Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

cairka
29. nov 2012

@jaron , to máte ešte dobre, že o tom aspoň viete od začiatku 😀 ja som brala zdravé dieťa a už vás pomaly ale isto dobiehame v počte odborných lekárov 😅 a veselo humpľujem ďalej 😅 o 2 týždne jeden nový lekár a možné sledovanie do dospelosti, uvidíme... a ak sa mi potvrdí podozrenie, tak ešte začiatkom roku + 2 🙄

maznacik007
29. nov 2012

@jaron my a to podotykam nemame ZTP

pedopsychiater kazde tri tyzdne sedenie
imunolog minimalne kazde tri mesiace kedze sme na dlhodobej liecbe
alergolog detto ako imunolog
kardio .... len kontroly raz rocne nastastie
gastro cakame vysledky dufame ze vsetko bude ok a nebudeme musiet ....
endokrinologia tam casto kvoli rastu a tak .....
pediater
homeopat
zubar mame uz aj male plomby...
plus psycho terapie

ja som uz niekedy dost hotova moj to moc u lekarov nezvlada a potom sa ma dost casto pytaju ci ho nevratime 😝 minule sa ma to pytala dokonca jedna pani v cakarni, Romka... ale ako ja sa uz len usmejem a poviem nie. 😀 😀 😀

ja som tiez brala zdrave dieta....

najjulinka
29. nov 2012

@jaron no ja tiež vybavovačky po uradoch neznašam.... a ak bude žena na rodičaku, tak si popýtaj potvrdnie na upsvare a odnes do zdravotky 😝 🤐 aj to treba 😝 😀 ja soms a teraz pi vabyvovačkach citila ko poštar.... papier zo soc.poistovne na upsvar (prvý mi dali zlý, tak som si vybavovala druhý, ale na soc.poistovnu telefonujema žiadam nech mi to pošlu 😝 ).. z jedneho upsvaru na druhý upsvar jeden papier opečiatkovať (pravoplatnosť toho rozhodnutia o zťp).. z uradu prace potvrdenie do zdravotnej..... a samozrejme na upsvare našom som neboal raz bo furt mi čosi chýbalo....... 😔

najjulinka
29. nov 2012

no baby sa smejem, ale my sme lucku brali tiež zdravu... a totalne žiadnu chorobu kým bola v profi sme neriešili. .okrem jeden grcačkokakaky, ked boal ababatenko a obyčajných soplikov... bez teplot všetko, čiže lieky som snad ani nevedela čo su.. koncom augusta nam bola pravoplatne zverená a v den ked sme sa dozvedeli zo sudu, že je konečne pravoplatne rozhodnutie mala prvu teplotu a v septembri začal kolotoč.... 40ky horučky... nasledne nemocka... nejake močove veci a potom nasledne ATB na to .. k tomu cysta za uchom.... kontoly, sledovania .. moču, cysty..... a skončilo to operaciou tej cisty... ale po tej prvotnej40kovej horučke potom každých 10-14dni sme riešili čosi.... 😔 😔 😔 a určie ta cista nenarastla za tých par dni čo bola pestunskou.... som sa smiala, že mi zatajil zdrav. stav.. lebo u nas akokeby uťalo... že dovtedy hrala zdravu.....
ked pripočitam, že bola decko čio pri každej teplote grcačky.... no mala som dosť..... a inak Nika detto... zdrava doteraz.. .zverena dvojročna v marci do pestu.. a v juni 40ky horučky a ATB.. a odvtedy sme už chorobovali viackrat....

jaron
29. nov 2012

@maznacik007 tak to nás prekonávaš a ja som si myslel, že toho máme najviac 🙂
ale radšej keby sme všetci v tých počtoch boli čo na najnižšom mieste

maznacik007
29. nov 2012

@jaron ale zas to nemam vsetko ze uplne casto vsetko... ale aj tak je to dost aspon na mna...

ja sa tesim na liecenie vkladam do toho velke nadeje ze sa ta imunita zlepsi aj ked teda aktualne mame naplanovanu dlhdodobu liecbu na niekolko rokov...

ale pochvalim sa .... neviem ci som tu pisala ako sa trapime so zakladnymi farbami ... uz sa priznam ze som to aj vzdala nechali sme to tak tyzden odlezat a dneska uplne v pohode daval farby.... ako tie zakladne samozrejme ale uz na tom robime par mesiacov a dnes sa rozsvietilo a blik...

cairka
29. nov 2012

@maznacik007 , super 😵 my sme dnes šli busom a stáli sme na semaforoch a pýtam sa Dii : Na semafore je červená a zelená farba. Aká farba teraz svieti? ......... A Dia :"Biela?" - ešte aj s tým otáznikom 😝

maznacik007
29. nov 2012

@cairka no ja som robila tak ze cervena ako ceresna, aj sme si kupili ceresne, zlta zltok aj som mu vajce rozbila, zelena zelina modra more , cierna cernice ...

aj v skolke ho to drvili ... a tiez len tipoval... resp ked povedal dobre ze modra tak o par sekund vedel povedat na to iste ze zelena...
aj som mu kupila tie zuvacky farebne gulate a ked uhadol farbu dostal zuvacku... 😀
ale tak nas ma styri a pol o chvilu.... a on je uz u velkacov v skolke ... takze tak... ale on je strasne nerovnomerny v tomto... dinosaurov pozna nezmyli sa .... tie druhy.... a taketo bezne veci.... 😅

cairka
29. nov 2012

@maznacik007 , škoda, že nie sú dinosaury jednofarebné a každý inej farby 😀 Ja keby som povedala, že je na semafore červená ako čerešňa a zelená ako zelina a aká svieti, ak bus stojí, tak na mňa bude kukať a usmievať sa úplne stratená 😝 Musíme obmedzovať počet slov vo vete. Dá sa povedať, že "Teraz svieti červená ako čerešňa." ale pre začiatok ma teší, že už celkom s istotou pretriedi farebné veci podľa farby, už len poriadne docvičiť treba 🙂

magimary
29. nov 2012

no, skúsim ja porátať, koľko toho nabeháme my s našim ZŤP pestúnčekom:
-psycholog
-pedopsychiater
-neurológ
-gastroenterolog
-gastroenterolog ll.
-liečebný pedagóg
-zubár
-urológ
-dermatovenerológ-teraz už ukončený
-podobne infektológ
-najnovšie nám gastroška odporúča aj imunoalergologa (kvôli dnes zistenej novej dg. 😝)

takže, asi sa môžem tiež postaviť do radu humpľujúcich... 😖

cairka
29. nov 2012

Ešteže nás nečíta nejaký zástanca domovov a štátnej starostlivosti 😝 hneď by bol výstup, ako sa deťom v pestúnskych rodinách zle vedie 😝 a verím tomu, že časť lekárov by isto nenavštevovali v domove....nie preto, že by tie problémy nemali 😉

magimary
29. nov 2012

@cairka a ty máš aké najnovšie podozrenie?
myslím na novú dg.? 😕

cairka
29. nov 2012

@magimary , no, podozrenie ako podozrenie...dúfam, že z toho diagnóza nebude žiadna, že je to len nejaký oneskorený vývin (nie len) reči...ale napadlo ma kadečo, od následkov EPI , cez ľahšiu formu dysfázie až po nejakú ľahšiu MR... fakt neviem, v kútiku duše dúfam, že len preháňam a je ešte v norme, ale fakticky tabuľkovo je pozadu cca tých 9 mesiacov hlavne v reči a v pochopení reči. Ale sú tam aj iné veci, napríklad v motorike...

magimary
29. nov 2012

@cairka aha, tak z tejto strany (vzhliadla som ťa medzi nestandarnými deťmi 😉), som sa zľakla, že zase niečo organické...
aj keď ani psychický vývin nie je "na zahodenie"...
vieme o tom svoje...

cairka
29. nov 2012

@magimary , no organické budeme riešiť o 2 týždne - štítnu žľazu, teda no na endokrinológiu ideme, ani neviem, či deti majú problémy so štítnou 😅 😝 ale ináč ma viac straší toto, aj keď to nie je organické...ale veď to poznáte tu viacerí 😒 ja sa ukľudňujem, že som len rozmaznaná po Veve a preto sa mi zdá tak pozadu 😝

magimary
29. nov 2012

@cairka no, jasne, že majú aj so štítkou... 😉
no, je mi jasné, že ťa straší aj to psychično, ale zase ani ĽMR nie je taká tragická...
to sú v podstate bežné deti (len sa "dostanú" k niektorým míľnikom neskôr a pomalšie), dokonca sa môžu vzdelávať v bežných školách, len to majú vydretejšie...
ale chápem, čo myslíš...
na druhej strane-nemôžu byť všetci einsteinami 🙂 🙂
to by bola nuda 😅 😉

cairka
29. nov 2012

@magimary , ale áno, ona je taký milý, usmievavý ťuťmáčik 😅 občas mi síce to ťuťmáčikovstvo lezie na nervy, ale v konečnom dôsledku furt lepšie, ako nejaké poruchy správania či agresivita 😒 len doteraz som si to nepripúšťala, tak sa s tým musím zžiť 😉 ale ako áno, sú ďaleko horšie veci, ktoré sa mohli objaviť a tiež som si povedala, že po tom jeden a pol hodinovom bezvedomí môžem byť rada, že je ako je, fakt mohla ostať ako ležiak a to by bol iný problém... teraz tie 3 roky boli také zlomové pre mňa, lebo sa zvykne hovoriť, že do tých 3 rokoch sa ten vývoj u detí viac-menej vyrovnáva u normo-detí teda.

magimary
29. nov 2012

@cairka chápem 😉

yukki
30. nov 2012

tri roky sú zlomové, kika v troch povedala prvé slová.
o farbách-kedy sa naučila-nejdem rozpisovať radšej 😉

mexx
30. nov 2012

Tak ja vylepsim skore, nech sa statistiky vyrovnavaju. 😎
Proficata - dve absolutne zdrave, dve prisli k nam v trosku horsom stave a potrebovali viacero vysetreni,lekarov a liekov, ale obe sa u nas davali pekne dohromady a po case sa nam darilo vysadzat vsetky "nepovinne" lieky. 😵
Nas synator bol v profi zdravy, a v pestu je zdravy tiez. ATB u nas nikdy nemal (za prve styri mesiace svojho zivota v nemocke a decaku mozno hej, to presne neviem). Absolvovali sme si len nutne kontroly na neuro, koznom a infekcnom, ktore vzdy vysli v pohode (este v profi). Doktorka ho vidi len na povinnych preventivkach, a raz ho videla pri nejakej viroze, ale to bolo tiez zazehnane hned druhy den. Kazda choroba u nas trva max 3 dni a bohato staci caj, med, sirupcek. 😉
(Prisaham, ze dieta existuje!) 😲 😀 😉
Nedalo mi nezapojit sa do debaty. Nech ludia, co citaju tuto temu, nemaju pocit, ze vsetky deti v profi alebo nahradke su jednou nohou v hrobe. 😉

najjulinka
30. nov 2012

@mexx ano profičatam vacsinou ubudaju lekari.... presne vyriešene gastro, vyriešene neuro...... ale pestu to je iné... 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 🤐 😝 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

magimary
30. nov 2012

no, my sme mali z desiatich profidetí zdravé asi len jedno (+/- druhé, ale oficiálne len to jedno),
takže u nás ten nepomer zdravé versus iné je rozhodne veľký... 😉
no dôležitejšie je, že TERAZ už sú to na 90% všetko zdravé deti s úplne úžasným vývinom
(až na toho jedného-nášho 😅 😉)

najjulinka
30. nov 2012

@magimary no zdrave chore.... ehm.. tak neviem kde je ta hranica..... 🤐

magimary
30. nov 2012

@najjulinka no, však samozrejme 😉
ale v duchu vyššie písaného teraz myslím choré=často navštevujúce odborných lekárov
a zdravé=Vilko 😅 😉

najjulinka
30. nov 2012

my sme si dve brali s tým, že nič z nich nebude.... naše dve 😀 .. ostatné sme brali, že treba vypiplať..... a až na jedno si myslim, že u nas dobre, išlo k lepšiemu.... len ono ked odvzdame malinke relativne ešte, tak kludne plno veci može vyskočiť neskor.......

zuzkanka117
30. nov 2012

@mexx som veľmi rada, že si to napísala, lebo som sa začala hanbiť, že moje dieťa je zdravé ... pre niekoho, kto plánuje pestúnstvo alebo adopciu to musí byť šok a tých, ktorí nie sú naklonení tejto forme rodičovstva to len utvrdzuje v génoch a menejcennosti prijatých detí ...

ja som len netušila, čo to je CPR, ujo gúgel mi to vygúglil ... zubár je jediný, kde chodíme pravidelne a inak nič, bežné prechladnutia s kvapkami do nosa a sirup od kašla .. no a tri roky boli naozaj zlomové, dovtedy si písala písmenká sama pre seba na papier alebo skladala slová na magnetickej tabuli, prišli tri roky a naučila sa skypovať s babkou a prvú anglickú pesničku ...

cairka
30. nov 2012

@zuzkanka117 , hanbiť? 😅 tešiť sa máš 😉 😀

A tí, ktorí nie sú naklonení tejto forme starostlivosti túto tému zrejme nečítajú a tí čo sú...prečo nevedieť, čo sa môže stať...jasné že nemusí, ale môže...u každého jedného (a nie len v náhradke) ... koľko detí máme v téme o epilepsii, kde jeden deň rodičia mali zdravé dieťa a na druhý sa všetko otočilo...o astme...o ekzéme...o vývine reči.... to sú témy, ktoré sledujem ja a väčšinou som jediná s deťmi v náhradke, tak aké menejcenné gény 😝

mexx
30. nov 2012

Hm...ako to tu docitavam, chcem k tomu dodat este nieco.
Nemalo by sa zabudat, ze tu sa nebavime o "zdravych" detoch, ktore sa bezne rodia do biorodin. Tie sa len tak do decakov nedostavaju, vsakze. 😅
Tak chcem upresnit - napisala som, ze deti boli uplne zdrave - ale hodnotim to podla toho, ake boli u nas v profi a ake su uz vo svojich novych rodinach. U nas boli a teraz stale su zdrave, nemaju ziadne problemy, ktore by bolo treba riesit chodenim po lekaroch. Ale startovaciu ciaru maju presne tam, kde vela inych domovackych deti - su to deti narkomaniek a prostitutok, takze hned po narodeni sa muselo riesit viac problemov. Nastastie ale vsetko bolo v poriadku a nepotrebovali nic, preto o nich nebudem hovorit ako o chorych.
Tie chore - boli naozaj chore, mali nejake vrodene chyby alebo boli narodene predcasne a ich tazkosti vyplyvali z toho. O tych poviem ako o chorych, pretoze to tak vnimam, ale zaroven teda dodavam, ze pri oboch sa to stale zlepsovalo.
Len som to chcela takto upresnit, aby niekto nemal pocit, ze mozem hovorit o zdravych detoch len preto, ze mam stastie a dostala som do profi zdrave deti bez akychkolvek problemov.
Ale myslim, ze je to aj o osobnom nastaveni a nazerani kazdeho cloveka, lebo deti, ktore som ja zhodnotila ako zdrave, by niekto iny mohol popisat ako chore a problemove. Ja dieta nazvem problemovym az vtedy, ked s nim naozaj problemy mam a riesim, nie ked ma na to teoreticke predpoklady (ktore sa nepremietaju do praxe). 😉

najjulinka
30. nov 2012

@mexx no podla mna chore ako take boli len Nika a Denis.... Ostatne viacmenej zdrave.... aj ked presne pri narodeni a pod. problemy.... ale podla man len potrebovali trošku vyrasť....
noa Luckinu operaciu neratam ešte ako štandard.. ale snad je to len jednorazovka....

ale je to fakt, že napr. mandle rieši polovica aj so svojimi biodetmi a ja so žiadnými deckami som mandle neriešila.... a pre mna akakolvek narkoza už je važna... lebo samotna narkoza si myslim nie je sranda...

magimary
30. nov 2012

@mexx no, jna to vnímam takto isto 😉
tiež ku mne prišli deti so zlou štartovacou čiarou, ale problémny mali a po lekároch sme chodili
(nie kvôli môjmu nastaveniu, ale kvôli ich stavu 😉),
takže nedá sa tak nejako paušalizovať, kto má aké nastavenia vs. problémy detí...
pretože tie buď sú, alebo nie sú...
a ak s dieťaťom nikde nechodím (hoci sa narodí matke bedzomovkyni, či narkomanke), tak ho považujem za zdravé... 😉
a také sme mali len jedno, no bolo u nás len mesiac 😎

a suhlasím s @cairka , že tu nejde vôbec o žiadne menejcenné deti (!), ja chodím najmä do autitémy a tam som náhradkárka sama, takže? 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre