Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

denkak
5. jún 2012

dievčatá, chcela som sa spýtať ako to je, keď bio matka podpíše hneď po pôrode súhlas s adopciou, aj tak musí ešte rozhodnúť o osvojitelnosti súd? a tá lehota, ktorú má bio na rozmyslenie je 6 týždňov v tomto prípade?

magimary
5. jún 2012

@denkak lehota platí a aj osvojiteľnosť musí byť...
akurát, že dieťatko sa (niekedy/zväčša) ponúka už aj ak nie je ani jedno splnené...
s upozornením (nových rodičov) na možné riziká... 😉

denkak
5. jún 2012

@magimary ďakujem a keď nepodpíše súhlas bio, potom sa počíta 2 mes. lehota, či neprejaví o dieťa záujem a až potom sa dáva návrh na osvojiteľnosť?

dadenka1
5. jún 2012

Osobne som muky neprežívala... myšlienka prijať do rodiny "cudzie" dieťa nebolo vôbec pre mňa mučivé.. naopak.. bolo to oslobodzujúce vedieť, že napriek tomu, že nemôžem mať vlastné, má zmysle byť na zemi pre "cudzie" dieťa.. Cudzie píšem v úvodzovkách, lebo berím na osud a na to, že nebesia presne vedia, ktoré dieťa komu poslať... 😉 Ale ako muky to určite nazvať nemôžem.. od prvopočiatku myšlienky adopcie som s tým problém nemala...
Preblém mám teraz 😠 😠 😠 zúrim ako tiger, lebo prišiel papier zo súdu (predvolanie na predosvojiteľskú) a ten dlhokánsky zoznam, čo mám do 10!! dní dodať papierov.. tak sa hnevám.. zase výpis z registra, komplet zdravotný záznam nás aj dieťaťa, zase posudok zo zamestnania, komplet výpis príjmov a majetkového zabezpečenia.. tak ma to štve.. pre istotu im tam vložím aj koplet výpisy z účtu a môj menštruačný kalendár... 😠
toto sú pre mňa muky.. keď musím vziať bábanko a lietať po úradoch.. lebo do 10 dní to všetko stihnúť, ďakujem krásne 😠

mysiak001
5. jún 2012

@dadenka1 Drzim palce. Nam dnes potvrdili poradie 4 na chlapceka a 13 na dievcatko 🙂. A poradili kedze nejako neviem najst pracu tak si mam poziadat o dotaciu na podnikanie 🙂 co asi aj urobim a budem dufat ze to stihnem kym pride to nase. Joj no a katastrofalny (katastralny) urad nam zas poslal papiere na doplnenie spat.

dadenka1
5. jún 2012

@mysiak001 zlaté úrady 😠

tortelinka
5. jún 2012

@dadenka1 tak to teda kazdy urad robi inak, nic take od nas nechceli

lenkove
5. jún 2012

@dadenka1 Dadenka, ja som tiež dodávala neskutočné veci a nakoniec sa sudca tváril, že ich ani nechce... Skús zavolať na súd, že to donesieš až na pojednávanie. Prípadne, napíš list, že z dôvodu starostlivosti o maloletú nie si schopná doručiť všetky požadované materiály, ale predložíš ich súdu na pojednávaní. Ozaj sa komunikácie so súdom netreba báť, máme aj my nejaké práva 😅 Aspoň tak som to pochopila, keď nám to sudca na našom pojednávaní vravel...
A ak máš výpisy nie staršie ako 3 mesiace , tak tie by mali platiť a môžeš dodať len kópie...

vesticka
5. jún 2012

@kanhwa ďakujem 🙂 , asi máme rovnakú krvnú skupinu. Presne tak som to myslela. Muky je dosť silné slovo, ale tak mi lietali myšlienky hlavou, že som to slovo automaticky napísala. Každopádne určite sme to zodpovedne zvažovali.
@yukki súhlasím s tebou, že sú ľudia, ktorí už skôr vedeli, že si chcú osvojiť dieťatko. A ÁNO adopcia sa tiež podľa mňa vyrovná pôrodu. My si tu síce s hrdosťou nehladíme brušká, ale hladíme si srdiečka a v nich nám rastie to naše dieťatko každým dňom. A možno sa naň tešíme o to viac..
Ja som vydatá 5 rokov, ale za ten čas sme sa ani len nemohli pokúšať o bábätko kvôli manželovej vážnej diagnóze. Takže ja neviem, čo to znamená pracovať na bábätku a ani som nepodstúpila umelé oplodnenie. Isteže som od puberty snívala, že budem mať vlastné detičky, ale pocit, že darujem domov "cudziemu" dieťatku je pre mňa nádherný a povznášajúci a úplne plnohodnotný. Takže toto vonkoncom nie je pre mňa posledná možnosť, ale tá úplne prvá. A nesmierne sa na to s mojím manželom tešíme.Ja som práve kvôli môjmu manželovi preplakala veľa nocí a zvažovala, či budem stačiť na neho aj na dieťatko, keď sa veci skomplikujú. Ale ten úžasný Pán tam hore to už dávno rozhodol a my sme dostali do srdca pokoj a radosť. Ak bude treba budeme bojovať. Verím, že všetko dobre dopadne. 🙂

suezana
5. jún 2012

@vesticka držím palce - veľmi - veľmi - veľmi 🙂 🙂 🙂 🙂

mamutovazena
5. jún 2012

MOJ Stryko si adoptoval chlapceka su tak stastni asi 8 rokov , vsetci v rodine ani nevnimame ze je adoptovany.. 🙂 ste uzasni mate zlate srdiecko drzim vam vsetkym palce aby vam to vyslo a deti robili radost

dia6
6. jún 2012

@dadenka1 Niečo podobné cítime aj my. Je to ako nová, krásna cesta za dieťatkom, ktoré bude s nami.
My síce dieťa (bio) podľa všetkého môžeme mať, no aj tak keď sme začali uvažovať o pestúnstve, boli sme šťastný a strašne nás to napĺňa. A teda dúfam, že ešte len bude napĺňať, keď to príde 😉

dia6
6. jún 2012

@mamutovazena U nás to máme tak rôzne. Z mojej strany nás podporujú a tešia sa s nami... no z priateľovej, to vyzerá, že nikdy dieťatko nepríjmu úplne za naše. A čo je na tom najzvláštnejšie, že z tejto strany, kde si myslím, že naše dieťatko nepríjmu, tak je jeden člen rodiny tiež osvojený, ešte ako bábätko.
Nie je to zvláštne, že práve človek z DeD nevie prijať dieťatko z DeD?

raza
6. jún 2012

@dia6 možno to príde, až keď toho chrústika uvidia..
ja som sa to strašne bála povdať svokrovcom. resp. bála som sa ich reakcie. nie, že by mi na ich názore tak záležalo 😅 , ale ja mám svokra tak svojského, že je schopný reagovať všelijak. keby mal nejakú sprostú poznámku, isto by som mu niečo škaredé povedala a to nechcem.. no povedal, že dobre robíme 🙂 ale tiež som si už od pár ľudí vypočula, aká je to sprostosť....

mysiak001
6. jún 2012

@raza @dia6
Nomna milo prekvapil moj oco a nemilo svokra ona sa s tym nejako tazsie vyrovnava ale je to jej vec 🙂. Pritom vsetci vedli uz pred rokom 2000 ze uvazujeme o adopcii jedneho no a vcera som sa opytal ako by to bolo najjednoduchsie ak by sme chceli hned druhe 🙂 a teta poradila a dobre poradila.

hucka
6. jún 2012

Buduce maminky 🙂, dievcata z Bratislavskeho kraja, momentalne vybavuju januar 2011... ☹ bohuzial sa to nejak zastavilo... ☹ my sme april, takze to vyzera tak, ze si este par mesiacov pockame... ☹ no tesime sauz veeeeelmi... 🙂

vesticka
6. jún 2012

@suezana ďakujem veľmi pekne 🙂 . Aj ja tebe držím palce véľmi 😵 😵 😵

suezana
6. jún 2012

mňa naopak šokovala moja svokra svojím totál odmietavým postojom 😒 😒 😒 u nej som to nečakala, lebo ona miluje deti - a prekvapila moja mamka - veľmi sa teší 😅 😅 😅 (paradox viac mi s mojím dieťaťom pomáha svokra ako mamina) svokor prehlásil, že tie deti budú len trpieť 😖 a pre ocina to bude prekvapko 🙂 🙂 🙂

suezana
6. jún 2012

@vesticka budeme kamošky 🙂 🙂 🙂

dia6
7. jún 2012

@mysiak001
@suezana Veru až v taktko dôležitej situácii asi človek zistí pravú tvár človeka. Mňa sklamal aj jeden kamarát, ktorý povedal, že by si nikdy neadoptoval a to bio dieťatko nemôžu mať.

dia6
7. jún 2012

@raza práveže už videli. Aj keď nakoniec s nami neostal. No na tú reakciu nezabudnem. A netrápi ma, že sklamali mňa, ale trápi ma, že sklamali môjho priateľa. Veď sú to jeho rodičia !!!

dia6
7. jún 2012

Dnes idem na najmilší koncert roka 🙂 😀
Tak sa teším, zase budem trošku s detičkami.

suezana
7. jún 2012

@dia6 mňa svokrino odmietnutie (vraj k nám nikdy v živote nevkročí, ak to urobíme 😒 ) ranilo.... ale ani nie kvôli mne, ale prišlo mi ľúto toho dieťatka, ktoré už odvrhla vlastná matka, vlastná rodina..... možno ešte neni ani na svete a už ho aj "nádejná" rodina odmieta 😢 😢 😢 ...... A práve v tej chvíli som pocítila, že budem zaňho bojovať zubami nechtami 😉 😉 😉 dúfam, že sa svokrin postoj zmení.... verím tomu 😅

dia6
7. jún 2012

@suezana Ja v to tiež verím 😉

raza
7. jún 2012

@dia6 no teda... ja by som asi reagovala velmi zle, keby mi to svokra spravila.. úplne chápem, že ťa najviac mrzí to, ako sa musí cítiť tvoj partner. veď aj ja som sa preto bála svokra. po prvé, ja by som mu asi niečo nešťastné šplechla hneď do tváre, alebo by som odišla a už by som k nim nechcela ísť.. a za druhé, viem, ako by sa môj mm cítil..
čo sa týka reakcie známich: u nás to vie len pár ľudí, máme ešt vééééla času, tak načo hovoriť.. najlepší kamarát ma po oznámení objal a mal slzy v očiach. keď sme mu smužom povedali, že bude krstný, tak tie slzy neudržal 😵 kamarátkam z práce som to povedala, ostalo ticho a každá mala úsmev na tvári. 🙂 ale tiež mi jedna povedala, že by to nechcela, nedokázala urobiť, no vzápäti povedala, že mi moc drží päste a je rada, že sme sa tak rozhodli, lebo vie, že pre nás je to šťastie 😵 ja napríklad už luďom nemám chuť vysvetlovať, prečo to tak cítim, prečo to chceme urobiť.. resp vysvetlím to, no keď má niekto opačný názor, vyhadzuje mi argumenty, tak sa len pousmejem a poviem, že sa s ním hádať nemienim, že na to máme odlišný názor. ono totižto ja som už od mala vedela, že si raz bábo adoptujem a keď som to niekde spomenula, tak to bolo samé: čo ti šibe?? a vieš o tom, že ... bla bla bla... vtedy som sa stretala s úplne odmietavýmpostojom, teraz je to lepšie..
no samozrejme je mi jasné, že je rozdiel keď má k tomu negatívny postoj niekto cudzí a blízka rodina.

vandijan
7. jún 2012

Ahojte, práve som dovolala s Návratom, keďže na úrade sú úplne neochotní, že či vraj nemajú nejakú 3 ročnú bublinku , ktorá by potrebovala objať, tak sa mi ozvú, ak na niečo prídu, alebo niečo objavia, snáď klesne štatisktika o jedno dieťa 😒

jaron
7. jún 2012

@vandijan Ahoj,

ako je to s tým Návratom? Nerozumiem tomu, oni "majú" nejaké deti "navyše"? Alebo môžu ponúknuť aj deti s celého Slovenska, nie iba tam, kde je človek zaradený do poradovníka. Nevieš alebo neviete mi to niekto trochu vysvetliť?

vandijan
7. jún 2012

@jaron nie že navyše, majú možnosť ponúknuť deti, ktoré nikto nechce a poskytujú aj medzikrajové adopcie, úrad len v rámci kraja

vandijan
7. jún 2012

@raza naša rodina je v pohode, svokor sa ma už pýtal, že kedy budeme mať malú, aby sme boli komplet 😀

dia6
7. jún 2012

@raza U nás vie o tom už asi každý - myslím rodinu. A všetci sa strašne tešia, no to je moja rodina. Priteľova má trošku iný názor, aj keď nie všetci z jeho rodiny... vlastne asi len rodičia.

A presne tak, ani mňa už nebaví vysvetlovať prečo sme sa tak rozhodli. A tiež sa len pousmejem ak niekto začne s negatívami nášho rozhodnutia a hlavne keď tomu vlastne ani nerozumejú. To mi príde niekedy až smešne 😀 😀 😀
ale veď každý máme svoj názor, no nie?!

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre