Adopcia - aká bola vaša cesta k dieťatku?

cigaretka5
29. dec 2008

dievcata viem ze je tu k tejto teme co to popisane len ked listujem diskusiamu sklzne to do inych foriem starania sa o deti. Velmi zvazujeme s manzelikom adopcoiu. Rada by som adopciu co najmesieho babatke. Chcela by som od vas ziskat info ako to bezi realne, viem o fomralnom postupe z webu ale o pocitoch tetach a ujoch zo socialky a o tom ako to vlastne skutocne vyzera ked si ide po babo neviem nic. Podeli sa niektora z vas so svojim pribehom.
Vopred dakujem adminovi ze tuto temu nezamkne

dadenka1
26. nov 2010

@zuzu205 Mám silné podozrenie, že je to tak... My sme za rok a pol postupili len o 20 miest.... A teraz sme 39... A stalo sa, že som volala, boli sme na 45 mieste a o pár mesiacov sme boli na 56 mieste. Namiesto dopredu sme šli dozadu.. Tak dik... Známa tam robí, dušuje sa, že to berú prísne, tak neviem... Radšej na to nemyslím... A snažím sa veriť, že to možno tam má byť... 😖

dadenka1
26. nov 2010

@magimary Aj u mňa majú všetci profi rodičia obrovskú vďaku... Deti sú u nás len nachvíľku... Veď najdôležitejšie je to, že sú ľúbené... A profi rodičovstvo je podľa mňa jeden z vrcholových prejavov lásky - nezištného rozdávania toho najcennejšieho, čo človek má... Chcela som byť profi mamou, ale mm nesúhlasí... Nenapadlo ma riešiť to s ním pred svadbou... A Ľúbim ho. Tak aj rešpektujem...

Ozaj a zabehla som dnes do obchodu a kúpila som plyšového mojkáčika pre nášho "Ondrejka" - ja viem, že je to somarina, ale strašne sa teším... Akoby ma "koplo" babanko v bruchu 😅 Také trošku priblíženie, keď príde deň D...

Dievčence aj ich rodinky: krásny víkendík... Možno nám nasneží...

zuzu205
27. nov 2010

@dadenka1 aj u nas to bolo tak ze raz sme bnoli hore a raz dole.......ale oni tvrdia ze ten poradovnik je orientacny ze kazdy ma ine kriteria na osvojenie.............preto raz si dole a raz hore.......ja som si tym uz presla takze druhe babo ani neriesim ci bde za 2 alebo 3 roky..........

lulu10
27. nov 2010

ahojte vsetky, mozem sa sem medzi vas votriet? rozhodli sme sa s manzelom pre adopciu a tak mam niekolko otazok ale skor este takych praktickych ohladom adpocie,ak mozete poradte ako zacat, viem ze treba ist na UPSVAR , tam nam daju nejake tlacivo ako ziadost? musime ist na upsvar do okresneho mesta kde patrime alebo mozeme ist aj do krajskeho mesta? zatial mame s manzelom v dokladoch rozdielne trvale pobyty-je to problem? dakujem za kazdu odpoved, nieje tu niekto v teme z trencianskeho kraja?

kanhwa
27. nov 2010

@dadenka1 mne sa to nezda, ze posuvat sa v poradovniku dozadu 😒 je pravda, ze su uspokojovani aj ziadatelia za vami, ktore maju povedzme volnejsie kriteria, ale novi ziadatelia predsa nemozu pribudnut pred vas, ale iba za vas. zrejme bude vo veci to, ze nejake pary mali prave odklad a tak vam povedali poradie bez nich a medzitym sa do poradovnika vratili. ja stale verim, ze ak aj korupcia je v tejto veci, tak je to snad zriedkave a nie bezny jav...
no a vidim, ze vy uz tiez mate meno 🙂 🙂 🙂 my sme na tom podobne 😉 uz mame meno dva roky - este predtym, ako sme dali ziadost 🙂

kanhwa
27. nov 2010

@lulu10 vitaj medzi nami 🙂
uz som raz pisala jednej kocke tu cely postup, tak to skusim najst v IP spravach a skopirujem ti a poslem do IP. Neviem vsak, ako je to v pripade rozdielneho trvaleho bydliska manzelov. urcite treba ist na upsvar miestne prislusny, vo vasom pripade asi jeden z tych dvoch.
nie som z TN kraja, takze miestne podrobnosti neovladam...

lulu10
27. nov 2010

@kanhwa ahoj dakujem za odpoved, musim si to cele vytlacit a pomaly davat dokopy, my s manzelom aj ked mame rozdielne trvale pobyty aj tak obe miesta spadaju do jedneho okresneho mesta, chcela som sa spytat ci aj ked patrime do trencianskeho kraja nemozeme si dat ziadost do nitrianskeho kraja? lebo som pocula ze tam to trva podstatne kratsie... no neviem zatial len tapam v informaciach a snazim sa to nejako utriedit si v hlave 😅

lulu10
27. nov 2010

@kanhwa a prosim ta este mam chaos v pojmoch ako nahradna starostlivost a adopcia,je to rozdiel? alebo len iny nazov pre to iste? takze vam trvalo pol roka pokial ste boli zaradeni do zoznamu? a teraz "len" cakat? to cakanie je asi najhorsie ze? ako dlho uz cakate? boze keby to islo vsetko lahsie a mali sme uz dietatko doma 😵

kanhwa
27. nov 2010

@lulu10 ja si myslim, ze treba ist na ten upsvar kam patrite podla bydliska a neda sa ist na iny.
adopcia (teda spravne osvojenie) je len jedna z foriem nahradnej rodinnej starostlivosti - to znamena, ze po rozhodnuti sudu ste zapisani ako rodicia dietata aj do jeho rodneho listu a dieta nesie vase meno. teda vsetko presne akoby sa vam narodilo.
potom je este pestunska starostlivost - mas ho v rodine, dostavas nejaky prispevok nanho od statu a ak je pravne volne a chces, tak si ho mozes casom aj adoptovat. myslim, ze v tomto pripade sa podporuje aj styk s biologickymi rodicmi, pokial je to mozne, ale nie som si tym uplne ista.
no a posledna forma je profesionalne rodicovstvo, ked si zamestnancom detskeho domova a poskytujes dietatku rodinnu starostlivost do casu, kym neputuje k svojej adoptivnej rodinke.
dufam, ze som to dobre vysvetlila - baby na teme "prisli k nam "o tom vedia ovela viac.
Nam to trvalo pol roka odkedy sme odovzdali papiere, medzitym prebehla navsteva z uradu, posudzovanie a priprava u psychologicky. Ziadost sme podavali Oktober 09, zaradili nas v aprili 2010. Teraz sme na 64. mieste v BA kraji. Tu je zrejme aj najviac ziadatelov, ale snad aj najviac deticiek. I ked to teraz idu tusim vsade tie poradovniky nejako pomalsie. Minuly rok sa asi ovela viac deticiek narodilo.

lulu10
27. nov 2010

@kanhwa fúúúú je toho este dost co neviem o adopcii,takze ked dostaneme dieta tak musime ist na sud aby bolo nase aj pravne? no zacneme tym UPSVAR a krok po kroku pojdeme dalej...dakujem za rady 🙂

dadenka1
28. nov 2010

@lulu10 ja som z TN kraja. V januári 2009 sme šli na UPSVR, dali nám žiadosť, tú sme vypísali, chceli od nás nejaké potvrdenie z obecného úradu /sme z dediny/, a neviem či aj od zamestnávateľa, nepamätám si... Boli u nás aj kuknúť, ale v podstate si len sadli v kuchyni, čosi sa popýtali, 10 min.. ani neboli v izbách pozrieť... Také milé tetuľky. Potom sme sa na UPSVR dohodli na termíne, začali sme chodiť na "školenia" so psychologičkou, tá bola veľmi milá a ústretová, neviem presne počet sedení, ale napriek tomu, že sme sa snažili ich absolvovať čo najrýchlejšie, trvalo to pár mesiacov. Po absolvovaní všetkého sme počkali na záverečnú správu psychologičky a začiatkom júla 2009 sme dostali potvrdenie o tom, že sme zapísaní do zoznamu žiadateľov o náhradnú starostlivosť. Máme žiadosť o bieleho novorodenca, ale ak by sme chceli, kedykoľvek môžeme prísť na UPSVR a pozrieť si zoznamy /fotky, DVD, záznamy/ momentálne právne voľných detičiek a nejaké si vybrať. Ja keby som tam šla, srdce by mi roztrhlo, keby som videla koľko detí nemá maminku a tatinka a brala by som všetky, čo sú tam, ja som taká maminovská, ale mm chce novorodenca, má z adopcie ešte trochu strach... A tak čakáme. Od júla 2009 /vtedy sme boli asi na 60. mieste/ sme postúpili na momentálne 39. miesto Ale v tom počte žiadateľov sú všetci - aj tí, čo chcú novorodenca, aj tí čo väčšie, aj tí,čo chcú pestúnsku starostlivosť... Takže to poradie je len orientačné... ... Tetuľky povedali že dva roky sa čaká na novorodenca, ale keďže sme za rok a pol neni ani v polovici, vidím to na dlhšie /ale dúfam, že nie/... Tiež som chcela žiadať v Nitre /tam sa čaká rok/ ale vraj to nejde.. ☹ Dúfam, že tetuľky sa nemýlia a my poskočíme. Volávam tam tak raz za tri mesiace... Viac netreba. Pani Ulmanová nás má na starosti a je veľmi milá.. S nami súčasne žiadal ešte jeden manželský pár, tí mali v žiadosti dieťatko do roka, aj polorómske, do pol roka od zaradenia do zoznamu ma stretla v mesta a pochválila sa, že majú doma nádherného chlapčeka... Držím palce, nech vám vybavovačky rýchlo ubehnú a nech máte babanko doma....

dadenka1
28. nov 2010

@kanhwa Ach nie len meno, ale aj postieľku, vecičky, hračky, fľašky... Je v mojich snoch, "hladkám ho", keď ide spať, mojkám ho, keď "plače", vymýšľam mu nové hry... Možno nemáme pôrodné bolesti a vracačky na začiatku tehotenstva, ale to čakanie, tá bolesť, tá bezmocnosť, keď príde mrcha, to, že nikdy nepoviem mužovi a svokre, že čakáme dieťatko, súdy, kým ste ozaj rodičia toho zázraku... to všetko sa tomu asi aj vyrovná... V BA sa ako dlho čaká? Tiež asi ako u nás...

dadenka1
28. nov 2010

@zuzu205 Aj sa si to tak vysvetľujem.. Ono zase tých "pracháčov" čo nás predbehnú, asi nie je veľa... A možno ani nie sú... Vždy keď mi je veľmi ťažko, spomeniem si, že kedysi sa čakalo 7 rokov... Pomooooc... Ono sa asi ľahšie čaká na druhé babanko, keď už nie ste sami... 😉

kanhwa
28. nov 2010

@dadenka1 veru, aj my tak 😉 flasky a postielku sice nemame, ale moj muz kupuje dvdecka s rozpravkami pre dcerku a vzdy, ked sme na nejakom peknom mieste, tak si hovorime, ze tu sa jej bude pacit a predstavujeme si , ako sa tam budeme hrat. a tiez si planujeme rozne spolocne programy uz teraz 🙂 🙂 🙂 a pritom ja som uz jedneho syna porodila, no a vtedy som nebola az takato nazhavena, aj ked to bolo super. mozno je to aj vekom, ze uz je clovek taky zrelsi, neviem. mozno je to preto, ze vtedy sa to podarilo samo od seba a nemuseli sme predtym absolvovat vsetky tie neuspechy. ja sa uz ani na mrchu nehnevam - uz som to prijala, ze dcerka pride zo srdiecka 🙂
v BA kraji sa cakalo rok az rok a pol na bieleho novorodenca, ked sme si davali ziadost - ale zda sa, ze tento rok to nejde moc rychlo. Najviac deticiek bolo asi v r. 2009. tak nech nam to rychlo zbehne vsetkym a dockame sa nasich vytuzenych deti 🙂

dadenka1
28. nov 2010

@kanhwa tak to vyzerá, že budeme mať babanká približne rovnako... U nás je čakanie o pol roka dlhšie, a vy ste zase o pol roka neskôr v zozname... 🙂 Strašne sa teším, keď už to bude...

beba1902
28. nov 2010

@dadenka1 ahoj citala som vas prispevok mi tiez cakame na dievcatko do dvoch rokov a cakame v Nitre mi sme na zaciatku boli54 uz sme raz boli dietatko pozriet aj v Komarne ale bolo chore ,bolo pridusene pri porode tak sme to nezvladli a cakame dalej .chcem ti len povedat tolko ,ze v NR nie je to take ruzove ako sa zda je tam dost neochotna pani a naposledy ked manzel telefonoval polozila nam telefon. mi sme do zoznamu boli zapisany 9.2009 sme sice na rade ale hovorim poziadavky mame na zdrave biele dievcatko a zavolali nas na chore babo takze v NR je to asi takto ☹

dadenka1
28. nov 2010

@beba1902 Ach jo... Niektorí ľudia sú fajn ☹ Čo už... Ja som len vydedukovala, keď vidím že po roku sú dievčence už takmer v prvej desiatke... U nas to ide pomalšie, ale zase musím povedať, tetuľky sú tu veľmi milé...

beba1902
28. nov 2010

tak to je super mi sme si uz s touto pani zazili ale najviac ma trapi to ,ze nas volali na dieta ktore nebolo podla nosich poziadaviek

dadenka1
28. nov 2010

@beba1902 Oni skúšajú... Či neprebehne iskra... U mnohých to tak dopadlo... Mali úplne inú žiadosť a pokladík prišiel iný ako boli predstavy...

zuzu205
28. nov 2010

@beba1902 ja sa zapojím, aka bola moja skusenost aj nas volali k inemu dietatu ako sme chceli asi 4 x a navyse k romskym co sme v poziadavke nemali, a ako dadenka1 spomina ano oni skusaju, ale nemyslim ze kvoli iskre...mne to tak pripadalo ze hlavne to robia tym co dlho cakaju a nic, a taki zoberu po 2-3 rokoch cakania vselikaje🙂....ja som bola uz ku koncu tiez vo faze ze je mi uz jedno ake dieta to bude ze zoberem aj poloromske.......nastastie sa tak nestalo a dostala som dietatko az nad moje ocakavania 🙂....inak blbo sa to pise lebo teraz mi to pripada ako keby sm pisala o tovare zo supermarketu brrr hroznee

zuzu205
28. nov 2010

@dadenka1 mas pravdu a zase dajme si ruku na srdce keby bol kazdy spravodlivy ako by mal hmm tak by som boli vsetci ako Pan Bozko 🙂))...moja znama z rodiny cakala 10 rokov pred davnymi rokmi.......chcela biele dieta nakoniec si zobrala cierne ako box......a je stastna...keby mozno bolo Slovensko ine a nezilo z predsudkami aj ja by som si zobrala cierne.......ale u nas je to ine.....a ludia sa pozeraju aj na adopciu ako ze je to nieco cudne, neprirodzene.......bohuzial je to tak a potrva este par rockov kedy sa nebudu robit rozdiely medzi bio detmi a tymi nasimi 🙂))

daniela1974
28. nov 2010

@zuzu205 citam Vasu diskusiu a verim Vam a mate pravdu s tymi romskymi a poloromskymi detmi.
Moja kamaratka ma adoptovane 4 deti, vsetky romske a ona tie navyky alebo co to je nevie z tych deti dostat. Fakt mi neda inak napisat ako krv nie je voda, lebo jej druhe dievca behalo cele leto od jej 2 rokov do 6 rokov hole a nedalo si na seba nic obliect, stale sa hralo s nozmi, skaredo nadavalo, doteraz nevie pozdravit ma takmer sifiliticky hlas, kradne, neposlucha...
Mozno ze ini rodicia maju dobre skusenosti s adopciou romskych deti a nezvlada to moja kamoska, mozno ona je na vine, ze to dieta nevedela socializovat ale ona je slusna cistotna zena ktoru som nikdy nepocula nadavat.

cairka
28. nov 2010

a počuli ste už aj o citovej deprivácii? ktorou žiaľ môžu trpieť AJ novorodenci narodení ako nechcení?
@daniela1974 s najväčšou pravdepodobnosťou neurobila chybu vo výchove kamarátka, rovnako ako nebola "chybná" tá slečna, len proste občas sa naozaj deprivácia nedá "prevychovať" ani vagónom lásky 😉

zuzu205
28. nov 2010

@daniela1974 No ono tato tema je dost hakliva, hlavne ked sme v EU tak niekto by sa mohol do toho obut.......ale samozrejme suhlasim, ja verim ze su aj dobri, vzdelani ro´movia ale je ich minimum.....tiez mam par znamych kt.robia profi matky a maju romske deti a trhaju si niekedy vlasy, ze nezabera na nich nic..........ja neviem ci je to vychovou alebo cim to je............

zuzu205
28. nov 2010

@cairka ja som nieco pocula, ale nejako k tomu neprikladam mieru....niekedy nam nase mamuse nevenovali tolko lasky a hlavne pozornosti ako teraz v dnesnej dobre my nasim detom - vsetko im podmienujeme a niekedy to ani nie je dobre.......ale robim to aj ja..........nase mamuse sa s nami nekaslali, od 7 mes. sme boli v jasliach a nemam pocit ze mi nieco chyba, rodicov velmi milujem a mame krasny vztah.......

natia
28. nov 2010

No oni sú v podstate tí cígáni všetci rovnakí... špinaví, holí, sprostí, nevzdelávateľní a hlavne nič sa s nimi nedá robiť... kradnú, fetujú, ničia, škodia, najlepšie ich nejakým múrom oddeliť od nás slušných, čistých, vzdelaných, bielych ľudí ...

natia
28. nov 2010

sa prosím vás zobuďte!! ak niekto ide do NRS, tak nestačí o citovej deprivácii "niečo počuť"...! ☹

yukki
28. nov 2010

Uf! Teraz mi kvalitne dvihlo poklop na hlave..........
deprivácia.....má 100 násobne silnejší vplyv ako etnikum.....a nikomu neprajem, aby sa o tom musel presvedčiť ..presviedčať...na vlastnej koži.

cairka
28. nov 2010

@natia , si sa zdravo nas.ala? 😉 😀 😀 thumb up 😀
@zuzu205 , ja len, aby ste brali ako možnosť, že to novorodeniatko si sebou nosí celý svoj prenatálny vývoj po celý život ☹ a nemusí sa to prejaviť nikdy, môže sa to prejaviť pri veľkom strese a môže to byť každodenná súčasť jeho a vášho života. ty zo spisu nezistíš, či bio sa nesnažila do 5 mesiaca vyvolať potrat, či vyfajčila denne krabičku cigariet, alebo vypila denne pol litra vína. zistíš, či bola alkoholička, alebo feťáčka, ale tety socíálky s nimi nebývajú... a to je bežná rutina aj pri bielych matkách, ktoré opustia svoje novorodené dieťa, nie len u cigánskych

marketka1
28. nov 2010

@natia krajšie si to opísať nemohla 😉
mamičky čakateľky skúste si napísať na papier pod seba zlé vlastnosti bielych detí (čo ste počuli z okolia čo poznáte alebo možno máte aj v rodine) a to isté o rómskych deťoch 😉 potom si to porovnajte 😉To čo vám vyjde Vás môže tak isto postretnúť 😉

Prečítaj si, čo potrebuješ vedieť o otehotnení.
Naše mamičky spísali skvelé rady, ako otehotnieť.
Dôležité je poznať aj príznaky tehotenstva.
Zisti, kedy má žena plodné dni.
Kedy a ako používať tehotenský test?
Zisti viac o tvojom tehotenstve týždeň po týždni alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Nepoznáš termín pôrodu? Vypočítaj si ho v tehotenskej kalkulačke.
Modrý koník ti prípadne napovie aj pri neplodnosti.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre