Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

depa
21. mar 2012

@magimary ahoj moja našla som že aj o adopcii pišu baby chcem sa ta opytat akz je cely proces a či si možu adoptovat babo aj ked nie sme ešte spolu zobraty vieš mam problem že nemožem mat babo skušala som aj umele ale nejde to raz to sice vyšlo ale som potratila a odvtedy in teraz sme sa rozhodli že si adoptujeme lenže je tu problem že iked sme zasnubení a žijeme spolu dokonca mame aj byt tak mam obavu z toho že či nam povolia adopciu na nešom upsvr mi povedala že by nam ju zamietli. ako dlho cely tento proces. napiš mi mam ip tak mi možeš napisat aj tam.

najjulinka
21. mar 2012

hypotoniu maju u nas aj tabulkovo vyvyjajujce sa deti niektore....... 😉 a aj vo vyššom veku...... 😉 napr. aj taka Lucinka ju ešte má.... 🤐 😉
profi opíše situáciu lekarke, lekarka by sa mala aj pýtať, lebo ona vie čo sleduje a čo treba sledovať , takže by mala dať doplnajuce otazky.. .ja vždy k neurologičke pridem poviem čo a ako a dá mi doplnujuce otazky a hlavne ak dieťa nespolupracuje, tak sa viac vvypytuje.... 😉
a nechapem celkom to, že sa profi nechce chodiť po lekaroch... to akože decák jej to nariadi a ona nejde? 🤐 😨

dioliana1
21. mar 2012

@depa adopcia jednotlivcovi iba vo výnimočných prípadoch, prednosť majú manželia...ak nie ste zobratí a chcete spolu adoptovať nedajú vám...

dioliana1
21. mar 2012

@lubka1709 zahlienenosť pluc, pečene, krátky život... 😔

najjulinka
21. mar 2012

@dioliana1 nemožu manželsky par uprednostniť pred jednotlivcom pokial viem.....

a da sa tak, že si adoptuje jeden z vas a druhý sa neskor len pripiše ako rodič 😉

dia6
21. mar 2012

@magimary Keď sme boli u lekárky, tak povedala, že malý u nej bol zatiaľ len trikrát. A to už je u profi 4 mesiace. Tak povedala, že o ňom toho moc nevie. No i tak mi prišla úplne bez záujmu keď sme sa snžili na čokoľvek pýtať.

najjulinka
21. mar 2012

ako často chodia miminečka na kontrolu? ja som brala najmenšie 4 a pol mesačne a tak netušim ako často maju preventivky babuliatka malilinke... ale to fakt chodia častejšie... ? však prv poradňa je na 4 týždne a stale sa interval predlžuje.... tak za 4 mesiace ak bola 3x tak je to asi aj dosť.....
lekarku ma asi mimo domova.. neviem či tá ma pravo priamo informovať vas, tak možno preto aj nebola ochotná, ale decák by vas mal informovať o zdrav. stave a aj v spise by to malo byť...

dia6
21. mar 2012

@magimary Ďakujem ti veľmi pekne. Ja som sa práve bola tiež prejsť z práce na obed a rozodla som sa, že budem myslieť pozitívne.
No ale drobček sa narodil v 35.týždni mal 2 a pol kg. Takže bol maličký a matka asi pila počas tehotenstva, ale to nevedia určite. No viem, že matka je psychicky chorá. Asi nič extrémne vážne, ale je. Inak nebol kriesený.
V podstate nemal v záznamoch nič viac napísané.

najjulinka
21. mar 2012

@dia6 však to je už v pohode viacmenej.. .od 32.týždna..... Lucka bola 32.týžden a o bolo take hranične..... ale nad 2 kila to je už hotove dieťa...... akože jasne riziko maš aj u bába narodeného na termin a velkeho a čím menšie a skor narodene, tak je to rizikovejšie... ale nad 2kg to už su v pohode babatka relativne.......

samozrejme ako pišem, že aj štvorkilove donosene sa može narodiť s problemom........

ale fakt toto nie su hrozostrašne parametre na domovačika 😉

dia6
21. mar 2012

@depa súhlasím s @najjulinka Ja som tiež s priateľom nie zobratá, iba zasnúbená a žijeme spolu už dlhší čas. Nám povedali, že je možné si zobrať dieťatko spolu aj keď nie sme zobratí, ale radšej by som si mala podať žiadosť sama a potom keď sa vezmeme sa to dá nejako papierovo spraviť.

najjulinka
21. mar 2012

@dia6 ale na to ako psychicky chorá je matka by som sa asi opýtala ja... ..... lebo dedičná predispozicia na mnohe psychochoroby je.... 🤐 🤐 🤐

dia6
21. mar 2012

@najjulinka Neviem ako často sa chodí k lekárke, ale mne prišla táto lekárka, že proste nám nemá čo povedať. Tak sme sa pýtali, no v podstate na všetko povedala, že to vyzerá byť v poriadku. No nebolo.

Najskôr nám aj sľúbila, že ho pošle na vyšetrenia, no potom vraj volala profi mamine a jej povedala, že nevidí dôvod ho niekam posielať. No a nakoniec ako to dopadlo.

Aj tak verím, že bude sono OK.

dia6
21. mar 2012

@najjulinka Ani mne sa to nezdalo, že by mal nejaké problémy. dnes sa predčasne rodí veľa detí.
Len teraz tak spätne rozmýšľam.

dia6
21. mar 2012

@najjulinka My sme sa to dozvedeli náhodou, že je na psychiatrii, no vraj to nemôžeme vedieť.

najjulinka
21. mar 2012

@dia6 veeeelmi čudné........... tak možno nejaka schyzofrenia a vy nemožte vedieť.... ehm ehm..... 🤐 🤐 🤐 😖 😖 😖

dia6
21. mar 2012

@najjulinka neviem. Ale skúsim si to zistiť.

lusterka
21. mar 2012

@dia6 drzim palce, aby sono bolo dobre...ale ak nebude, tak treba byt opatrny

luttka
21. mar 2012

@dia6 ahoj, aj nas maly mal mensiu hlavicku ako ine deti a narodil sa v 33 tt, s hmotnostou 1,8kg, ked sme si ho doniesli domov mal skoro 4 mesiace a az mesiac na to sme boli u neurologicky. Tiez mal zavrete pasticky, neudrzal hlavicku ked bol na brusku - to bolo tym ze ho nepolohovali ked spinkal a potom si zvykol lezat na jednej strane a skratili sa mu svaly na krku, takze potom sme cvicili vojtovku do roka, chodili na masaze ruciciek, noziciek a vsetko sa pekne napravilo. To ze mal malu hlavicku asi ma geneticky, neurologicka si nakreslila graf ako mu rastla po narodeni, prepusteni z porodnice, potom z merani z poradni a povedala ze ma mensiu ale tempo rastu je ok. Teraz ma maly 3 roky, rozumu ma za troch, celkovo je mensi ale to je asi fakt genetika.Mali by vam dat prepustaciu spravu z porodnice, niekde robia babatkam sono mozgu uz v porodnici - tym skor ked je predcasniatko, keby nieco zistili tak urcite sa to riesi. Drzim palce.

magimary
21. mar 2012

@dia6 tak som zase tu a už konečne dúfam, že to aj dokončím 😉
takže pokračujem približne tam, kde som skončila, pričom medzičasom si sem dala viac nových-podstatných informácií, ktorých sa dá chytiť 😉 , ale k tým potom...

-takže, aj pri hypertónii ide viac menej o bežný nález (u "rizikovejších" detí-predčasniatok, domováčikov, detí chorých atd), ktorý sa vojtovkou, alebo aj len dojčenskou gmynastikou (či Bobtahom) rozcvičí behom pár týždňov...
naozaj už po mesiaci cvičenia je zmena viditeľná a dokonca často i ´dalšie cvičenie nepotrebné...
-čo sa týka hypotónie-platí v podstate to isté, akurát, že samozrejme závisí od množstva svalov, ktoré sú hypotonické... niekedy hypotónia "dlhšie" odoláva cvičeniu (a potom v náznakoch pretrváva aj oveľa dlhšie, má ju VRAJ-podľa neurologičky aj náš trojročný Tady 😉, pričom pre nás je už neviditeľná a sami by sme si to už teraz zrejme ani nevšimli, ale keď sa pozrie neurolog, tak podľa určitých "bodov" napíše, že ide o hypotóniu-napríklad-dieťa má slabší stisk ruky 😉), ale zase ide o hypotoniu nezávažnú, nepodstatnú a "neškodnú"-pokiaľ dieťa chodí a nemá iné problémy, tak ono napokon spevnie, resp. môže mať v budúcnosti ťažkosti s držaním tela atakpodobne...), ale vrátim sa k hypotonii u "maláčikov"- u nich sa to dá krásne doma "posilovať" aj bez vysoko špeciálnych cvičení-napríklad tým, že sa dieťatku venuješ, pričom ho máš položené na podložke na brušku a hračky mu ukazuješ tak, že sa za nimi musí naťahovať, alebo tým, že mu zahrkáš s hrkálkami, či zvukovými hračkami na rôznych stranách a ono sa pohybom celého telíčka snaží zachytiť, odkiaľ ide zvuka atd...-týmto pohybom na brušku sa precvičujú všetky dôležité a hlavné svalové partie na telíčku, ktoré bývajú najčastejšie hypotonické... potom veľmi pomáha cvičenie na fitlopte, kedy si babatko preguľuješ, pričom ho na lopte fixuješ a ono striedavo napína a uvoľnuje najväčšie svaly (chrbta, brucha, šije...)...základná poloha je tu teda poloha na brušku-pasenie končíkov..., rovnako významne pomáha plávanie s bábätkami...tam voda úžasne masážne pôsobí na tieto veľké svaly a zároveň tým, že dieťatko prekonáva odpor vody, tak ich posiľňuje a spevňuje...
toto všetko sú úplne jednoduché triky a grify, kedy sa dá "benígnej" hypotónie zbaviť napr. aj bez vojtovky 😉
-mikrocefália-tam je dôležité zistiť, či má dieťatko ešte otvorenú fontanelku na hlave (ak áno, tak môže mikrocefália rastom "zminúť"), a ak je už uzavretá, tak sa to rieši napríklad chirurgicky a mozog sa naďalej vyvíja bez ťažkostí (zachytí sa to včas, kým mozgu miesto stačí aj v malej hlávke)..., ďalej môže byť mikrocefália v dôsledku genetiky, že aj rodičia (alebo len jeden) dieťatka majú malú hlavu (ale zase si to nepredstavuj, že ju majú malú ako malý žltý melón 😅, oni ju majú obvykle menšiu, ako väčšina populácie-možno o 2 cm 😉); ďalším dôvodom malej hlávky (mikrocefálie) môže byť napríklad FAS, ale ZASE (!), ak aj matka malého "MOŽNO" pila, neznamená to, že malý mal FAS (!!!), ak totiž nemal žiadne iné príznaky typické pre FAS (čo zrejme nemal, keďže si o tom nikde nenašla zmienku), tak samotná menšia hlava nemôže znamenať, že malý má/mal FAS....
skrátka, tých dôvodov na "malú hlavu" (v ranom veku zväčša bez poškodenia mozgu, lebo aj mozog je v tomto veku ešte malý 😉) môže byť veľa a pokiaľ zobrazovacie metódy nepoukážu na mechanické poškodenie mozgu (čo si na 90% myslím, že neukážu 😉), tak mikrocefália neznamená jeho poškodenie, ale len tú "malú hlavu"-ako som už vyššie písala ...

tu som už vhupla aj do tých informácií, čo o malom vieš, podľa toho, čo píšeš, malý zjavne nemal (a zrejme ani nebude mať) závažný problém, lebo sa nenarodil ani ako ťažký hypotrof a ani veľmi predčasne (od 36.t.t. sa dieťatko považuje sa donosené a narodené v "termíne") a dokonca ani matke závislej, tak tam dôvod na organické, či mechanické poškodenie mozgu ozaj nevidím 😉
jej psychické ochorenie -hm, môže byť i závažné (pýtaj si, žiadaj si informácie!), ale môže byť aj úplne banálne a nepodstatné (aj "bežná" migréna sa lieči u psychiatrov 😉)...

kedy to má malý ten ultrazvuk?
ako vieš, že nuž o dva týždne máte súd? už máte vytýčené pojednávanie???
wow, tak rýchlo 😅 😉
a toľko si sa bála, že budete čakať ešte polroka 😉

jó, a ešte počet tých poradní! ha, veď to je absolútne dostačujúci počet 😅
častejšie nechodíme ani my s našimi deťmi 😉
zrejme bol malý dlhšie v nemocnici, zrejme ešte čosi v decáku a tak, kým prišiel na prvú poradňu, mal asi dva mesiace a bežne sú do polroka poradne raz za mesiac-viac poisťovňa neuhradí 😉
po polroku ešte zreidkavejšie 😉

kanhwa
21. mar 2012

@mysiak001 tak to je sila, to je fakt bleskovka 😕 drzim palce s robotou.

kanhwa
21. mar 2012

@raza no u nas to bolo tusim az 3 tyzdne kym napisala spravu, lebo medzitym bola aj Vela Noc. Ale ved ked jej slusne zavolas, tak nic nemozes pokazit.

magimary
21. mar 2012

@depa tak neviem, babky ti tu už napísali rôzne názory,
no v čase, keď som ja "sedela v zákonoch" (cca pred rokom), tak som sa jasne dočítala, že pokiaľ ide o adopciu, tak žiadateľský pár by mal byť manželmi (skúsim to aj pohľadať v zákone), alebo len osoba samostatne žijúca ("single")
pokiaľ ide o pestúnstvo, tak tam podmienka, že obaja musia byť manželia, nie je a o pestúnstvo teda môže žiadať aj jeden z páru, so súhlasom druhého,
ale pri adopcii (ako som sa dočítala), to neplatí (tak ako napísala @dioliana1) ...
idem to skúsiť pohľadať 😉

magimary
21. mar 2012

toto o tom hovorí zákon:
"Osvojiť maloleté dieťa môžu manželia, aj osamelá osoba. Ako spoločné dieťa môžu maloletého osvojiť len manželia. Je teda vylúčené osvojenie ak osvojitelia žijú spolu ako druh a družka. "

dia6
21. mar 2012

@luttka Ďakujem. To sú dobré správy. Ja verím, že to bude OK.
Veď je taký zlatý... a pokroky robí od kedy sme ho prvýkrát videli. 🙂

dia6
21. mar 2012

@magimary No máme pred veľkou nocou pojednuávanie. Prišiel nám už papier. My sme sa veľmi báli lebo nás strašili. Aj v DeD boli prekvapení. My nadšený... lebo ho už na veľku noc môžeme mať doma 🙂
ďakujem za toľko informácií.
Ak dopadne dobre sono, tak verím, že maličký bude úplne v poriadku. My máme toľko času, koľko si bude vyžadovať.

A ďakujem za tie cvičnia. Skúsime 🙂

dia6
21. mar 2012

@magimary fíha to o tom osvojení som netušila, že musia byť manželia. Som myslela, že je to rovnaké ako v pestu.

magimary
21. mar 2012

@dia6 a to je už riadne pojednávanie? 😨 😕 /tak to blahoželám!/
čiže ani to predbežko ste napokon nepodávali?

morisa
21. mar 2012

ahojte, my sme boli dnes v DED a podpisali nam hostovsky na vikend juchuuuuuuuu 🙂

magimary
21. mar 2012

@morisa to je fajn... 🙂
len tie "boľavé návraty"... také asi nebudú... 😔

matax
21. mar 2012

@depa suhlasim s @magimary, ja som sa na to vyslovene na upsvrar pýtala, bolo to sice 4 roky dozadu,ale nemyslim, ze sa to menilo. Mne a mojmu, uz terajsiemu manzelovi, by dietatko nedali, ak by sme spolu zili ..a my sme chceli obaja spolu, len sme váhali so sobásom. takze páru len ako manzelom povolia adpciu. A @najjulinka pise tiez dobre, jednotlivcovi je umoznene adoptovat dieta a nema byt posudzovaný inak, ako páry, len nesmie mat v tej dobe partnera, alebo nesmu o nom asi vedeit..Ale posudzovat jednotlivca inak , akozeho uprednostnit v poradovniku pred pármi, alebo obmedzit mu výber, to nesmu, to je diskriminácia . Ide asi o to, ze dieta bude vychovávane v ich spolocnej domácnosti, tak by mal byt pripravený aj partner. Pri pestunstve je moznost jednotlivcovi a aj samostatne jednemu z manzelov, len druhý musi suhlasit....aspon tak si to ja myslim.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre