Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

magimary
15. máj 2012

@maznacik007 na základe čoho, predĺženú platenú? 😕
má síce nejaké problémiky, chodia k psychologičke, ale nie je to nič závažné, tak na základe čoho?
ale malý mal veľmi, veľmi kritický štart...sme si to s ním prežili...

magimary
15. máj 2012

@cairka on mal o čosi menej ako 8 mesiacov (tuším!) , asi 3 týždne mu chýbali do 8mes.
a ozaj sa mi zdá, že brala chvíľu aj MD ...
mám jej zavolať, je to tam podstatné, či bola aj na MD? 😕
strácam sa v tom...

maznacik007
15. máj 2012

@magimary napisem do sukromnej

natia
15. máj 2012

@magimary ja som poberala RD odo dňa právoplatnosti predbežka

magimary
15. máj 2012

@natia hm, dík...
tak to ešte overím, či ozaj mali to predbežko... resp. odkedy...
lebo malý od nás ozaj odišiel 5.júna,
ale to ona ešte nebola s ním doma cca mesiac 😕
tak ja už som z toho zmätená... 😅

papajka76
15. máj 2012

@magimary doba sa ráta od právoplatnosti predbežka t.j. 3 roky od jeho právoplatnosti a súhlasím s maznacik007 presne to isté nám povedali ked sme dostali malého domov síce ja už som mala nárok na materskú lebo malého ježula sme dostali až v roku 2011 ale do konca roku 2010 platilo nárok na materskú do 8 mesiaca dieťaťa.

magimary
15. máj 2012

@papajka76 vďaka, tak budem volať tej "našej" náhr. mamine a zistím presne tie dátumy, čo majú v rozhodnutiach a poviem jej toto... zatiaľ mi nedvíha telefon, skúsim zase večer 😉

matax
15. máj 2012

@magimary od prveho sudu sa ráta, cize od predbezka, no a doba na RD je 3 roky.
este docitam, len narýchlo pisem
pred 1.1.11 bola moznost poberat MD len do 8 mes veku dietata
od 1.1 .11 je to zmenene a moznost je do 3 veku dietata a doba je 28 týzdnov

matax
15. máj 2012

@magimary uz som to narychlo precitala
md sa rata od prevzatia dietata za kalendárne dni, 28 týzdnov..predtým obmedzene vekom 8 mes dietata,(teraz 3 roky veku)
potom sa plynule pokracuje v RP, necele tri roky-ak poberala aj MD, od dna prevzatia z ded- musi byt právoplatený rozsudok o zvereni alebo právoplatne predbezko

ak uz bol 5.6 právoplatný rozsudok, tak sa ráta to prevzatie odvtedy

ak 5.6 este bol na hostovskom bez právoplatneho sudneho rozhodnutia, tak musi byt niekde dátum, kedy sa hostovský skoncil a uradne ho prevzala z ded, odvtedy sa rata ta doba..

no a este sa den vzniku nároku da zistit podla rozhodnutia o priznani MD (asi na md bola, podla toho, co pises o gyndosovi) , od priznania 3 roky
cize, ak bol právoplatný rozsudok /predbezko/ 5,6.09 tak do 5,6.12 (ale vlastne celý mesiac jun este dostane asi, lebo RP sa rata za kalendárny mesiac-to neviem isto, este som svoj rp neskoncila 🙂, plus, nech si zisti nárok na dovolenku )

matax
15. máj 2012

http://www.employment.gov.sk/rodicovsky-prispev... ....do šiestich rokov veku, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti prvého rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti tej istej oprávnenej osobe,

dia6
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
najjulinka
16. máj 2012

@dia6 stále ste v zozname žiadatelov.. kým vám nie je pravoplatne zverené dieťa, tak dovtedy ste v zozname žiadatelov na tom svojom mieste v rebríčku... vyradzujú zo zoznau až ked ste "vybavení".. .čo nie ste...

maznacik007
16. máj 2012

@dia6 nemas uplne pravdu ze rozhodnutie o zvereni do pestunstva nie je pravoplatne lebo ste ho neprevzali... keby to tak fungovalo tak plno nasich deti by nikdy nebolo pravoplatne zverenych do pestunstva lebo vela rodicov proste rozhodnutia neprebera....

vy ste maleho dostali domov na hostovsky pobyt? kedze royhodnutie nebolo pravoplatne? dobre to chapem... a do akej doby od rozsudku ste poslali na sud ziadost o zrusenie rozsudku...

vy ste stale v zozname ziadatelov... a mozete ist napr. do neziskovky pozriet na spisy.. ale vas urceny urad vam musi dat suhlas na interakcie... a na to aby to dal musi mat tu situaciu z BB uzavretu...

inak podla mna ste mali prevziat rozsudok a na zaklade neho podat dovolanie ono to neni len tak easy zrusit rozhodnutie sudu...

radsej pis do sukromky potom... ale v prvom rade by som tlacila na sud...

dia6
16. máj 2012

@maznacik007 Súd, nám nechce k tomu ani nič povedať. Vraj musíme sa prísť popýtať osobne. Len keby to bolo také ľahké.

matax
16. máj 2012

@maznacik007 @dia prevziat rozsudok a podat odvolanie, to by som aj ja tak a hlavne by som im tam stale telefonovala, napisala list , vysvetlila v nom vasu situáciu.. alebo este ma napada ina cesta, podat návrh na zrusenie pestunstva(ked bude právoplatne) , ale to je asi tiez nadlho.. alebo sa dakeho právnika popýtat, ako na sud pritlacit. No a viem, ze chcete dietako, ale mozno, ze je to aj lepsie, ze budes mat cas sa so stratou maleho vyrovnat. drzim vám palce

matax
16. máj 2012

@dia6 a este by som napisala list na KUPSVAR, vysvetlila situáciu a poziadala o to, nech vás nevyradia zo zoznamu. vyradit by vás ale nemali aj tak .. Neviem, ci sa to moze, ale za pokus nic nedás

matax
16. máj 2012

@dia6 http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/soc...

Pestúnska starostlivosť zaniká

a) dosiahnutím plnoletosti dieťaťa,
b) smrťou maloletého dieťaťa,
c) smrťou pestúna,
d) umiestnením maloletého dieťaťa do ochrannej výchovy alebo nástupom do výkonu trestu odňatia slobody,
e) právoplatným rozhodnutím súdu o zrušení pestúnskej starostlivosti,
f) rozvodom manželov, ktorým bolo maloleté dieťa zverené do spoločnej pestúnskej starostlivosti.

Súd zruší pestúnsku starostlivosť len z vážnych dôvodov, najmä ak pestún zanedbáva starostlivosť o maloleté dieťa alebo porušuje svoje povinnosti; urobí tak vždy, ak o to požiada pestún.

čiže,ak o to požiadate, tak vám sud vyhovie..ale kolko budete cakat na pojednávanie a právoplatnost...

najjulinka
16. máj 2012

zrušiť pestunstvo normalne na predbežko.. a to vedia velmi rýchlo.. lebo to beru tak, že nikoho nemožu donutiť starať sa o štatne dieťa..... proste s tým problem nezvykne byť... treba dať predbežko...

dia6
17. máj 2012

@najjulinka predbežko ma ani nenapadlo. To by sme mohli skúsiť.

@matax ďakujem za rady.

matax
17. máj 2012

@dia6 niet za co, hádam nieco z toho pomoze, predbezko je dobrý nápad, len najskor musite mat asi pestu právoplatne, aby ste mohli podat návrh na zrusenie

papajka76
17. máj 2012

@dia6 aj ked ste si rozhodnutie neprevzali po 18 dňoch ked rozsudok leží na pošte je rozhodnutie právoplatné hned nasledujúci deň....a ohladne info na súde je že vy sami si teraz môžete na súde vyzdvihnúť rozsudok a ten použiť napr. na návrh na zrušenie pestúnstva ku ktorému treba doložiť fotokópiu rozsudku ...teda aspoň my sme museli k nášmu súdu doložiť fotokópiu súd si to vyžiadal.

dia6
18. máj 2012

@papajka76 aha, no... tak si asi spravíme výlet.

najjulinka
18. máj 2012

@papajka76 može a nemusi byť pravoplatne... je na sude kokokrát nechá doručovať...

papajka76
18. máj 2012

@dia6 z časti môže mať aj najjulinka pravdu záleží od súdu či to chce ešte raz poslať účastníkom, ktorý rozsudok neprevzali........ a preto ti navrhujem ešte pred výletom zavolať myslím na súd a opýtať sa či má Váš rozsudok vyznačenú právoplatnosť ....v prípade že by nemal a vy by ste boli jediný účastníci ktorí neprevzali rozsudok tak prevzatím nadobúda právoplatnosť dňom jeho prevzatia

misula4660
18. máj 2012

Ahojte všetci. Tak som sa prišla pochváliť, že už máme konečne aj nové meno, rodné číslo a aj nový rodný list pravdaže....A ešte pridávam aj jednu dnešnú foto najšťastnejšieho ocinka so svojim synčekom....

raza
18. máj 2012

gratulujem 😵 😵

kanhwa
19. máj 2012

@misula4660 gratulujem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 a syncek akoby ocinovi z oka vypadol 😉

papajka76
19. máj 2012

@misula4660 gratulujem 🙂 🙂 🙂 je veľmi zlatučký 😵

mysiak001
19. máj 2012

@misula4660 blahozelam 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre