Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

kikuska_wedge
20. sep 2016

@fatma1 Každý kraj má svoj poradovník a môžeš byť zapísaná iba v jednom. My sme boli v BA kraji zaradený v marci 2016 a boli sme tuším 214. Netrúfam si odhadnúť koľko je to v rokoch.

vanillaskyy
20. sep 2016

Dievčatá, ja mam inú otázku. My mame v požiadavkách staršie dievčatko 2-4 roky. Momentálne som zamestnaná a ked dostaneme dieta tak ako s nim mozem byt doma kym sa adaptuje? Ak bude staršie ako 3 ročné, tak co?
Neplatené voľno sa neda.

kikuska_wedge
20. sep 2016

@vanillaskyy pokiaľ viem sa rodičovská dovolenka počíta od rozhodnutia súdu. (Baby opravte ma ak to nie je tak.) Takže ak si napr. adoptuješ 3 ročné dievčatko, môžeš s ním byť na rodičovskej dovolenke doma až do 6 rokov. Horšie je to do prvého súdneho rozhodnutia. Tam plánujem ísť na PNku.

hora_lka
20. sep 2016

@vanillaskyy my sme si brali chlapca mesiac pred jeho 3 narodeninami, mala som nejaku dovolenku, nieco mal manzel, potrebujes vydrzat do predbezneho zverenia, potom uz nastupis na rodicovsku dovolenku .. rodicovsky budes poberat 3 roky od zverenia ..

labudka
20. sep 2016

@vanillaskyy - 3 roky od zverenia ale max do 6roku dieťaťa, čiže keď bude mať 4roky, tak rodičovskú budeš mať 2 roky

vanillaskyy
20. sep 2016

Čiže rodičovský príspevok tych 202 EUR od zverenia dieťatka max do 6 rokov? To je celkom fajn 🙂

fatma1
20. sep 2016

@kikuska_wedge Dakujem...a ako ste sa posunuli od toho marca?o kolko miest?a ake ste mali poziadavky,ak smiem vediet ..predpokladam,ze aj to dost ovplyvnuje poradie?

kikuska_wedge
20. sep 2016

@fatma1 pravdu povediac celkové poradie ani nesledujem. My máme záujem o starších súrodencov a už sme na prvom mieste. Ale keď tam budem volať, tak sa na to opýtam, aby som ti vedela napísať o koľko miest sa to za tie mesiace pohlo.

lily311
20. sep 2016

@fatma1 psyhlologička na upsvar mi hovorila, že sa čaká na dieťatko do 1 roka v BA cca 3 roky

fatma1
21. sep 2016

@kikuska_wedge
@lily311
Dakujem baby

tarrra
21. sep 2016

@labudka prepáč ale to je somarina, naši súrodenci majú 4 a 6 rokov, a dostávame iba rodičovský príspevok 24 +24 €
Máme ich od júna 2016.

tarrra
21. sep 2016

@vanillaskyy nie, bohužiaľ ak má dieťa 4 roky a viac, dostaneš iba rodičovský príspevok - 24€, my to máme u našich, sú právoplatne u nás od júna, Saška mala narodeninky 30.05, mala 4 rôčky, ale ešte sme nemali rozhodnutie súdu, až 02.06, čiže nárok nemáme na nič.

yukki
21. sep 2016

@tarrra máte malých v adopcii? Rodičovský príspevok.....je to pokračovanie materskej, do troch rokov veku dieťaťa, alebo v prípade zverenia do 6 rokov dieťaťa najviac po dobu 3 rokov od dátumu právoplatnosti rozsudku o zverení...čiže vy by ste mali mať nárok na rodičák u 4 ročného dieťaťa ešte dva roky.......

tarrra
21. sep 2016

@yukki pýtala som sa minimálne troch sociálnych pracovníčiek , s jednou sme kamarátky - patríme k nej podľa oblasti, a vraj nemáme nárok na nič iné
Máme ich v predbežku, čakáme na 1.súd - skoro pol roka 😠

lalus
21. sep 2016

@tarrra s dieťaťom do 6 rokov môžeš byť na rodičovskej dovolenke a dostávať rodičovský príspevok - aktuálne cca 200 € (iba 1x samozrejme, nie na obe deti). To čo píšeš Ty sú rodinné prídavky - cca 23,50 na jedno dieťa.
Ak máte deti na predbežko - od dátumu vykonateľnosti určite máš právo byť na rodičovskej dovolenke do veku 6 rokov (max. 3 roky - ale to vy stíhate, keďže menšie už má 4 roky, tak vlastne do jeho šiestich rokov)

tarrra
21. sep 2016

@lalus tak chápeš, a všade, na všetkých inštitúciách nám povedali, že iba prídavky a nič,ani rodičovská dovolenka...Čo mám teda robiť?som dosť v šoku...celé leto sme tak riešili všelijako, o koľko by bolo jednoduchšie keby som bola doma...och...a peniaze...ako tých cca 200€ by nám fest pomohlo...

lalus
21. sep 2016

@tarrra
ak tam máš kamarátku, požiadaj ju, nech to napraví ona, lebo ak nie, tak sa budeš musieť žiaľ obrátiť na ústredie s oficiálnou sťažnosťou, že si nedostala čo Ti patrí chybou pracovníčok a žiadať o spätné doplatenie.
určite máš na to nárok po rozhodnutí súdom... niekde požadujú právoplatné, ale stačí aj vykonateľné a to už máte dávno - rodičovská dovolenka + rodičovský príspevok + rodinné prídavky.
teraz si s deťmi doma? ako čo? nezamestnaná? neplatené voľno?

lalus
21. sep 2016

a volaj hneď teraz samozrejme... aby ti už za september bolo vyplatené a nemohli sa odvolávať na to, že už to nestihli do konca mesiaca vybaviť.

tarrra
21. sep 2016

@lalus teraz sú už obidvaja v škôlke, ale leto bolo fakt náročné...skúšam jej volať, zatiaľ ma zrušila...uvidíme čo mi povie, napíšem ked budem vediet,

tarrra
21. sep 2016

labudka prepáč, ja som sa zrejme mýlila. 😕

dia6
21. sep 2016

@fatma1 ahoj, tak so som ešte nepočula, že by zapísali aj v inom kraji. Pokiaľ viem, tak ťa zapíšu tam, kde si si robila prírpravu, ale možno má niekto inú skúsenosť.
čakacia doba je okolo troch rokov. Ale to záleží od toho aké dieťatko.

anettta
21. sep 2016

@tarrra presne tak, aj mne na urade povedali, ze ked dostanem dietatko, ze sa stat o mna stara ako o matku, tzn. mas narok na tri roky poberania rodicovskeho prispevku (okolo 200€) do 6 rokov dietata. a mne dokonca povedali, ze odo dna, kedy ho dostanem do opatery, nie od pravoplatneho rozhodnutia sudu. ale zase u nas vraj sudy su nesmierne rychle a aj tety z uradu su naklonene rychlemu konaniu - su nesmierne zlate 🙂

vanillaskyy
21. sep 2016

@tarrra to je neskutočne toto :(
A prosim ta ako skoro išli do škôlky ked ste ich dostali domov?

tarrra
21. sep 2016

@vanillaskyy v škôlke sú teraz od septembra, veď vek na to majú, a iná možnosť nieje, Aďko musí chodiť, on je predškolák, už aj tak mal odklad a Saške si myslím, že tiež prospeje byť s deťmi.
A máme ich od 06.06.2016 kedy bol vykonateľný rozsudok

tarrra
21. sep 2016

@anettta aha, no super...skúsim to aj ja poriešiť...
A takto, ešte sa opýtam je možné, aby som naďaľej pracovala a dostávala rodičovský príspevok?

katkuz
21. sep 2016

@tarrra zakon teraz umoznuje popri poberani rodicaku aj pracovat, tak si myslim, ze je to mozne aj ked su deti osvojene a rodicovsky prispevok je poberany po 3. roku dietata, ale je to len moj skromny nazor 🙂

tarrra
21. sep 2016

@katkuz ďakujem, pozisťujem čo sa dá a hádam to nejak vybehám 😉

lalus
21. sep 2016

@tarrra
@vanillaskyy zákon síce umožňuje súbeh rodičovského príspevku a zamestnania, SILNE však odporúčam zostať s dieťaťom doma - aj so starším aspoň pár mesiacov!
Deti síce potrebujú kamarátov, ale kopu detí mali okolo seba doteraz, majú aj tak a budú mať počas celej základnej a strednej školy.
Mamu však doteraz nemali a potrebujú si ju na 100% užiť 24 hodín denne, spoznať sa navzájom dokonale a začať sa ľúbiť, nielen rešpektovať stav, že "toto je teraz moja mama".
Predškolská dochádzka nie je povinná. Viem, že sa to nie vždy z finančných dôvodov rodičov dá, ale ak je to čo i len trochu možné, mame i dieťaťu bude len a len na prospech, ak mama využije právo na rodičovskú dovolenku a dieťa zostane nejaký čas doma a nejde do škôlky hneď ako sa len trošku zabýva v novom domove.

tarrra
21. sep 2016

@lalus to je jasné, my sme ich už mali vlastne od apríla na hosťovskom, čiže sú pekne zabehnutí, a myslím si že sme s nimi stále...sú zlatí, vidno že sú spokojní, dokonca Aďko zrejme cíti stabilitu, keďže nočné počúravanie už takmer ustalo samo od seba... 🙂

vanillaskyy
21. sep 2016

@lalus ja plánujem byt doma minimálne pol roka, len ma zaujímal názor a skúsenosti

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre