Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

cairka
29. nov 2010

@kaktusik007 , jáááááááááááááááááááááááááj , to bude ono 😎 😀 😀 no ešteže ich mám, by som nepsoznala kopu super ľudí 🙂

magimary
29. nov 2010

@cairka , @kaktusik007
palec hore 🙂
😅 😝 😀

matax
29. nov 2010

@zuzu205 aku rasu? pozri si niekde, prosim, romovia su rovnaka rasa ako my:D !!!
, ina komunita, skupina su, ale rasa?!!! a aj keby boli z rasy ciernej alebo zltej, tak aj tak su to rovnocenni ludia... takze aka ina rasa? ina krv? no podavala som krvne transfuzie a davala som ju aj romom a nebolo tam uvedene, ze je len pre romov :DD
a vies, kazda mamicka si mysli, ze jej dietako je nasikovnejsie, je to prirodzene, no u malych deti je vsetko relativne, niekto je sikovnejsi v tom, iny v onom :DD
ano, rozumiem, ze nechces prijat romske dieta, ani by to v tvojom pripade nebolo uprimne, takze je to dobre, ze vies, co chces!!! no to, ako to pises sa mi nepaci a vyprovokovalo ma to napisat ti, aj ked na kona nechodim. jasne, ze ta nezmenim, ani nechcem, len prosim ta, nepis uz o romskych detoch tak urazlivo.
deti s ded alebo aj nechcene maju zvysenu potrebu lasky, tak verim, ze sa naucis lubit ho take, ake bude, ci bude mat IQ pod 80 alebo nad 130

matax
29. nov 2010

@yukki dakujem, nebola som si ista, ako to je :D

dadenka1
29. nov 2010

@cairka
@magimary Dakujem dievcence ste poklady... Ja som ešte nemama tak mi je každá rady veľmi vzácna a asi vás budem otravovať často... 🙂 Tieto fóra sú super, človek môže mať naštudované teórie z kníh /mám dve VŠ pedagogické/ ale tá životná prax je omnoho dôležitejšia... Malá ako Palculienka sa cítim, keď čítam vaše postrehy a skúsenosti a ako to perfektne zvládate.. Klobúk dolu všetký maminkám, či profi, či adop. či bio...

matax
29. nov 2010

@zuzu205 a co ta je do takych ludi? ved ty/vy ste sa rozhodli pre adopciu , nie oni. a aj to, ake dieta si vyberiete je vasa vec.
Zarazilo ma, ze sledujes nazory profirodin versus nazory pracovnikov DeD. mala by si sledovat, ako pobyt deti v profi alebo v ded vplyva na deti. Ide predsa o deti, preto sa maju zrusit ded, nie preto ze to chcu profi rodicia.. je dokazane, ze deti, ktore nespoznaju priputanie na matersku osobu priblizne do troch rokov, nedokazu to ani neskor... tak preto su super profirodiny a ja som im za to vdacna, ze takto detom pomahaju..aj do buducna, nie len na dobu, co su u nich.
a diskutovat na fore znamena dla mna, pozriet si nazor druheho a vyjadrit svoj, no bez urazania.

magimary
29. nov 2010

@matax, ďakujem a stotožňujem sa...
mala som potrebu poďakovať Ti 😉 ,

matax
29. nov 2010

@magimary aj ja dakujem :DDD dakovacky :DD Paci sa mi aj tvoja "umela maternica", my chceme este dievcatko malinke a tiez uvazujem o satke, lebo sa mi paci, ze mi zostanu volne ruky pre oliverka:D uvidime, kedy to budem riesit, no kocik uz mame:D , tak hadam to nebude dlho trvat a budeme 4. 😉
chyba mi tu "tlacitko paci / nepaci" , asi som sa sfacebookovala :DD

kaktusik007
29. nov 2010

@matax ano, to tlacitko by to tu chcelo 😀
inak, toto asi niektore z vas maju precitane, niektore nie, ale presne o tom je DD verzus profi rodina http://www.martinus.sk/?uItem=24802

kaktusik007
29. nov 2010

ono je uplne jedno ci je dietatko vlastne ci adoptovane, ak nie su naplnovane jeho potreby do 3 rokov tak to ma nasledky na cely zivot

matax
29. nov 2010

ano aj u biodeticiek sa to moze stat a stava sa :CC Tu knihu som necitala, ale vyzera dobre dla diskusii a opisu. citala som o deprivacii z referatov, take vycuci :DD musim sa rozlucit, zatial sa majte pekne :D

najjulinka
29. nov 2010

Mne osobne ešte u cigančat čo ich matka nechá v porodnici láka že tých 9 mesicov neboli nechcené. .väčšinou sa toto nechcenie objaví až v porodnici.. proste nejaký zdravotný problem a musí ostať bábo dlhšie ako 4-5 dni v porodnici, tak m&tka ide domov a proste sa nevrati... ale 9 mesiacov nežil v tom, že ho matka nechce..... Kdežto tie deti čo su z nonymneho porodu a pod. su sice volne okamžite, ale 9 mesiacov žili ako nechcene..... 9 mesiacov boli na príťaž niekomu............ 9 mesiacov citili, že su navyše.......................
Naše prvé pestu je nechcené až po porode a druhé naše pestu bude tiež také....... a aj ked im matak určite dožičila ana zohriatie nejaký alkohol a možno aj cigaretku, tak nežili v nej s tým, že ich nechce............. Je to obrovské plus pre tie naše babiky, že neboli nechcené.........

A nosenie... hmm.. mne osobne vyhovuje klokanka - BabyBjorn.... ale neviem od akeho veku je vhodná, či uplen pre nejaké predčasniatko a pod... my sme najmladšie mali 4 a pol mesačne... žiadne som ale nenosila tak, že vkuse na sebe.. skor proste niekedy niekde miesto kočíka.. Lucku som skusila nosiť len tak po dome, ale nejak som nevedela s nou ič spraviť a ona si to aj tak odrevala, takže pri prvom zatial také domacke nosenie neobstálo a zatial som nejak neskušala na iných.... ale vtedy som ani nemala BabyBjorn, len Chicco požičanu a to nebola ani dobrá klokanka... to bolo o ničom.. no netušila som čo je dobré a hlavne sme prašule ani nemali pri prvých, takže som nemohla ani moc vyskakovať... a ink mne nesadol ani Ergo nosič tak ako ten BabyBjorn... 😉 treba vyskušať asi.. .ergo je pri tom dosť drahe a recenzie ma dobre ale mne až tak velmi nepasoval...

natia
29. nov 2010

@najjulinka toto je super úvaha s tými (ne)chcenými deťmi... ma nikdy také nenapadlo, ale rozhodne s tým súhlasím...

najjulinka
29. nov 2010

@natia ja stale zdoraznujem manželovi to, že my sme na tom faj.. že naše deti sa stali nechcenými v momente narodenia...... a že v domove boli kratšie ako 9 mesiacov, takže neboli nechcene ani tolko čo deti z anonymných porodov.... 😉

magimary
29. nov 2010

@najjulinka juli, zase ale ani matky, čo dajú dieťatko na anonymný pôrod nie sú všetky rovnaké 😉 ,
tiež mnohé z nich zvažujú, čo a ako a som schopná veriť aj tomu, že detičky chcú rovnako, ako matky, ktoré deti "zabudnú" v porodke... mnohé z nich sa podľa mňa ťažko rozhodujú o tom, čo a ako to (čo najlepšie pre dieťa) urobiť, pretože ho už pod srdcom ľúbia...
no, napokon (pod vplyvom názorov odborníkov, s ktorými prídu do kontaktu, lebo sú to najčastejšie ženy, ktoré o tom s niekym aj komunikujú-opäť preto, že im na dieťati záleží) sa rozhodnú, že pre dieťatko urobia najlepšie, ak ho hneď "uvoľnia" a anonymne porodia 😔 , nijako to NEMUSÍ súvisieť s tým, že by dieťatko celé tehu nechceli 😉
sú to často matky vzdelané, aj VŠ, a majú už iné deti, alebo sú vekovo staršie...
skrátka neverím, že práve tieto by detičky apriori nechceli...
práve preto, že mnohé sú ešte "pri zdravom rozume"-bez drog a alkoholových "zatemnení"...

a s tým chcením a nechcením pred pôrodom je to u biomatiek opustených detí veľmi rôzne-.chvíľu hore-chvíľu dole... ako vo všetkom v živote..naša bioška malého tiež "chcela" len preto, že na potrat už bolo neskoro-ako mi napísala...
ale ona ho chcela...chce a bude chcieť... 😔
takže tak...

nič nie je len čierne, alebo len biele...

vivien2505
29. nov 2010

@zuzu205 vieš prečo si sa stiahla...tak ako mnoho iných čo stratili chuť tu písať...pritom si chcela napísať ako sa vám darilo alebo nedarilo a aké máš s tým skúsenosti...vieš prečo?
...PROFIMAMY ktoré keby si pozrela do koľkých tém chodia a koľko príspevkov dajú za jeden jedinný deň! a k tomu sú v 3 súkromných témach a na FB a napriek tomu všetko super zvládajú seba, deti, rodinu, chudnutie, prácu profi rodiča... nevedia si predstaviť jeden deň bez netu...majú absťák!...sú to proste profíci ako sa patrí...my na nich nemáme... 😔

yukki
29. nov 2010

No. A už si tam,
@najjulinka . 😉

vivien2505
29. nov 2010

@yukki @najjulinka tam nepatrí!!! 😉

beba1902
29. nov 2010

@zuzu205 ano je to tak aj ja som sa strasne zle citila ked sme povedali ,ze malu neberieme a cakame dalej tiez som mala pocit ,ze som jej nedala sancu , ale tiez by som nedokazala zit s tym ze bude postihnuta a ja jej nebudem vediet pomoct dufam , ze aj mi sa dockame krasenho zdraveho dietatka 🙂

beba1902
29. nov 2010

@dadenka1 to ano ale ja by som nedokazal zit s pocitom ,ze jej nedokazem pomoct asi nie som taka silna vela namahy nas stalo aj to povedat ze nie ked nam ju priniesli ukazat☹(

marketka1
29. nov 2010

Ahojte tak som si prečítala Vašu diskusiu. Ak môžem poviem len svoj názor tak v skratke. Každe dieťa má právo na Milujúcich rodičov 😉 (čio bio, ado, pestu, profi) Každé je výnimočné 😉 niektoré bez problémov iné s problémami. Každý si musí zvážiť či ma na to aby dieťa vychoval alebo zvládol platí to pre všetkých rovnako vrátane bio. Ale pre pána jana nehovorte bezbranným už aj tak veľmi zraneným deťom že sú inej rasy. Veď sú to DETI (a nie psy) ako každé iné majú hlavu, telo, 2 ruky, 2 nohy ničím sa nelíšia a ak niekomu vadí farba pokožky a má problém s predsudkami mal by si čo najskôr zvyknúť na to že predsudky tu stále boli,sú a aj budú hoc si osvojíte dieťa biele ako sneh alebo čierne ako čert stále na ne natrafíte a kultúru alebo spôsoby predsa detí berú zo vzoru čo vidia doma väčšina z Vás chce prijať dieťa maličké tak sa nemáte čoho báť. 😉A Je smutné že všetko zlé sa potom zvaľuje na gény. Pri biolog. deťoch si ale málokto prizná zlé gény. Mamičky čakateľky každá z Vás chce prijať dieťa môže byť biele hnedé, čierne fialové každé je iné a jedinečné pre svoju mamu 😉 dôležité je aby bolo Ľúbené a Zdravé 😉 Zvyšok je takým prekvapením pre každého pestu.osvoj.profi či bio rodiča 😉

kanhwa
29. nov 2010

Ahojte kocky,
musim reagovat. Prosim vas, preco sa takto konfrontacne zvrhla tato debata??? ved sme tu vsetky matky alebo buduce matky, pre ktore je prioritou vychovavat dieta a dat mu vsetku lasku a ostatne, co potrebuje k stastnemu zivotu a svojej buducnosti, aby z neho vyrastol spokojny sebavedomy clovek schopny citov a vytvorenia si vlastnej rodiny. A tuto tuzbu mame spolocnu bez ohladu na to, ci sme sa odhodlali prijat biele, romske alebo pasikave dieta 😉
Ja osobne vsetkych rodicov, ktori sa rozhodli prijat romske dieta obdivujem a vazim si ich. My sme sa rozhodli prijat biele dieta. Myslim si, ze zalezi aj od motivacie, preco vlastne chceme prijat to dietatko.
Byt profirodicom je poslanie, prijimas dietatko do svojho zivota a davas mu vsetko. Pritom veris, ze dietatko sa zaradi do normalneho zivota, znizia sa nasledky jeho citovej deprivacie a "plody" tohto tvojho usilia si uziju jeho adoptivni rodicia. Ty uz nebudes svedkom, nebudes pritom...Je to krasne a nesebecke. Nie kazdy ma danosti na to, aby to robil...
Co sa tyka adopcie, clovek moze mat rozne pohnutky - od altruizmu az po cisto sebecke naplnenie len svojich vlastnych potrieb bez ohladu na vsetko ostatne. Je nas tu myslim vela takych, ktore sa rozhodli pre adopciu z dovodu, ze sa nam nepodarilo otehotniet. Teda to adoptovane dietatko ma byt nase vlastne z lasky a tuzby narodene dietatko, ktore bude cely zivot nosit nase meno a bude mat vsetky prava nasho biologickeho potomka. V takomto pripade aj chceme, aby sa co najviac podobalo nasmu potencialnemu biologickemu dietatu, ktore sa nam nepodarilo splodit. Teda napr. ked sme bieli, tak si predstavujeme dietatko bieleho etnika. Nie preto, ze sme rasisti, ale jednoducho preto, ze aj my sme bieli.
Ked nam na Upsvare do rozhodnutia neuviedli, ze ocakavame biele dieta, tak mi pri telefonate povedali, ze to uvadzat nemozu, lebo je to rasisticke. Ale keby sme boli afroamericania, tak by sme prirodzene do ziadosti uviedli cernoska - je na tom nieco nemoralne alebo odsudeniahodne???
Co sa tyka romskych deti - nebudem sa k tomu vyjadrovat, lebo nemam vlastne skusenosti. Mam len obavy, ktore pochadzaju najma z toho, akym sposobom je nasa spolocnosti voci tomuto etniku "nastavena". A z toho, ze by toho strachu a obav o dieta bolo ovela viac a tiez o to, ze by sme to nezvladli. Ze sa na to proste necitime.
Poznam romov, ktori su inteligentni, vzdelani, mudri, vynimocni. Ak mi vadi nejaky Rom, nie kvoli tomu, ze je Rom, ale preto, ze robi zle, lebo sa napr. bojim, ked si taketo decka odo mna pytaju na ulici cigaretu a radsej utekam, aby som neschytala. Proste mi vadi, ked niekto skodi ostatnym a rovnako by mi vadil, keby bol hoci aj biely alebo zeleny. O tom, ze preco je romsky problem taky obrovsky na SK aky je, tu nechcem diskutovat. To je na uplne inu debatu niekde inde.
Kazde dieta ma pravo na rodicovsku lasku a starostlivost a kazdy rodic ma pravo tuto lasku davat dietatu, pre ktore sa rozhodne. A ci je biologicke alebo nie, to nezohrava ziadnu ulohu. Nepaci sa mi generalizacia a hadzanie vsetkych romov do jedneho vreca...Tiez ma vsak mrzi, ze obcas mam na fore" Prisli k nam" taky pocit, akoby sme my rodicia, ktori chceme len biele dietatko, boli akisi druhotriedni. Akoby ste sa cudovali, ze preco sa stazujeme, ze tolko cakame, ked v databazach je plno nechcenych deti, ktore su k dispozicii ihned. Ale my mame tiez svoje predstavy, svoje potreby - a kludne si na pockame na to, aby sa naplnili. Pre koho by bolo dobre nadvazovat celozivotny vztah s dietatkom, o ktorom nie je presvedceny, ze ho naozaj chce? Ved ste tu same tolko popisali o tom, ake je dolezite, aby dieta bolo chcene...
Samozrejme, ze nik nevie, ani ake bude jeho biologicke dieta. Moze mat ciste geny a perfektnu vychovu, a nakoniec z neho bude masovy vrah - ak to riadne zvelicim. A ked si dietatko adoptujes, tak nema po tebe ani tie dobre, ani tie negativne vlastnosti. Je same sebou, ale dolezite je, aby v momente, ked si ho beries do rodiny, bolo chcena a splnalo tu predstavu o vlastnom dietati. Ano - moze sa neskor stat, ze sa ukazu rozne poruchy, ci uz psychicke alebo fyziologicke, ale uz to bude tvoje dieta, so vsetkym, co to obnasa, tak s tym s laskou zabojujes. Pre svoje dietatko.
Ale fakt si myslim, ze hrat sa na nieco a brat si take dietatko, s ktorym clovek nie je vnutorne stotozneny, ci sa to tyka etnika alebo akejkolvek inej zalezitosti, nie je prospesne vobec nikomu...
Fakt si hrozne vazim profi maminy, ale predsa je to len nieco ine ako osvojenie. A preto su aj ine pohlady, ine "naroky" a predstavy. Prosim vas, akceptujme sa navzajom.

marketka1
29. nov 2010

Tak toto som našla a mám potrebu to sem dať 🙂

Ty Otče všetkých Oteckov,
Ty všetkých Matiek Matka
Teraz vás prosím o všetko, vzhliadnite na dieťatká
Ktoré tu Láska nechcela a na svet prišli samé
Vezmite môjho Anjela, On nech ich stráži Amen.

Každá mamička nájde svojho Anjela 😉

kaktusik007
29. nov 2010

@kanhwa velmi dobry prispevok, da sa s tebou iba suhlasit 😉

magimary
29. nov 2010

@kanhwa ja tiež súhlasím so všetkým 😉

ani vy rodičia, ktorí chcete biele dieťatko nie ste druhotriedni 😉 (práve naopak, myslím si, že každý kto si vôbec trúfne na NRS si zaslúži klobúk dolu, o to skôr, že presne zhodnotí svoje možnosti a požiadavky),
ani malé tmavé Srdiečka si nezaslúžia, aby sa o nich hovorilo ako o bazárovom tovare 😔 (pretože zlo páchané naokolo nesúvisí s farbou pleti),
a my profirodičia sme predsa len úplne v inom postavení, ako žiadatelia "natrvalo" 🙂 , ale sme obohatení darmi prijatých detí, lebo nás učia posúvať si hranice našich možností a pôvodných požiadaviek 😉

cairka
29. nov 2010

@kanhwa , ja len druhýkrát za posledné 2 dni zdôrazňujem, že rómske deti nejdú len do profi. Dobre, ja som pestu, ale sú tu aj baby, ktoré majú cigánčatka v ado 🙂 a ozvali sa 2 aktívne (teraz vykonávajúce profesiu) profíčky, aj to obe sú aj pestu, nie len profi 😀

maznacik007
29. nov 2010

@kanhwa suhlasim s tebou
uz to ze sa clovek rozhodne stat nahradnym rodicom /pestunom alebo osvojitelom/ a zabsolvuje cely proces byrokracie, pripravy a cakania potom stresov zo sudov je chvalyhodne a ja si tychto ludi ctim. Neexistuje druhotriedny nahradny rodic a ani druhotriedne dieta v systeme soc. starostlivosti. / co ale nemeni nic na tom ze niektore deti su znevyhodnene ale to nie je len o etniku/
Je velmi dolezite si stanovit svoje hranice /kazdy ich ma inde u niekoho je to etnikum, u niekoho vek alebo zdravotne diagnozy alebo forma starostlivosti/ a trvat na nich.. lebo clovek ked je do niecoho dotlaceny tak sa to skor ci neskor otoci proti nemu a to bude prve coho napadne pri pripadnych problemoch.
ja osobne sa necudujem ludom ktori sa necitia na to aby si osvojili romske dieta, lebo pravda je ze nasa spolocnost romov dost diskriminuje / za co samozrejme mozu jednak negativne skusenosti s nimi ako etnikom a tiez casto aj pozitivna diskriminacia voci nim/
Pri nahradnom rodicovstve sa vy rozhodujete o tom ci prave to konkretne dieta prijmete a za toto rozhodnutie budete aj niest zodpovednost a preto je dolezite spravne sa rozhodnut a nedat sa do nicoho tlacit.

add profesionalne rodiny tak napriek tomu ze mnohe vykonavaju pre tieto deti vela vela dobra tak su medzi nimi aj take o ktorych / ak to povieme jemne/ sa to povedat neda. takuto profi mal maly ako prvu predtym nez sa dostal k Janule.

dievcata tak si uzivajte to cakanie... kludne nakupujte / pokial cakate na novorodeniatko / tak skor neutralne veci alebo chlapcenske... / vyssia pravdepodobnost, samozrejme ak nemate v poziadavkach dievcatko 😉 / je to krasne obdobie cakania po telefonate uz pojde vsetko rychlo... 😵

smejka
29. nov 2010

ja by som tiez chcela ak mozem vyjadrit nase postrehy....mame najstarsieho syna "bieleho" a tak pri priprave na druhe dieta sme uviedli jedine biele dieta...hm...novorodenca a k tomu este dievcatko vylucne do osvojenia🙂 odvazne poziadavky sme mali v r 2008 🙂 ....no zistili sme ze vieme lubit i "ine" deti...ze i romske deti su krasne sikovne a maju svoje neskutocne caro a tak sme prehodnotili svoje poziadavky z bieleho novorodenca bolo polo alebo aj romske dieta do jedneho roka a doplnili pripravu na pestunstvo....boli sme uplne pripraveni na romske ci poloromske dieta.....s inymi sme neratali kedze sme v tomto roku navstivili Navrat....no ale na nas cakali "biele" deti....nezamyslam sa nad tym....su to nase deti....lubime ich...a viem ze nic sa nedeje iba tak....ze to ma svoj vyznam a viem zeby sme dokazali sa postarat o "biele cierne" ci neviem ake dietatko po predoslych skusenostiach

akim
29. nov 2010

Ja som adop. matkou dvoch cigancatiek. Do adopcie som isla s tym: nemozem mat deticky, chcem deticky. V poziadavkach sme mali bieleho novorodenca. Az niekedy v priebehu pripravy som sa zacala zamyslat, ze nepomozem iba sebe, ale snad aj tomu dietatku... Napriek nasim poziadavkam, sme isli na urad, pozriet volne deti, kde nam „padol do oka“ tmavy chlapcek. 😵 Tiez som rozmyslala, ako zvladnem tie krivdy zivota, ktore ho pre farbu pokozky urcite neobidu. Ale potom som sa zamyslela, ako to zvladne on... Keby sme si ho nezobrali, tie krivdy ho neobidu, ba mozno by to bolo este horsie, keby nemal niekoho blizkeho. A bolo rozhodnute...
Nikto nam ho neponukal (sami sme si ho nasli), nikto nas do nicoho netlacil. Rozhodnutie bolo iba na nas.
Samozrejme tymto sa nechcem dotknut tych z vas, ktore nechcete ciganske deticky a uplne suhlasim s tym co napisala
@kanhwa :„ Ale fakt si myslim, ze hrat sa na nieco a brat si take dietatko, s ktorym clovek nie je vnutorne stotozneny, ci sa to tyka etnika alebo akejkolvek inej zalezitosti, nie je prospesne vobec nikomu... "

Len som chcela povedat, ze napriek pociatocnemu rozhodnutiu, vsetko moze byt uplne inak... 😉

smejka
29. nov 2010

@akim 😉 ...ta posledna veta sa mi paci....taka realisticka 🙂

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre