Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

tortelinka
21. apr 2012

@morisa ano, ked bude predbezko a plati sa 6 mesiacov

morisa
21. apr 2012

@tortelinka diky 🙂 nejaka som uz bola z toho pomotana 🙂

matax
21. apr 2012

@morisa musi byt právoplatný rozsudok o zvereni, moze byt aj predbezným opatrenim sudu.. vypláca sa 28 týzdnov od prevzatia dietata z ded, musis to dokladovat, ze kedy ho preberies, len uz musi byt aj rozsudok právoplatný (alebo predbezko) . pri zvereni je to ine, ako ked porodis dietako, lebo pred porodom sa nastupuje na md 6-8 týzdnou , preto maju bio mamicky matersku dlhsie o tých 6 týzdnov.

maznacik007
21. apr 2012

@morisa ak nebola este osvojitelnost tak by som dietatko so sebou nebrala.. sud tam predvolava aj bio... a ano narok na materske budes mat az po pravoplatnom rozhodnuti ci uz bude klasicke alebo na predbezko.. pri hostovskom pobyte nie je narok na nic.... my sme mali pol roka a kusok hostovsky... so zamestnavatelom sa to riesi bud neplatenym volnom... pozor po jednom mesiaci uz musis platit tusim zdravotku, alebo to nejako pokombinovat dovolenkou, PN, a homeoffice ... tak som to mala ja...

irriss
21. apr 2012

@maznacik007
Ahojky!
Obcas Vas tu ctu 😉 ..chtela bych se zeptat..nehrozi pak, ze biorodice podnikaji nejake "osklive" kroky proti ??Kdyz maji moznost se seznamit na Soudu? 😎

maznacik007
21. apr 2012

@irriss povacsinou sa tieto konania oddeluju zvlast je osvojitelnost a zvlast potom predosvojitelska... pokial je predbezko tak tam rozhodne sudca od stola....

je to velmi individualne... v podstate ale bio rodic nevie o rodicoch nic ... ku komu dieta ide.... moze sa s nimi stretnut na sude ale je to skor nezvykle ... a vtedy ak dieta este nema osvojitelnost....

pri pestunstve bio rodic ma priamo v rozsudku trvaly pobyt pestunov.... a ano moze sa stat ze im zneprijemny zivot... ale tam mu nezanikaju rod. prava....

irriss
21. apr 2012

@maznacik007

az mi mraz jde po zadech..ale to bude ovlivnene asi i americkyma filmama.. 😖 😠

Nedokazu si to predstavit, ze by mi nekdo "vzal" dite, ja bych vedela kde je a nic bych neudelala.. 😎

karkana
21. apr 2012

🙂 🙂 no tak moja znama robí na sociálke,o dve poschodie nižšie ,a spomínala som jej,že sa chcem ísť opýtať,no a dnes mi volal,že sa bola ona ,že sa pozná s tou pani,tak že sme 15 v poradí,čakame od oktobra a vtedy bolo pred nami zo 23čakatelov približne,nepýtala som sa ,tak je to už troooochu veselšie 🙂 🙂 ,no ale pôjdem sa aj ja,zas nechcem ,aby sa nehnevali,že sa kde kto pýta,

matax
21. apr 2012

@maznacik007 mne bolo povedane, ze zdravotne odvody do zdrav. poistovne si musim platit pocas hostovskeho, ak budem na neplatenom volne. A odvody do sociálky: nemocenske, dochodkove a nezamestenecke, ze to nemusim, ze to je dobrovolne.. no neviem, ved keby v tom case ochoriem, nemám potom nárok na PNku (pripadne nárok na matersku) ,a nerátalo by sa mi do dochodku a mohla aby som mat problem s podporou po rodicáku, ak nebudem mat prácu.. ale je to dost penazi . Mne pri malom z domova dali aspon jeden balik plienok, ci az :D ? no nastastie sme mali sud rýchlo.. Pri malej mi dali aj peniaze aj plienky,aj potraviny,drogeriu.. to bol uplne iný pristup- vtedy som to ani nepotrebovala, nic som nepýtala, dokonca som to odmietala, ale dali, ze je to jej , ze to su peniaze na nu 🙂 , nepotreboval som, bo som bola este s malým na rodicáku, teda odvody za mna platil stat. Ale pri nom, ked som ho brala na hostovsky, tak som bola stastna , ze nám ho hned dali a zaroven ma hnevalo, ze mám platit odvody a na malickeho nedostanem nic. Samozrejme, ze som brala radsej mat maleho doma, ale predsa ma to hnevalo. Niekde som citala, ze pocas hostovskeho by ded mal davat prispevok na stravu a plienky ,ale ze je to dobrovolne. tak asi si peniaze od statu na neho nechal ded, to sa mi nepacilo. Pre mna bola najhoršia ta situácia, ze v zamestnani som nevedela, co bude, ci dlhodobo neplatene volno, ci coskoro nastupim na rodičák a hlavne som nevedela v praci povedat, ze odkedy budem potrebovat neplatene volno, len priblizne.. @morisa do ip ti napisem, ako som to nakoniec vyriesila 🙂

papajka76
21. apr 2012

@afrika nás asi mesiac a pol pred uplynutím druhého roku vyzvali aby sme si urobili aktualizáciu listom .....ale za telefonát na úrad nič nedáš. 🙂

maznacik007
21. apr 2012

@matax ano to som tam pisala ak si na neplatenom volne dlhsie ako jeden mesiac musis si platit zdravotne odvody... ostatne si platit nemusis...
domov ti nemusi dat nic... je to na ich lubovoli... nam neuznali ani spatne odo dna prebratia rodicak ani pridavky... az od datumu pravoplatnosti...

matax
21. apr 2012

@maznacik007 ani nám spatne nedoplatili.. citala som 🙂 len som dopisala, ze podla mna je dolezite aj poistenie na sociálnom, hlavne nemocenske (teraz aj pre nárok na md) , aj ked je to dobrovolne sa nan prihlásit pocas neplat. volna . Ked sa na to kuknem teraz , ako to bolo, som rada, ze bol u nás, cim skor sa dalo.. hlavne, ked teraz vidim, ze ani hostovske nechcu niektore ded dávat

morisa
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
matax
21. apr 2012

@morisa 🙂

jaron
21. apr 2012

@irriss

Pri pestúnskej staroslivosti dokonca musí náhradný rodič umožniť stretnutie dieťaťa s bio rodičmi (ak o to rodičia stoja). Odporúčajú nám v tomto prípade dohodnúť takéto stretnutia mimo nášho domova, niekde na neutrálnom mieste - v cukrárni, v parku alebo aj v DD.

Stretnúť sa je možné so všetkým, od prosíkania o "pôžičku" peňazí až po negatívne ovplyvňovanie dieťaťa voči pestúnskym rodičom.

irriss
21. apr 2012

@jaron

Ja totiz kdyz si pomyslim na zdejsi praxi, kdy se odebira dite - deti bio rodine kvuli blbostem a udavacskym sousedum..tak je to priserne 😠 😠 😠 😠

ale tady se nerika, kde je kdo...dokonce znam i pripad ze tridy me dcery, kdy jsou dvojcata rozdeleny do rozdilnych rodin a NESMEJI se stykat, adopt.rodice jsou proti..a chodi oba dva do stejne skoly.. ☹

jaron
21. apr 2012

To sú zaujímavé prípady.

I keď stať sa môže všeličo, ale myslím, že u nás je 99,99 % detí bez rodičov nie kvôli nejakej hlúposti a prísnosti úradov. Nezdá sa mi, že by tí bio rodičia boli nejakí trpiaci poľutovania hodní kvôli tomu, že im niekto "zobral" dieťa. Aj keď poľutovania hodní určite sú kvôli sebe samým a väčšinou smutnému životu závislostí atď.

matax
21. apr 2012

@irriss tak to je hlavne smutne, ze surodencom je odopierane sa stretávať 😠 😠 nedozretí rodicia :C

irriss
21. apr 2012

@jaron @matax
Tady v posledni dobe zacla "fungovat" jakasi prevence..
Odebirani deti z duvodu prevence, kdy se jedna o prvni krok pred setrenim situace zivota ditete.
Cim dal tim vice je zdejsi kronika zatezkavana pripadami jako napr.
starsi rodice - dlouho ocekavane dite a je odebrano z duvodu prevence "stari rodicu"
nemocni rodice (nemoci neinfekcni, ale pomalu nicici organismus) 😉
z duvodu stiznosti souseda - krik ditete, opakovane ponechani ditete samotneho doma (tady nesmi byt dite samo doma! ani nesmi jit ze skoly samo - bez rodice ci dospeleho doprovodu)
podle mistniho uradu - odd. socialni pece, rodic muze mit max. zdrzeni 15 min - to znamena s odpadkami a zpet..☹
pokud se zdrzis vice nez 5min. a nedostavis se vcas vyzvednout dite ze skoly, je predavano na mistni oddeleni poradkove policie..
Urady to neresi prozkoumanim a tudiz adekvatnim pristupem k dane jednotlive situaci -ale resi to prevenci tzv. prevysetrovacim opatrenim a dite je odebrano..vetsinou to trva dlouhe mesice, nez rodice dostanou slovo u Soudce a nekdy i ROKY nez se dokaze, ze dite a bio- rodina je to nejlepsi..
Jsou to ukradene chvile, kdy uz se vse tak ponici, ze nelze nic napravit, i kdyz se dite vrati zpet do bio-rodoiny. Vztahy jsou narusene a dite vetsinou zmanipulovane.. 😉

matax
21. apr 2012

@irriss hm, teda tu je tusim skor snaha o opacný trend, deti neodoberat a skor ich vracat z ded (pestu) do biorodiny, skrátka sanovat rodinu, pomoct rodine postavit sa na nohy.. .. divne vsetko, co pises o tom

irriss
21. apr 2012

@matax
Co se tyce "rodiny" je tu mnohe opacne... ☹ Az mam nekdy strach 😉

matax
21. apr 2012

@irriss a kopa deti z sk ide na medzinarodnu adopciu do it.. vraj, ze je tam dobre zabezpecena starostlivost po adopcii o náhradnu rodinu , hm? je to pravda? teda tak som sa docitala na jednom fore, ze je tam o nich postarane, ze maju k dispozici psychologov..

irriss
21. apr 2012

@matax
blbost..promin, ale musim reagovat takto..
za svou mnoholetou zkusenost a pritomnost v urcitych "ustavech" a spolupraci se soc.zarizenim , jsem se neseznamila s jedinym ditetem z uzemi SK a CZ ..jedine s detmi z Polska.

raza
21. apr 2012

@irriss keď tak čítam, čo píšeš... strašné.. ☹

matax
21. apr 2012

@irriss ja poznam dve deti, co sli do it, teda poznala som osobne a o jednom viem z pocutia.. ale je ich viac. jeden chlapcek bol uz skolák, a dievcatko predskolácka, ked tam sli

matax
21. apr 2012

@irriss a ta postadopcna starostlivost tam daka je?

morisa
22. apr 2012

@irriss pre boha, ved to sa aj zle cita... hrozne...

jaron
22. apr 2012

@irriss

to je asi tak, že keď zákony na ochranu dieťaťa zájdu tak do extrému, že nakoniec to dieťa nechránia, ale mu škodia.

Pripomína mi to snahy (v niektorých štátoch to už funguje) o zákaz výchovného capnutia po zadku dieťaťa, v konečnom dôsledku sa to môže obrátiť proti dieťaťu.

yukki
22. apr 2012

Tak zase raz si uvedomíme, jak fajne že žijeme na Slovensku, že nie je všetko len zlé tuná! 😎 😎 😎 😎 😎 😎

kacena4
22. apr 2012

dia6 vas vsetkych pozdravuje a VELMI DAKUJEM za povzbudive prispevky, este nema silu s vami pisat, mozno neskor sa ozve ale je rada, ze na nu myslite

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre