Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

beka22
5. jún 2015

@johanka121 Uži si to čo najdlhšie je to pre Filipka jedna z veľmi dôležitých vecí ktoré dostáva 🙂

jahanka
6. jún 2015

Jaaaj aká slniečko, tak gratulujem a čakanie sme mali aj my dlllhe, ale neboj, užívaj synčeka a čakanie uletíííí. Nás to čaka už teraz v júni a mám trocha stres ale dúfam že to bude všetko ok a potom sa pochválime aj my našou princezničkou😀 Držkajte sa v zdraví 🙂 🙂 🙂

dellfi
6. jún 2015

@johanka121 prenadherny! Gratulujem!!!

vargatomas1
6. jún 2015

ahojte potrebovala by som kontakt na neakeho dobreho detskeho psychologa v okoli ga? viete mi niekto poradit? dakujem

dellfi
6. jún 2015

@yasminne to by zaujmalo aj mna. Informuj sa asi radsej na UPSVaR. Skoda, ze ti nik neodpovedal.

tortelinka
6. jún 2015

@yasminne my tak máme

tortelinka
6. jún 2015

@dellfi čo by ťa zaujímalo?

santeema
6. jún 2015

@johanka121 krasny chlapcek, taky okaty pokladik🙂

siska25
7. jún 2015

Ahojte, momentálne začínam riešiť takú situáciu... a možno mi budete vedieť niektorá tu poradiť. Moja biologická dcéra má nastúpiť od septembra do škôlky. Tak by ma zaujímalo, či ste niektorá riešili aj takú situáciu, kedy sa na tému adopcie porozprávať s ňou. Myslím, či jej treba ešte pred nástupom do škôlky nejako špeciálne vysvetliť, že jej braček je adoptovaný. Ona sa o to sama ešte nezaujíma a je jej to zatiaľ jedno, téma ako prichádzajú na svet deti ju ešte netrápi. Len by som bola nerada, ak by sa jej na to niekto v škôlke spýtal a ona zostane zaskočená. Ale zasa nejako špeciálne jej tým motať hlavu, kým ju to samú netrápi... no neviem. Tak ma napadlo, či niekto nemáte skúsenosť.

magimary
7. jún 2015

@siska25 rada by som ti odpovedala, ale niektoré informácie mi tam chýbajú na to, aby som si to vedela "plastickejšie" predstaviť... tvoja malá je mladšia od prijatého chlapčeka, keď nič o jeho pôvode nevie?
a potom druhá vec- prijatý chlapček o tom vie?

Každopádne, aj bez týchto informácií, ktoré som vyššie spomenula, asi by som dcérke aspoň náznakom (primeranom k jej veku) spomenula, že jej braček sa nenarodil v tvojom brušku, ako ona, ale ste si ho vzali z veľkého domčeka plného detí, o ktoré sa ich maminky nevedeli starať. Nič viac.
Len strohá informácia, ktorú by som jej podala v čase, kedy by sa to najviac hodilo, čiže nie vytvárať na to nejakú špeci atmosféru (z tej by mohla byť ešte v tomto veku zmätená a sama by mala pocit, že jej chceš povedať niečo veľmi významné a veľavýznamne by to aj ona sama kdekoľvek povedala, aj tam, kde by sa vám to nezdalo vhodné), takže ak napríklad uvidíte tehulku s bruškom niekde na ulici, tak jej len tak povedať-v rácmi bežnej debatky: vieš prečo má teta také veľké bruško? lebo v ňom má babatko, aj ty si bola takto v brušku u mňa a ´dalej medzi rečou spomenpť, že Braček tak nebol, lebo... (viď vyššie)...

ak by som jej to však takto hovorila, tak by som sa snažila byť čo najprirodzenejšia a povedala by som jej to len ako bežnú informáciu (ako keď jej povieš-aha, tam pláva kačka a má so sebou aj malinké káčatká 🙂 😉 )... žiadné "haló" okolo toho...
ako prvá informácia by toto úplne stačilo...
sama by si videla, akoby rozhovor ďalej pokračoval... možno by ju to zaujímalo aj naďalej a začala by klásť aj ďalšie odpovede, tak vtedy jej normálne odpovedz aj ďalej (stále primerane k veku) a možno to ani nepostrehne a spokojne si odbehne na piesok k ostatným deťom...

Ak by však váš prijatý synček sám ešte nič nevedel, že bol prijatý a nie porodený (a má už vek chápania, čiže nemyslím miminko v perinke), tak najprv by som podobnú debatku viedla s ním a až potom s dcérkou. 😉

siska25
8. jún 2015

@magimary Ďakujem za odpoveď. Dcéra je staršia ako syn. Syn má 10 mesiacov a dcéra 2,5 roka. Malý prišiel k nám, keď mala bez jedného mesiaca 2 roky. Samozrejme celé si to prešla s nami a bola s nami aj na interakciách a aj keď sme ho už brali nastálo domov, len ona to v tom jej veku ešte nechápala, ledva rozprávala, teda myslím tým, že je rozdiel medzi tým ak by som šla do pôrodnice alebo sme brali malého z domova. Už vtedy sme sa jej pýtali, či by chcela také bábo doma a či si ho zoberieme, proste komunikovali sme s ňou o tom v rámci jej chápania.... Len ona si to už zrejme nepamätá, resp. nikdy to nespomenula, môžem sa jej na to niekedy medzi rečou spýtať. No a presne o to mi ide, aby to nebrala ako nejakú senzáciu a ešte len vojdeme niekde do dverí a hneď to všetkým porozpráva, lebo momentálne je vo veku, že povie aj to čo si myslíme, že nepočula, keď sa s niekým rozprávam. Keď ideme k babke, tak prvých 10 minút referuje, čo sa deje u nás doma 🙂

magimary
8. jún 2015

@siska25 tak to určite niečo vnímala a niečo (aj podstatné veci) si určite pamätá...
a dokonca si pamätá dosť na to, že ani sa nepotrebuje nič viac pýtať 🙂
normálne (nenápadne) medzi rečou presonduj, aké má z toho obdobia pamäťové stopy a bez "senzácií" okolo toho (ako som písala už aj vyššie) jej hoď nejakú "udičku" s drobnou informáciou...

môj najmladší je teraz vo veku tvojej malej, keď ste brali chlapčeka a som si istá, že by reálne vnímal, čo sa deje, najmä to, že k vám pribudol nový člen rodiny a už viac neodišiel, čiže zmena nastala a aj ostala (a je doteraz), takže ona to určite mnusela vnímať a vníma doteraz,
akurát vtedy neriešila pôvod a ten jej môžeš "objasniť" tak, ako som písala včera (napr.pri pohľade na tehuľku)

cervus
8. jún 2015

@continental my čakáme už 5 rok. Poslal som Ti SS.

dellfi
8. jún 2015

@tortelinka napr. ako by to fungovalo keby ze byvam alebo pracujem v Rakusku. Konkretne som tam pred materskou pracovsla aj byvala ale manzel pracuje v Ba. Tam mame rodinny dom. Byt v AT bol len prenajaty. Ako by sa k takejto medzisratnej zalezitosti postavil UPSVaR?

ereska
9. jún 2015

@cervus fiiiha a co tak dlhoooo?

martinkasl
9. jún 2015

Babyyy,dnes sme boli pozrieť jedného malinkého,krásneho chlapčeka 🙂 NR kraj sa pomalinky hýbe 🙂

mata71
9. jún 2015

@martinkasl slniečko to je super spráááva a srdiečko a rozum Ti hned úsmev vyčaria na perách... velmi sa teším a gratulujem .. 😵 😵 😵 😵

martinkasl
9. jún 2015

@mata71 ďakujeme veľmi pekne 🙂 Som rada,že som ťa spoznala,si skvelá 🙂

katarinkamt
10. jún 2015

Babulky, poradte, prosim, mala ma 5 rokov a tiez sme k nam prisla "inou" cestou 🙂
Prosim Vas, ktore ste to uz riesili, ako ste svojim detickam povedali, ze su adoptovane?

yukki
10. jún 2015

@katarinkamt no od začiatku...úplne...to vedeli, odkedy kus rozumu brali. Staršia videla-zažila, ako som si brala potom ešte mladšiu. Stretávame sa s rodinami s detičkami z DD, takže nejako tak prirodzene. Vedia, že deti prichádzajú na svet z bruška, a za rovnocenný majú nejako aj ten spôsob, že si ich rodičia nájdu v domove..... tak hádam jej vysvetliť, malej, že sú také domčeky (aj v MT predsa máte), kde je veľa detičiek, o ktoré sa ich rodičia nemohli/nedokázali/nevedeli postarať. Tak ich tam zaniesli, a oni tam čakajú na mamku a ocka, ktorí zasa hľadajú to svoje dieťatko, ktorému by mohli dať svoju lásku. A ako ste aj vy takto hľadali....až ste našli práve ju. A odvtedy je u Vás, a hoci nebola pred narodením v Tvojom brušku, ale bola už v tvojom srdiečku. Existuje kniha Prečo mám dvoje narodeniny - ak si chceš trošku pomôcť, je to tam pekne aj rozkreslené, aj pár vetami vlastne zhrnuté.

katarinkamt
10. jún 2015

@yukki My nemame malu z DD, ale dakujem pekne za navod......ta myslienka o hladani sa ma paci, asi ju pretransformujem na nas pripad, dakujem pekne.

mata71
10. jún 2015

@martinkasl moja len obyčajná žena čo má náruč a srdiečko otvorené pre malé stvorenia...

zibi
10. jún 2015

ahojte viete mi povedat ako prebieha priprava cez mimostatne organizacie a ako priprava cez urad?
je tam nejaky velky rozdiel v tom pripadne, ktora priprava je lepsia?
co sa tyka psychologov boli ste s nimi spokojni ? dakujem 🙂 ked tak mi aj do IP mozte napisat 🙂

continental
11. jún 2015

@cervus ahoj,to nemyslýš vážne 😕 idem pozrieť.....

erio
11. jún 2015

Ahojte, prosím je tu niekto kto čaká v ZA kraji na adopciu? Od novembra 2014 je až teraz v júni prvá adpopcia. Nechápem prečo neponúkajú aj druhé deti z iných krajov, ktoré tam nikto nechce. Nemáte s tým niekto skúsenosť? A ešte by som sa rada spýtala ako to funguje v iných krajoch: v príprave nám bolo povedané, že si musíme presne určiť požiadavky na dieťa, napr. keď chce niekto dvojičky alebo staršie dieťatko oslovujú sa iba tie páry, ktoré to mali aj v správe. Ale teraz sme sa s úradu dozvedeli, že sa oslovujú hneď prvý v poradí aj, keď oni také detičky nechceli resp. neprešli ani v príprave takto priliehajúcou konkrétnou konzultáciou. Ďakujem a prajem pekný deň.

sevinka
11. jún 2015

@katarinkamt A môžem vedieť odkial kde neni z DD?

katarinkamt
11. jún 2015

@sevinka su predsa aj utajene porody, hniezda zachrany.....🙂

sevinka
11. jún 2015

@katarinkamt Jaj jasne ;) Ale najdôležitejšie je, že ju máte 🙂) 😉 😝

johanka121
11. jún 2015

@erio ahoj zo zilinskeho kraja nas tu je viac..aj my cakame na druhe babo, zapisali nas v novembri 2014 ale netusim kolki sme v poradi..na prve sme cakali 4 roky..neviem preco neponukaju deti z inych krajov, je to skoda..ze zilinsky je v tomto dost specificky a caka sa v nom asi najdlhsie..

continental
11. jún 2015

@cervus ahoj poslala som ti správu,ale Žilinský kraj je záhadne začarovaný odkedy sa tam zmenilo vedenie na úrade......jedna velká záhada.

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre