nase rodicovstvo je ine... my sa on delime s biologickymi rodicmi nasich deti.. aj ked sa s nimi nestretavame tak akceptujeme to biologicke co je v nasich detoch.
Vela stastia

kanhwa
29. júl 2010

jazminn
my sme sa tomu venovali tak asi ako vsetci na priprave, ale aj tak zrejme kazdemu rodicovi toto robi starosti. ku nam este nase druhe dietatko ani neprislo a stale nad tym rozmyslam, ze ako...ale najprirodzenejsie a najlepsie zo vsetkeho sa mi zda to riesit tak, aby to dietatko vlastne vedelo odjakziva, akym sposobom sa ku vam dostalo (samozrejme podla veku, aby to aj vedelo pochopit) a aby tento sposob bol prezentovany ako jeden z normalnych sposobov, ako sa deticky k maminkam dostanu, aj ked je menej casty. Jasne, ze otazky a problemy budu - ja sa najviac obavam puberty, ze ciastocne to dieta moze aj zneuzivat proti adoptivnym rodicom. Ze preto su nejake rozpory, lebo nie su biologicki. Ale ti, co pubertakov maju tak vedia, ze bez konfliktov v tomto veku snad zivot ani nie je mozny 😉 tak ja by som o tom rozpravala ako o niecom uplnom normalnom a prirodzenom aj pred dietatkom aj pred okolim a ked to my budeme brat ako normalne, ani okolie to nebude az tak velmi zaujimat, aby o tom donekonecna klebetili. Nehovorim, ze nejaka poznamka nemoze ublizit, ale urcite menej, ak bude dcerka informovana. V kazdom pripade si myslim, ze pred zacatim skoly treba.
maznacik,
pekne si to napisala 🙂 tak mi vdaka tebe napadlo, ze fakt by bolo fajn to pred detmi prezentovat ako nieco, co je vlastne pre nich super - mozu mat dvoje narodeniny - jedny, ked sa narodili a druhe v den, ked prisli ku nam. citala som prednedavnom knizku o adoptovanej dievcine a tam to bolo tak pekne napisane: ona mala aj mladsiu sestru, ktora bola biologickym dietatom jej adoptivnych rodicov a v detstve to pokladala za nieco mimoriadne, ze je adoptovana, lebo na rozdiel od jej sestry si ju jej rodicia "vybrali". .takze asi takto nejako by som to ja riesila.

cairka
29. júl 2010

kanhwa, nepamätáš si, ako sa volala tá knižka?

jazminn, ku nám sa teraz dostala táto kniha: http://www.promenada.sk/p/88997-ako-som-dostal-... . Myslím, že 5r. dieťa už by ju mohlo zvládnuť, vaneske sa veľmi páčila. Ale odporúčam, prečítať dopredu, lebo sú tam občas veci, ktoré citlivejšie dieťa môžu nejak zraniť, ale na druhú stranu je tam veľa námetov na diskusiu s dieťaťom. Je to o chlapcovi, ktorému z ničoho nič doviezli rodičia sestru, nič mu nepovedali, aj to je tam rozoberané, že to nebolo správne, aby mu to nepovedali, o žiarlivosti, potom neskôr rozoberajú, prečo vlastne bola "sestra" v domove, spomínajú sa drogy. Občas som pri čítaní zostala sama zaskočená, ale malá to brala asi lepšie ako ja 😝

my sme teda od malinka sa o tom rozprávali, začínali sme s týmto : http://www.alterego.sk/index.php?action=kniha&s... , a ešte má veve celkom rada aj toto: http://www.najnakup.sk/Porovnaj_knihy-psycholog... - ale to čítam trocha okresaný príbeh 😝 😅
a teda na 2. narodky dostala veve "rozprávku o Vaneske" a to čítame dodnes 😉

kanhwa
29. júl 2010

Cairka,
je to knizka od Alison Larkin, vola sa Anglicka americanka a je to taka celkom lahka beletria o tom, ako sa dospela baba z Anglicka vyberie patrat po svojich korenoch a bio rodicoch do Ameriky, co sa je aj podari, je plna nadsenia a velkych ocakavani, ale nakoniec je vsetko inak....Je to velmi mila, vtipna aj poucna knizka pre dospelych, rozhodne odporucam...

edit.ka
2. aug 2010

ahojte, aj my sme sa dali na adopiu, minuly rok v septembri sme sa dostali do poradovniku a od vtedy cakame, nebol taky mesiac co by som nezavolala a nespitala sa , ze kolkati sme v poradovniku. Som velmi nedockava...minuli mesiac, ked som volala, mi povedali, ze si mozme dohodnut stretnutie a porozpravat sa, ale ze dietatko nam ziadne neukazu, lebo ze nie sme na rade, a ked sme dosli ..to bolo prve, ze nam ukazali asi 6 fotiek detiaciek, (nechapali sme) ale sme si nevybrali, lebo mali do 2 rockov a mi chceme miminko...a vtedy nam povedali ,ze sme medzi prvimi . Dneska po telefonate nam povedali, ze sa nam ozvu v oktobri, aj ked nerozumiem preco ked sme uz mi na rade ??? je to nepochopitelne, ze nas stale posuvaju ......ale co sa da robit... ☹

kveta
2. aug 2010

@edit.ka Korupcia by možno bola odpoveďou na Tvoju otázku... 😕

cairka
2. aug 2010

a možno by bolo odpoveďou náročnosť požiadaviek? 😕

yukki
2. aug 2010

Pokiaľ chcete zdravého bieleho novorodenca tak sa prikláňam k tomu, že doba čakania sa predlžuje práve náročnosťou Vašich požiadaviek. Normálna "čakacia doba" na nerómskeho novorodenca môže byť oveľa dlhšia ako rok. 🤐

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre