Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

magimary
4. apr 2011

@suezana to som nevedela...ale ani som nepovedala, že je zdravá, iba že epi nemusí mať, resp., že užívanie určitých liekov nemusí hneď znamenať, že je určitým spôsobom chorá... 😔

natia
4. apr 2011

ach jaj, premýšľam, čo ja by som spravila... je zbytočné tu rozvíjať hypotetické úvahy o tom, či má alebo nemá epi a či tie lieky bude alebo nebude brať celý život a čo jej vlastne dokelu je... to možno ani nikto nevie zatiaľ... ak má epilepsiu, musí to mať v záznamoch predsa, inak je to na súd za zatajenie zdravotného stavu, nie?
poznám prípady, kedy ľudia brali antiepiletiká a vôbec to nemali na epilepsiu...
ďalšia vec, podľa mojich info sa psychika detí v rodine výrazne mení a zlepšuje a tým pádom sa aj zlepšujú choroby takéhoto typu, vlastne každého typu...takže podľa mňa sa to v rodine trochu zlepší...
a posledná vec...má niekto z nás istotu, že naše biologické dieťa nebude mať epilepsiu? že nebude ADHD? že nebude mať to alebo tamto? lenže pri bio dieťati to prijímame ako skutočnosť, ktorá sa proste stala a pri ado deťoch je na nás tá zodpovednosť rozhodnutia, či sme schopní a ochotní do tohto ísť berúc do úvahy všetky budúce následky, oktorých nemáme ani tušenia...
veľmi ťažké rozhodnutie... dajte na intuíciu... ak máte pocit, že budete vedieť bez nej ďalej kľudne žiť a nebudete na ňu stále myslieť, tak choďte od toho... v opačnom prípade....

suezana
4. apr 2011

@magimary - hm, to o zdraví som myslela na úrad, nie na teba....asi som to zle napísala

natia
4. apr 2011

@mariana78 a ako sa volá vaše dievčatko?
@suezana, o chvíľu sa ti venujem 🙂

mariana78
4. apr 2011

@natia, volá sa Soňa

kanhwa
4. apr 2011

@magimary ja tu nechcem byt za mudru - tiez nie som uplny laik, mam zopar semestrov mediciny za sebou... nehovorim, ze kazdy kto ho uziva, ho musi uzivat dozivotne. asi som sa nespravne vyjadrila - myslela som na pripady, kedy je diagnostikovana epilepsia a takato medikamentozna liecba je efektivna. a stojim si za nazorom, ze je nezodpovedne tento liek podavat v pripade, pokial diagnostikovana nie je. v pripade potreby dieta sedovat je myslim mnoho inych alternativ pred tym, ako sa podava prave tento liek. co sa tyka pripadov zavislosti, k tomu sa neodvazujem vyjadrovat, nakolko o tom viem velmi malo...mozno, ze sa v tychto pripadoch skutocne indikuje a je ucinny, pripustam...ale preco teda nevysvetlili situaciu po pravde??? to vysvetlenie, ze dietatko je jednoducho nekludne a ze mu dokonca museli zvysit davky mi skutocne pride velmi chabe 😒
ja sama som uzivala antiepileptika preventivne proti zachvatom strasnej migreny, co ma kvaria od detstva ☹ Phenaemaletten je predovsetkym farmakum urcene na prevenciu zachvatov a sedativny ucinok je sekundarny (ak vobec je - a to predovsetkym pri vysokych davkach).
Ja tu fakt nechcem robit nejake poplachy, len som chcela prispiet svojou skusenostou a vedomostou.Netvrdim, ze je 100 % spravna.

tortelinka
4. apr 2011

ahojte, vobec sa neviem vyjadrit k tejto chorobe a liekom, ale dajte na intuiiciu, ved nemozte vediet ako sa vyvinie ked bude u vas

magimary
4. apr 2011

@kanhwa OKi, chápeme sa, myslím, že po tomto vysvetlení si v ničom neprotirečíme, ja súhlasím s tým, čo si napísala, len predtým, tie vyjadrenia boli také jednostrannejšie 😉
a v skutku tu nejde o to, či je či nie je chorá, ale o to, ako sa rozhodnú samotní "mišulovci"...
v tomto súhlasím s @natia 😉

kanhwa
4. apr 2011

@bershka prepac, ale neda mi nereagovat - to, ze sa ti "nechce rodit druhykrat" mi nepride zrovna ako dostatocna motivacia na to, aby si pristupila k takemu dolezitemu rozhodnutiu, ktore ovplyvni navzdy zivot celej rodiny - prijat za svoje dietatko, ktore nie je biologicke. Tym viac, ze vlastne nemas ani predstavu, co uviest do ziadosti a aku mas predstavu. Rozhodnutiu adoptovat si dietatko predchadzaju roky uvazovania a pochybnosti a ujasnovania si postojov. Tu su zeny, ktore sa rozhodnu dat opustenemu dietatku rodinu a pritom mozu mat aj vlastne deticky. A su tu take, ktorym sa ani po nekonecnych pokusoch otehotniet nepodarilo a chcu si naplnit vlastne potreby a tuzbu po kompletnej rodine. A to, ze pomozu opustenemu dietatku a daju mu stastny laskyplny zivot, je len uzasny bonus 🙂 neviem, ale ze sa ti nechce rodit, mi pride trosku malo 😉 ale verim, za mozno si sa len zle vyjadrila a ze to zvazis a urcite sa nebudes rozhodovat o takejto dolezitej zalezitosti unahlene....
A co sa tyka romskych deticiek - nemyslim si, ze by ktorakolvek z nas romske milovala menej ako biele. Vacsinou je to len strach pred niecim neznamym a mentalitou, ktora je nam cudzia a tiez pochybnosti, ci by sme dokazali spoluzitie s tou odlisnou mentalitou zvladat.A tiez zial nasa spolocnost ako celok je negativne nastavena vseobecne proti tomuto etniku (ja sama sa tiez na to necitim, aby som tu nieco nehrala) a buduci strach o dieta tiez zohrava svoje.

baby, dufam ze dnes nie som nejaka konfrontacna -nejak sa ma to dotklo s tou Misulou,pretoze nas to viacere caka. Do tejto situacie sa mozeme lahko dostat a ako vidiet, cas na rozhodovanie je velmi kratky a preto si myslim,je dobre sa na rozne alternativy sa vopred pripravit.

kanhwa
4. apr 2011

@magimary 😉 😉 😉
mne je jasne, ze si neprotirecime a obe sme racionalne zmyslajuce osoby 😉 mna to len fakt nasr...ze takto jednaju s buducimi rodicmi, to zavadzanie 😠 😠 😠 a ze akoby "rychlo sa rozhodni, moc sa nevypytuj a bud rad, ze ti davame tu moznost"
mozno som sa moc rozohnila - uz sa akosi pripraujem asi na to, comu aj my mozeme byt vystaveni.
nuz a samozrejme,ze aj keby to bola epilepsia, na ktoru lieky zaberaju, tak to nebrani stastnemu a kvalitnemu zivotu. len skutocne tych buducich rodicov je ferove co najotvorenejsie o vsetkom informovat. ved komu by bolo na prospech, keby sa to zatajovalo???

maznacik007
4. apr 2011

kazdy si trufa inak niekto si netrufne na romske dieta niekto na dieta kde je vysoko pravdepodobny mentalny postih, niekto si netrufa na dieta ktore bolo vystavene v prednatalnom stadiu drogam...

nikto z nas nema pravo komentovat ani sudit moznosti a schopnosti tych ktory dieta prijimaju do rodiny..

v kazdom pripade maju pravo buduci rodicia na kompletne informacie / dostupne v tom case/ o zdravotnom a mentalnom stave dietatka.. /a to tu evidentne zlyhava/

ja si myslim ze ide aj o to ci je mala chora resp. ako velmi lebo je max. nefer ponukat toto dietatko do rodin kde maju diametralne ine poziadavky a ono musi prezivat traumy z dalsieho odmietnutia..

toto je nefer jednanie uradov a domova... maju dat malu poriadne vysetrit a riesit to otvorene.. a nie takto

tortelinka
4. apr 2011

ano, je to strasne tazke rozhodovanie, najma ked cas je taky kratky. ale na druhej strane, mozme tu rozpisovat aj do rana, nevymyslime nic a zit s tym babom budete vy, a nik iny, stastne rozhodnutie prajem a drzim palce

akramgad
4. apr 2011

@misula4660 ach moje tak ti nezávidim a ani neviem poradiť ani já by som nevedela čo spraviť :( lebo ako by som to malé zhliadla rozum by skončil a nabehlo by srdce a to by to malé chcelo ☹ ale asi to nie je dobré keď ti to aj lekár povedal a nedá sa ti ísť ešte niekde vyzistiť čo a ako? či sa dá s toho dostať alebo sa to bude zhoršovať ? čaká vás dlhá a neprespaná noc plná rozhovoru 🙄 aj nám volali prvý krát že chlapček novorodeňa ale matka mala silný a dlhotrvajúci syfilis a údajne malému nič neni len nepočuje na jedno uško " zatial" já som na to odvahu nemala lebo neskôr sa môže prejaviť aj u neho syfilis alebo niečo mu mohlo poškodiť viac tak som to nechala tak. držím palčeky nech sa rozhodnete akokoľvek 🙂

kanhwa
4. apr 2011

@maznacik007 ahoj 🙂 ako pokracujtete s domcekom ? kedy bude sestricka pre Princeznu a Danka?

baby
este mi tak napadlo popri poslednych udalostiach. na priprave riesime vsetky mozne situacie, ktore nam vtedy napadnu. ale potom v realite nastanu zas ine situacie, o ktorych sa nam ani nesnivalo. existuje aj nejaka psychologicka pomoc alebo poradenstvo pre buducich rodicov, ktori sa nachadzaju v takom procese rozhodovania, ako teraz Misula? alebo je to len o tom ,"ze porad si sam ako vies"? ved ti uradnici chcu mnohokrat od ludi rozhodnutie (a celozivotnu zodpovednost zan) na zaklade skreslenych alebo aj nepravdivych informacii 😒 kto moze tymto ludom pomoct a preco sa tam zo strany uradov davaju take sibenicne terminy, ze sa musia rozhodnut do zajtra a pod.? to akoze co ma byt???

akramgad
4. apr 2011

@maznacik007 pripájam sa k tvojmu názoru a dokonca ma rozčuluje keď si rodičia kde bolo " ponúknuté " dieťa choré alebo nejako postihnuté vyžiadajú nejakú lekársku správu aby sa mohli niekde poradiť čo to je a čo sa s tým dá robiť tak vám neposkytnú nič " načo keď ho zatiaľ neberiete " poznám taký prípad a tak to radšej vzdali s tým dieťatkom lebo bralo toľko liekov že ani nevedeli načo a čo mu konkrétne na úrade len povedali preventívne 😠

magimary
4. apr 2011

@kanhwa áno, tie nedostatočné, príp. zavádzajúce informácie hecujú a hnevajú aj mňa...
a veľmi a už dlho!!! 😠 🙄 😠
odkedy k nám chodia žiadatelia (už tu za tých takmer 5 rokov boli mnohí), nestačím žasnúť, s akými informáciami (resp. neinformáciami, či rovno dezinformáciami!!!) prichádzajú!!! 😖 😠 🙄
ja robím preto aspoň toľko, že ich informujem a všetko detailne vysvetľujem, ako len môžem, pretože po tom bažia, pretože to potrebujú, pretože bez toho to skrátka nejde !!! (a najmä preto, že im to nikto neposkytne!!!),
ale TOTO majú robiť iní!!!
lebo ja ovplyvním a nasmerujem len pár ľudí, ale oni ovplyvňujú a riešia veeeeľmi veľa ľudí!

preto na druhej strane zastávam názor, že nikdy nie je zlé absolvovať aspoň jednu interakciu u profirodičov (ak sú schopní), pretože to veľa napovie, povedala by som, že 90% relevantných informácií sa napokon žiadatelia-čakatelia dozvedia priamo tam-na mieste...
a i po prvej interakcii sa vždy dá povedať-nie, nejdeme ďalej... (vtedy sa tam ešte o žiadnom odmietnutí nedá hovoriť, teda nie takom, ktoré by negatívne ovplyvnilo dieťatko)

mariana78
4. apr 2011

@akramgad ahoj teraz si ma troška vystrašila, našej malej matka tiež mala syfilis ale, ževraj matka bola liečená a na malú ho nepreniesla, že prenesené má len protilátky a tie časom zmiznú myslíš, že sa tam ešte niečo môže prejaviť malá má už 7 mesiacov???? 😕 😕

kanhwa
4. apr 2011

@magimary hej, ved presne tak...cele je to nejake pomylene u nas - cim viac o tejto problematike viem, tym viac je to pomylene 😠 😠 😠 profirodicia by mali naplnat potreby dietatka a budovat mu citovu zakladnu a nie suplovat pracu uradov. a asi sa velmi nemylim, ze niekedy vas urady mozno aj pokladaju za svojich nepriatelov - nemusis potvrdzovat pisomne 😉
ach jaj, treba nieco robit s tymto 😒

magimary
4. apr 2011

@kanhwa doplním odpovede, čo si sa pýtala, kým som písala:

-je taká pomoc, viem, že keď zavoláš napr. do Návratu, tak sú ochotní ti pomôcť, poradiť ti (ale nestihli by to v takých šibeničných termínoch), ale ťa pošlú za ľudmi z praxe, ktorí majú práve vo "vašej" oblasti skúsenosti (ku mne poslali už mnohých rozmýšľajúcich, tápajúcich, rozhodujúcich sa), žiaľ-tuto to opäť zlyháva na úradoch, lebo tam, nič také nie je (!), aspoň som o tom ešte nepočula

-tie šibeničné termíny...to je niekedy aj o dohode a konkrétnych ľuďoch, s ktorými hovoríš, mali sme aj žiadateľov, ktorí poprosili o týždeň, či dva na rozmýšľanie, skrátka sa tak dohodli s "tetulou" na úrade...a neboli jediní

magimary
4. apr 2011

@mariana78 nie.
takmer všetky deti mali "takýto" syfilis a dokonca aj museli byť niektoré preliečené, ale ak doteraz nemala iné, ako LEN protilátky, tak je úplne nepravdepodobné, že by ešte ochorela 😉

tortelinka
4. apr 2011

@bershka ahoj, neda mi nereagovat na tvoj prispevok, mam pocit ze zatial nemas sajn co znamena adopcia, inak by si taky prispevok nenapisala, vobec ta nechcem odhovarat, ale skus najskor nieco precitat, zistit si vo svojom okoli ci niekto nema ado dieta a tak..a potom rozmyslat ci ano alebo nie

kanhwa
4. apr 2011

@magimary vdaka za odpovede a mozes ocakavat, ze v pripade potreby by som sa na Teba aj ja obratila po radu, ak by si bola ochotna.
A nevies mi teda aj povedat, ci o ten vypis zo zdravotneho zaznamu mame pravo ziadat ? a ak ano, na zaklade akeho predpisu pripadne, aby nas neodbili?

@maznacik007 a ty nahodou nevies z praktickeho zivota, ako s tym???

magimary
4. apr 2011

@kanhwa nie je to celkom tak, pretože ten úradník od stola o tom dieťati NIČ nevie (!), iba to, čo si prečíta (AK vôbec), ale profirodič to dieťa sprevádza na všetky vyšetrenia, je s ním v nemocke, vie, ako zvláda horúčky, vie, či má záchvaty...ako reaguje, keď ide naňho choroba, keď má bolesti brucha, či ekzém...toto ti nikdy žiaden úradník nepovie...
on si možno prečíta len že dieťa ma ekzém, ale to, či a ako ho má dieťatko závažný, ako je liečený a spacifikovaný (ten ekzém), o tom úradník ani len netuší, najmä nie o tých aktuálnych veciach (pretože správy od lekárov v spise sú niekedy staré aj niekoľko mesiacov)

k tomu odpisu zo zdravotného záznamu...to je zase rôzne...preto som sa k tomu zatiaľ nevyjadrovala, lebo ja ti len môžem povedať, ako to funguje u nás, v našom kraji-pretože to je všade inak (čo počúvam a sledujem)...
ale teda-oficiálne na to máš právo (teda nieže by ti dali celú kartu=zdravotnú dokumentáciu do rúk) nahliadnuť a poprosiť o kópiu, ale žiaľ,
nie všade a nie vždy ti bude vyhovené, niekde ti totiž povedia, že až po prvej interakcie ti v domove poskytnú všetky informácie, ktoré ťa budú zaujímať (a tam kopírovanie správ?...neviem, ale tam to nevidím moc ružovo, ale zase, ak si to "ukecáš", tak možno dosiahneš-zase záleží od ľudí) a inde ti povedia, že v poriadku, samozrejme a ešte ti to aj sami prefotia na svojej kopírke s upozornením, že daný dokument nesmieš nikomu ukázať, s nikým o ňom hovoriť, iba s lekárom...

suezana
4. apr 2011

@kanhwa ja som veľmi rozmýšľala, čo spôsobím tým, že poukážem na to, že je to dieťatko o ktorom som tu písala... ale chcela som len to - aby vedeli pravdu - lebo to, čo viem ja a pojem nekľudné dieťatko - je obrovský rozdiel a presne pre to, že to čaká aj nás - a ja mám veľké obavy 🤐 A presne to, čo si napísala o tom lieku - presne tak sa vyjadrila neurologička s ktorou to kamarátka konzultovala - absolútny nesúhlas - dokonca bola až skeptická k budúcnosti s tým liekom.... 😔

najjulinka
4. apr 2011

Pokial viem, tak v KE niekto z Usmevu išiel na urad pozrieť spis so žiadatelmi.. a čo vedel, tak to im preložil do ludskej reči... že proste čo je velke riziko, čo je v pohode a čo by si mali nechať vysvetliť odbornikom.. nevedeli všetko.. . nie su to lekari,a le z praxe už vedeli čo a ako a čo radšej s lekarom odkonzultovať... vedeli proste z toho spisu preložiť plno info do ludskej reči.........

mariana78
4. apr 2011

@migimary ďakujeeeem spadol my kameň zo srdca, vieš človek keď sa s niečim takým nestretáva nevie čo si má o tom myslieť, a tá malá je krásna ako bábika. Stále si hovorím len aby bola zdravučká 🙂 🙂

akramgad
4. apr 2011

@mariana78 nie to je v poriadku matka tej maléj ho mala už pred otehotnením neliečený a aj žila na ulici a nechodila ani na kontroly počas tehotenstva 😕 takže vy ste o.k. s malinkou neboj 🙂)) a prepáč za vylakanie

magimary
4. apr 2011

@mariana78 , neboj, bude...
a ešte sa ospravedlňujem, že mi z toho môjho príspevku o syfilise vybehlo slovíčko "naše" deti... 😉
takto to vyznieva, ako keby ozaj všetky, takže to bol len omyl...

kanhwa
4. apr 2011

baby,
tak mozno by nebolo zle, keby bolo v pripadoch ako Misulin, ked nie je dietatko u profirodicov, ktori o nom najviac vedia, keby bola k dispozicii aj nejaka konzultacia s odbornikom pre takychto rodicov.proste s niekym nezavislym, kto vsetko vysvetli, sucasny status aj predpoklady do buducnosti, pripadnu liecbu, aj co zdrav. stav moze predstavovat pre rezim a zivot rodiny. aj v tomto by sa starostlivost statu mala prejavovat a nielen v kontrolach zo socialky 😒

suezana
4. apr 2011

@kanhwa inak, ona je u profi....

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre