Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

suezana
21. mar 2011

@goralenka nechceš si dať do fotoblogu fotku, vek...? teraz sa tam dá urobiť ochrana súkromia a vidia to len tvoji priatelia 😉

goralenka
21. mar 2011

@suezana nie nie.. cakania sa ja nebojim.. ja sa bojim toho, ze povieme, ze ho chceme, zamilujeme si ho a prvy mesiac ho cez tyzden budem davat profi mame a budem plakat pokazde ked ho budem musiet na tyzden vratit ☹

suezana
21. mar 2011

@goralenka veď to 😔 a tie detičky majú aj poriadne abstinenčné príznaky a tlmia ich liekmi, ktoré sú návykové 😔

goralenka
21. mar 2011

@suezana este uvidim, co na priprave ale teraz si myslim, ze prave to nezvladnem.. vracat dieta kym neprebehne sud... budem na prasky aj ja...
upravila som si udaje 🙂

suezana
21. mar 2011

@goralenka hlavne sa tým netráp dopredu - teraz dve kamošky brali dieťatko z nemocnice/pôrodnice a nie od profi a jedna ho vídala 3dni - ak sa nemýlim a druhá asi 2 týždne 😉

goralenka
21. mar 2011

@suezana proste pani bola velmi mila a zlata ale ja som dostala strach.. mozno ma ho na priprave zbavia, neviem, ale cele sa mi to nejak nepaci...

najjulinka
21. mar 2011

U nas sa miminka na weekendy nedavaju .. miminka sa nepožičiavaju (a je fuk či su v skupine alebo u profi)... taketo navštevy (požičiavania si) su vhodne pre staršie deti, nie pre miminka.

suezana
21. mar 2011

@najjulinka kamarátke dali na víkend polročné minulý mesiac

suezana
21. mar 2011

@goralenka ty sa bojíš, že ti bude chýbať? 😵 😵 😵 veď to je milé - a normálne 😉

goralenka
21. mar 2011

@suezana ze mi bude chybat az tak, ze sa z toho scvoknem.. vidis, ani novorodenata nedavaju adoptivnym mamam... za ten mesiac sa aj zblaznim...

magimary
21. mar 2011

@goralenka ad príspevok 22:37, neviem, či som len zle pochopila, ale ako si to myslela, že mesiac trvá, kým si môžeš vziať dieťatko domov? 😕
ak sa nemýlim, si z BA kraja a my sme v tomto kraji odovzdali už viacero detí, ale pri žiadnom to netrvalo mesiac 😕, nechcem ťa nejako strašiť, len aby si sa neviazala LEN na ten mesiac... to je ešte ideálny prípad, ak sa to podarí do mesiaca...my sme mali jeden taký ideálny pri odovzdávaní...a aj ten trval tri mesiace 😕 ...

a, prosím nepozeraj na profimamu, ako na konkurentku, či tú, čo s tebou o city dieťaťa súperí...
uľahčíš si tým celý prechod...a NIELEN sebe, ale najmä MALÉMU... 😉
pretože tá "žena" nie je len tak hocikto...ona tvoje budúce dieťatko milovala od počiatku a naučila ho ľúbiť aj teba (cez jeho city k nej 🙂 )...toto by si určite nemala ako pridanú hodnotu u dieťatka z domova...tak skús na to pozerať aj z tejto strany, lebo z tej druhej by sa zbytočne trápila...

ale ak som niečo nepochopila, tak sa ospravedlňujem 🙂 a potom púšťaj jedným okom dnu a druhým von to, čo som napísala 😉

najjulinka
21. mar 2011

@suezana no to neviem čo za psychošku schvalilo... 🙄 😔 🤐 😢 😢 😢 Jasne, že je najlepšie odovzdať čím skor, aby bolo na furt domka.. ale požičiavanie nie je vhodne pre miminka... 😔

goralenka
21. mar 2011

@magimary paneboze ja som to vobec nebrala tak, ze s profi mamou by som superila o jeho city.. viem, ze o neho bude postarane... ale bude mi chybat ked uz sa nan naviazem...
ja tomu rozumiem..ale...
vies... ja som dodnes nepochopila, od coho zavisi, ze niekto si berie mimco uz dvojtyzdnove, niekto pardnove a niekto musi cakat aj par mesiacov, kym si ho vezme domov..
ja rozumiem, vazim si strasne pracu profi mam, viem, ze tych drobcov miluju.. ale ja ked to dieta vezmem do srdca, nude sa mi tazko od neho stale odchadzat...

magimary
21. mar 2011

@goralenka OKi, to je dobre... 😉
a to ťažké odchádzanie... aj ono má svoj význam... 😉
ja tomu hovorím, že to je ako "chodenie" dvoch zamilovaných 😵 tiež nemôžu od prvého dňa zamilovania spolu bývať navždy (teda môžu, ak si risknú to, že ich to za dva dni definitívne rozdelí)...tiež to také pravé orechové zamilovanie si vyžaduje čas...spoznávania, toho napätého neprestajného myslenia na toho druhého, snívania o ňom i v realite i v snoch, také to vytúžené očakávanie, keď ťa svrbí v bruchu už len pri myšlienke na ten malý Zázrak... (aj mamičkám tehuľkám neostáva iné...len deväť mesiacov čakať, kým uzrú ten svoj poklad, ktorý už 9 mesiacov milujú 🙂 )...
skrátka, ver mi aj keď je to ťažké...patrí to tak trošku k tomu... zvýrazní to pre teba hodnotu toho daru, ktorý dostaneš...

suezana
21. mar 2011

@magimary krásne si to napísala 😵

magimary
21. mar 2011

obzvlášť dnes som si to uvedomila..., keď mi dnes naša "nová mami", ktorá chodí aj s mužom za našim Drobcom napísala v maili: "už sa nám obom snívajú rovnaké sny...o Maličkom"...
vtedy mi došlo...sú zamilovaní... a túžia po ňom vo dne, v noci a urobia všetko preto, aby ho nikdy v živote nesklamali, lebo teraz zažívajú tú veľkú a neodolateľnú túžbu...po spojení /ich životov/...

@suezana 😵

kanhwa
22. mar 2011

@goralenka no vidis, aj u nas to bolo tak, ze sla len do kuchyne a dokonca ani ten kolacik nechcela 😉 a rada pocujem, ze sa poradovnik zas rozbehol, lebo pred par tyzdnami som mala informaciu ze aj v BA uplne stoji od zaciatku roku ☹ a vy patrite pod ktory upsvar? my sme trojka.
inak to by ste velmi dobre dopadli, keby vas tak rychlo zaradili do poradovnika. u nas to tr valo presne pol roka od podania ziadosti. a bud. mesiac to bude rok, co sme v poradovniku.

kanhwa
22. mar 2011

@magimary krasne si to napisala. a my sme zamilovani uz teraz a to sme nasu malu este ani nevideli. a mozno dokonca este ani neexistuje nikde inde ako v nasich srdciach 🙂

nuz a s tym cakanim - ake deticky vlastne su u vas? su to take, ze este nemaju osvojitelnost a preto sa caka kym si ich rodicia mozu vziat? a zatial chodia ku vam aj na navstevu tych deticiek?
ja viem o mnohych pripadoch, ked si rovno z porodnice brali rodicia dietatko domov - ked malo len niekolko tyzdnov este. podla coho sa teda rozhoduje, ci moze ist dietatko hned ku svojim rodicom alebo ci ide k profi rodicom?
vela otazok, ale urcite mi odpovies 😉

magimary
22. mar 2011

@kanhwa k "našim" detičkám, čo boli u nás sa vyjadrím v IP 😉 a k tomu ostatnému skúsim tak (opatrne) aj tu 😉 ,
hej, aj ja poznám mamičky, čo si brali dieťatko rovno z pôrodnice, ale ozaj ich nie je veľa...
každopádne to vždy závisí od toho, či matka dá po pôrode generálny súhlas (čiže sama písomne vysloví, že sa dieťatka zrieka, čo jej i tak v konečnom dôsledku nebráni pre dieťatko sa v zákonnej lehote vrátiť) a či sa nájdu žiadatelia, ktorí sú ochotní ísť aj do toho rizika, že sa matka vráti (toto tu zažila aj jedna babulka odtiaľto, ak sa nemýlim - @pimpa, teraz stále myslím z nášho kraja)...
ale detí, keď matka dá generálny súhlas hneď po pôrode, nie je veľa, zväčša matky len bez slova ujdú, alebo sa síce matka vzdá, ale ozve sa otec...atd... a takéto dieťatko už nemôže ísť rovno do rodiny, ale musí čakať na "papiere" zo súdu (o zverení do ústavky) a aby nečakalo v nemocnici, či v domove, tak čaká u profirodiny (ale to už vieš)..no a tieto veci sa už potom rôzne naťahujú....ale o tom tiež už radšej nebudem tu... 😉

a ten pocit, že už ste zamilovaní teraz-dôverne poznám... 😵 a je krásne, keď ho môžete zažívať 😉

goralenka
22. mar 2011

@kanhwa mne vcera vysvetlovala ze to zalezi len od sudcu.... kazdy sudca to robi inak a niektori proste nepodpisu aby si si ho mohla zobrat domov a ide do profi rodiny.. niektori to podpisu hned a mozes si mimco vziat hned z porodnice...
ale ja som vceraz z toho aj tak mala zmiesane pocity, vraj ked si beries dieta z porodnice tak biomatka ma este moznost si to rozmysliet a ty musis dieta vratit- nechapem, vzdy mi hovorili, ze uz to nie je mozne....

a my patrime pod BA V.

kanhwa
22. mar 2011

@magimary 🙂 🙂 🙂

@goralenka - biologicka matka ma 6 tyzdnov na to, aby si to este rozmyslela...

goralenka
22. mar 2011

Kocky a stava sa casto (pocula som to tu prvykrat ze sa to vobec stalo) ze si to ta matka rozmysli a babatko adoptivnej mame vezmu? (v pripade ak ho brala z porodnice..)

magimary
22. mar 2011

@goralenka stáva, ale nie často...
všeobecne o týchto prípadoch (keď si rodičia dieťatko vezmú priamo z porodky) nemožno hovoriť ako o častých...

pimpa
22. mar 2011

baby, my sme to zazili, ze sme mali mat dievcatko z porodnice a v posledny den, ked den tej 6 tyzdnovej lehoty si to bio matka rozmyslela a prisla si pre nu...no tazke to bolo. Ja som sa spatne dozvedela, ze Urad sa snazil o sanaciu rodiny, teda dost presviedcali matku aby si to rozmyslela...
..po tom vsetkom nam ale ponukli Paťka a on je uplne ako pre nas, velmi k nam zapadol, aj povahovo.
Dnes som uz dvakrat stihla spinkat a vracam...hmmmm 😔

kanhwa
22. mar 2011

@pimpa no to mi teda pride fakt dost zvlastne od tych uradnicok. samozrejme, ze idealne pre dietatko je byt v biologickej rodine, ak sa on dokaze postarat a je funkcna, no ale to by som takto videla pri pestunskej starostlivosti. nuz ale ked sa niekto rozhodne vzdat dietata a dat ho na adopciu, tak ma podla mna dost dlhy cas o tom uvazovat a to rozhodnutie je asi aj dobre premyslene. myslim, ze aj na potencialnych ad. rodicov treba brat nejake ohlady a v takomto stadiu uz nie je podla mna celkom normalne tu matku prehovarat 😒

natia
22. mar 2011

@pimpa fúúúúha, to som netušila o tomto vašom zážitku...a že vás to neodradilo...ani nejdem napísať, že si to ani neviem predstaviť, lebo si to radšej ani nepredstavujem... desivé... a paťko mal koľko, keď ste ho brali?
šak ale on je úplne váš 😵

miminap
22. mar 2011

ahojte. tak dnes po niekolko mesacnom zvazovani som sa rozhodla pridat k vam do tejto skupiny a nasiaknut nejake informacie o adopcii a ceste k babatku. ak je tu niekto takyto novy, budem sa tesit na spolusuputnicky. inak si rada necham poradit od vsetkych vas, ktore uz mesiace, ba roky citam v teme "prisli k nam" a predoslych temach o adpopcii. v prvom rade nieco o mne. mam za sebou niekolko operacii, neprijemnych lieciv a zakrokov v centrach asistovanej roprodukcie. uz som davnejsie, este predtym, ako sme skusisli posledne IVF a KET, zacala uvazovat o adpocii a snazim sa najprv si najst nejaky startovaci bod, miesto, kde sa to cele zacina. ja som z presovskeho kraja, znamena to, ze mam ist na UPSVaR v nasom meste a opytat sa niekoho?, co mam kde urobit, vypisat, podat? na akom odbore, oddeleni sa to riesi?

magimary
22. mar 2011

@miminap mimi, skopírujem sem to, čo som nedávno písala jednému potenciálnemu náhradnému rodičovi/-čom,
možno tam budú nejaké odchýlky, ale kostra by mohla platiť aj u vás 😉 :

k postupu:
1) najprv musíte zájsť na UPSVaR u vás v mieste bydliska (ak máte, ak nie, tak na okres), na oddelenie sociálnoprávnej ochrany (SPO)
2) tam sa stručne porozprávate s pani úradníčkou, pod ktorú patríte, poviete jej čo chcete a ona vám dá do rúk tlačivo-"dotazník" pre náhradného rodiča, ktorý si vezmete domov, aby ste ho spolu vyplnili, k nemu priložíte všetky dokumenty, ktoré vám určia na úrade (je to kopia rodného listov, sobášne listy, potvrdenie o zdrav.stave, potvrdenie od zamestnávateľa), keď budete mať všetko vybavené, tak
3) vypísaný dotazník odnesiete späť na SPO a tam s pomocou pani úradníčky spíšete žiadosť o začatie prípravy na NRS (ak by vám nepomohla, musíte si ju spísať sami, niekde to robia, niekde nie, ale to je najmenej, to je len taká oficialita, kde sú najmä uvedené všetky vaše nacionále)
4) úradníčky si všetko naštudujú, skompletizujú, prídu na návštevu (aj z obce, aj z úradu) a pošlú vám schválenie zaradenia medzi žiadateľov o NRS s tým, aby ste si vybrali miesto, kde chcete absolvovať prípravu.
5) na výber máte: A) úpsvar-referát PPS, B) úsmev ako dar a C) návrat /osobne vysoko odporúčam najmä Návrat 😉 z mnohých dôvodov/-potiaľto to časovo trvá, pri šikovnosti všetkých zúčastnených cca mesiac až tri
6) po výbere prípravy sa nahlásite na vybrané miesto, kde vám povedia, kedy sa príprava začína, ako dlho bude trvať, aká bude frekvencia a podobne (to je všade iné), a odtiaľto už trvanie ovplyvňuje vybraný spôsob prípravy,
ale približne od 3mes.do 9 mes.
7) po ukončení prípravy vás zapíšu do Zoznamu žiadateľov (príde vám písomné vyrozumenie) a potom už budete len čakať, potom už budete "duchovne tehotní" 😵....

8) čas čakania bude podľa vašich požiadaviek... ale ak by ste sa odhodlali nakuknúť do zoznamov detičiek vhodných do pestu aj v subjektoch (UaD či Návrat), tak môžete mať dieťatko, ktoré by vám vpadlo do srdca aj hneď vybrané 😉, ak nepôjdete nahliadnuť do zoznamov v subjektoch, tak budete čakať, kým vás z úpsvaru oslovia, že vám našli vhodné dieťatko (to môže byť cca 9mes. až rok, resp. podľa požiadaviek, toto je najnižšia hranica pri veľmi voľných požiadavkách)...
9) ak si už dieťatko vyberiete, musíte s ním absolvovať povinné interakcie a potom už oň môžete
10) požiadať na súde 🙂

goralenka
22. mar 2011

@magimary ale stava sa to.. nadej je jedine co teraz mam takze budem dufat vo velke stastie 🙂 Ale som pripravena aj na prietahy a tahanice.. ved to moje malicke, to prave pre nas sa este ani nenarodilo a ja ho uz milujem 🙂

@miminap ja som prave zacala.. 31.1. sme podali ziadost spolu so vsetkymi papiermi, dokladmi a potvrdeniami, ktore nam dali na UPSVAR (vypisanie papierov a potvrdenie od lekara bolo treba od nas, zalezitost jedneho dna). 14.2. nam prisiel papier na vedomie, ze poziadali o presetrenie socialnych ekonomickych a rodinnych pomerov (tusim tak nejak to formulovali) a o vyjadrenie mesta o sposobe nasho zivota a odpisy z registra trestov, 7.3. sme boli predvolani, tam sa nas pani len povypytovala nejake veci, hlavne ci to sme schopni zvladnut financne, bytove pomery, zakladne predstavy o dietati, dovod adopcie, pokecali sme, zistila, ze mesto nemalo s nami problem, so susedmi sme nikdy nemali konflikty, takze nas odporucila dalej. Vcera u nas bola pani pozriet na byt, vypisat dalsie papiere, hodinu sa zdrzala, porozpravali sme sa a o tyzden az dva nastupujeme na pripravu. My budeme nakoniec robit pripravu na UP. Toto ide celkom rychlo, sice sme na zaciatku a asi len mesiac az dva pred tebou, ale to rychlo dobehnes 🙂

magimary
22. mar 2011

@goralenka hej, preto som to písala...že sa to stáva...
ale tá Nádej je veliká a silná, tak dúfajte, verte a milujte (už vopred) 🙂 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre